HTC One: aspiruje na absolutní jedničku [recenze]

HTC má ty nejvyšší cíle, s modelem One chce v očích zákazníků porazit Apple iPhone 5, Samsung Galaxy S4, Sony Xperii Z, nebo Nokii Lumia 920.

Výraz „vlajková loď“ se v souvislosti se značkou HTC v používal pro ten nejlépe vybavený v řadě velmi podobných modelů. Loni přišla změna, HTC se inspirovala u Applu a představila prémiovou řadu One. Obsahovala tři modely a stále to nebylo ono. Až letos přichází HTC One, jediný model, zcela jasná jednička, které se nic přímo nepodobá, ta pravá vlajková loď. Tahle taktika zabrala, „Jednička“ získala pozornost a zájem, ještě než si ji mohl kdokoliv vyzkoušet. Jestliže etalonem světa smartphonů je dvojice Apple iPhone a Samsung Galaxy S, HTS One se jim svou „aurou“ rychle přibližuje. Zaslouží si tuhle výsadní pozici?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nemáme ještě k dispozici finální prodejní balení, „Jednička“ nám přišla pouze s jednoduchým koženkovým pouzdrem, ale telefon už ve finální verzi je.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Frézovaný hliník, „černé“ sklo a precizní zpracování. Tohle se HTC povedlo. Více na: http://www.mobilmania.cz/clanky/htc-one-v-redakci-htc-one-jako-dalkovy-tv-ovladac/sc-3-a-1323247/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Klíčové vlastnosti:

 • kvalitní zpracování, pevná hliníková konstrukce
 • neotřelý design
 • skvělý 4,7" Super LCD s FullHD rozlišením
 • 4 Mpx „UltraPixelový“ fotoaparát, soubor foto-funkcí Zoe
 • vysoký výkon, čtyřjádrový procesor Qualcomm APQ8064T, 2 GB RAM, 32/64 GB interní paměti
 • HTC Sense 5 s živou plochou BlinkFeed
 • infraport

Hlavní nedostatky:

 • výdrž baterie
 • Sense 5.0 se nebude líbit každému
 • BlinkFeed je mimo USA jen poloviční
 • absence paměťových karet microSD
 • nepohodlně umístěné vypínací tlačítko/zámek displeje
 • absence hardwarové spouště fotoaparátu

HTC One
801e, M7
rozměry a hmotnost: 137 × 68 × 9,3 mm, 143 g
displej: 4,7", kapacitní S-LCD, 1 080 × 1 920, 469 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 2 GB, baterie: 2 300 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 600 (4× Krait 300, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 4MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
35 %
vybavenost
cena: už se neprodává

HTC One již od prvního okamžiku působí tak, jak byste to od top modelu očekávali: kvalitní materiály, precizní zpracování, zajímavý design. Zaoblená zadní strana telefon opticky zeštíhluje, vypadá tenčí než ve skutečnosti je a také díky tomu skvěle padne do ruky, efektní frézované hrany nejsou tak ostré, aby tlačily, nebo dokonce řezaly do ruky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na základě první fotky HTC označuje šasi modelu One jako monoblok.
Fotky webu iFixit ukazují, že hliníkové plošky na čelní straně do onoho jednolitého kusu hliníku nepatří.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šrámy po týdnu používání vznikly prostým neopatrným posunutím telefonu po desce stolu. Hliník je sice efektní, ale snadno zranitelný (uživatelé iPhonu 5 by mohli vyprávět).

Navzdory trendu posledních měsíců se úhlopříčka displeje zastavila na hodnotě 4,7". Ano, je to hodně, ale jak předvádí Samsung Galaxy S4 (5" displej) a další, mohlo být „hůř“. Velká zobrazovací plocha je sice příjemná, ale ergonomie a mobilita takového přístroje trpí, osobně bych uvítal ještě kompaktnější rozměry, ale vaše preference se mohou lišit. Telefon váží 143 gramů, v reálu vás (vzhledem k velikosti) jeho lehkost překvapí.

