HTC chce předehnat Nokii. Má prý lepší vztahy s operátory

Tchajwanský výrobce hodlá navázat na někdejší těsné svazky s Microsoftem a s platformou WP8 se chce prosadit i na úkor Nokie.
HTC chce předehnat Nokii. Má prý lepší vztahy s operátory

HTC se v posledních obdobích prodejně vůbec nedaří. Tržby meziročně spadly na polovinu, ubývá i počtu prodaných zařízení. Hra na prémiovou značku Androidů firmě nevyšla a mezi lowcostové brandy už HTC nepustí dravější čínští konkurenti ZTE a Huawei. Proto se nyní tchajwanská společnost s nadějí obrací na znovuzrozenou platformu Windows Phone. V ní chce dokonce porazit Microsoftem protěžovanou Nokii.

Klepněte pro větší obrázek
Šéf HTC Peter Chou a šéf Microsoftu Steve Ballmer před dvěma lety při představení prvních HTC s WP7. To ještě žádné partnerství Microsoftu s Nokií neexistovalo.

Není na škodu připomenout, že právě HTC bylo ještě před čtyřmi lety jedním z nejdůležitějších mobilních partnerů Microsoftu. Komunikátory s jeho těžkopádným systémem Windows Mobile odmítali velcí mobilní hráči vyrábět, ale právě HTC se podařilo na této platformě vybudovat své jméno, i když spíše jen v okrajové skupině technicky pokročilých uživatelů-geeků. Později se musel výrobce i kvůli přerušení vývoje Windows Mobile přeorientovat na jinou platformu. Kolem roku 2008 nebylo mnoho jiných možností než Android.

WP8, spása pro HTC?

Právě Android, zdá se, nyní Tchajwancům láme vaz. Na výrobě zařízení s tímto systémem participuje příliš mnoho značek a HTC patří mezi ty méně průbojné. Navíc od doby, kdy Samsung přišel se svým Galaxy S II, podíl HTC na trhu s Androidy neustále klesá. Proto firma nyní hledá nové východisko a tím by měla být platforma Windows Phone 8. "Chceme být v mobilních Windows opravdu velcí," řekl pro agenturu Reuters prezident marketingu HTC Jason Mackenzie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zařízení ze zlaté éry s Microsoftem: HTC Touch Diamond a HTC Touch Pro

Na dotaz, jestli Nokia ve svém současném postavení a těsným svazkem s Microsoftem nemůže být pro HTC překážkou, opáčila firma ústy svého mluvčího, že nikoli. HTC má prý lepší vztahy s operátory. Důkazem má být fakt, že Nokia při prezentaci nových Lumií 920 a 820 neuvedla ani jednoho světového operátora, v jehož barvách by telefony, třeba i v krátké časové exkluzivitě, prodávala. Že by se operátoři zalekli po vlažných prodejích WP7 zařízení? Anebo má HTC jen příliš bujnou fantazii a chlácholí samo sebe nepodloženými domněnkami?

Možná to přeci jen HTC s operátory umí líp. Tedy aspoň s těmi americkými. Podle tvrzení HTC má firma v každém světovém regionu alespoň jednoho strategického partnera mezi operátory, který mu pomůže prodávat jeho WP8 zařízení. Teď ještě zbývá nějaká představit; zatím neoficiálně se mluví o trojici Zenith, Accord a Rio. A potom už jen doufat, že se do WP8 stejnou silou neopře Samsung a nevytlačí pionýrské HTC ze sedla podobně jako před půldruhým rokem u Androidu.

Diskuze (28) Další článek: Zklamání: Seznam zájemců o 4. operátora má 1 položku

Témata článku: HTC, Nokia, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, HTC Touch Pro, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Poslední období, Vztah, Pře, Půldruhý rok, Pokročilý uživatel, Lep, Operátor


Určitě si přečtěte