HTC Desire: od Nexuse brácha (test)

HTC Desire a Google Nexus One – sourozenci, nebo dokonce dvojčata? Jestli chcete plnou záruku, volba je jasná. Desire se výrobci skutečně povedl!

Dlouho očekávaný model HTC Desire se konečně dostal na český trh a je tedy ten správný čas podívat se mu na zoubek. Jedná se o skutečně rychlý komunikátor osedlaný 1 GHz procesorem Snapdragon, 576 MB RAM a velkým WVGA displejem. Během necelých tří týdnů používání jsem si na něj dokázal velmi dobře zvyknout a hned v úvodu prozradím, že tenhle kousek opravdu žádné výraznější chyby nemá a výrobce na něm odvedl poctivý kus práce.

Původní článek a diskuzi k němu naleznete na SmartMania.cz

Za zapůjčení telefonu děkuji společnosti Sunnysoft, u které si Desire můžete zakoupit.

Klepněte pro větší obrázek

Testovaný kousek obsahoval operační systém Android verze 2.1, jehož součástí je i nativní česká lokalizace a uživatelské prostředí HTC Sense. Synchronizaci s počítačem zajišťuje nástroj HTC Sync, který vám dovolí s Outlookem synchronizovat kontakty a položky z kalendáře. Využít dále můžete synchronizace přes Google účet nebo Microsoft Exchange. HTC Desire je po hardwarové stránce shodně vybavený jako Nexus One, který HTC pro Google také vyrábí, nicméně Nexus One se na našem trhu oficiálně neprodává. Původně jsem měl v plánu oba kousky v recenzi detailně srovnat, ale Nexus One mi bohužel nestačil dorazit včas; přesto se v recenzi několikrát o Nexusu One zmíním a porovnám rozdíly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klady (+)
rychlost a optimalizace systému
uživatelské rozhraní HTC Sense
1 GHz procesor, WVGA displej a 576 MB RAM
dílenské zpracování
 
Zápory (-)
výdrž baterie
drobné chyby v software

 

Obsah balení
- HTC Desire
- Li-Ion baterie s kapacitou 1400 mAh
- 4 GB microSDHC karta
- síťová nabíječka s USB konektorem
- microUSB kabel pro nabíjení a synchronizaci dat
- stereo sluchátka
- uživatelské příručky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dodávaný USB/microUSB kabel slouží jak pro nabíjení, tak také pro přenos/synchronizaci dat s počítačem. Když telefon připojíte k počítači, objeví se nabídka s několika možnostmi - nabíjení, synchronizace, USB Mass Storage (paměťová karta) nebo sdílení internetového připojení z telefonu. Pro poslech hudby a telefonování jsou k dispozici klasická sluchátka (pecky), na jejichž kabelu je umístěno malé ovládací centrum a telefonní mikrofon. Na něm jsou umístěna tři ovládací tlačítka - dvě pro pohyb mezi skladbami při poslechu hudby a třetí pro přijetí hovoru nebo zahájení přehrávání. Kvalita sluchátek je průměrná a basy u nich rozhodně nehledejte. Naštěstí je díky přítomnosti 3,5 mm konektoru možné připojit libovolná jiná sluchátka a s mými Sennheisery CX 300-II byl poslech naprosto o něčem jiném. Pokud by vás sluchátka v uších tlačila, můžete na ně navléci molitanové polštářky a připravena je ještě malá sponka sloužící pro uchycení kablíku na oděv.

U tak dobře vybaveného zařízení bych rozhodně v balení očekával ochranné pouzdro, to si však případný majitel bude muset dokoupit za své. Na přiložené paměťové kartě naleznete instalátor aplikace HTC Sync a několik příruček v elektronické podobě (formát PDF).

