HTC Artemis (MDA cIII, XDA Orbit): upgrade na WM6

Nečekejte na operátory, povyšte své HTC na Windows Mobile 6 už dnes. Sestavili jsme návod na instalaci vč. vylepšení od HTC.
Kapitoly článku

HTC je nejvýznamnější výrobce chytrých telefonů s Windows Mobile operačním systémem. HTC Artemis patří k jeho nejprodávanějším produktům, protože ve velice líbivém těle s (relativně) nízkou hmotností obsahuje i GPS a integrovanou TomTom 6 navigaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní HTC P3300 Artemis • T-Mobile MDA Compact III je ochuzen o WI-Fi • O2 XDA Orbit je lehce designově pozměněn

HTC nabízí pro své zařízení uprade z WM5 na WM6 zcela zdarma. V Asii (Dopod), Velké Británii (O2 UK) i Německu (O2 Germany) si můžete už stáhnout upgrade pro HTC Artemis z Windows Mobile 5 na Windows Mobile 6, které jsou graficky hezčí, podstatně rychlejší a obsahují nové aplikace (Outlook Mobile podporuje konečně HTML, přítomen je Word Mobile 2007, Excel Mobile 2007 a PowerPoint Mobile 2007) a mnohá další zlepšení.

Pokud nechcete čekat, až čeští operátoři nabídnou upgrade na WM6 (což nemusí být také nikdy, pro klienty je to zdarma, takže na tom nevydělají), můžete se pokusit o upgrade na anglickou verzi ROM. Pokud vám nevadí angličtina v aplikacích obsažených v ROM, tak se můžete spolehnout na to, že čeština samozřejmě plně funguje na klávesnici, a české jsou i veškeré fonty v zařízení.

Nejnovější dostupnou verzí WM6 ROM je v současnosti oficiální (a volně dostupná) ROM od O2 UK, obsahuje poslední verzi operačního systému Windows Mobile 6 Professional i balíček Office Mobile 2007. Na této ROM jsou pak mimochodem založené i další neoficiální ("cooked") ROM, ale silně bych je nedoporučoval, nejsou plně otestované a vždy na nich něco nefunguje.

Klepněte pro větší obrázek
O2 UK WM6 ROM má zhruba 45MB volných pro ukládání dat po čisté instalaci a 25MB pro spouštění programů (skvělá hodnota postačující libovolné navigaci).
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cílem bude HTC Artemis (T-Mobile MDA compact III / O2 XDA Orbit) s Windows Mobile 5 povýšit na něco podobně luxusního

Upozornění

Upgrade popsaný v tomto článku děláte na vlastní nebezpečí. Autor článku ani redakce neručí za případné poškození telefonu či ztrátu záruky.

Hrozí při něm reálná možnost zničení vašeho zařízení, které může poté opravit jen autorizovaný servis (například při výpadku napájení během flashování je téměř jistota nefunkčnosti zařízení). Před upgrade si zálohujte veškerá vaše data, v zařízení budou smazána!

Příprava na upgrade

Nejdříve si vaše HTC zařízení plně nabijte (respektive na minimálně 80%). Následně budete potřebovat Windows XP SP2 a poslední verzi ActiveSync 4.5. Pokud již máte jen Windows Vista (x64), můžete s úspěchem použít virtualizaci Windows XP pod VMWARE, VMWARE totiž umí virtualizovat i ovladače pro nově připojená USB zařízení (pokud je aktivní VMWARE okno):

Klepněte pro větší obrázek
Virtualizovaná Windows XP pod Windows Vista x64 při flashování Artemise

Teoreticky si místo virtualizace pod Vista můžete stáhnout i 64bitové ovladače pro Windows Mobile Device Center 6.1, z Windows XP x64, ale nedoporučoval bych to, jen jako opravdu krajní variantu.

Odkazy na jednotlivé komponenty ke stažení jsou uvedené vždy u každé sekce. Většina souborů pochází z fóra xda-developers.com.

01. Flashování USPL a jednorázové SuperCID

Protože pravděpodobně nemáte přímo přístroj s tovární O2 UK ROM, ale s O2 CZ, T-Mobile CZ či HTC WWE ROM, budete muset udělat z vašeho Artemise jednorázové SuperCID. Tento postup následně umožní nahrát na vaše zařízení jakoukoliv ROM, která pro něj standardně není určena.

Připojte vašeho Artemise, nechte běžet ActiveSync, a spusťte soubor start_uspl.exe. Zabere to pár minut, poté zmizí DOSové okno, zařízení se zrestartuje, a provede se jeho flash na SuperCID. Po restartu by vám na úvodní obrazovce mělo naběhnout (na druhém řádku červeným písmem) SPL 1.11.0000, jen poté je flash úspěšný. Pokud tam bude něco jiného, popřípadě utilita na flashování nezahlásí "success", nepokračujte dále!

Můžete flashování USPL vyzkoušet ovšem podruhé, občas to z neznámých důvodů na poprvé neprojde. Zničit tímto váš přístroj je prakticky nemožné (zůstává v něm stále stará ROM), jen bych doporučil mít při flashování připojen počítač na UPS s kapacitou minimálně 10 minut (nebo použít notebook s plně nabitou baterií).

Zdroj: xda-developers.com

02. Flashování Windows Mobile 6 ROM

Nyní již můžete na váš Artemis nahrát libovolnou ROM. Zapněte jej, připojte k Windows XP SP2 pomocí ActiveSync, a spusťte soubor RUU_Artemis_O2_UK_3.4.206.2_4.1.13.28_02.67.90_Ship.exe.

Celý proces zabere zhruba 10 minut a výsledkem bude O2 UK WM6 ROM na vaše HTC Artemis. Po úspěšném dokončení flashování jej odpojte od počítače, spustí se úvodní modré logo O2 a poté zelená úvodní obrazovka Windows Mobile 6.

Při požadavku na „This device will customize in 3 seconds“ proveďte soft-reset (zastrčte stylus to dírky vlevo dole), O2 UK customizace na českých SIM kartách nefunguje (a je tak zcela k ničemu). Neinstalujte ji!

Při flashování důrazně doporučuji použít na počítači záložní zdroj napájení (UPS).

Zdroj: xda-developers.com

03. Flashování HTC SplashScreen

Pokud se nechcete dívat při startu na modré logo O2, můžete volitelně přeflashovat toto logo na standardní HTC SplashScreen (doporučuji všem, co mají T-Mobile či Vodafone či HTC verzi). Přístroj zapněte, připojte k počítači s Windows XP SP2 a ActiveSync, a spusťte soubor RUU.exe.

Před flashováním HTC SplashScreen budete muset nejdříve spustit USPL, viz bod 01 tohoto návodu.

Zdroj: xda-developers.com, Startup Splash in v3.7 B&B

Témata článku: HTC, Smartphony, Windows, Software pro mobily, AR, Apple iPhone 4GB, HTC P3300, O2 XDA Orbit, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA Compact III, Nejprodávanější produkt, XDA, Pořadové číslo, Upgrade, Nejvýznamnější výrobce, Případ poškození, Pěkný vzhled, Úspěšné dokončení, ART, Případné poškození, Neznámý důvod, Artemis