HTC HD2: pan kapacitní (megatest)

Horlivě očekávaný a špičkově vybavený komunikátor HTC HD2 se chlubí zejména obřím kapacitním displejem a 1GHz procesorem.

Po dlouhých měsících čekání jsme se konečně dočkali a na pulty obchodů dorazil špičkově vybavený komunikátor HTC HD2, který se může pochlubit obrovským kapacitním displejem s úhlopříčkou 4,3“ a 1 GHz procesorem Qualcomm Snapdragon. Do vínku dostal neuvěřitelných 448 MB operační paměti RAM, digitální kompas a dokonce zvládne i multidotekové ovládání. Při pohledu do specifikace se nelze ubránit dojmu, že jde téměř o pohádkové zařízení, nicméně jaké to je v praxi? Na tuto a spoustu dalších otázek se vám pokusím odpovědět v následující recenzi.

HTC Touch HD2 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
Článek byl převzat z webu www.SmartMania.cz

- - -

Za zapůjčení zařízení tradičně děkuji společnosti Sunnysoft, s.r.o., u které si HTC HD2 můžete zakoupit. Testovaný model obsahoval anglickou verzi ROM Windows Mobile 6.5 s označením 1.43.479.0 (z 22. 10. 2009), build 21864. Verze Manily je 2.5.19202525. V následujících dnech by měl být na trhu HD2 dostupný také v české lokalizaci. Veškeré naměřené výsledky a dojmy v recenzi se vztahují pouze k této verzi ROM a u jiných se mohou lišit. HTC HD2 bývá rovněž označován jako HTC Leo, což je jeho kódový název.

Klady (+)
obrovský WVGA displej
1 GHz procesor
448 MB RAM
rychlá fixace GPS
rychlost systému
3,5 mm výstup na sluchátka
nová verze HTC Sense
dílenské zpracování
 
Zápory (-)
fotoaparát a vystouplý objektiv
absence TV-Out a USB host
chybějící kamerka pro videohovory

V případě, že budete chtít na telefonu používat aplikace, které jsou optimalizovány výhradně pro ovládání stylusem, přidejte si jako malý zápor také kapacitní displej, který rozeznává pouze dotek prstu a obsluha některých programů je kvůli tomu dost nepřesná a komplikovaná. Více si o kapacitním displeji povíme v dalších odstavcích.


Obsah balení
- HTC HD2
- Li-ion baterie s kapacitou 1 230 mAh
- stereo sluchátka s molitanovými polštářky a sponkou na oděv
- cestovní nabíječka
- synchronizační USB kabel
- kožené pouzdro
- CD-Rom s příručkou pro rychlý start
- záruční list a několik tištěných brožur

- -

Telefon s příslušenstvím je schovaný v bílozelené krabičce, na jejíž horní straně se nachází fotografie telefonu v poměru 1:1, která je doplněna kreslenými šipkami zobrazujícími velikost displeje. Úsměvný je jejich popisek „Big“ (velký). Vrchní vyjmutelná přihrádka obsahuje samotný komunikátor zabalený do ochranné fólie. V balení najdeme kožené pouzdro (jednoduchá kapsička obšitá ze třech stran). Uvnitř je vystlané jemným semišem. Celkem bez potíží se dá telefon v pouzdře nosit třeba v kapse od riflí, ochranu ale poskytuje jen základní. Pokud by vám v něm telefon spadl na zem tou jedinou otevřenou stranou, došlo by k poškrábání nebo prasknutí krytu.

- - -

Dále v balení nalezneme pecková sluchátka se standardním 3,5 mm jackem. Na jejich těle nechybí malý ovládací prvek se třemi tlačítky a vestavěným mikrofonem. Přes tlačítka můžete listovat mezi skladbami, spustit/pozastavit přehrávání nebo přijmout/přidržet hovor. Pokud by vás pecky v uších tlačily, můžete je obléci do přiložených molitanových polštářků. Pro uchycení za košili lze využít malé plastové spony. Kvalita zpracování zvuku je na běžném průměru, překvapily mě ale výraznější basy. Vzhledem k přítomnosti 3,5 mm výstupu se nemusíte nijak omezovat a k telefonu si můžete připojit libovolná jiná sluchátka.

- -

Přiložena je 2 GB microSD karta + redukce na SD. Na kartě část místa zabírá 15 denní trial verze navigačního programu CoPilot Live 8 s mapovými podklady. Pro synchronizaci a připojení k počítači slouží přibalený USB - microUSB kabel, který je společný i pro klasickou nabíječku. Když chcete nabíjet přímo ze sítě, jednoduše kabel přepojíte do adaptéru. Výbavu uzavírá malý CD-Rom s českou příručkou pro rychlý start a několik doprovodných letáčků (záruční karta, seznam příslušenství, CoPilot kartička).


Vzhled a zpracování
Vzhledem k obrovské úhlopříčce displeje je nutné počítat s tím, že HD2 není úplný drobek, celkové rozměry telefonu jsou 120,5 x 67 x 11 mm, hmotnost včetně akumulátoru je 157 gramů. Nemusíte se obávat, že by se vám HD2 nevešel například do kapsy u kalhot, bez problémů do ní zapluje a to dokonce i s ochranným pouzdrem. Je pravda, že jeho přítomnost budete cítit, ale celkově není jeho nošení žádný problém. Svůj podíl na tom má především sympatická tloušťka 11 mm, díky které je telefon velmi tenký.

- - -

Většina plochy krytu je z matného plastu, na kterém se otisky prstů naštěstí příliš neusazují. Jediným odnímatelným dílem je zadní kryt baterie, který je vyrobený z hliníku. Jednotlivé části krytu jsou velmi dobře slícovány a ani při silnějším promačkání se nikde nic neprohýbá a nevrže. I přes svoje větší rozměry se telefon v ruce drží velmi dobře a na většinu operací v systému si vystačíte s jedním prstem (nejčastěji to bude palec, protože zbylými čtyřmi prsty budete zařízení přidržovat).

- -

- -

Hlavním prvkem na přední straně je kapacitní displej s rozlišením 480×800 px a úhlopříčkou 4,3“. Vyrobený je z tvrzeného skla, takže je odolný proti poškrábání. Z přiloženého videa je patrné, že toho snese opravdu hodně. Okolo displeje je malý černý rámeček. Ve spodní části se pod logem výrobce nachází proužek s pěti tlačítky. Označení „proužek“ uvádím záměrně, protože i když jsou tlačítka nepatrně vystouplá (zhruba 1 mm), jsou ve spodní části spojena do jednoho dílu. Tento díl není úplně pevně uchycený a při pohybu do stran je zde znát drobná vůle. Není to nic, co by nějak bránilo běžnému používání, ale je dobré o tom vědět. Tlačítka jsou velmi dobře přístupná a jejich podsvícení je slabě bíle, takže ve tmě nijak neruší.