Vzhled a zpracování
Konstrukce HTC Desire je velice pevná a nijak se to nezměnilo ani po několika týdnech používání. Prostor okolo displeje obklopuje hliníkový díl, na který navazuje plastový zadní díl a odnímatelný kryt baterie. Ani při výraznějším „promačkání" krytu se neozve žádný skřípavý zvuk a jednotlivé části jsou zkrátka velmi pečlivě slícovány.  Desire není žádný drobeček a s rozměry 119 × 60 × 11.9 mm a hmotností 135 gramů o něm v kapse rozhodně vědět budete. Kryt telefonu včetně displeje si dokonale zapamatuje každý váš otisk prstu, takže se připravte na docela časté čištění. Tady má Nexus One od Google trochu výhodu, protože jeho zadní kryt je potažený vrstvou teflonu, která je odolnější a méně náchylná na ušpinění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nad displejem je ukrytý telefonní reproduktor a své místo zde má i signalizační dioda, která vás upozorní například na zmeškaný hovor, novou SMS, e-mail nebo třeba vybitý akumulátor. V černém proužku nad displejem je schovaný také světelný senzor, který se stará o automatickou regulaci jasu displeje. Kamerku pro videohovory bychom tady ale hledali jen stěží. Pod displejem jsou umístěna čtyři systémové tlačítka (Domů, Menu, Zpět a Vyhledávání), mezi kterými má své místo také optický joystick, jehož citlivost mi přišla o něco lepší než u nedávno testovaného HTC Legend. Joystick zároveň funguje jako potvrzovací tlačítko. Klávesy spojené s telefonováním chybí a veškerá obsluha hovorů se provádí přes virtuální tlačítka na displeji. Klávesy jsou pro palec velice dobře přístupná a jsem rád, že tady HTC použilo skutečná hardwarová tlačítka; Nexus One totiž nabízí pouze senzory, což nemusí být občas úplně vyhovující, oproti Desire je ale zase vybavený kuličkou (trackballem).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Levý bok je osazený dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti. Tu můžete odděleně nastavit nejen pro systémové zvuky, ale i pro telefonní hovory. Horní hrana ukrývá tlačítko Power, které slouží k zapnutí a vypnutí displeje nebo celého zařízení. Kousek od něj je 3,5 mm výstup pro připojení sluchátek. Pravý bok nenabízí vůbec nic zajímavého a vůbec bych se nezlobil, kdyby tady výrobce umístil alespoň tlačítko spouště fotoaparátu. Ve spodní části nesmí chybět microUSB konektor a telefonní mikrofon. Nexus One je vybavený ještě druhým mikrofonem, který se používá k regulaci šumu během telefonního hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Záda telefonu nabízejí nepatrně vystouplý objektiv fotoaparátu, přisvětlovací LED diodu a hlavní systémový reproduktor, jehož kvalita je velice dobrá; to oceníte třeba při sledování filmů nebo hlasitém handsfree. Když zadní kryt oddělíte od telefonu, získáte přístup ke slotům na SIM kartu a microSDHC kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s HTC HD Mini a HTC Touch Pro2

Operační systém a hardwarová výbava
HTC Desire se prodává s poslední verzí systému Android (2.1), na který je navlečené uživatelské rozhraní HTC Sense, které jsem si oblíbil už při testování Legendu. Když jsem později dostal do rukou Motorolu Milestone, která naopak obsahuje úplně čistý systém Android, dost se mi po Sense stýskalo. Nejedná se totiž o žádné narychlo „slepené" prostředí, ale o skutečně kvalitní nadstavu, která vám nabídne celou řadu zajímavých funkcí. Díky 1 GHz procesoru jsem veškeré reakce v celém systému skutečně bleskové a HTC Desire je pravděpodobně ten nejrychlejší Android, jaký jsem měl zatím možnost používat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavní obrazovka prostředí Sense je rozdělena do sedmi záložek, mezi kterými se lze přepínat horizontálními tahy prstem po displeji. Případně můžete využít multitouch a tahem dvou prstů k sobě vyvolat zmenšeniny všech aktivních ploch, což je na první pohled velice efektní, ale při reálném používání jsem to téměř nevyužíval a raději se mezi panely přesouval klasickým způsobem. Na každou záložku si můžete umístit libovolné zástupce programů nebo widgety; těch najdete v telefonu celou řadu a zejména ty přímo od HTC jsou velice užitečné. Další si můžete stáhnout z Android Marketu a stejně tak lze pořídit i animované tapety, které Desire umí zobrazovat na pozadí a zpomalení systému je při jejich použití opravdu minimální, nicméně negativní dopad to má na celkovou výdrž telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V nabídce Nastavení/Scény dále naleznete různé grafické kabátky prostředí Sense s odlišně uspořádanými widgety (HTC, Sociální, Zaměstnaní, Hra, Cestování, Čistý štít) + si zde můžete uložit své vlastní rozložení. Občas mi některé widgety trochu zlobily; několikrát se mi z ničeho nic přestalo aktualizovat počasí, jednou mi vypadl Twitter widget a párkrát mi zmizely kontakty z widgetu Oblíbené položky. Vždycky se to vyřešilo vypnutím a zapnutím telefonu, ale doufám, že to pánové v HTC při další aktualizaci systému opraví. Komu by z nějakého důvodu prostředí Sense nevyhovovalo, může jej vypnout, i když to už nejde tak jednoduše jako u Legendu, kde stačilo pouze zabrousit do nastavení. Pro Desire je postup o něco komplikovanější a celý návod najdete v našem fóru. Někteří uživatelé ve fóru reportovali občasné zamrznutí systému, já jsem se ale s ničím podobným za celou dobu testování nesetkal, takže je docela možné, že to ve výsledku mohly způsobovat až některé doinstalované aplikace z Android Marketu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U Androidu mě zaujala také nabídka s notifikacemi (oznámení). Do té se dostanete velice elegantním způsobem, z horní části displeje (stavová lišta) si tuto nabídku pohybem prstu vytáhnete. V notifikační nabídce se zobrazují například nové textové zprávy, e-maily, zmeškané hovory, příspěvky z Twitteru, zprávy z IM klienta a všechny další systémové události. Tento styl upozornění se mi na Androidu vážně líbí, a pokud budete chtít všechny notifikace hromadně vymazat, jednoduše kliknete na vyhrazené tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.1 „Eclair" + HTC Sense
Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250, 1 GHz
Displej: kapacitní AMOLED, 3.7", WVGA (480×800 px), 16 milionů barev
Paměť: 576 MB RAM, 512 MB ROM + slot na microSDHC karty (až 32 GB)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11b/g, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, přisvětlovací dioda, autofocus, geotagging, detekce tváří, širokoúhlý režim, záznam videa ve WVGA rozlišení
Rozměry: 119 × 60 × 11.9 mm
Hmotnost: 135 gramů včetně baterie
Baterie: Li-ion 1400 mAh
Doba hovoru: 400 minut v GSM, 390 minut v 3G
Pohotovostní režim: 340 hodin v GSM, 360 hodin v 3G
Další informace: 3,5 mm jack, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, sdílení internetu do PC, Facebook a Twitter klient, FM rádio s RDS, widgety na hlavní obrazovku

