HTC One: aspiruje na absolutní jedničku [recenze]

HTC má ty nejvyšší cíle, s modelem One chce v očích zákazníků porazit Apple iPhone 5, Samsung Galaxy S4, Sony Xperii Z, nebo Nokii Lumia 920.

Samostatnou kapitolu si vysloužil do smartphonu se navrátivší infraport a na něj navázaná funkce pro ovládání televize. Jestli jste četli článek HTC One v redakci. HTC One jako dálkový TV ovladač, opět můžete přeskočit na další kapitolu.

„Dálkáč“ v mobilu

Dnes se rovnou zaměřím na jednu ze zajímavých funkcí, v historii už několikrát pohřbený, ale znovu se vracející infraport a s ním svázanou aplikaci pro ovládání televize. Má dvě základní části – jedna nahrazuje běžné dálkové ovládání, druhá chce zážitek ze sledování televize posunout o kousek dále a otírá se o fenomén zvaný second screen, tedy druhá obrazovka, která doplňuje tu hlavní, televizní.

Klepněte pro větší obrázek
Dneska bude řeč hlavně o televizi, ale ovladač funguje s jakýmkoliv jiným, infračervenými paprsky ovládaným přístrojem.

Barevné dlaždice reprezentují jednotlivé právě vysílané pořady, linka na spodní hraně ukazuje, v jaké fázi pořadu právě jsme. To co vidíte, jsou bohužel německé pořady, podpory českých televizí bychom se měli dočkat v následujících měsících. Druhá část aplikace vypadá a funguje jako dálkové ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě hlavní části aplikace Televize

Video: HTC One jako dálkový TV ovladač

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Proces učení neznámého ovladače chvíli zabere, ale funguje.
Klepněte pro větší obrázek
Tohle je vzdálenost, na kterou probíhá učení kódů neznámého ovladače.
Klepněte pro větší obrázek
Ve videu mluvím o funkci automatického probuzení telefonu, při uchopení telefonu. Funguje a funguje skvěle, jen musí displej zhasnout samovolně, když jej vypnete tlačítkem na horní hraně telefonu, tak nefunguje.
Klepněte pro větší obrázek
Aplikace je v jakési miniaturizované podobě přítomná také v notifikační roletce systému a je tak vždy po ruce. Platí to pro spuštěnou aplikaci, když ji nepoužíváte, tak v roletce nepřekáží.

Chcete vlastně ovladač v mobilu?

Konkurenční boj je tvrdý a firmě HTC se podařilo integrovat něco, co konkurence nemá. Navíc to udělali velmi dobře, ovladač funguje skvěle. Výkon zářiče se zdá být dostatečný, bohužel nemám dostatečně velký obývák, abych mohl vyzkoušet, jestli dříve dojde dech originálnímu ovladači televize, nebo „Jedničce“.

Přemýšlím jen na jednou, možná o to zásadnější otázkou: k čemu je dobrý ovladač v mobilu? Možná na nějaké ty vtípky při přepínání fotbalu v restauraci 4. cenové skupiny, ale doma už zřejmě jeden ovladač máte – ten originální se skutečnými tlačítky a všemi funkcemi, které vaše televize, satelit apod. podporují. Možná ale vymyslíte lepší způsob použití. Co třeba dálkově otevíraná garážová vrata? HTC dává k dispozici API k infraportu, tak se nechme překvapit, co vymyslí komunita.

Klepněte pro větší obrázek
Vyslání infračerveného signálu indikuje červená záře, která problikne u horní hrany displeje.

Který „superphone“ osloví právě vás?

O příčky nejlepšího smartphonu na trhu letos bojuje hned několik špičkových modelů. Každý z nich má co nabídnout a o pomyslné první příčce pro každého zájemce tak rozhodnou především subjektivní sympatie a drobné vychytávky, kterými se od sebe jednotlivé modely liší.

HTC One chce zaujmout hliníkovým tělem, zajímavým designem, výborným displejem, novým typem fotoaparátu a k němu přidruženou sadou funkcí Zoe. Zajímavým bonusem do boje s konkurencí je infraport a možnost jeho prostřednictvím ovládat domácí elektroniku. Uživatelské prostředí Sense 5 je elegantní, přehledné, ale nová obrazovka BlinFeed potěší jen málo koho mimo území USA. Ve výbavě tohoto „superphonu“ najdete jen málo slabých míst, jeho výkon je v tabulkách většinou nad konkurencí, ale v téhle cenové kategorii nenajdete nevýkonné přístroje, a tak doporučuji tomuto parametru přidělit jen nízkou prioritu.

Co jsem přístroji vytknul? Absenci slotu pro paměťové karty, umístění zámku displeje a absence hardwarové spouště fotoaparátu. Pro někoho to možná nebudou drobnosti, ale se vším se dá žít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konkurence má také silné zbraně. Sony Xperia Z či Samsung Galaxy S4 nabídnou větší 5-palcový displej. Xperia Z má stylovou skleněnou konstrukci, která je navíc vodotěsná. Samsung Galaxy S4 je vyroben z plastu, což na první pohled nepůsobí tak reprezentativně, ale když vidím, jak zranitelný je hliník, tak bych se plastovému krytu tolik nebránil. Za zmínku stojí také Huawei Ascend D2 či ZTE Grand S, ale s těmi zatím nemám delší osobní zkušenost.

Poslední slovo

Co do výbavy a technických parametrů je HTC One ultimativní stroj. Jsme však na tom nejvyšším levelu, ve výkladní skříni špičkových výrobců smartphonů a právě zde by se měly objevovat nové funkce, které posunou celé odvětví dál. HTC One je výjimečnou kombinací všeho toho, co už známe, ale nic úplně nového nepřináší. Co by to mělo být? „Hrbolatý displej“ od Sensegu, průhledný solární panel od Wysips, ale nemusíme chodit tak daleko – několikrát vzpomínaná Xperia Z je vodotěsná, to je v nejvyšší lize novinka, konkurenční výhoda, něco navíc.

Naštěstí pro HTC, nic takhle převratného nenabízí ani konkurence, tak to nakonec bude o těch sympatiích a těch má „Jednička“ hodně. Alespoň já jsem ji do HTC posílal s těžkým srdcem…

Témata článku: HTC, , , , , Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Google Nexus 7, Google Nexus 7 (2. generace), Google Nexus 7 (2. generace) 16GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 16GB 3G, Google Nexus 7 32GB 3G, Google Nexus 7 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 8GB Wi-Fi, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One V, Huawei Ascend D2,