Video: Odolný displej na HTC HD2

Autor: Mobile-Review.com

První v pořadí z levé strany je klávesa pro přijetí hovoru a přístup do telefonní aplikace. Hned vedle je klávesa s domečkem pro návrat na hlavní obrazovku. Prostřední tlačítko s logem Windows slouží k vyvolání nabídky Start, dále zde máme klávesu Zpět, která navrací na předchozí nabídku a nesmí chybět ani tlačítko pro ukončení hovoru. Pokud není hovor aktivní, slouží tato klávesa k vypnutí displeje. Rozsvítit displej můžete jakoukoliv klávesou, nicméně vždy vás přivítá obrazovka zámku zařízení, která byla ve Windows Mobile 6.5 velmi pěkně přepracována. Dlouhý stisk klávesy pro ukončení hovoru vyvolá nabídku Quick list, přes kterou můžete vypnout nebo zamknout zařízení, aktivovat/vypnout vibrační profil nebo odpojit datové přenosy. V nastavení systému bohužel není možné nadefinovat vlastní akci pro jakoukoliv klávesu; uvítal bych alespoň možnost konfigurace pro dlouhý stisk telefonního tlačítka, ale co se dá dělat.

- -

- -

Nová podoba obrazovky uzamčeného zařízení je mnohem užitečnější, než ta standardní z předchozích verzí Windows Mobile (tu lze v případě potřeby také aktivovat). Při zamčeném displeji se v horní části zobrazuje posuvník, kterým zařízení rychle odemknete. Pokud máte například zmeškané hovory nebo nový e-mail/SMS, můžete na posuvník kliknout a následně se objeví další ikonky, signalizující nové události. Když vám tedy přijde nová SMS zpráva, můžete se z obrazovky zámku dostat přímo na její přečtení, u zmeškaných hovorů vás systém zase přepne do historie. To je velmi příjemné a šetří to čas. Ve spodní části uzamčené obrazovky se ještě zobrazují velké hodiny a datum + případná nadcházející událost z kalendáře.

-

Zpět ale k popisu přístroje. Horní linka nad displejem je osazena lehce zapuštěným reproduktorem pro telefonní hovory. Někomu může vadit absence přední kamerky pro videohovory, kterou bychom u HD2 hledali marně. Na pravé straně pod ochrannou „síťkou“ repráčku je schovaná signalizační dioda, která se zeleně rozbliká v případě nějaké upomínky (událost v kalendáři, zmeškaný hovor, nová SMS zpráva). Nabíjení je pro změnu signalizováno barvou oranžovou. Aktivní GPS, Wi-Fi nebo Bluetooth nejsou nikterak signalizovány. V pravém rohu zařízení jsou umístěny dva téměř neviditelné senzory. Ten první je světelný a druhý proximity. Světelný senzor dokáže nastavovat ideální hodnoty podsvícení displeje v závislosti na okolním prostředí a množství světla. Proximity senzor užijete během telefonních hovorů, kdy dojde k automatickému vypnutí displeje po přiložení telefonu k uchu. Tím se zabrání nechtěnému stisknu některého z tlačítek.

- - -

Horní hrana a pravý bok nenabízejí žádný prvek, proto se přesuneme rovnou na spodní stranu. Ta je vybavena microUSB konektorem, přes který probíhá synchronizace a nabíjení. Hned vedle je 3,5 mm výstup na sluchátka a své místo zde má i telefonní mikrofon. Levý bok disponuje pouze dvojtlačítkem pro regulaci systémové/telefonní hlasitosti. Stisk je příjemně tuhý, takže se nemusíte bát, že byste při nechtěném zavadění o tlačítka změnili hlasitost. Záda telefonu jsou tvořena již zmíněným odnímatelným krytem, pod kterým se nachází baterie, tlačítko softwarového restartu, slot na SIM kartu a slot na paměťové karty microSD/microSDHC. Dále zde najdeme dost nešikovně vystouplý (zhruba 3 mm) objektiv fotoaparátu, duální LED diodu a hlavní systémový reproduktor, který se používá například při hlasitém handsfree nebo přehrávání hudby. Vystouplé oko fotoaparátu je bohužel daleko více náchylné na poškrábání a telefon se díky němu na stole nepříjemně houpe.

- - -
Držák do automobilu a nabídka NaviPanelu

HTC k modelu HD2 ve volitelném příslušenství nabízí také speciální držák do automobilu, jehož součástí je upravený zadní kryt s vlastním úchytem. Chcete-li tento navigační set používat, připravte se na to, že budete muset zadní kryt při navigaci v automobilu přehazovat (pokud vám nebude vadit výstupek u nového zadního krytu, můžete s ním telefon samozřejmě dále používat, ale to není příliš praktické). Chtěl jsem tím ale naznačit, že mechanismus uchycení zadního krytu je dobře vyřešen a nebojím se toho, že by se při častém přehazování hned tak opotřebil. V systému je připravený speciální NaviPanel (Car Kit mode), který se automaticky aktivuje (volitelné) při vložení telefonu do držáku. Z NaviPanelu můžete spustit navigační program, zadat adresu, pracovat s Footprints nebo Google Maps.

Specifikace zařízení
Operační systém: Windows Mobile 6.5 Professional + HTC Sense
Displej: kapacitní WVGA (800×480 px), 65 536 barev, úhlopříčka 4,3 palce
Procesor: Qualcomm QSD 8250, 1 GHz
Rozměry: 120,5 x 67 x 11 mm
Hmotnost: 157 gramů včetně baterie
Paměť: 512 MB ROM, 448 MB RAM
Podporované sítě: UMTS/HSPA (900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1 (A2DP, AVRCP, BIP, BPP, DUN, FTP, GAP, GOEP, HFP, HID, HSP, OPP, PAN, PBAP, SAP, SPP), microUSB (USB 2.0), sdílení internetu přes Wi-Fi (Wi-Fi Router)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, AGPS, možnost stažení dat o satelitech z internetu, HTC Footprints, digitální kompas
Digitální fotoaparát: 5 MPx, autofocus, touch focus; duální LED blesk, záznam videa ve VGA rozlišení
Senzory: světelný senzor, pohybový senzor, proximity senzor
Baterie: Li-Ion 1 230 mAh
Pohotovostní režim: 390 hodin v UMTS, 490 hodin v GSM
Max. doba hovoru: 320 minut v UMTS, 380 minut v GSM
Slot pro pam. karty: microSD/microSDHC
Další informace: FM rádio, podpora multitouch ve vybraných aplikacích, 3,5 mm výstup na sluchátka, uživatelské prostředí HTC Sense, Twitter, Facebook, Opera Mobile, Marketplace, My Phone a další bonusové programy od HTC.