Jak je patrné z hardwarových parametrů, Desire je vybavený 512 MB ROM, ze kterých vám zůstane volných zhruba 140 MB pro vaše data. Naštěstí není problém paměť zvětšit pomocí microSDHC karet, na které si můžete nahrát hudbu, filmy nebo třeba mapy pro GPS navigaci. Jen si dejte pozor na jednu věc, Android 2.1 neumí aplikace instalovat na kartu, ale pouze do vnitřní paměti telefonu, takže pokud si jich z Marketu stáhnete opravdu hodně, můžete po čase používání narazit na chybovou hlášku o nedostatku volné paměti (vnitřní úložiště). Nezvykle velká je paměť RAM (576 MB se u mobilního telefonu hned tak nevidí), přičemž při prvním spuštění je volných okolo 250 MB RAM.

Displej
Desire je vybavený AMOLED displejem s jemným WVGA rozlišením 480×800 px a schopností zobrazit až 16 milionů barev. Jeho úhlopříčka je 3.7", takže se dokonale hodí třeba pro prohlížení internetu. Kontrast displeje je velice dobrý a barvy působí příjemně živě, ale v současné verzi ROM (2.1-update1; 1.15.405.4) se v některých aplikacích (internetový prohlížeč, Gmail) chybně zobrazují obrázky v šedivé barvě, kterou mohou někteří uživatelé vidět růžově. Původně to vypadalo, že je to vlastnost AMOLED displeje, u kterého je jeden pixel složený ze dvou subpixelů namísto klasických tří, které mají běžné LCD displeje. Jenže takový HTC Legend a celá řada jiných telefonů mají také AMOLED displej a podobný problém se u nich neprojevil.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrým testem barev je samotná stránka HTC.com, kde na Desire většinu šedých přechodů uvidíte v růžovém nádechu. Jenže když si tyhle narůžovělé obrázky ze stránky uložíte (přidržte na obrázku prst a vyberte z nabídky „Uložit obrázek"), a následně otevřete v aplikaci Fotografie, uvidíte obrázek v úplně normálních barvách bez jakéhokoliv růžového odstínu. Problém tedy vůbec není v displeji, ale přímo v samotné aplikaci internetového prohlížeče (a potažmo dalších programech v systému jako třeba Gmail) a pevně doufám, že tuhle chybu HTC v další aktualizaci systému odstraní. Chcete-li se o tomto problému dozvědět další informace, mrkněte do našeho fóra.

