Desire 500, přímý potomek legendárního HTC Desire. Jak si stál v redakčních testech, jak se nám líbil a stojí za úvahu v případě koupě?
Společnost HTC před časem na trh vypustila zástupce střední třídy, model Desire 500. Jménem značí příslušnost k velmi úspěšné rodině Desire, jehož původní prapředek je mnoha uživateli oblíben a používán dodnes. Půjde nový model v jeho šlépějích?
Černá varianta telefonu bude nejvíce lákat konzervativně založené zákazníky
Desire 500 se dodává v několika atraktivních barevných kombinacích. Bílá s modrými, nebo červenými prvky, nebo kupříkladu černá varianta. Na své si tak mohou přijít jak moderní, tak i tradičně konzervativní zákazníci. Ve výbavě nechybí dnes už standardní 4,3“ displej, čtyřjádrový procesor, nebo třeba 1 GB paměti RAM.
Desire 500 v celé své kráse, design se opravdu povedl
Klíčové vlastnosti:
- atraktivní vzhled
- konstrukce na jedničku
- kvalitní displej
- rozumný výkon
- povedené fotografie
Hlavní nedostatky:
- pouze dvojice senzorových kláves pod displejem
- systém je místy velmi dýchavičný a nestíhá
- chybějící NFC u jednosimkové varianty
- Chybějící magnetický senzor (telefon nelze použít jako kompas)
- DualSIM varianta trpí na chyby softwaru
|
| rozměry a hmotnost: 132 × 67 × 9,9 mm, 123 g displej: 4,3", kapacitní TFT LCD, 480 × 800, 217 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 1 800 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 200 (4× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm) operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean) fotoaparát: 8MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Obsah balení a preview v Týdnu mobilně:
Design: zaujme na první pohled
Desire 500 je velmi líbivý telefon snad po všech stránkách. Jeho útlé tělo v kombinaci s velmi jednoduchými, leč elegantními křivkami, potěší oko nejednoho milovníka nepřeplácaných věcí. Ač je šasi telefonu vyrobeno z plastu, tak je konstrukce bez chybičky a o nějakém vrzání, či pazvucích nemůže být řeč. Mírným oříškem může pro neznalé být otevření telefonu, resp. sejmutí zadního krytu. Ten totiž na první pohled působí jako tenký plastový plátek zacvaknutý do zadní části telefonu, ve skutečnosti se ale jedná o hlubokou vaničku obepínající telefon ze všech stran, samozřejmě krom displeje. Do zadního krytu výrobce dokonce umístil dva plastové vymezovací kolíčky, které drží zadní kryt přesně tam, kde má být. V DualSIM variantě telefonu jsou tyto kolíčky nahrazeny vodiči pro spojení s NFC anténou.
Rozdílů mezi jedno a dvouSIMkovou variantou telefonu není mnoho, NFC je ale jedním z těch palčivějších
Přední straně telefonu dominuje dříve rozměrný, dnes standardní 4,3“ TFT LCD displej s rozlišením 480 × 800 pixelů. Jeho jemnost se zastavila na hodnotě 217 ppi, což sice z dnešního pohledu není nijak světoborné číslo, na normální použití ale bez problémů postačuje. Displej se vyznačuje dobrými pozorovacími úhly, kvalitním podáním barev a kupodivu i velmi dobrou odolností vůči upatlání.
Desire vypadá zepředu opravdu dobře, škoda nepochopitelné absence některých senzorových kláves
Tu a tam lze v Desiru 500 pozorovat shodné designové prvky jako v modelu One X, či One, kolegové z jedné stáje se zkrátka neutají. Krom displeje je na přední straně ještě výdech sluchátkového reproduktoru, nezbytné senzory, LED pro notifikaci zmeškaných událostí a kamerka pro videohovory. Mohlo by se zdát, že na spodní straně displeje nalezneme klasické senzorové klávesy. Pravda je někde na půl cesty, neb senzory Desire 500 sice má, ale není jich tolik, kolik by uživatel předpokládal. Z nám neznámého hlediska se na Taiwanu rozhodli telefon osadit pouze dvojicí kláves, konkrétně šipkou zpět a tlačítkem home. Někteří uživatelé nad tímto krokem budou dozajista kroutit hlavou a telefon odsuzovat, smířlivější z nich budou minimálně několik dní s ovládáním bojovat. Absence dedikovaného tlačítka pro vstup do menu je velmi frustrující, a ačkoliv jsme v redakci takříkajíc pro každou „špatnost“, tak tohle se HTC opravdu nepovedlo.
Telefon se sice chlubí značkou Beats Audio, nicméně schopnosti jeho reprodukce jsou vzhledem ke konkurenci na srovnatelné úrovni. Kdo by čekal nějakým způsobem vylepšený, nebo unikátní hudební přehrávač, ten také odejde s nepořízenou.
Elegantní linka se táhne přes celý bok telefonu a přechází v ovládací prvky hlasitosti
Zadní strana telefonu obsahuje výdech hlasitého reproduktoru, vypouklinu 8Mpix fotoaparátu s LED bleskem a logo výrobce vyvedené v barvě odpovídající boční lince. Pod krytem, nebo lépe řečeno vaničkou, se nachází slot pro microSIM kartu a také pro microSD paměťovku. Nesmíme zapomenout ani na baterii, která je v tomto případě Li-Iontová s kapacitou 1 800 mAh.
Po bocích telefon lemuje elegantní barevná linka, která na pravém boku přechází v ovladače (šipky) hlasitosti. Na levém není žádný ovládací prvek, horní hrana skrývá vypínací/uzamykací tlačítko a 3,5mm jack, spodní pak microUSB konektor dobíjení a mikrofon.
Telefon je sám o sobě velmi šik, elegantní a tenký zároveň
Tlačítko pro vypnutí je do těla telefonu velmi výrazně zapuštěno a „po paměti“ se hledá jen opravdu obtížně. I když ho už ale najdete, tak nemáte vyhráno, jeho stisk není příliš uživatelsky příjemný. Vypadá nicméně hezky, a tak musíme přimhouřit oko a zkonstatovat, že funkčnost pro jednou ustoupila designu.