Hardwarová výbava, funkce a výkon
HTC HD2 je vybavený rychlým 1 GHz procesorem Qualcomm Snapdragon, který vás rozhodně nenechá na holičkách. Výrobci se rychlost systému Windows Mobile 6.5 a prostředí HTC Sense povedla velmi dobře optimalizovat, takže veškeré procházení nabídek je skutečně bleskové; HD2 je vůbec nejrychlejším Windows Mobile komunikátorem, který jsem měl šanci používat. V tomto ohledu mu na paty dýchá snad jen Toshiba TG01 a Acer neoTouch S200, tato dvojice zařízení ale na našem trhu oficiální cestou není dostupná.

- - -
Hardware a paměť; notifikační oblast

Procesor a paměť, benchmarky
S 1 GHz procesorem (1024 MHz) jsou všechny úkony mnohem rychleji zpracovány; instalace nového programu, vykreslování webových stránek při skrolování, spuštění aplikace, prohlížení fotografií, přetáčení videa s vysokým datovým tokem, načtení obsahu adresáře /Windows… to všechno HD2 zvládá minimálně o polovinu rychleji než třeba 528 MHz HTC Touch Pro2. Pochválit musím také stabilitu, protože během testování se mi systém ani jednou nezasekl a po tlačítku softwarového restartu jsem tedy vůbec nemusel sahat. Tovární verze ROM je tedy dobře odladěná, jen nechápu, proč výrobce z nastavení vypustil položku „Vlastník zařízení“ (Owner info). Naštěstí je ji možné opět zviditelnit po instalaci tohoto patche.

Důležitým faktorem u Windows Mobile zařízení je také operační paměť RAM, s jejíž velikostí HD2 opět láme rekordy. K dispozici je totiž 448 MB RAM, ze kterých zůstane po spuštění systému a načtení Sense prostředí zhruba 210 MB volných pro běh dalších aplikací. Paměť ROM má kapacitu 512 MB, přičemž pro vaše data zbude okolo 125 MB. Další programy, hudbu nebo filmy si můžete uložit na paměťové karty microSD/microSDHC, jednu 2 GB dostanete v základním balení. Maximálně jde do zařízení vložit 16 GB microSDHC kartu. Telefon bude v budoucnu kompatibilní také s 32 GB kartou, ta však ještě nebyla uvedena na trh.

Výkon procesoru jsem rovněž otestoval při přehrávání videa. Použil jsem přehrávač CorePlayer 1.3.6 s tímto (defaultním) nastavením pro přehrávání:
Video output: DirectDraw
VideoQuality: High
Smooth Zoom: Only for 50%
Dither (nezaškrnuto)

 

  rozlišení formát bitrate videa bitrate audia výsledek benchmarku
Video 1 960×720 px MPEG 5000 kbps 128 kbps 99.32 % (screenshot)
Video 2 800×480 px MPEG 5000 kbps 128 kbps 147.81 % (screenshot)
Video 3 800×480 px WMV 5000 kbps 128 kbps 97.20 % (screenshot)
Video 4 800×480 px MPEG 3000 kbps 128 kbps 158.97 % (screenshot)
Video 5 800×480 px MPEG 2000 kbps 128 kbps 167.40 % (screenshot)
Video 6 800×480 px MPEG 1500 kbps 128 kbps 172.22 % (screenshot)
Video 7 640×480 px MPEG 5000 kbps 128 kbps 181.41 % (screenshot)
Video 8 640×480 px MPEG 1500 kbps 128 kbps 207.38 % (screenshot)
Video 9 320×240 px MPEG 5000 kbps 128 kbps 380.02 % (screenshot)

Celkem jsem výkon prověřil na 9 klipech (trailer k filmu Prince of Persia v různých rozlišeních). Testovaná videa byla uložena ve formátu MPEG1, protože s MPEG2 jsem měl v CorePlayeru problémy při otevírání, audio bylo vždy s datovým tokem 128 kbps (stereo). Otestoval jsem také jedno video ve formátu WMV, a jak si můžete všimnout z tabulky, CorePlayer měl s plynulým přehráváním tohoto WMV klipu problémy, přičemž s videem se zcela totožnými hodnotami (bitrate 5000 kbps, rozlišení 800×480 px) ve formátu MPEG si poradil naprosto bez potíží. A mimochodem přehrávání WMV klipu s těmito hodnotami nebylo plynulé ani v základním Windows Media playeru. Při přehrávání videa tedy nezáleží jen na výkonu procesoru, ale také na optimalizaci daného přehrávače, a bohužel ani o Windows Media playeru a CorePlayeru nelze napsat, že by byly na míru optimalizovány právě pro nový Snapdragon. I tak ale CorePlayer bez problémů přehraje MPEG či AVI video v rozlišení 800×480 px s datovým tokem videa 5000 kbps a stereo audiem s bitrate 128 kbps; a to jsou na mobilní zařízení velmi slušné hodnoty. Pro přehrávání klipů ve formátu MP4 doporučuji použít program HTC Album přímo od výrobce, který tento formát přehrává výrazně lépe než CorePlayer; opět je to tedy jen o optimalizaci aplikace.

-

Pro úplnost ještě dodávám naměřené výsledky z programu SPB Benchmark 1.6, které ale berte s velkou rezervou. Výrobce tuto aplikaci už téměř dva roky neaktualizoval a není tedy úplně dokonale optimalizována na dnešní hardware. V testu jsem kvůli problémům muset přeskočit kompletní test vestavěných aplikací (Built-in applications: Pocket Word document open, Pocket Internet Explorer HTML load, Pocket Internet Explorer JPEG load a File Explorer large folder list), což se samozřejmě promítlo i v celkových výsledcích.

Kapacitní displej
Rezistivní versus kapacitní displej - to je téma, o kterém na našem fóru vedlo obrovské množství diskuzí, protože co člověk, to vlastní názor. Co si budeme namlouvat, operační systém Windows Mobile je do konce i ve verzi 6.5 primárně optimalizovaný pro stylus a rezistivní displeje. HTC však přišlo s něčím jiným a u HD2 nabídlo displej kapacitní, který lze ovládat výhradně prsty nebo speciálním stylusem, který si ale musíte sami dokoupit. Kapacitní přináší několik výhod i nevýhod. Mezi největší nevýhody patří horší přesnost, protože bříškem prstu nikdy nedocílíte takové přesnosti jako s klasickým stylusem u displeje rezistivního. To je fakt, se kterým je potřeba počítat. Pokud jste byly u předchozích komunikátorů s WM zvyklí tapat na displej nehtem, tak ani v tomto případě u kapacitního displeje příliš nepochodíte a přiznám se, že právě s tímto jsem v prvních dnech docela bojoval, ale vše je o zvyku. Díky tvrzenému sklu je zase displej daleko více odolný.