Klepněte pro větší obrázek
Růžový odstín v prohlížeči u HTC Desire a Nexusu One vs. displej iPhone 3GS

V telefonu je přítomný světlocitlivý senzor, který vám případně pomůže s automatickou regulací jasu, ale pokud by vám to nevyhovovalo, můžete si úroveň nastavit ručně. Přímo mezi widgety na hlavní obrazovce najdete jeden velice užitečný (Ovládací prvek napájení), který vám dovolí nejen aktivovat/vypínat jednotlivé moduly, ale také přímo přepínat intenzitu podsvícení ve třech krocích (slabé, normální a silné). Čitelnost na přímém sluníčku není příliš dobrá a častokrát jsem se přistihl, jak jsem si druhou rukou vytvářel nad displejem stín, abych si mohl přečíst aktuálně přijatou textovou zprávu.

Telefonování, datové přenosy a kontakty
HTC Desire nabízí naprosto shodné parametry telefonního modulu a stejnou aplikaci pro práci s kontakty jako Legend. V telefonu najdeme GSM modul s podporou GPRS/EDGE a také technologií HSDPA, kde můžete data stahovat teoretickou rychlostí až 7.2 Mbps. Kvalita zvuku během hovoru je velice dobrá a hlasitost dostatečná. Během hovoru je možné aktivovat hlasitý odposlech a samozřejmě můžete volat i přes dodávaný headset. Ve srovnání s Legendem a Touch Pro2 se mi citlivost na signál u Desire jevila o něco slabší. Dobře funguje integrovaný proximity senzor, který automaticky vypne displej při přiložení telefonu k uchu, tím se zabrání nechtěnému stisknutí jakéhokoliv tlačítka během hovoru. Do hry je zapojení i pohybový senzor, který při otočení telefonu displejem dolů ztlumí vyzvánění při příchozím hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kvalitně je zpracovaná samotná telefonní aplikace, ve které můžete kontakty vybírat buď přímo ze seznamu nebo přes chytré vyhledávání, kdy na numerické klávesnici stačí mačkat ty klávesy, jejichž znaky jsou obsaženy v hledaném jméně. Do výsledků se pak zpracovávají jak křestní jména, tak i příjmení. Oproti Legendu už Desire zvládá vyhledávat ve jménech s diakritikou, nicméně pouze v telefonním seznamu. Při výběru kontaktu z adresáře během psaní textové zprávy je diakritika stále ignorována.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aplikace Lidé poskytuje přístup do adresáře telefonu i kontaktů na SIM kartě. Naleznete zde několik záložek; kromě kompletního výpisu adresáře to jsou skupiny, aktualizace (online adresář z Facebooku) a historie hovorů. V kontaktech můžete Desire provázat s vašimi účty na Facebooku, Twitteru nebo Flickru a data z těchto služeb pak některé programy dokážou dále zpracovávat. A přesně to je případ záložky Online adresář, která vám do karty Lidé načítá informace právě z Facebooku a Twitteru. Když si kontakty provážete s jejich profilem na Facebooku, automaticky se k ním doplní třeba údaje o narozeninách, další telefonní čísla nebo fotografie. Telefonní aplikace je opravdu hodně komplexní a když si v ní nějaký kontakt otevřete, zobrazí se opět detaily vztahující se pouze k dané osobě (zprávy, e-maily, obrázky a stavy z Facebooku + historie hovorů). Všechny potřebné informace se tedy nacházejí pěkně uspořádané v jedné nabídce, což je velice příjemné. V kontaktech také nechybí funkce pro napojení na firemní Exchange server.

GPS navigace, digitální kompas
Součástí čipové sady je 20 kanálový čip GPS, který má velice dobrou citlivost a ve volném prostranství je zaměření pozice otázkou zhruba 30 vteřin. V husté městské zástavbě (sídliště) se fixace provedla do jedné minuty. Navigační modul využijete nejen v Google Mapách, ale především u plnohodnotné navigace. Já pro tyto účely používám trial verzi programu Navigon, kterou si můžete stáhnout z Android Marketu a po 30 dní bezplatně používat. Navigon si s Desire rozumí velice dobře a pokud budete hledat vhodnou navigaci pro začátek, určitě byste jej měli vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Digitální kompas perfektně využijete třeba ve funkci Google Street view v Google Mapách. Pokud kompas aktivujete, bude se obraz na displeji (náhled na ulici ve 3D) otáčet podle toho, jak se budete pohybovat vy. Pokud se otočíte s telefonem doprava, obraz se také otočí, zkrátka jako kdybyste se rozhlíželi. Z Marketu dále doporučuji stáhnout freeware program Google Sky Map, který vám díky digitálnímu kompasu a GPS umožní sledovat hvězdnou oblohu, což je zejména v noci velice pěkná podívaná.

