HTC Artemis (MDA cIII, XDA Orbit): upgrade na WM6

Nečekejte na operátory, povyšte své HTC na Windows Mobile 6 už dnes. Sestavili jsme návod na instalaci vč. vylepšení od HTC.
Kapitoly článku

HTC je nejvýznamnější výrobce chytrých telefonů s Windows Mobile operačním systémem. HTC Artemis patří k jeho nejprodávanějším produktům, protože ve velice líbivém těle s (relativně) nízkou hmotností obsahuje i GPS a integrovanou TomTom 6 navigaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní HTC P3300 Artemis • T-Mobile MDA Compact III je ochuzen o WI-Fi • O2 XDA Orbit je lehce designově pozměněn

HTC nabízí pro své zařízení uprade z WM5 na WM6 zcela zdarma. V Asii (Dopod), Velké Británii (O2 UK) i Německu (O2 Germany) si můžete už stáhnout upgrade pro HTC Artemis z Windows Mobile 5 na Windows Mobile 6, které jsou graficky hezčí, podstatně rychlejší a obsahují nové aplikace (Outlook Mobile podporuje konečně HTML, přítomen je Word Mobile 2007, Excel Mobile 2007 a PowerPoint Mobile 2007) a mnohá další zlepšení.

Pokud nechcete čekat, až čeští operátoři nabídnou upgrade na WM6 (což nemusí být také nikdy, pro klienty je to zdarma, takže na tom nevydělají), můžete se pokusit o upgrade na anglickou verzi ROM. Pokud vám nevadí angličtina v aplikacích obsažených v ROM, tak se můžete spolehnout na to, že čeština samozřejmě plně funguje na klávesnici, a české jsou i veškeré fonty v zařízení.

Nejnovější dostupnou verzí WM6 ROM je v současnosti oficiální (a volně dostupná) ROM od O2 UK, obsahuje poslední verzi operačního systému Windows Mobile 6 Professional i balíček Office Mobile 2007. Na této ROM jsou pak mimochodem založené i další neoficiální ("cooked") ROM, ale silně bych je nedoporučoval, nejsou plně otestované a vždy na nich něco nefunguje.

Klepněte pro větší obrázek
O2 UK WM6 ROM má zhruba 45MB volných pro ukládání dat po čisté instalaci a 25MB pro spouštění programů (skvělá hodnota postačující libovolné navigaci).
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cílem bude HTC Artemis (T-Mobile MDA compact III / O2 XDA Orbit) s Windows Mobile 5 povýšit na něco podobně luxusního

Upozornění

Upgrade popsaný v tomto článku děláte na vlastní nebezpečí. Autor článku ani redakce neručí za případné poškození telefonu či ztrátu záruky.

Hrozí při něm reálná možnost zničení vašeho zařízení, které může poté opravit jen autorizovaný servis (například při výpadku napájení během flashování je téměř jistota nefunkčnosti zařízení). Před upgrade si zálohujte veškerá vaše data, v zařízení budou smazána!

Příprava na upgrade

Nejdříve si vaše HTC zařízení plně nabijte (respektive na minimálně 80%). Následně budete potřebovat Windows XP SP2 a poslední verzi ActiveSync 4.5. Pokud již máte jen Windows Vista (x64), můžete s úspěchem použít virtualizaci Windows XP pod VMWARE, VMWARE totiž umí virtualizovat i ovladače pro nově připojená USB zařízení (pokud je aktivní VMWARE okno):

Klepněte pro větší obrázek
Virtualizovaná Windows XP pod Windows Vista x64 při flashování Artemise

Teoreticky si místo virtualizace pod Vista můžete stáhnout i 64bitové ovladače pro Windows Mobile Device Center 6.1, z Windows XP x64, ale nedoporučoval bych to, jen jako opravdu krajní variantu.

Odkazy na jednotlivé komponenty ke stažení jsou uvedené vždy u každé sekce. Většina souborů pochází z fóra xda-developers.com.