- -

Také velká úhlopříčka 4,3“ palce a jemné WVGA rozlišení (480×800 px) zaručují, že bude systém dobře ovladatelný právě pomocí prstů, protože na tak velké ploše jsou samozřejmě i nabídky systému dostatečně prostorné a bez problémů se na ně strefíte. Podobná situace nastala už u původního modelu Touch HD, u kterého byly jednotlivé nabídky díky pěkné úhlopříčce 3,8“ velmi dobře přístupné, nicméně tam jste si díky rezistivnímu displeji mohli vybrat, zda chcete systém ovládat prsty nebo stylusem. Abych to déle neprotahoval, i systém Windows Mobile se dá ovládat přes kapacitní displej, tedy při dostatečně velké úhlopříčce, což HTC HD2 splňuje. Běžným uživatelům snad ani to, na co jsme my zvyklí ze starších zařízení s rezistivním displejem, vadit nebude.

V některých aplikacích je ale nutné počítat s kompromisy. Na mysli mám například často zmiňovaného klienta pro připojení na vzdálenou plochu nebo aplikaci pro psaní poznámek, kde je zkrátka nutné počítat s horší přesností. Problém nastává i v některých programech třetích stran, například výběr a otevírání souborů v přehrávači CorePlayer není úplně ideální. Výrobci zkrátka nepočítali s kapacitním displejem, takže v těchto případech nastávají drobné komplikace. V Excelu se dá poměrně přesně strefovat do jednotlivých buněk, problém ale nastává v případě, že chcete buněk označit více, to je totiž nemožné. Ve většině systémových programů je to ale v pořádku a ač jsem se původně kapacitního displeje obával, výsledek je překvapivě dobrý.

Video: Vzdálená plocha na HD2 a Touch Pro2

Kapacitní displej podporuje multidotekové ovládání, které využijete především pro jednoduché zoomování dvěma prsty. Funguje to ve spoustě aplikací (Opera Mobile, Excel Mobile, prohlížeč obrázků, CoPilot navigace…), ale zajímavé je, že v Internet Exploreru nikoliv. Věřím, že Xda-developers brzy přijde s nějakou utilitou, přes kterou bude možné multitouch aktivovat v dalších programech.

- - - -
Připojení na vzdálenou plochu

Zpracování barev je velmi dobré, i když stále je nutné počítat s omezením maximálního zobrazení 65k barev, což je vlastnost systému Windows Mobile. Ve srovnání s displejem HTC Touch Pro2 má ten u HD2 jemný nádech do žluta a bílá není úplně bílá. Při běžném používání to ale příliš nepostřehnete. Čitelnost na přímém sluníčku je o stupínek lepší než u původního modelu Touch HD a starších, ale ve srovnání s iPhonem má HD2 stále co dohánět. Podsvícení lze regulovat v celkem devíti úrovních nezávisle pro napájení ze sítě a baterie, případně můžete nechat světelný senzor, aby hodnoty nastavoval automaticky. Úplně vypnout podsvícení nelze.

Telefonní funkce
Pro telefonování je připravený čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul a samozřejmě nechybí ani podpora sítí třetí generace (UMTS/HSDPA/HSUPA). Popis samotné telefonní aplikace a správce kontaktů naleznete o několik odstavců níže, nyní se zaměříme především na kvalitu hovoru. Stejně jako u starších zařízení, i zde se výrobci podařilo vše velmi dobře odladit. Zvuk během hovoru je pěkně čistý a hlasitost dostatečná. Aktivovat dále můžete hlasité handsfree, které je ale při maximální hlasitosti až moc „uřvané“ a zadní reproduktor už pak trochu nestíhá. V nastavení hovorů je v základu aktivována funkce pro redukci šumu a opravdu je to znát. V případě potřeby je možné se přepnout také do režimu konferenčního hovoru.

- - -

V detailním nastavení telefonní aplikace narazíme na několik zajímavých funkcí, jako je například automatické přijetí hovoru po X vteřinách při připojeném headsetu. Dále je zde možnost automatického odeslání předem nastavené zprávy v případě, že nemůžete přijmout hovor. Aktivní vyzvánění můžete ztlumit buď stiskem tlačítka hlasitosti nebo otočením telefonu displejem dolů (pohybový senzor). Senzory se využívají také při dalších úkonech - když vám telefon vyzvání a vy jej uchopíte do ruky (abyste hovor mohli přijmout), automaticky se vyzváněcí melodie o několik úrovní ztlumí. A HD2 dokonce pozná, když je vložený v kapse nebo batohu; v takovém případě naopak vyzvánění zesílí. Tyto senzorové orgie jsou defaultně aktivovány, a pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovaly, můžete je kdykoliv vypnout.

Dostupné jsou celkem čtyři vyzváněcí profily: Normální, Vibrace, Tichý a Automatický. První tři asi není třeba nějak zvlášť představovat, automatický profil má ale jednu docela zajímavou funkci. Pokud jej nastavíte, bude vždy aktivní hlasité zvonění, nicméně během událostí, které máte naplánované v kalendáři, se automaticky aktivuje pouze vibrační profil. To se může hodit při nejrůznějších schůzkách a jednáních. Po ukončení hovoru s číslem, které ještě nemáte v kontaktech, vám systém nabídne jeho uložení. Pokud by vás tento dialog obtěžoval, můžete ho vypnout.

Bezdrátová komunikace
Wi-Fi připojení jsem otestoval se svým domácím routerem od D-Linku, kde s připojením do zabezpečené sítě nebyly žádné problémy. Citlivost na signál byla velmi dobrá a nenapadá mě nic, co bych Wi-Fi mohl vytknout. S konfigurací bezdrátové sítě vám pomůže integrovaný průvodce, který se samozřejmě převlékl do Sense kabátku a jednotlivé nabídky proto působí o poznání přehledněji. Pochvalu si výrobce zaslouží za speciální utilitu Wi-Fi Router, pomocí které můžete sdílet internetové připojení z HD2 přes Wi-Fi. Do vytvořené Wi-Fi sítě se můžete připojit třeba z vašeho počítače nebo jiného mobilního zařízení. V nastavení můžete zadat název sítě a WEP klíč. Vlastní Wi-Fi síť můžete následně kdykoliv aktivovat přímo ze správce komunikace (Comm Manager).