Na hranách HTC One je minimum prvků. Vpravo je umístěno ovládání hlasitosti, dvojtlačítko jakoby svým odlišným designem na telefon vůbec nepatřilo. Kromě toho jen mírně vystupuje nad okolní povrch a po hmatu se hledá jen obtížně. Levá stěna patří slotu microSIM karty, abyste se k ní dostali, budete potřebovat nástroj ala kancelářská svorka – nepraktické, ale od dob iPhonu docela běžné. Datový a zároveň nabíjecí konektor microUSB najdete na spodní hraně.

Klepněte pro větší obrázek 
Kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Nezapadá do designového rázu telefonu a v rukavicích jej nenahmatáte.

Horní hrana obsahuje klasický 3,5 mm jack pro sluchátka a tlačítko pro vypnutí/zapnutí přístroje, resp. odemknutí/zamknutí displeje. Je na levé straně a praváci budou ručkovat, aby se k němu vůbec dostali, ale i leváci to budou mít daleko. Vzpomínám na Xperii Z, která má to samé tlačítko uprostřed boční hrany, přímo pod palcem uživatele. Co ale konkurenční Sony nemá, je infraport integrovaný rovnou do tlačítka. Není tedy černé, jak by se mohlo z fotek zdát, ale průsvitné a silně zatmavené. K čemu je v moderním smartphonu dobrý už dávno pohřbený infraport si povíme v jedné z dalších kapitol.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve vypínači integrovaný infraport je jediným rozumným důvodem pro tak neergonomické umístění.
Naopak jako televizní dálkový ovladač pak telefon poslouží ideálně.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní stěnu okupuje výrazný objektiv fotoaparátu s LED bleskem.
Ucelenou zadní stěnu rozdělují plastové linky, ve kterých jsou ukryté antény.

Pod displejem narážíme na první kontroverzi tohoto telefonu. Z někdejších čtyř a později obvyklých tří tlačítek pro základní ovládání operačního systému Android zde zbyla dvě. Uprostřed trůní logo, i to mohlo posloužit jako tlačítko, ale není tomu tak, je to jen pasivní grafický prvek a je to škoda, „Jednička“ mohla mít další zajímavost. Místo toho máme jen „buttonky“ zpět a domů. Na multitasking nezbylo, místo toho se přepínání aplikací řeší dvojklikem na domeček, což je neergonomické, neintuitivní (marně jsem hledal v nápovědě telefonu, až Google poradil, jak se vlastně přepínají aplikace), ale hlavně zbytečné. Nicméně jako vždy – zvyknete si...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka jsou podsvícená, logo nikoliv
Klepněte pro větší obrázek 
Když už přijdete na to, jak se přepínají aplikace, vypadá to takhle. Odstřelením nahoru je možné aplikace ze seznamu odstranit.

Pod efektními, mikrovrtákem děrovanými průduchy nad a pod displejem se ukrývají ty nejhlasitější reproduktory, které za poslední dobu pamatuji. Opravdu, pusťte si hudbu, hlasitost na maximum a ucítíte, jak membrány pulsují, až se celý telefon otřásá. Telefon je tak velký, že při sledování videa, tedy s reproduktory po stranách, zřetelně uslyšíte stereo-efekt. Vysoká hlasitost se pozitivně projevuje také při hovorech, druhá strana je dobře slyšet i v zahlušených prostorech. Naopak vy můžete mluvit  Naopak negativem je, že i minimální hlasitost přehrávané hudby je zbytečně vysoká a třeba v tiché místnosti bude rušit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na přední straně nechybí FullHD kamera pro videohovory. Diody upozorňující na zmeškané události, stav nabíjení apod. jsou skryté v roštu reproduktoru a neruší tak uhlazený design.

Témata článku: HTC, , , , , Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Google Nexus 7, Google Nexus 7 (2. generace), Google Nexus 7 (2. generace) 16GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 16GB 3G, Google Nexus 7 32GB 3G, Google Nexus 7 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 8GB Wi-Fi, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One V, Huawei Ascend D2,