HTC Desire C: příliš slabý čaj [recenze]

HTC nezapomíná ani na levnější telefony a přichází na trh s nástupcem Wildfiru S. Najde dost argumentů, které omluví vyšší cenu?

Řada Desire představovala dlouhou dobu to nejlepší, co HTC produkuje se systémem Android. Pak přišly modely Sensation, letos řada One, a mohlo se zdát, že už žádný Desire neuvidíme. Zmíněné dvě novější řady již nesou dostatek výkonných telefonů, Desire C proto výrobce musel přeřadit do nižší třídy. Méně znalé uživatele by mohlo jeho označení mást.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC Desire C na tiskových fotkách, k dostání je také v bílé a černé

Klíčové vlastnosti:

  • Android 4 a grafická nadstavba Sense 4
  • kvalitní dílenské zpracování
  • miniSIM a slot pro microSD

Hlavní nedostatky:

  • průměrný fotoaparát
  • chybí přisvětlovací dioda
  • chybí notifikační dioda
  • slabší hardware

HTC Desire C
A320e, Golf
rozměry a hmotnost: 107 × 61 × 12,3 mm, 100 g
displej: 3,5", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 165 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 230 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx, video
24 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Malý kompakt

HTC Desire C bude znalcům této značky v mnohém připomínat svého staršího sourozence, model Wildfire S. Ve srovnání s ním o něco vyrostl, pořád se ale svými rozměry řadí mezi menší, kompaktní zařízení. Konstrukci bychom mohli připodobit k sendviči, jehož poloviny jsou realizovány ve dvou různých materiálech. Zadní plastový kryt baterie má (stejně jako řada jiných HTC) povrchovou úpravu na omak připomínající gumu, na telefonu tak neulpívají otisky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Designově má nové HTC Desire C blízko k letošní elitní sérii One 

Mezi zadní kryt a čelní displejovou stranu vtěsnal výrobce tenký kovový pruh. Přestože má stejnou barvu jako zadní plast, díky odlišným materiálů se jejich odstíny pod určitým pozorovacím úhlem rozcházejí, což nevypadá zrovna nejlépe. Nejmarkantněji si barevných rozdílů všimnete na červené variantě, černá ani bílá by jí tolik trpět neměly. Desire C rozhodně nepatří mezi nejlepší telefony HTC, jednolité plastové tělo by mu nikdo nevyčítal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Červený kryt představuje nejživější variantu Desire C

Při osazování boků telefonu zůstali v HTC jen u nezbytného minima. Vespod levé strany najdeme microUSB konektor, 3,5mm Jack spolu s hlavním vypínačem jsou tradičně umístěny na straně horní a na pravý bok zbyl pouze regulátor hlasitosti. Vypínač i regulátor hlasitosti jsou dobře odlišeny hmatově a jejich odezva je zcela postačující. Veškeré prvky na bocích telefonu jsou umístěny mezi plastovou a kovovou polovinu.

Karty, jaké máme rádi

Plastový kryt baterie obsahuje pouze čtveřici otvorů. Jmenovitě jsou to: výřez pro čočku fotoaparátu, perforace hlasitého reproduktoru, otvor pro poutko a úplně vespod (kryt přesahuje až na spodní stranu přístroje) ještě maličký otvor mikrofonu. Přisvětlovací dioda chybí, ve srovnání s Wildfire S, který ji měl, je to bohužel krok zpět. Čočka fotoaparátu postrádá jakékoliv krytí, při položení telefonu na podložku tak reálně hrozí její poškrábání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boky jsou až na microUSB konektor a maskované tlačítko hlasitosti holé 

Výřez umožňující sejmutí krytu kopíruje tvar hlavního vypínače, plastový výlisek drží na svém místě zcela bez vůle, torzní tuhosti telefonu také nelze nic vytknout. Slabé, sotva slyšitelné vrzání vyloudíte ze zadního krytu pouze při jeho silném promačkání zhruba uprostřed, kde je nepatrná mezera mezi krytem a baterií. Při běžném používání byste ale neměli z telefonu zaslechnout žádné nepříjemné zvuky tohoto typu. Zpracování telefonu je kvalitní, vše lícuje, HTC budeme po této stránce těžko něco vytýkat.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát na zadní straně je pětimegapixel, chybí mu ale blesk

Po sejmutí krytu se dostanete ke slotům SIM (klasické velikosti) a microSD. Paměťová karta je přístupná bez omezení, SIM se schovává pod baterií. Trochu zamrzí, že v balení žádnou paměťovku nenajdete, řadě uživatelů by bohatě postačila i 4GB, která dnes stojí doslova pár korun. Ani zbytek balení nijak neoslní, kromě USB kabelu a několika papírových letáků najdete už jenom nabíječku (s USB konektorem). Ta by určitě mohla být ještě menší, Samsung už ukázal, že to jde. Poslední položkou v krabičce jsou pecková sluchátka s plochými kabely.

Šetří na pixelech

Kovový okraj displeje přesahuje nahoře až na čelní stranu, kde do něj výrobce šikovně ukryl jemnou perforaci reproduktoru. Stejně jako u sourozenců z řady One, i zde se jedná o velmi malé otvory, tentokrát jen v jedné řadě. Hodně velký nedostatek představuje absence diody, která by upozorňovala na zmeškané události. I zde přišel Desire C o šikovnou funkci, kterou Wildfire S disponoval.

Klepněte pro větší obrázek
Displej se musel uskromnit, alespoň že jej HTC natáhlo co nejvíce k okraji

Displej nepatrně vyrostl, na 3,5" úhlopříčce bohužel nabídne jenom rozlišení HVGA (320 × 480 bodů). Řada konkurentů zvládá na podobném prostoru WVGA (480 × 800), HTC zde mělo sáhnout po jemnějším displeji, případně použít název Wildfire. Nižší rozlišení prostě k řadě Desire moc nesedí.

Při práci s telefonem oceníte dobré pozorovací úhly, mírného ztmavnutí při větším náklonu si možná ani nevšimnete. Čitelnost na slunce je průměrná, můžete se ale spolehnout, že i přes léto venku uvidíte, co se na displeji děje. I když v HTC použili „jenom“ TFT, nelze displeji (v kontextu zařazení přístroje) kromě nízkého rozlišení na 3,5" úhlopříčce nic vytknout.

Témata článku: HTC, Smartphony, Android, Recenze, Desire, HTC Desire, HTC Desire C, Huawei Ascend G300, Samsung Galaxy Nexus, Nálada, Odlišný materiál, Silné promačkání, Děs, Mírné ztmavnutí, DESI, Papírový parametr, Řada konkurentů, Uživatelské data, Zamknutá obrazovka, Velký nedostatek, Výkonný telefon, SLA, Černý pruh, Telefony s Androidem na Heureka.czGoogle na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 15 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korun

Martin Miksa
Tablety
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

** Apple při představení iPhonu SE (2022) opět zamlčel kapacitu baterie ** Opět musela pomoci až rozborka telefonu ** Baterie „es éčka“ vůbec poprvé překonala metu 2 000 mAh!

Martin Chroust
RozborkaiPhone
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android