- - -

Pro připojení dalšího příslušenství a periférií využijete Bluetooth ve verzi 2.1 s podporou celé řady profilů (EDR, A2DP…). HD2 jsem otestoval s Bluetooth reproduktorem JustMobile Bluetune, který používám k testování všech zařízení a vše fungovalo na výbornou. Stabilní bylo i přehrávání hudby přes standardní A2DP sluchátka. Bluetooth můžete využít jak k přenosu zvuku a telefonování, tak třeba pro posílání souborů mezi dostupnými zařízeními nebo k tisku dat na Bluetooth tiskárně. Dále přes něj můžete synchronizovat data s počítačem (za předpokladu, že máte nainstalovaný program ActiveSync nebo Windows Mobile Device center). Samotný správce Bluetooth pochází přímo od HTC a je velmi přehledně zpracovaný.

- -

GPS navigace
Součástí čipové sady od Qualcommu je 20 kanálový GPS modul s velmi dobrou citlivostí. Pokud máte v nastavení aktivní vylepšené lokační služby od HTC, trvá fixace pozice jen několik málo vteřin. Například v programu CoPilot Live 8, který výrobce s telefonem dodává v 15 denní trial verzi, byla moje pozice zafixována během 5 vteřin od spuštění programu, což je skvělý výsledek. Lokační služby jsou defaultně aktivní, nicméně pokud nemáte neomezený datový tarif, doporučuji je raději vypnout, protože telefon v tomto případě čas od času odesílá a přijímá data; to by se následně mohlo negativně promítnout na měsíčním vyúčtování od vašeho operátora.

- -

Bez používání funkce HTC Location service trvá fixace v navigačním programů zhruba 30 - 40 vteřin, vždy ale záleží na tom, kde se zrovna nacházíte. Pro rychlejší zaměření ještě můžete použít utilitu QuickGPS, která stahuje aktuální informace o pozicích satelitů z internetu. V nastavení lze naštěstí vybrat, aby se QuickGPS aktualizovala pouze při připojení telefonu k PC. Výhodu v tomto směru mají majitelé s neomezeným datovým tarifem, protože se prakticky nemusí o nic starat. Další zajímavou funkcí u HD2 je digitální kompas, který velmi dobře spolupracuje s Google Maps. Po spuštění si v Google Maps vyberete pozici, na kterou chcete navigovat a kompas vám ukazuje správný směr. Uplatnění najde také při geocachingu.

- -

V systému najdete předinstalovaný software Google Maps ve verzi 3.2.1, který pro jednoduchou navigaci také postačí. V případě Google Maps se ale veškeré mapové podklady stahují z internetu, opět je tedy potřeba počítat s neomezeným datovým tarifem. Software dále podporuje funkci Latitude, se kterou můžete informace o vaší aktuální pozici sdílet s přáteli. Je škoda, že při používání funkce Street View nespolupracují Google Maps s digitálním kompasem, což zvládá třeba HTC Hero. Když totiž kompas u HTC Hero aktivujete, otáčí se náhled ve Street View podle toho, jak se vy hýbete telefonem (ukázka), ale třeba se této funkce u HD2 dočkáme s dalšími verzemi ROM.

Navigaci jsem otestoval s dodávaným programem Co Pilot Live 8, který mě příjemně překvapil svým zpracováním, možnostmi a kvalitou mapových podkladů. Rozhodně se může srovnávat s programy jako je iGo 8 nebo TomTom navigator. Po uplynutí 15 denní zkušební doby vám aplikace přestane fungovat a vy si buď musíte koupit vlastní licenci, nebo použít jiný navigační program. S Co Pilotem je pohyb na mapě pěkně plynulý a při zoomování můžete používat multitouch. HD2 bez potíží zvládne pracovat s programy Garmin Mobile XT, SmartMaps nebo iGo 8 (viz. diskuze v našem fóru).

FM rádio
HTC HD2 disponuje integrovaným FM modulem s podporou RDS. Pro spuštění je nutné mít k telefonu připojena sluchátka, ta slouží jako anténa a bez nich nic nenaladíte, zvuk lze přesměrovat do systémového reproduktoru a vhod může přijít funkce pro automatické vypnutí rádia v nastaveném čase (30, 60 a 90 minut). V programu si můžete uložit až 20 oblíbených stanic, přičemž prvních 6 bude přístupných přímo přes tlačítka na hlavní obrazovce programu. Kvalita příjmu rádiového signálu je dobrá, ocenil bych ale ještě funkci pro automatické nahrávání.

-

Výdrž
Určitě vás při čtení kapitoly o procesoru napadla myšlenka, jak je na tom telefon s výdrží. O přísun energie se stará Li-Ion baterie s kapacitou 1230 mAh. Při použití GPS navigace nebo surfování přes Wi-Fi se připravte na to, že bude potřeba nabíjet po několika hodinách. Důležitým hráčem je také intenzita podsvícení displeje. Já jsem během normálního používání měl podsvícení nastavené na 50% a plně mi to postačovalo. Regulaci můžete ponechat plně v rukou světelného senzoru, pak je ale nutné počítat s rychlejším vybíjením, protože jsou zpravidla nastavovány poměrně vysoké hodnoty.

Při normálním používání (20 hovorových minut/den, SMS zprávy, občasné připojení na internet přes EDGE, poslech hudby), mi telefon na jedno nabití vydržel přes dva dny a nebojím se toho, že s nižším vytížením se dostanete i na tři dny. Pokud si s telefonem budete hrát, testovat nové funkce a nedáte mu vydechnout, pak se připravte na každodenní nabíjení. Vzhledem k použitému procesoru je ale výdrž velmi dobrá a minimálně stejná, jako u komunikátorů s polovičním taktem CPU.

Při přehrávání videa s maximálním nastavením jasu (100%) se telefon vybil po 3 hodinách a 20 minutách. Při snížení jasu se dostanete na mnohem vyšší hodnoty (okolo 5 hodin). Samotné nabití úplně vybitého zařízení trvá 2 hodiny a 15 minut (telefonní modul aktivní, displej vypnutý).

Fotoaparát
Vzhledem k celkové velmi dobré výbavě komunikátoru by většina uživatelů od 5 MPx fotoaparátu čekala velmi pěkné snímky. Realita je ale trochu jiná a asi nebudu jediný, koho výsledné fotografie spíše zklamaly. Kamenem úrazu je ostrost, která je zkrátka dost bídná; u snímků je také patrný nádech do růžové barvy uprostřed, což může být problém samotné optiky (dobře je to vidět na čtvrté fotografii). Také barevné zpracování by mohlo být lepší, i když zde hraje velkou roli právě množství okolního světla. Čím více ho je, tím lepší je kvalita snímků. Ve tmě můžete použít duální LED diodu (i pro natáčení videa), která spolehlivě prosvítí celou místnost.

- - - - - -
Další fotografie naleznete v galerii.

