HTC Desire X: přiměřeně, přiměřeně... [recenze]

Dříve vlajková řada HTC má nový přírůstek směřující dnes jen do střední třídy. Má HTC Desire X čím zaujmout?
Kapitoly článku

Pár aplikací navíc

Pokud se prostředí telefonu liší od jiných HTC se čtyřkovým androidem jenom kosmeticky, odlišnosti v programové nabídce budete hledat lupou. Předinstalované aplikace mohou být užitečné a jistě se najdou uživatelé, kteří je ocení, mnohem více ale bude těch, které by více potěšil možnost tyto aplikace odinstalovat, protože jim po celou dobu používání telefonu budou jenom překážet.

Na prvním místě v seznamu aplikací najdeme obchod s hudbou 7Digital následovaný mnohem užitečnějším prohlížečem dokumentů PDF přímo od Adobe. Aplikace Car sdružuje (podle HTC) nejpoužívanější funkce v autě, prostředí funguje naležato a nabídne rychlý přístup k funkcím telefonu, navigace, hudebního přehrávače a internetového rádia TuneIn.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obchod s hudbou 7Digital, Adobe Reader, aplikace Car

HTC už nějaký pátek spolupracuje se službou Dropbox, proto i s Desire X dostanete bonusových 25 GB cloudového prostoru na dva roky. Polaris Office si poradí s kancelářskými dokumenty, kromě prohlížení je umí i upravovat a vytvářet nové. Kromě „běžného“ internetového prohlížeče najdete mezi aplikacemi i populární Chrome, pokud vám ani jeden nesedne, na Google Play je nabídka dalších alternativ poměrně bohatá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cloudové úložiště Dropbox, editace dokumentu v Polaris Office, prohlížeč Chrome, výchozí internetový pohlížeč

Z hudebních aplikací jsme již zmínili internetové rádio TuneIn, nechcete-li plýtvat drahocennými daty, je k dispozici i rádio klasické. Neznámou skladbu poznáte díky aplikaci SoundHound, přisvětlovací diodu fotoaparátu proměníte ve svítilnu díky stejnojmenné aplikaci. Pomocí Správce úloh můžete zavřít nepotřebné běžící aplikace a uvolnit tak drahocenné megabajty paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Internetové rádio TuneIn, aplikace SoundHound, ovládání svítilny, správa běžících aplikací ve Správci úloh

Rychlý, ale průměrný foťák

Fotoaparát na zádech telefonu zvládne pořizovat až pětimegapixelové fotky. Možnosti nastavení jsou poměrně bohaté, prostředí fotoaparátu by ale mohlo být ergonomičtější. Kromě blesku, typu foceného objektu a efektu musíte veškeré další volby lovit v jedné dlouhé nabídce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí a nastavení fotoaparátu

Stejně jako u řady One, ani Desire X nerozlišuje, zda chcete fotit či natáčet a obě spouště jsou po ruce pěkně vedle sebe. Pokud podržíte spoušť fototoaparátu, bude telefon snímat jednu fotku za druhou, nejvýše však 20 snímků. Poté ukáže jejich přehled a hned můžete ty nepotřebné odstranit. Fotky můžete pořizovat i během natáčení videa, bohužel jen v rozlišení 800 × 480 bodů. Stejné rozlišení představuje maximum i pro video.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výsledné fotky jsou relativně ostré, barevně na tom také nejsou zle, chybí jim však detailnější prokreslení detailů a hodně trpí šumem. U HTC jsme byli zvyklí na horší fotky i z mnohem dražších telefonů, určitě se tedy jedná o zlepšení, které ale mohlo být ještě větší.

Ukázkové video:

Jeden z mnoha

Desire X se v oficiálním internetovém obchodu HTC prodává za osm tisíc korun, lze jej pořídit ale i levněji a nemusí to hned být šedý dovoz. Není to zrovna málo, kdyby to bylo o dva tisíce méně, jednalo by se o mnohem zajímavější cenovku. Na druhou stranu, telefony HTC nikdy nepatřily k těm nejlevnějším.

Klepněte pro větší obrázek

Telefon nabídne vyvážené parametry a v žádném směru to není vyloženě průšvih. Ničím nevyčnívá, elegantně se zařadil do portfolia výrobce zhruba mezi modely One V a One S. Pokud z jakéhokoliv důvodu preferujete tohoto tchajwanského výrobce a nechcete utrácet pětimístnou sumu, dostanete kvalitní čtyřpalcový displej s dostatečně výkonným dvoujádrem zabalené do typického kabátku HTC. Pokud by šel telefon razantněji s cenou dolů, byl by to aspirant na zajímavou koupi, s aktuálně nastavenou cenovkou je to jen další z mnoha normálních Androidů. Poslouží dobře, možná od něj ale čekáte něco trošku víc.

Témata článku: HTC, , , , , HTC Desire, HTC Desire 500, HTC Desire 500 Dual SIM, HTC Desire 601, HTC Desire C, HTC Desire X, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One mini, HTC One mini 2, HTC One S, HTC One V, Boční hrana, Prime, Nejpoužívanější funkce, Aspirant, Internetové rádio, Zamknutá obrazovka, SoundHound,