HTC ChaCha: Facebooku král [recenze]

ChaCha se prezentuje jako Facebook Android pro ty, kteří bez virtuálního kontaktu s přáteli nevydrží ani minutu. Splnil naše očekávání?

HTC možná objevil díru na trhu. Návštěvnost komunitních webů se stabilně drží ve vysokých číslech a tak je dobře, že na to dokázal zareagovat. Testovaný model přináší řadu inovací, najdeme zde QWERTY klávesnici pod displejem, jenž je orientovaný na šířku. Určitých změn se dočkalo i prostředí HTC Sence, která je postaveno nad operační systém Android 2.3.3. Velkým tahákem je i Facebookové tlačítko a jeho možnost rychlého sdílení. Zdá se, že má telefon zadělán na úspěch.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC ChaCha na tiskových snímcích výrobce

Klíčové vlastnosti:

  • dobře ovladatelná QWERTY klávesnice pod displejem
  • speciální Facebook tlačítko pro rychlé sdílení
  • celková provázanost se sociálními sítěmi
  • operační systém Android 2.3.3 s nadstavbou HTC Sense
  • provázanost se sociálními sítěmi napříč celým telefonem
  • informační LED dioda

Hlavní nedostatky:

  • displej na šířku je nehodný pro zobrazování dokumentů formátu A4
  • chybí akcelerometr
  • horší kvalita fotografií, při slabém osvětlení jsou středy růžové
  • při spuštění více aplikací na jednou má telefon pomalejší reakce
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

ChaCha je po stránce designu pohledný model. Krabička o rozměrech 114 × 65 × 10,7 mm se zalomeným tělem a pečlivě rozloženými ovládacími prvky zaujme už na první pohled. Zalomené tělo má velký podíl na tom, že se telefon v dlani drží opravdu pohodlně. Dílenské zpracování je na výborné úrovni, což u HTC nebývá překvapením, ale zaběhnutým standardem. Větší část předního krytu je vyrobena z hliníku a plynule přechází v zadní stříbrný pruh, ve kterém se ukrývá logo výrobce. Zbývající kryty jsou vyrobeny z bílého plastu. Nutno dodat, že právě bílá varianta na mě působí spíše rozverným dojmem, než jako usedlá manažerská čerň. ChaCha, jak už asi ze zvláštního názvu vyplývá, je telefon pro mladé hravé lidi, kteří kladou důraz na sociální sítě a nemohou bez nich existovat. Pokud berete Facebook jako životní styl a vysedáváte několik hodin denně u jeho webového klienta, je tu alternativa, která vás vytáhne do terénu.

HTC Chacha
HTC Chacha Telefon s QWERTY klávesnicí, na šířku položeným HVGA displejem a Androidem obohaceným o prostředí HTC Sense. Telefon podporuje Facebook zprávy a má tlačítko určené pro rychlý přístup k Facebooku a sdílení multimediálního obsahu. rozměry a hmotnost: 114 × 65 × 10,7 mm, 120 g
displej: 2,6'', TFT LCD, 480 × 320, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS (86|43 kb/s), EDGE (237|118 kb/s), HSPA (7,2|0,38 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 512 MB, 512 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 250 mAh, procesor: ARM1136 800 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android
fotoaparát: 5Mpx (2 592 × 1 944), video, autofocus, diodový blesk
66%
hardware
N/A*
software
katalog preview info výrobce
cena: 6 300 kč

Je trochu škoda, že pro dotykový displej nezbylo více místa, má úhlopříčku 2,6" a podporuje rozlišení HVGA. Text a objekty jsou na něm ostré, dotyková odezva je blesková. Pro Android 2.3.3 je to však malá operační plocha, některé widgety byly zmenšeny, na displej se vejde poměrně málo informací, zvláště patrné je to v listovacích seznamech, kdy se na displeji objevují maximálně čtyři položky. Alespoň, že HTC upravilo své grafické rozhraní Sense všude tam, kde se jen dalo. Na sluníčku s tímto TFT panelem ale moc nepochodíte, nepůjde na něm totiž vidět zhola nic. Hned pod displejem jsou v černém rámečku usazeny hlavní ovládací prvky systému Android, zleva to je klávesa Home, kontextová klávesa, zpětná šipka a klávesa pro integrované hledání. Senzorovým klávesám stačí opravdu jen velmi letmý dotyk aby vykonaly svoji činnost. Nad displejem pak najdeme v levém rohu proximity senzor a čidlo pro regulaci osvětlení, v pravém rožku na nás kouká přední kamerka pro videohovory. Prostor nad displejem je vyplněn už jen ozdobnou mřížkou reproduktoru, ve které se při zmeškané události překvapivě rozbliká žlutá dioda. Oranžová barva pak indikuje nabíjení. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

QWERTY klávesnice nabídne čtyři řady prostorných kláves, na kterých se oběma palci současně píše výborně. Je to díky dobře tvarovaným klávesám s vystouplým středem i poměrně velkými rozestupy. K psaní čísel a vybraných symbolů se dostanete stiskem klávesy FN, k diakritice zase delším podržením daného znaku. Poté se objeví nabídka možných diakritických ekvivalentů, ze kterých si buď dotykem nebo kurzorovými klávesami a enterem vyberete tu pravou. Najdeme zde i klávesu vyhrazenou pro hlasové zadávání textu, pro vkládání symbolů (resp. speciálních znaků a předpřipravených smajlíků) i spoušť fotoaparátu. Trochu bokem, jako by k telefonu původně ani nepatřilo, je umístěno Facebookové tlačítko, které výrobce označuje pojmem Quickshare. Slouží k rychlému sdílení multimédií, stavu a webových stránek a detailně jsme se na něj podívali v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: HTC, Android, Smartphony, Recenze, HTC Chacha, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Pro, Služba Google, Předpřipravený smajlík, SMTP, Tiché vyzvánění, Wi-fi konektivita, Král, Přední kryt, Primární funkce, Velký tahák, Velký rozestup, FAC, Dobývání, Profilová fotka, Letmý dotyk, Slabé osvětlení, Zaběhnutý standard, F +, Telefony s Androidem na Heureka.cz