Bezdrátová komunikace a synchronizace
Integrovaný Wi-Fi modul podporuje standardy 802.11b/g a jeho citlivost je velmi dobrá. Během testování jsem nenarazil na žádné komplikace a s telefonem jsem se připojil všude tam, kde běžné Wi-Fi používám pro přístup na internet skrze svůj notebook. Při nalezení nové bezdrátové sítě se objeví informace o možnosti připojení. Pokud je síť zabezpečena, budete vyzvání k zadání přístupového klíče.

Klepněte pro větší obrázek

Bluetooth ve verzi 2.1 podporuje jak stereo profil A2DP, tak i EDR pro rychlejší přenos dat. Přes vestavěného průvodce je spárování opět otázkou několika málo vteřin. Desire jsem otestoval s A2DP stereo reproduktory JustMobile Bluetune2, které používám už několik let a vše probíhalo bezproblémově - zvuk se nijak nesekal a nezkresloval. Přes Bluetooth můžete odesílat a přijímat soubory, nicméně mně přenos fungoval pouze pro obrázky, hudbu a videa; jiné typy souborů se mi přes Bluetooth odeslat nepodařilo. Někteří uživatelé v našem fóru reportovali problémy se samovolným vypínáním Bluetooth modulu během přenosu dat a občas se jim dokonce telefon zasekl/restartoval úplně. U mnou testovaného kousku se nic takového neobjevilo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrázky ze synchronizačního nástroje HTC Sync

U Android zařízení se primárně počítá s napojením na váš Google účet, se kterým se zařízení synchronizuje, což samozřejmě nelze provozovat bez aktivních datových přenosů. Pánové v HTC si naštěstí byli vědomi toho, že ne všichni zákazníci by tento způsob preferovali a někoho by to dokonce mohlo odradit, a proto přišli s vlastním řešením v podobě aplikace HTC Sync, která vám dovolí synchronizovat kontakty a kalendář z Outlooku přes USB kabel. Program dále zvládne instalaci aplikací, avšak na synchronizaci poznámek a e-mailů si musíme nechat zajít chuť. Instalátor od HTC Sync najdete na paměťové kartě a jsem rád, že nová verze už nemá žádné problémy s kompatibilitou na Windows 7. Další informace o programu HTC Sync naleznete v tomto článku.

Při synchronizaci s vaším účtem Google můžete přenášet nejen e-maily, ale i kalendář a kontakty. Poslední možností je Exchange účet, se kterým můžete taktéž synchronizovat poštu, kontakty a kalendář. Přes USB kabel můžete rovněž do počítače sdílet internetové připojení.

Výdrž telefonu
Desire je vybavený 1400 mAh Li-ion baterií a celková výdrž je určitě lepší než v případě Legendu. I tak ale nepočítejte se žádnými závratnými hodnotami a pokud budete telefon během dne hodně aktivně využívat, připravte se na každodenní nabíjení. Výdrž můžete nepatrně vylepšit ruční regulací podsvícení displeje a snížením doby jeho vypnutí; v takovém případě mi telefon při normálním používání vydržel necelé dva dny provozu, což je u těchto komunikátorů takový normální průměr. Jestliže se rozhodnete naplno využít Wi-Fi nebo GPS, budete výdrž počítat v jednotkách hodin (zhruba 6 hodin na jedno nabití). Výdrž se vždy odvíjí od toho, jak moc aktivně telefon používáte a jaké funkce aktuálně využíváte.

Fotoaparát a záznam videa
V článku s prvními dojmy jsem nebyl z fotografií až tak úplně nadšený, ale to bylo dáno relativně krátkou dobou testování a malým počtem pořízených snímků (článek jsem psal hned první den co jsem měl Desire k dispozici), ve výsledku ale Desire fotí docela dobře. Vybavený je 5 MPx fotoaparátem, se kterým můžete pořizovat jak klasické snímky s poměrem stran 4:3 (rozlišení fotografie 2592×1952 px), tak i širokoúhlé s poměrem 5:3 (2592×1728 px).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K dispozici jsou i nižší rozlišení (3 MPx, 1 MPx a VGA) + nastavení expozice, barev a vhod mohou přijít i některé efekty (sépie, negativ, černobíle...). Snímky se ukládají ve formátu JPG a konečně se zde neobjevuje problém s růžovým nádechem, který měl HTC HD2 a ve slabší míře i HTC Legend.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při dobrých světelných podmínkách je kvalita fotografií celkem dobrá, i když ostrost by mohla být lepší, ale to je v dnešní době problém i u jiných telefonů. Barvy jsou bohužel trochu studené, i když tady opět hodně záleží v jakých podmínkách zrovna fotíte. Při nedostatku světla můžete využít funkcí přisvětlovací diody, která je velice výkonná a bez sebemenších problémů dokáže prosvítit středně velký pokoj. Jen škoda že ji nelze využít také pro záznam videa. To lze nahrávat v maximálním rozlišení 800×480 při 25 FPS, kvalita je ale spíše průměrná. Typ kódování můžete ponechat na výchozím H.236 nebo lze přepnout na MPEG4. Přímo z telefonu můžete natočené video odeslat na YouTube, u fotografií se nabízí možnost sdílení na Facebooku nebo Flickru.