Možnosti nastavení fotoaparátu jsou velmi bohaté, snímky můžete pořizovat v maximálním rozlišení 2592×1944 px, případně 2592×1552 px při aktivaci širokoúhlého režimu, k dispozici jsou pak i rozlišení 3 MPx, 2 MPx a menší. Fotografovat můžete také panoramatické snímky, kde jste limitování rozlišením 640×480 px. Jeden panoramatický snímek může být tvořen maximálně třemi „spojenými“ fotografiemi.

-
Přisvětlovací dioda je velmi silná

V nastavení lze upravit vyvážení bílé barvy, jas, ISO a čas spouště. Připraveny jsou různé efekty (šedá barva, sépiový nádech, negativ). Kromě automatického ostření můžete vyžít i „touch focus“. Jednoduše kliknete na místo v záběru, na které chcete zaostřit a vyfotíte. Samotné spuštění fotoaparátu a vyfocení snímku v 5 MPx rozlišení je okamžité, zásluhu na tom má opět 1 GHz procesor.

Záznam videa (přímo nahrané z telefonu na YouTube)

Originální video (MP4)

Video můžete nahrávat ve VGA rozlišení (640×480 px) při 30 snímcích za vteřinu. Zajímavé je, že zde nastavení nižších rozlišení nechybí (CIF 352×288 px a QVGA 320×240 px). Video se ukládá ve formátu MP4 (standard MPEG4 nebo H.263) a datový tok se pohybuje okolo 2000 kbps. Kvalita záznamu (včetně zvuku) není zas tak špatná, ostatně podívejte se na přiložené ukázky. Přímo z telefonu můžete přes aplikaci HTC Album svá videa nahrát na YouTube.

Záznam videa 2

Originální video (MP4)

Záznam videa v noci

Originální video (MP4)


Prostředí HTC Sense a bonusový software
Uživatelské prostředí HTC Sense (dříve známé jako TouchFLO 3D) opět doznalo velkého množství změn a vylepšení. Nejde jen o zajímavé efekty, ale i nové funkce a optimalizaci pro kapacitní displej. Základ opět tvoří plugin na obrazovku Dnes s celkem 13 záložkami (Dnes, Lidé, Zprávy, E-maily, Internet, Kalendář, Akcie, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Twitter, Footprints a Nastavení). Oproti starším verzím je nové Sense tak dokonale integrováno do systému, že méně zkušení uživatelé ani nemusejí postřehnout, že mají v rukou „něco“ s Windows Mobile.

Veškeré nabídky, telefonní aplikace, nastavení, kontakty…, to všechno je nyní převléčeno do velmi pěkného rozhraní, na které si snadno zvyknete. Veškeré položky jsou logicky uspořádány, takže byste s orientací neměli mít žádné potíže. Kdyby vám Sense nevyhovovalo, můžete jej vypnout a vrátit se zpět ke klasické obrazovce Dnes. Ostatně já sám jsem to u starších HTC také takto praktikoval a nikdy jsem nebyl až tak velkým zastáncem TouchFLO; s HD2 je to ale úplně jiné, Sense je zkrátka zase o krok dál.

Videopohled na HTC Sense a operační systém

Obrazovka Dnes zobrazuje v horní části název operátora a velké hodiny + informace o počasí ve vaší lokalitě (na základě dat získaných přes výše zmíněné lokační služby). V dalším boxu vidíte aktuální datum, čas případného budíku a nadcházející událost z kalendáře. Spodní část obrazovky je tvořena místem na tři zástupce oblíbených programů. Když prstem potáhnete ve vertikálním směru, posune se celá nabídka, takže získáte přístup k matici pro celkem 9 zástupců. Velmi zajímavé je pozadí hlavní záložky; v základním nastavení se pěkně animuje aktuální stav počasí (například vám přes obrazovku prosvítá sluníčko, plynou mraky, blikají blesky nebo zamrzají sněhové vločky). Pokud by vám to nevyhovovalo, můžete si na pozadí nastavit jednu ze tří animovaných tapet případně vybrat obyčejný statický obrázek. Díky těmto zajímavým efektům vypadá hlavní obrazovka velmi živě a rozhodně to nijak nebrání v normálním používání, navíc efekty se aktivují jen někdy.

- - - - -

Další záložka Lidé nabízí místo pro celkem 15 oblíbených kontaktů. A přiřadit si nutně nemusíte jen telefonní číslo, z nabídky můžete vybrat třeba zástupce pro odeslání nového emailu nebo zobrazení celé kontaktní karty. Třetí záložka nabízí náhled na posledních 25 zpráv, mezi kterými můžete listovat snadným tahem prstu. HTC v systému nahradilo základního správce SMS vlastním řešením, které nabízí mnohem přívětivější ovládání při zachování stejných funkcí. Standardně se zprávy zobrazují ve stylu chatu, přes kontextovou nabídku je ale možné vyvolat zobrazení klasické, což jsem s nadšením uvítal.

- -
Oblíbené kontakty a detail karty

Přistupovat odsud můžete také do telefonního seznamu, který je geniálně vyřešení a propojený s nejrůznějšími funkcemi. V hlavním náhledu vidíte všechny vaše kontakty, mezi kterými můžete pohodlně vyhledávat. Další záložka je vyhrazena pro oblíbené kontakty (to jsou ty, které se zobrazují přímo na hlavní obrazovce). Odsud můžete spravovat i jednotlivé skupiny kontaktů a samozřejmě přistupovat do historie. Překvapilo mě pěkně vyřešené napojení na sociální síť Facebook. U některých kontaktů aplikace sama podle telefonního čísla provede synchronizaci s vaším účtem (pokud to povolíte), u zbylých musíte provést nastavení ručně.

- - -

Pokud si se seznamu rozkliknete nějaký kontakt, zobrazí se vám jeho základní karta. Přes posuvník dole se můžete pohybovat na další záložky, ve kterých lze například filtrovat jen textové zprávy/e-maily od aktuálně otevřeného kontaktu, vidíte zde i historii hovorů a případné aktualizace událostí a statusů z jeho Facebook účtu. Tohle uspořádání se mi opravdu líbí a snadno jsem si na něj zvykl. Zpět ale k popisu dalších nabídek prostředí Sense.

Čtvrtá záložka slouží k náhledu na e-maily z vašich účtů. Pokud budete mít problémy se zobrazením diakritiky, přepněte si v nastavení „Regional settings“ na „Czech“. U starších zpráv se sice nastavení nezmění, ale u těch nově doručených už v náhledech uvidíte české znaky správně (v české lokalizaci pro HD2 už toto pravděpodobně bude vyřešeno v základu). E-mailový klient podporuje přílohy a plné zobrazení zprávy v HTML.

