HTC Desire 820: krok dobrým směrem [recenze]

Solidně vybavené HTC s velkým displejem a sebevědomou cenovkou – má se konkurence začít obávat?
Kapitoly článku

Označením Desire se telefon řadí do střední třídy, díky svým parametrům se ale bude pohybovat u jejího horního okraje. HTC míří zejména barevným provedením na mladší generaci, v žádném případě se ale nejedná o ořezanou placku se slabým výkonem, která by se zadýchala i při surfování na Internetu. Desire 820 slibuje zajímavé parametry a funkce, za které si řekne o náležitou porci peněz.

První dojmy

  • Originální zpracování a barevné provedení.
  • Tenké tělo, povedený displej, všechny ovladače jsou tam, kde je podvědomě očekáváte.
  • Spousta moderních funkcí – NFC, LTE, 64bitový procesor
  • Dvojice stereo reproduktorů na čelní straně = na telefon výborný zvuk

HTC Desire 820
rozměry a hmotnost: 158 × 79 × 7,7 mm, 155 g
displej: 5,5", kapacitní S-LCD, 720 × 1 280, 267 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 600 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 615 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
35 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Design, konstrukce

Pokud byste si někdy stěžovali, že v oblasti designu současných dotykových telefonů už není co vymýšlet, mrkněte se třeba právě na Desire 820. Žádná jednolitá barva ze škály mezi bílou a černou – telefon kombinuje jednu barvu podkladovou, kterou doplňují tenké linky kolem displeje a ovladačů na bocích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Příslušnost ke značce poznáte na první pohled, dvojice reproduktorů a zaoblené rohy HTC hned prozradí

Na test dorazila bílá varianta kombinovaná s modrou, HTC se ale barevných kombinací nebojí a podobně jako se u vlajkového modelu One postupně objevují nejrůznější barevné varianty, i v případě Desiru je z čeho vybírat. Výběr na našem trhu asi nebude tak široký, přesto zaslouží HTC pochvalu, že se neomezuje pouze na černou a bílou variantu, jak tomu mnohdy u konkurence je.

Při obhlídce těla vás možná napadne inspirace v iPhonu 5c. Tělo Desiru tvoří jednolitá plastová vanička, do které je vsazen displej spolu s tenkými plastovými mřížkami reproduktorů. Nerozebíratelná unibody konstrukce je i přes pouhých 7,7 mm tloušťky relativně pevná, mírný ohyb v rámci toho, co povolí plast, je vzhledem k velikosti akceptovatelný.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Svěží neokoukaný design v pestrých barvách zaujme zejména mladší generaci

Zaoblené rohy a dvojice reproduktorů na čelní straně prozradí příslušnost k výrobci, i kdybyste všechna loga HTC přelepili. Telefon se dobře drží v ruce, a i přes větší rozměry nemá tendenci vyklouzávat. Všechny hrany jsou pěkně zaoblené, neřežou do prstů nebo dlaní.

K rozmístění jednotlivých prvků na bocích HTC nelze mít námitek. Hlavní vypínač najdete zhruba ve třetině pravé strany, nad ním jej doplňuje regulace hlasitosti. Tlačítka lze snadno nahmatat, mají jasný stisk, přiměřený odpor a zřetelnou odezvu. Konekor microUSB je k dispozici v pravém dolním rohu a sluchátkový Jack na straně horní.

Horní část levého boku je vyhrazena dlouhé krytce slotů karet. Pod ní se schovává slot pro paměťovou kartu a dvojice slotů pro nanoSIM. Neradujte se předčasně, telefon má jeden z nich bohužel zaslepený. V zahraničí narazíte i na dualsim variantu, na náš trh míří pouze singlesim verze. Záslepka by mohla ještě o trochu lépe lícovat, může se však jednat pouze o drobný nedostatek testovacího modelu, ve kterém se karty střídají poměrně často.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail ovládacích tlačítek • Krytka karet na levém boku • Odhalené sloty pro nanoSIM a microSD

Jednolitá záda narušuje pouze logo HTC v doplňkové barvě a v pravém horním rohu lehce vystouplá čočka fotoaparátu doplněná zapuštěnou přisvětlovací diodou. Obě jsou (stejně jako v případě tlačítek nebo konektorů) lemovány barevně. Čočka fotoaparátu téměř lícuje s vyvýšeným okrajem, bude tedy náchylnější na případné poškození.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Plastovou vaničku zdobí logo výrobce • Vystupující čočka fotoaparátu doplněná diodovým bleskem
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pro HTC typická krabička s kulatými rohy • Dodávané příslušenství je poměrně strohé

Displej

U velkého displeje lze tak nějak automaticky předpokládat multimediální využívání a to se neobejde bez zvuku. Na ten je Desire 820 připraven perfektně, nad a pod displejem najdete (dnes už pro HTC téměř typickou) dvojici stereo reproduktorů. Horní doplňuje ještě čelní kamerka, senzory a maličká notifikační dioda ukrývají se v černém rámečku displeje.

U displejové části budete muset opravdu dobře hledat místa, na která by si šlo stěžovat. Rámečky displeje by mohly být na bocích tenčí, okraj pod displejem s logem HTC je zbytečně velký... To jsou ale jen drobnosti. Tlačítka řeší telefon softwarově přímo na ploše displeje. Jedná se o klasickou androidí trojici (zleva) – Zpět, Domů a Poslední spuštěné aplikace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přední strana s dvojicí reproduktorů • Možná zbytečné logo HTC zvětšující rámeček displeje

Displej s úhlopříčkou 5,5“ se opravdu povedl. Má velmi široké pozorovací úhly, věrné, syté, přirozené barvy a více než dostatečný jas. S čitelností na sluníčku nebudete mít problém. A že je displej pouze HD (1 280 × 720)? Tak nějak to v kombinaci s kvalitním panelem vůbec nevadí. Bystrozrací kritikové možná z vzdálenosti pár centimetrů uvidí jednotlivé body, na běžné vzdálenosti ale nižší rozlišení určitě nebude parametr, který by srážel celkovou použitelnost.

Desire 820 hodně těží z toho, jak dobře jako celek funguje. Po zapnutí vás přivítá velmi povedená zobrazovací jednotka, na kterou je radost se dívat. A když nevidíte problém, většinou vás ani nenapadne začít hned zkoumat rozlišení, typ panelu a další parametry.

Témata článku: HTC, , , , , HTC Desire, HTC Desire 820, Stejnojmenná aplikace, Případné srovnání, Perfektní zvuk, Dobrý, Jasný stisk, Děs, Vyvýšený okraj, Polaris, Povedený mix, Single verze, Herní zážitek, Podívaná, Zobrazovací jednotka, Kvalitní panel, Klikyhák, Disk Google, Slabý výkon, Kulatý roh,