Bonusový software
Společnost HTC do systému kromě rozhraní Sense integrovala celou řadu dalších programů, které si nyní přiblížíme. Většina aplikací je shodná jako v případě modelu HTC Legend, z jehož recenze jsem si proto popisky vypůjčil.

Softwarová klávesnice, multitouch a pohybový senzor
Systémová klávesnice nabízí tři styly zobrazení - klasická QWERTY, telefonní klávesnice a kompaktní QWERTY. Jako výchozí je nastavena klasická QWERTY, na kterou jsem si velmi rychle zvykl. Klávesnice funguje jak v portrait, tak i landscape režimu a právě druhá poloha mi při psaní vyhovovala nejvíce, protože zde máte mnohem více prostoru a riziko překlepu se výrazně snižuje. U klávesnice můžete využít český slovník xT9, který bohužel nezná slova bez diakritiky; naštěstí jej můžete vlastní výrazy sami naučit. Ty se potom ukládají do vlastního uživatelského slovníku. Komu by náhodou napovídání slov nevyhovovalo, může jej v nastavení vypnout. Na klávesnici lze zadávat také české znaky. Jestliže chcete například napsat písmeno "ř", stačí krátce přidržet prst na klávese "r", kde se po chvíli objeví další nabídka s dostupnými znaky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multidotykové ovládání využijete v internetovém prohlížeči, správci obrázků a nově také v rozhraní Sense, kde přiblížením dvou prstů k sobě vyvoláte živý náhled na všechny zmenšené záložky. V internetovém prohlížeči a galerii slouží multitouch k přibližování a oddalování obrázků; komu by to nesedělo, může využít i klasický dvojklik. Pohybový senzor taktéž nefunguje v celém operačním systému, ale pouze v několika vybraných aplikacích (obrázky, editor SMS, e-maily, internetový prohlížeč...), ale například hlavní obrazovka Sense vždy zůstane v klasickém portrait zobrazení (nastojato).

Internetový prohlížeč
Vestavěný internetový prohlížeč využívá jádra WebKit 3.1 a podporuje Adobe Flash. Rychlost vykreslování je velmi dobrá a díky nové verzi HTC Sense se zde objevila jedna zbrusu nová funkce. Když na nějakém textu na stránce přidržíte prst, objeví se nabídka, která vám dovolí požadovanou část text označit a následně zkopírovat. To samozřejmě není nic tak úžasného, protože i samotný Android nabízí v systému podporu pro kopírovat/vložit, nicméně tady vám chytrá aplikace ještě nabídne přeložení vybraného textu do libovolného jazyka dostupného skrze Google Translate. A aby toho nebylo málo, lze vybraný výraz vyhledat také na Wikipedii nebo danou stránku s označeným textem nasdílet na Twitter (zkracování URL probíhá přes službu bit.ly).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V prohlížeči samotném můžete mít otevřeno hned několik oken najednou, oblíbené stránky lze ukládat do záložek, které si pak skrze widget můžete nechat zobrazit přímo na hlavní obrazovce. Podobným propojení HTC Legend nabízí celou řadu a velice snadno si na ně zvyknete.