- -

Internetová záložka nabízí kromě vyhledávacího políčka Google také odkaz na internetový prohlížeč (Opera Mobile) a prostor pro dalších 10 záložek vašich oblíbených webů. Dokonalé je, že jakmile web do záložky přidáte a navštívíte, uvidíte pak místo ikonky malý výřez ze samotné webové stránky.

- - - -
Kalendář a vytvoření nové události, akcie

Kalendář nabízí denní, týdenní a měsíční náhled a rozhodně je mnohem lépe zpracovaný, než ten základní v systému Windows Mobile. V denním náhledu se kromě výpisu událostí objevuje informace o počasí s pěknou ikonkou; opět drobnost, která potěší. Dialog pro zadávání nové události se také nese v Sense kabátku a je plně optimalizovaný pro prsty. V nabídce je dále panel Akcie, přes který můžete sledovat vývoj akcií nejrůznějších společností. Vše je v tomto případě napojeno na službu Yahoo Finance a pro aktualizaci se opět neobejdete bez datového připojení.

- - - -

Přes záložku Obrázky a videa lze elegantně prohlížet uložené snímky nebo klipy ve formátu MP4. Pokud telefon přetočíte do landscape režimu (naležato), přetočí se také prohlížeč obrázků. Stejná rotace (a efektivnější zobrazení) funguje i na další záložce Hudba, kde mezi jednotlivými alby můžete opět pohodlně listovat pomocí tahů prstem. Inspirace u iPhonu se v tomto směru nezapře :-). Hudební záložka vám bezpečně poslouží jako jednoduchý přehrávač hudby, v knihovně můžete jednotlivé skladby třídit podle autora, žánru, nebo si sestavit zcela vlastní playlist z vybraných písní. Na kartě Počasí zabírá horní polovinu velká grafická animace s předpovědí na dnešní den. Ve spodní části najdete předpověď na nadcházející čtyři dny.

- - -
Hudební záložka

- - - - -
Informace o počasí

Úplně nová je záložka s napojením na váš Twitter účet, přes kterou můžete nejen číst informace od zdrojů, které sledujete, ale také přidávat nové zprávy pod svým účtem. V nastavení lze vybrat, kolik posledních zpráv chcete zobrazovat (minimum je 50), pak zda se mají aktualizace provádět automaticky nebo ručně a ještě zde naleznete možnost výběru služby pro zkracování adres a upload obrázků na Twitter. V programech ještě stojí za zmínku program HTC Peep, který nabízí o něco podrobnější možnosti zobrazení, než tato základní Twitter záložka v Sense.

- - -
Twitter

Předposlední nabídka je věnovaná službě Footprints, která slouží k archivaci míst, které jste navštívili. Každý footprint je vlastně fotografie daného místa opatřená GPS souřadnicemi a dalšími informacemi (adresa, telefon, textová a hlasová poznámka, hodnocení). Footprints spolupracuje s Google Maps i digitálním kompasem, takže se na vybrané místo můžete snadno nechat snadno navádět. Footprinty můžete dokonce třídit do několika kategorií (místa, obchody, restaurace, oblíbené…).

- -

Úplně poslední je záložka Nastavení. Zde najdete jak nastavení Sense, tak také vybraných vlastností operačního systému. Jestliže některé z výše popsaných záložek nechcete používat, jednoduše je vypnete, měnit lze i jejich pořadí. Kompletní nastavení telefonu je na této kartě dostupné přes kontextovou nabídku „Menu/All settings“, kde se již dostanete do standardní nabídky systému Windows Mobile 6.5.

- - - -

Na softwarové klávesnici, která má vlastní zobrazení i v landscape režimu, se píše velmi dobře. Tlačítka jsou skutečně velká a dobře se do nich prsty strefuje. V lokalizované verzi bude dostupný také český XT9 slovník, který vám bude napovídat psaná slova včetně diakritiky, naučit jej ale můžete i vlastní výrazy. Samotné znaky s diakritikou je ale možné zadávat i v anglické verzi systému, kde jsou dostupné jako sekundární znaky. Nejsem si jistý, jak moc bude příjemné psaní na displeji třeba v zimě, telefon totiž v rukavicích přes kapacitní displej nebudete moci ovládat a ruce tak budou muset jít na chvíli do mrazu :-).

Opera Mobile 9.7 a Internet Explorer 6
Ve Windows Mobile 6.5 naleznete kromě nové verze Internet Exploreru 6 také Operu Mobile 9.7, kterou dodává přímo HTC. Internet Explorer na stránkách dokáže zobrazovat Flash, Opera nikoliv; neměl by ale být problém jej zprovoznit přes tuto neoficiální utilitu. Naopak IE6 si nerozumí s multidotekovým ovládáním, Opera ano. Pokud to ve stručnosti shrnu, Opera je výrazně rychlejší při vykreslování stránek a můžete jich mít otevřeno hned několik najednou. IE6 je zase stabilnější a některé stránky zobrazuje lépe díky jádru z desktopové verze prohlížeče.

- -
Internet Explorer 6 a Opera Mobile 9.7

Opera si poradí s RSS, má nepatrně lepší správu záložek a také vlastního klienta pro stahování souborů. K zoomování můžete použít jak zmíněný multitouch, tak také klasický dvojklik prstem na displej, což určitě potěší ty, kteří zoomování dvěma prsty příliš neholdují. Obrovský displej HD2 je pro zobrazování stránek jako dělaný, 1 GHz procesor se zase postará o velmi rychlé vykreslování, takže mobilní internet je s tímto komunikátorem téměř dokonalý.

Adobe Reader 2.5
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.5, který pro čtení dokumentů plně postačuje a problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

Další aplikace jednou větou
HTC Album - prohlížeč obrázků, fotek a videí ve formátu MP4. Podporuje multidotekové ovládání, nahrávání fotek na Flickr či upload nahraných videí na YouTube (přes dalšího externího klienta).

YouTube - pro snadné přehrávání videí ze serveru YouTube je k dispozici tato aplikace, ve které si můžete nechat zobrazit oblíbená videa případně vyhledávat vlastní podle svého gusta.

RSS Hub - pěkně zpracovaná čtečka RSS kanálů s možností offline prohlížení, plánovačem stahování a podporou podcastů. Za tímto programem stojí poměrně známí vývojáři z Ilium Software.

My Phone - nová aplikace od Microsoftu sloužící pro online synchronizaci a zálohu dat (kontakty, zprávy, kalendář, obrázky…). Detailní popis a možnosti této služby najdete v tomto článku.

