HTC Flyer: příliš drahý špás [recenze]

Nabídka tabletů s Androidem se rozšiřuje o HTC Flyer. Novinka však s sebou přináší málo překvapení a mnoho rozčarování.
Kapitoly článku

HTC v době, kdy ostatní výrobci cenu menších tabletů stlačují k hranici deseti tisíc korun, si je jisté v kramflecích a nejvyšší 32GB model Flyer s 3G prodává za cenu kolem 15 tisíc korun. Základní 16GB verze s Wi-Fi vás pak přijde podle oficiálního ceníku na 12 tisíc korun. S cenami samozřejmě trošku zamává konkurenční boj tuzemských e-shopů, i tak se ale bude každý potenciální zájemce ptát na to, co vlastně za tyto hříšné peníze dostane. Nebude to příliš veselé povídání.

Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti:

 • povedený design s prvky hliníku
 • 7" dotykový kapacitní displej s rozlišením 1 024 × 600 bodů
 • kapacitní stylus součástí balení
 • 1,5GHz procesor a 1 GB RAM
 • menší rozměry a nízká hmotnost

Hlavní nedostatky:

 • telefonní verze Androidu
 • atypické rozlišení displeje
 • ovládání perem má jen omezené využití
 • stále příliš vysoká cena

HTC Flyer ve zkratce:

 • cena: od 12 000 Kč
 • rozměry a hmotnost: 195 × 122 × 13 mm, 415 g
 • displej: 7", kapacitní TFT LCD, 1 024 × 600 bodů
 • konektivita: GSM, WCDMA, HSPA (14,4|5,76 Mb/s), Wi-Fi, Bluetooth, USB
 • procesor: 1,5GHz Qualcomm MSM8255 (ARM Cortex-A8), Adreno 205
 • paměť: uživatelská 32 GB, operační 1 024 MB RAM, microSDHC
 • baterie: 4 000 mAh
 • fotoaparát: 5 Mpx (2 592 × 1 944), HD ready video (1 280 × 720), přední 1,3 Mpx
 • operační systém: Android 2.3

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hliníková konstrukce

Ještě před rokem vkládala komunita své naděje právě do HTC. Apple tou dobou již úspěšně prodával iPady a svět Androidů neměl co nabídnout. Vlajkovou lodí bylo HTC, které sestrojilo první model s Androidem – dnes již legendární G1, a také první referenční Nexus One. Zdálo se tedy logické, že představí i první referenční tablet a ukáže ostatním cestu. Namísto toho jej ale nakonec předběhla Čína se svou záplavou nekvalitních napodobenin iPadu a loni na podzim pak i Samsung s první generací Galaxy Tab.

Klepněte pro větší obrázek

Letos v únoru se na mobilním kongresu WMC v Barceloně skoro všichni pochlubili s tablety, které se již dostávají na trh a pohání je nový Android 3. HTC trošku šokovalo, začalo totiž mluvit o sedmipalcovém tabletu, který naopak Android 3 mít nebude a dokonce ani dvoujádrový čipset, který se v této kategorii stal nepsaným standardem.

Teď jsem v podstatě v kostce popsal Flyer. Je to klasický sedmipalcový tablet pevné hliníkové konstrukce, vejde se tedy i do zadní kapsy u kalhot. Při jeho hmotnosti okolo 420 g, ale nezapomeňte na solidní pásek. U displeje nečekejte žádné zázraky, je to tradiční TFT LCD panel s vyšším rozlišením WSVGA 1 024 × 600 bodů. Dotyková vrstva by ale měla být krapet citlivější než u konkurence – zejména díky využití pevnější tenčí krycí vrstvy Gorilla Glass. Na spodní hraně tabletu najde miniUSB konektor, na bocích ovladač hlasitosti, na zadní straně stereoreproduktory a čočku fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek 

Horní hrana patří tradičně výstupu na sluchátka a hlavnímu vypínači. Celá konstrukce je poměrně kompaktní a hliníkové tělo skutečně pevné a „vrzuvzdorné“. Jedinou slabinou jsou dvě plastové krytky na horní a spodní hraně. Sice jsou vyrobené z pevného plastu, rozhodně bych ale nesázel na to, že tak pevné budou i po ruce extenzivního používání.Pod horním plastovým krytem hledejte slot pro SIM kartu a micro SDHC kartu a doufejte, že obě karty nebudete muset často vyměňovat, jelikož kryt se oddělává skutečně velmi obtížně a zbytečnou agresivní silou.

Silné jednojádro

Nakonec ještě nitro pod hliníkem. Podle konfigurace počítejte s 16GB a 32GB úložištěm naformátovaným do několika oddílů. Vás se týká interní úložiště a úložiště tabletu. V tom prvním případě získáte u 32GB verze asi 8 GB prostoru pro aplikace, v tom druhém se jedná o virtuální SD kartu s kapacitou bezmála 20 GB. Zbytek prostoru zabírá samotný firmware a Android.

Klepněte pro větší obrázek

O běh aplikací se stará 1 GB RAM, což je v této kategorii standard, a 1,5GHz čipset od Qualcommu, se kterým se ale výrobce příliš nechlubí.Stejně tak se nechlubí s GPU, nicméně podle testu Quadrant (testuje OpenGL výkon) dosahuje Flyer okolo 1 800 bodů. Je to sice více než u gigahertzových telefonů, Tegra 2 v tabletech nebo třeba v telefonu LG Optimus 2X ale dosáhne více než 2 500 bodů. V testu Linpack for Android tablet naopak díky silnému CPU jádru získá luxusní skóre 50 MFLOPS, což je mnohem více než u jednotlivých jader CPU Tegry 2. Systém na tabletu je až na náročnější hry v podstatě dostatečně svižný a stejně tak surfování na webu. Pro plynulé přehrávání flashového videa tomu ale ještě něco chybí.

Klepněte pro větší obrázek

O výdrž se stará 4 000mAh článek. Ve verzi bez 3G vydrží tablet bez problému celý den, v pohotovostním režimu pak v podstatě celý pracovní týden. Pokud na něm ale budete chtít přehrávat filmy, počítejte maximálně se dvěma.

Témata článku: HTC, Android, Smartphony, Recenze, Tablety, Google Nexus One, HTC Flyer, HTC Flyer 16GB 3G, HTC Flyer 32GB 3G, HTC Flyer 32GB Wi-Fi, LG Optimus, LG Optimus 2X, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Ukázková fotka, Největší konkurence, Celá konstrukce, Dvoujádrový čipset, Pracovní týden, Dvoujádrový čip, Nepsaný standard, Hlasitá reprodukce, Atypické rozlišení, Hliníková konstrukce


Určitě si přečtěte