Zprávy a e-maily
Textové zprávy se zobrazují v chat režimu, ve výchozí obrazovce tedy vidíte seznam kontaktů, se kterými jste komunikovali a po rozkliknutí se vám objeví celá historie. Zprávy můžete psát jak v portrait, tak i landscape (naležato) režimu, aplikace displej sama překlápí podle natočení telefonu. Obdobná je situace i u e-mailového klienta, kde lze nastavení upravit interval pro automatické stahování pošty a samozřejmě zde můžete spravovat hned několik e-mailových účtu najednou. Díky přítomnosti balíku Quick Office můžete snadno otevírat (pouze čtení) přílohy z Wordu či Excelu; PDF také není žádným problémem. Díky dostatku operační paměti a 1 GHz procesoru je načtení několikamegabajtového dokumentu otázkou pár vteřin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotografie
Velmi dobře zpracovaný nástroj pro prohlížení fotek a videí (MP4, 3GP). Náhledy fotografií se zobrazují v posuvném pásu a pro přibližování můžete využít multidotekového ovládání. V programu jsem zkoušel přehrávat i videa ve WVGA rozlišení s datovým tokem okolo 2000 Kbps, a program si s nimi bez potíží poradil. Další zajímavostí aplikace Fotografie je napojení na Facebook a Flickr. Přes speciální záložku tak přímo z aplikace můžete prohlížet všechna alba vašich přátel na Facebooku, samozřejmě za předpokladu neomezeného datového připojení, jinak by se vám tahle legrace pěkně prodražila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Záloha dat
V nastavení operačního systému najdeme položku pro automatickou zálohu dat. Zálohování telefonu je defaultně aktivní, ale pokud jej nepotřebujete, lze tuhle funkci vypnout. Záloha probíhá na paměťovou kartu, ze které lze data například po hardwarovém restartu zase zpětně obnovit a funguje to opravdu dobře. A co všechno vlastně můžete s touhle šikovnou utilitou zálohovat?
- textové zprávy a MMS + nastavení zpráv
- záložky v internetovém prohlížeči
- výrazy uložené v uživatelském slovníku
- nastavení telefonu (bezdrátová komunikace, zvuky a displej, aplikace, pozice, datum a čas, místní nastavení)

FM rádio
Přístroj je díky čipsetu od Qualcommu vybavený FM přijímačem s RDS, který ale funguje pouze tehdy, jsou li připojena dodávaná sluchátka; ta totiž slouží jako anténa. Při prvním spuštění dojde k vyhledání dostupných stanic. Zvuk lze ze sluchátek přesměrovat do systémového reproduktoru a oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu. Kvalita příjmu byla spíše průměrná a dost často se mi stávalo, že telefon nedokázal naladit žádné stanice, ale tohle je vždy do velké míry ovlivněno tím, kde se právě nacházíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Footprints
V případě, že rádi cestujete a chcete si do telefonu ukládat všechna důležitá místa, které jste navštívili, může vám s tím pomoci utilita zvaná Footprints. Přes nabídku aplikace jednoduše pořídíte obrázek místa, k němu se automaticky přidá GPS souřadnice (při problémech s fixací pozice můžete adresu přidat ručně). Ke každému takovému bodu si ještě můžete přidat krátkou textovou/hlasovou poznámku a případně i telefonní kontakt. Uložená místa rovněž můžete filtrovat do několika kategorií (oblíbená místa, nakupování, stravování, volný čas a ostatní).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Footprints je překvapivě dobře propojené s Google Maps, kde se například můžete nechat navigovat z aktuální pozice na místo vybrané položky ve Footprints. Je dobře, že Footprints nabízí podporu importu a exportu vašich uživatelských dat na paměťovou kartu, alespoň se nemusíte obávat, že o data při obnově továrního nastavení přijdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další programy
 

Android Market - aplikace pro stahování dalších nových aplikací a her do telefonu. V ČR zatím nelze oficiální cestou využívat nákupu placených aplikací, zobrazí se vám tedy jen freeware programy.
QuickOffice - jednoduchý prohlížeč Wordu a Excelu (soubory musejí být na paměťové kartě nebo jako příloha e-mailu).
Hlasový záznamník - pro ukládání hlasových poznámek, jejichž délka je omezena volnou paměti na paměťové kartě, můžete využít právě tento program.
Gmail a Google Talk - poštovní klient napojený na váš Google účet a komunikační program.
Hudba - jednoduchý přehrávač hudby s pěkným uživatelským prostředním. Na hlavní obrazovku si můžete umístit widget, skrze který lze přehrávač snadno ovládat. Pokud je telefon uzamčený, můžete stále listovat mezi skladbami.
Kalkulačka - obyčejná kalkulačka pro provádění základních početních operací. Pokud telefon otočíte do režimu naležato, překlopí se i kalkulačka a nabídne vám navíc goniometrické funkce a logaritmy.
PDF Viewer - nástroj pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF.
Facebook - klient pro přístup do oblíbené sociální sítě. Nabízí možnost ukládání a komentování statusů a upload fotek či videí. Při používání mi v něm trochu zlobily notifikace, které se čas od času prostě neobjevily a já jsem se o upozorněních dozvěděl až po přihlášení z PC.
Peep - Twitter klient, ve kterém můžete sledovat příspěvky vašich přátel a publikovat vlastní události.
YouTube - prohlížeč videí ze serveru YouTube.
Teeter - zábavná hra využívající pohybového senzoru. Cílem je pomocí naklánění telefonu provést kovovou kuličku bludištěm do jamky.

