HTC Desire C: příliš slabý čaj [recenze]

HTC nezapomíná ani na levnější telefony a přichází na trh s nástupcem Wildfiru S. Najde dost argumentů, které omluví vyšší cenu?

Řada Desire představovala dlouhou dobu to nejlepší, co HTC produkuje se systémem Android. Pak přišly modely Sensation, letos řada One, a mohlo se zdát, že už žádný Desire neuvidíme. Zmíněné dvě novější řady již nesou dostatek výkonných telefonů, Desire C proto výrobce musel přeřadit do nižší třídy. Méně znalé uživatele by mohlo jeho označení mást.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC Desire C na tiskových fotkách, k dostání je také v bílé a černé

Klíčové vlastnosti:

  • Android 4 a grafická nadstavba Sense 4
  • kvalitní dílenské zpracování
  • miniSIM a slot pro microSD

Hlavní nedostatky:

  • průměrný fotoaparát
  • chybí přisvětlovací dioda
  • chybí notifikační dioda
  • slabší hardware

HTC Desire C
A320e, Golf
rozměry a hmotnost: 107 × 61 × 12,3 mm, 100 g
displej: 3,5", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 165 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 230 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx, video
23 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Malý kompakt

HTC Desire C bude znalcům této značky v mnohém připomínat svého staršího sourozence, model Wildfire S. Ve srovnání s ním o něco vyrostl, pořád se ale svými rozměry řadí mezi menší, kompaktní zařízení. Konstrukci bychom mohli připodobit k sendviči, jehož poloviny jsou realizovány ve dvou různých materiálech. Zadní plastový kryt baterie má (stejně jako řada jiných HTC) povrchovou úpravu na omak připomínající gumu, na telefonu tak neulpívají otisky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Designově má nové HTC Desire C blízko k letošní elitní sérii One 

Mezi zadní kryt a čelní displejovou stranu vtěsnal výrobce tenký kovový pruh. Přestože má stejnou barvu jako zadní plast, díky odlišným materiálů se jejich odstíny pod určitým pozorovacím úhlem rozcházejí, což nevypadá zrovna nejlépe. Nejmarkantněji si barevných rozdílů všimnete na červené variantě, černá ani bílá by jí tolik trpět neměly. Desire C rozhodně nepatří mezi nejlepší telefony HTC, jednolité plastové tělo by mu nikdo nevyčítal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Červený kryt představuje nejživější variantu Desire C

Při osazování boků telefonu zůstali v HTC jen u nezbytného minima. Vespod levé strany najdeme microUSB konektor, 3,5mm Jack spolu s hlavním vypínačem jsou tradičně umístěny na straně horní a na pravý bok zbyl pouze regulátor hlasitosti. Vypínač i regulátor hlasitosti jsou dobře odlišeny hmatově a jejich odezva je zcela postačující. Veškeré prvky na bocích telefonu jsou umístěny mezi plastovou a kovovou polovinu.

Karty, jaké máme rádi

Plastový kryt baterie obsahuje pouze čtveřici otvorů. Jmenovitě jsou to: výřez pro čočku fotoaparátu, perforace hlasitého reproduktoru, otvor pro poutko a úplně vespod (kryt přesahuje až na spodní stranu přístroje) ještě maličký otvor mikrofonu. Přisvětlovací dioda chybí, ve srovnání s Wildfire S, který ji měl, je to bohužel krok zpět. Čočka fotoaparátu postrádá jakékoliv krytí, při položení telefonu na podložku tak reálně hrozí její poškrábání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boky jsou až na microUSB konektor a maskované tlačítko hlasitosti holé 

Výřez umožňující sejmutí krytu kopíruje tvar hlavního vypínače, plastový výlisek drží na svém místě zcela bez vůle, torzní tuhosti telefonu také nelze nic vytknout. Slabé, sotva slyšitelné vrzání vyloudíte ze zadního krytu pouze při jeho silném promačkání zhruba uprostřed, kde je nepatrná mezera mezi krytem a baterií. Při běžném používání byste ale neměli z telefonu zaslechnout žádné nepříjemné zvuky tohoto typu. Zpracování telefonu je kvalitní, vše lícuje, HTC budeme po této stránce těžko něco vytýkat.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát na zadní straně je pětimegapixel, chybí mu ale blesk

Po sejmutí krytu se dostanete ke slotům SIM (klasické velikosti) a microSD. Paměťová karta je přístupná bez omezení, SIM se schovává pod baterií. Trochu zamrzí, že v balení žádnou paměťovku nenajdete, řadě uživatelů by bohatě postačila i 4GB, která dnes stojí doslova pár korun. Ani zbytek balení nijak neoslní, kromě USB kabelu a několika papírových letáků najdete už jenom nabíječku (s USB konektorem). Ta by určitě mohla být ještě menší, Samsung už ukázal, že to jde. Poslední položkou v krabičce jsou pecková sluchátka s plochými kabely.

Šetří na pixelech

Kovový okraj displeje přesahuje nahoře až na čelní stranu, kde do něj výrobce šikovně ukryl jemnou perforaci reproduktoru. Stejně jako u sourozenců z řady One, i zde se jedná o velmi malé otvory, tentokrát jen v jedné řadě. Hodně velký nedostatek představuje absence diody, která by upozorňovala na zmeškané události. I zde přišel Desire C o šikovnou funkci, kterou Wildfire S disponoval.

Klepněte pro větší obrázek
Displej se musel uskromnit, alespoň že jej HTC natáhlo co nejvíce k okraji

Displej nepatrně vyrostl, na 3,5" úhlopříčce bohužel nabídne jenom rozlišení HVGA (320 × 480 bodů). Řada konkurentů zvládá na podobném prostoru WVGA (480 × 800), HTC zde mělo sáhnout po jemnějším displeji, případně použít název Wildfire. Nižší rozlišení prostě k řadě Desire moc nesedí.

Při práci s telefonem oceníte dobré pozorovací úhly, mírného ztmavnutí při větším náklonu si možná ani nevšimnete. Čitelnost na slunce je průměrná, můžete se ale spolehnout, že i přes léto venku uvidíte, co se na displeji děje. I když v HTC použili „jenom“ TFT, nelze displeji (v kontextu zařazení přístroje) kromě nízkého rozlišení na 3,5" úhlopříčce nic vytknout.

Témata článku: HTC, Android, Smartphony, Recenze, Desire, HTC Desire, HTC Desire C, Huawei Ascend G300, Samsung Galaxy Nexus, Odlišný materiál, DESI, Černý pruh, SLA, Zamknutá obrazovka, Nálada, Mírné ztmavnutí, Uživatelské data, Řada konkurentů, Papírový parametr, Velký nedostatek, Silné promačkání, Děs, Výkonný telefon, Telefony s Androidem na Heureka.cz