Windows Mobile Marketplace - databáze aplikací a her, které si můžete stáhnout do zařízení. V USA již Marketplace funguje v placené verzi, ze které můžete nakupovat nejrůznější zajímavé tituly. V České republice běží zatím omezená verze, ve které najdete jen několik desítek freeware programů. Změnit by se to mělo příští rok, kdy by se i v českém Marketplace měly objevit placené programy a možnost nákupu. Další informace naleznete v tomto testu.

- - -
Bing, kalkulačka a ekvalizér

Office Mobile - skvělý balík kancelářských programů Word Mobile, Excel Mobile, OneNote Mobile a PowerPoint Mobile. Mobilní PowerPoint dokáže prezentace pouze zobrazovat, ostatní tři aplikace zvládnou i editaci a vytváření nových dokumentů.

Facebook - jednoduchý klient pro přístup na Facebook, který zvládne nahrávání videí a fotografií, prohlížení statusů a přidávání nových komentářů. Příliš jsem si na něj ale nezvykl a raději jsem používat speciální verzi Facebooku na adrese touch.facebook.com.

Bing - aplikace sloužící k rychlému vyhledávání přes vyhledávač Bing. Podporuje také hlasové vyhledávání, ale pouze v angličtině.

Kalkulačka - dobře zpracovaný kalkulátor, který v portrait režimu zobrazuje jednoduchou kalkulačku a při přetočení zařízení do landscape automaticky zobrazí vědeckou.

Audio Booster - jednoduchý systémový ekvalizér s několika přednastavenými profily. Funguje pouze pro připojená sluchátka, nikoliv pro systémový reproduktor.

JBlend JAVA - telefonu nechybí jednoduchý emulátor Java aplikací. Nečekejte od něj ale žádné zázraky, s Javou je to na Windows Mobile dost bledé, tento si poradí opravdu jen s těmi jednoduššími midlety (Opera Mini). 3D hry a náročnější Javu v něm prostě nespustíte.

Voice recorder - klasický hlasový záznamník, který pracuje s formátem AMR.

Teeter - zábavná hra, kde přes pohybový senzor ovládáte kuličku, kterou je nutné provést bludištěm do cíle.

- - - -
Utilita pro formátování pam. karty, poznámky, hlasový záznamník a hra Teeter

Ve výpisu programů mi chybí HTC Task Manager, kterého výrobce do všech starších zařízení integroval. Díky němu jste se mohli z hlavní obrazovky pohodlně přepínat mezi právě spuštěnými programy. Překvapilo mě, že se tato užitečná aplikace v systému neobjevila. Není problém si do systému dohrát libovolný jiný task manager, avšak ten od HTC v základu naprosto dostačoval. Třeba to výrobci dojde a v nové verzi ROM se dočkáme.


Závěrečné hodnocení
Musím se přiznat, že původně jsem k tomuto zařízení přistupovat s nedůvěrou, hardwarové parametry byly špičkové, bál jsem se spíše spojení kapacitního displeje a Windows Mobile, protože jak jsem už zmínil v kapitole věnované popisu displeje, tento systém je stále primárně navržený pro ovládání stylusem. Kdyby nebylo prostředí Sense, pravděpodobně bych tak optimistický nebyl; v tomto případě se ale šikovným pánům v HTC povedlo veškeré nabídky a systémové programy přepracovat do takové podoby, která skutečně stylus k ovládání nepotřebuje. Komplikace mohou nastat snad jen v některých programech třetích stran, které jsou naprogramovány právě pro stylus. Není to myšleno tak, že takové aplikace nebudete moci ovládat, ale pro kliknutí na cíl (nabídka, tlačítko, zaškrtávací políčko…), budete zkrátka potřebovat více pokusů, protože prst takovou citlivost jako hrot stylusu nikdy nenabídne. Kapacitní displej na WM mě tedy ve finále příjemně překvapil a jestliže nepatříte mezi ty uživatele, kteří se pětkrát denně připojují na vzdálenou plochu, pravděpodobně si na něj zvyknete také.

- - -
HTC HD2 a HTC Touch Pro2 + Gigabyte GSmart S1200

A ještě jeden postřeh; když jsem se po týdnu používání vrátil zpět k HTC Touch Pro2, začalo se mi po prstovém ovládání a královsky velké úhlopříčce docela stýskat. Najednou jsem se ocitl ve zcela opačné situaci, kdy se mi nelíbilo tapání stylusem a raději jsem chtěl používat prst. Je to tak, na kapacitní displej jsem si zkrátka zvykl, a ač byly mé původní prognózy docela pesimistické, HD2 mi ukázal, že tomu tak není.

- - -
Srovnání s E-TENem M700, Gigabyte GSmart MS802 a HTC Hero

1 GHz procesor je velmi silným hnacím motorem; výdrž se přitom nijak dramaticky nesnížila, naopak mám pocit, že HD2 vydrží na jedno nabití déle, než starší Touch HD, který měl 1350 mAh baterii. Potěšila mě obrovská paměť RAM, bezproblémová práce s Wi-Fi a Bluetooth a velmi rychlá a přesná GPS navigace. A velikost? Té se opravdu není třeba tolik obávat. Na první pohled se může zdát, že je to obr, ale po několika dnech používání už vám to nepřijde a zvyknete si, a kapsu vám se svými rozměry také neroztrhne.

- - -
Srovnání s HTC X7510 "Advantage" a jedna společná fotka

Výrobce telefon mimo jiné prezentuje jako multimediální zařízení, takže si pár rýpanců neodpustím. Především, pokud jde o stroj cílený na multimédia, tak proč jsou výsledky fotoaparátu tak průměrně, a dále kde je TV-Out a podpora USB Host? To jsou funkce, které by z HD2 dělaly opravdu dokonalý stroj a je škoda, že tohle HTC nedotáhlo až do konce.

Věřím, že vám tato recenze alespoň trochu pomohla s rozhodováním. Pokud máte přece jenom nějaké nejasnosti, můžete svůj dotaz napsat do našeho fóra, kde se problematice komunikátoru HD2 dále věnujeme. Navštívit můžete i naši galerii, kde naleznete kompletní sadu fotografií k recenzi + snímky pořízené 5 MPx fotoaparátem.

Graf ceny produktu HTC Touch HD2 poskytuje server Heureka.cz

Další článek: Týden Mobilně 11: exkurze do testlabu

Témata článku: HTC, , , , Acer Neotouch, Gigabyte Gsmart MS802, Gigabyte Gsmart S1200, HTC HD2, HTC Hero, HTC Touch, HTC Touch 3G, Automatické odeslání, Předchozí komunikátor, Skvělý výsledek, Barevné zpracování, Rychlá fixace, Sms vl, Přednastavený profil, Předinstalovaný software, Aktivní displej, Hlasová poznámka, Každodenní nabíjení, Mega +, CoPilot, Základní správce