Závěrečné hodnocení

Desire je hodně povedený komunikátor a pokud o něm přemýšlíte, rozhodně vám koupi nebudu rozmlouvat. Systém je díky dostatečné velké paměti RAM a 1 GHz procesoru velice rychlý a veškeré reakce bleskové. Velký displej se dobře hodí nejen pro sledování videa nebo prohlížení webových stránek, ale také pro čtení dokumentů. Android sice nenabízí takovou volnost jako Windows Mobile, ale je otázkou, zda to při normálním používání bude vůbec potřeba, protože ty věci, které jsem byl zvyklý na WM telefonech dělat, jdou dobře i na Androidu.

Aktuální cenu komunikátoru HTC Desire naleznete na Heureka.cz

Největším mínusem je celková výdrž telefonu, která není úplně ideální a zejména v prvních dnech, kdy si s telefonem budete neustále hrát a zkoumat jeho možnosti, doporučuji mít nabíječku vždy nablízku, protože ukazatel baterie bude hodně rychle klesat. V systému je několik drobných chybek, které doufám výrobce vyřeší v dalším update systému (na mysli mám především občasné problémy u některých widgetů a růžový nádech v internetovém prohlížeči).

Komunikátor HTC Desire není dokonalý, ale mám pocit, že společně s Nexusem One je to v dnešní době to nejlepší, co si s Androidem můžete pořídit. Pokud máte k tomuto zařízení nějaké dotazy, můžete využít prostor v komentářích, bude-li v mých silách, pokusím se odpovědět. Všeobecné dotazy o systému Android můžete směřovat do našeho fóra, kde má HTC Desire vlastní sekci se zajímavými tipy  a návody

Diskuze (1) Další článek: Platforma SENS: mobilní budoucnost podle Intelu

Témata článku: HTC, Nexus, Desire, Sennheiser, Apple iPhone 3GS, Apple iPhone 3GS 16GB, Apple iPhone 3GS 32GB, Apple iPhone 4GB, Google Nexus One, HTC Desire, HTC HD mini, HTC HD2, HTC Legend, HTC Touch, HTC Touch 3G, Potvrzovací tlačítko, Diakritika, Vystouplý objektiv, Časté čištění, Normální používání, Chytrá aplikace, Běžné wi-fi, Poctivý kus, Růžový odstín, DESI, Sluchátka Sennheiser na Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

Americký Bradley je už v Polsku. Někdejší odpověď na sovětské BMP vystrašila i Saddáma

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Telefon jako kapesní skener v klubech. Vědci přišli se snadnou metodou pro detekci drog v nápojích

Telefon jako kapesní skener v klubech. Vědci přišli se snadnou metodou pro detekci drog v nápojích

** Drogy nasypané do nápojů jsou stále velkým problémem ** Jejich odhalení a dokázání je časově i technicky velmi náročné ** K detekci GHB v nápoji nově poslouží jakýkoliv smartphone

Martin Chroust
StudieDrogySmartphony
Aby vám nic neuteklo. Návod, jak vyždímat maximum z Kalendáře Google

Aby vám nic neuteklo. Návod, jak vyždímat maximum z Kalendáře Google

K plánování času můžete použít celou řadu aplikací. Pojďme se společně podívat na to, jak vám v tomto směru může pomoci Kalendář Google, který lze používat úplně zadarmo.

Karel Kilián
KalendářGoogle
Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

** Prodlužovací kabel Tapo P300 od TP-Linku má tři zásuvky ** Vedle 230V nabízí i USB QC 3.0 a 18W PD na USB-C ** Zapojíme také P110/P115 s wattmetrem a ovládneme je v Pythonu

Jakub Čížek
TP-LinkChytrá domácnost
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Bod G. Google chystá odpověď na Apple AirTag a nebojí se kontroverzního jména

Bod G. Google chystá odpověď na Apple AirTag a nebojí se kontroverzního jména

** Samsung byl průkopníkem, záhy se přidal Apple ** Lokalizační přívěsky ještě neřekly poslední slovo ** Už brzy by měl svůj vlastní uvést na trh i Google

Martin Chroust
LokátorKoncepty