01. Flashování USPL a jednorázové SuperCID

Protože pravděpodobně nemáte přímo přístroj s tovární O2 UK ROM, ale s O2 CZ, T-Mobile CZ či HTC WWE ROM, budete muset udělat z vašeho Artemise jednorázové SuperCID. Tento postup následně umožní nahrát na vaše zařízení jakoukoliv ROM, která pro něj standardně není určena.

Připojte vašeho Artemise, nechte běžet ActiveSync, a spusťte soubor start_uspl.exe. Zabere to pár minut, poté zmizí DOSové okno, zařízení se zrestartuje, a provede se jeho flash na SuperCID. Po restartu by vám na úvodní obrazovce mělo naběhnout (na druhém řádku červeným písmem) SPL 1.11.0000, jen poté je flash úspěšný. Pokud tam bude něco jiného, popřípadě utilita na flashování nezahlásí "success", nepokračujte dále!

Můžete flashování USPL vyzkoušet ovšem podruhé, občas to z neznámých důvodů na poprvé neprojde. Zničit tímto váš přístroj je prakticky nemožné (zůstává v něm stále stará ROM), jen bych doporučil mít při flashování připojen počítač na UPS s kapacitou minimálně 10 minut (nebo použít notebook s plně nabitou baterií).

Zdroj: xda-developers.com

02. Flashování Windows Mobile 6 ROM

Nyní již můžete na váš Artemis nahrát libovolnou ROM. Zapněte jej, připojte k Windows XP SP2 pomocí ActiveSync, a spusťte soubor RUU_Artemis_O2_UK_3.4.206.2_4.1.13.28_02.67.90_Ship.exe.

Celý proces zabere zhruba 10 minut a výsledkem bude O2 UK WM6 ROM na vaše HTC Artemis. Po úspěšném dokončení flashování jej odpojte od počítače, spustí se úvodní modré logo O2 a poté zelená úvodní obrazovka Windows Mobile 6.

Při požadavku na „This device will customize in 3 seconds“ proveďte soft-reset (zastrčte stylus to dírky vlevo dole), O2 UK customizace na českých SIM kartách nefunguje (a je tak zcela k ničemu). Neinstalujte ji!

Při flashování důrazně doporučuji použít na počítači záložní zdroj napájení (UPS).

Zdroj: xda-developers.com

03. Flashování HTC SplashScreen

Pokud se nechcete dívat při startu na modré logo O2, můžete volitelně přeflashovat toto logo na standardní HTC SplashScreen (doporučuji všem, co mají T-Mobile či Vodafone či HTC verzi). Přístroj zapněte, připojte k počítači s Windows XP SP2 a ActiveSync, a spusťte soubor RUU.exe.

Před flashováním HTC SplashScreen budete muset nejdříve spustit USPL, viz bod 01 tohoto návodu.

Zdroj: xda-developers.com, Startup Splash in v3.7 B&B

Témata článku: HTC, Smartphony, Windows, Software pro mobily, AR, Apple iPhone 4GB, HTC P3300, O2 XDA Orbit, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA Compact III, Pořadové číslo, XDA, Upgrade, Případ poškození, Artemis, ART, Úspěšné dokončení, Případné poškození, Nejvýznamnější výrobce, Neznámý důvod, Pěkný vzhled, Nejprodávanější produktSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé basy do bytu. Recenze subwooferu Sonos Sub Mini

Malé basy do bytu. Recenze subwooferu Sonos Sub Mini

** Menší subwoofer cílí na menší místnosti ** Soundbaru Sonos dovolí lépe otevřít prostor a vylepšit dialogy ** Basy uslyšíte, ale nábytek to nerozklepe

Tomáš Holčík
SonosSubwooferyTesty
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

** Za letošních prvních osm měsíců eviduje ČEZ 37 000 žádostí. ** Schválený a rezervovaný výkon přesahuje Temelín + Dukovany.** Úkol do dalších let je jasný: najít funkční a levnou akumulaci.

Stanislav Janů
EnergetikaFotovoltaika
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání