HTC nezapomíná ani na levnější telefony a přichází na trh s nástupcem Wildfiru S. Najde dost argumentů, které omluví vyšší cenu?
Řada Desire představovala dlouhou dobu to nejlepší, co HTC produkuje se systémem Android. Pak přišly modely Sensation, letos řada One, a mohlo se zdát, že už žádný Desire neuvidíme. Zmíněné dvě novější řady již nesou dostatek výkonných telefonů, Desire C proto výrobce musel přeřadit do nižší třídy. Méně znalé uživatele by mohlo jeho označení mást.

HTC Desire C na tiskových fotkách, k dostání je také v bílé a černé
Klíčové vlastnosti:
- Android 4 a grafická nadstavba Sense 4
- kvalitní dílenské zpracování
- miniSIM a slot pro microSD
Hlavní nedostatky:
- průměrný fotoaparát
- chybí přisvětlovací dioda
- chybí notifikační dioda
- slabší hardware
A320e, Golf |
 | rozměry a hmotnost: 107 × 61 × 12,3 mm, 100 g displej: 3,5", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 165 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 230 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm) operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich) fotoaparát: 5MPx, video |
cena: už se neprodává |
Malý kompakt
HTC Desire C bude znalcům této značky v mnohém připomínat svého staršího sourozence, model Wildfire S. Ve srovnání s ním o něco vyrostl, pořád se ale svými rozměry řadí mezi menší, kompaktní zařízení. Konstrukci bychom mohli připodobit k sendviči, jehož poloviny jsou realizovány ve dvou různých materiálech. Zadní plastový kryt baterie má (stejně jako řada jiných HTC) povrchovou úpravu na omak připomínající gumu, na telefonu tak neulpívají otisky.

Designově má nové HTC Desire C blízko k letošní elitní sérii One
Mezi zadní kryt a čelní displejovou stranu vtěsnal výrobce tenký kovový pruh. Přestože má stejnou barvu jako zadní plast, díky odlišným materiálů se jejich odstíny pod určitým pozorovacím úhlem rozcházejí, což nevypadá zrovna nejlépe. Nejmarkantněji si barevných rozdílů všimnete na červené variantě, černá ani bílá by jí tolik trpět neměly. Desire C rozhodně nepatří mezi nejlepší telefony HTC, jednolité plastové tělo by mu nikdo nevyčítal.

Červený kryt představuje nejživější variantu Desire C
Při osazování boků telefonu zůstali v HTC jen u nezbytného minima. Vespod levé strany najdeme microUSB konektor, 3,5mm Jack spolu s hlavním vypínačem jsou tradičně umístěny na straně horní a na pravý bok zbyl pouze regulátor hlasitosti. Vypínač i regulátor hlasitosti jsou dobře odlišeny hmatově a jejich odezva je zcela postačující. Veškeré prvky na bocích telefonu jsou umístěny mezi plastovou a kovovou polovinu.
Karty, jaké máme rádi
Plastový kryt baterie obsahuje pouze čtveřici otvorů. Jmenovitě jsou to: výřez pro čočku fotoaparátu, perforace hlasitého reproduktoru, otvor pro poutko a úplně vespod (kryt přesahuje až na spodní stranu přístroje) ještě maličký otvor mikrofonu. Přisvětlovací dioda chybí, ve srovnání s Wildfire S, který ji měl, je to bohužel krok zpět. Čočka fotoaparátu postrádá jakékoliv krytí, při položení telefonu na podložku tak reálně hrozí její poškrábání.

Boky jsou až na microUSB konektor a maskované tlačítko hlasitosti holé
Výřez umožňující sejmutí krytu kopíruje tvar hlavního vypínače, plastový výlisek drží na svém místě zcela bez vůle, torzní tuhosti telefonu také nelze nic vytknout. Slabé, sotva slyšitelné vrzání vyloudíte ze zadního krytu pouze při jeho silném promačkání zhruba uprostřed, kde je nepatrná mezera mezi krytem a baterií. Při běžném používání byste ale neměli z telefonu zaslechnout žádné nepříjemné zvuky tohoto typu. Zpracování telefonu je kvalitní, vše lícuje, HTC budeme po této stránce těžko něco vytýkat.

Fotoaparát na zadní straně je pětimegapixel, chybí mu ale blesk
Po sejmutí krytu se dostanete ke slotům SIM (klasické velikosti) a microSD. Paměťová karta je přístupná bez omezení, SIM se schovává pod baterií. Trochu zamrzí, že v balení žádnou paměťovku nenajdete, řadě uživatelů by bohatě postačila i 4GB, která dnes stojí doslova pár korun. Ani zbytek balení nijak neoslní, kromě USB kabelu a několika papírových letáků najdete už jenom nabíječku (s USB konektorem). Ta by určitě mohla být ještě menší, Samsung už ukázal, že to jde. Poslední položkou v krabičce jsou pecková sluchátka s plochými kabely.
Šetří na pixelech
Kovový okraj displeje přesahuje nahoře až na čelní stranu, kde do něj výrobce šikovně ukryl jemnou perforaci reproduktoru. Stejně jako u sourozenců z řady One, i zde se jedná o velmi malé otvory, tentokrát jen v jedné řadě. Hodně velký nedostatek představuje absence diody, která by upozorňovala na zmeškané události. I zde přišel Desire C o šikovnou funkci, kterou Wildfire S disponoval.

Displej se musel uskromnit, alespoň že jej HTC natáhlo co nejvíce k okraji
Displej nepatrně vyrostl, na 3,5" úhlopříčce bohužel nabídne jenom rozlišení HVGA (320 × 480 bodů). Řada konkurentů zvládá na podobném prostoru WVGA (480 × 800), HTC zde mělo sáhnout po jemnějším displeji, případně použít název Wildfire. Nižší rozlišení prostě k řadě Desire moc nesedí.
Při práci s telefonem oceníte dobré pozorovací úhly, mírného ztmavnutí při větším náklonu si možná ani nevšimnete. Čitelnost na slunce je průměrná, můžete se ale spolehnout, že i přes léto venku uvidíte, co se na displeji děje. I když v HTC použili „jenom“ TFT, nelze displeji (v kontextu zařazení přístroje) kromě nízkého rozlišení na 3,5" úhlopříčce nic vytknout.