HTC One M8: kovové dvojočko [recenze]

Loňský One dostal HTC do nejvyšší ligy a letos se to povedlo znovu. Na první pohled by se chtělo říct, že je telefon dokonalý, ale bohužel tomu tak není.

Nadšení, nebo aspoň tiché uznání, to jsou reakce lidí, kterým jsem nové HTC One M8 ukázal. Ten pocit, když chytnete telefon do ruky, je těžko popsatelný. Ať srovnáte nový One s jakoukoliv konkurencí, budete mít dojem, že HTC vytvořilo něco lepšího. Celokovové tělo tvoří společně s nádherným displejem tak impozantní celek, že i majitelé iPhonů, tolik hrdí na čistý design a prémiové materiály, budou muset uznat, že One je skutečně výjimečný telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Žádný rozvrzaný plasťáček, tohle je ztělesněná exkluzivita a poznáte to na první dotek.

Nechcete číst celou recenzi? Dejte si video, uvidíte „Jedničku“ v pohybu a dozvíte se vše důležité.

HTC One (M8)
M8
rozměry a hmotnost: 146 × 71 × 9,4 mm, 160 g
displej: 5,0", kapacitní S-LCD, 1 080 × 1 920, 441 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 600 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 801 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 4MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
39 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Jako z jiného světa

Loňské One se mezi nejlepší dostalo i originálním designem. Letos jsme po uveřejnění fotek slyšeli, že je originalita pryč, že je One M8 jen další plackou se zaoblenými tvary. Jestli i vy zastáváte tenhle názor, zajděte se na „Jedničku“ podívat někam do obchodu, telefon působí i vypadá skvěle, tohle prostě není žádná tuctovka. Povedla se i tmavě šedá barva Gunmetal Gray, zatím jediná, kterou nám výrobce ukázal. Stříbrná, zlatá, později i modrá a červená budou následovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Záda jsou zaoblená, směrem k bokům se zužují a telefon tak působí daleko subtilněji, než naznačují tabulkové rozměry.

Většinu těla tvoří kov, je sem tam přerušený plastovou linkou, která určuje tvar antén. Hádám, že je plast ke kovu přitavený, neuvidíte ani náznak mezery. Před displejem pak najdete tvrzené sklo Gorilla Glass 3. Po obvodu jej obíhá nenápadná plastová lišta, která by měla zajistit alespoň základní ochranu skla před poškozením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zpracování je na špičkové úrovni, finální úprav a materiálu se výrobci skutečně povedla. Fotky dávají jen obecnou představu, zajděte se na telefon podívat do obchodu.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro zajímavost: tady HTC předvádí, jak unibody pro M8 frézuje z jediného kusu hliníkové slitiny.

Zobrazovač narostl oproti původnímu One (4,7") na 5", ale rozlišení zůstalo stejné, tedy Full HD. Technologie panelu je opět Super LCD3 a opět je to velmi hezká podívaná. Nádherné věrné barvy, velké pozorovací úhly a díky opravdu vysokému jasu (na LCD poměry) výborná čitelnost na slunci. Stran displeje opět není co vytknout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změřili jsme minimální a maximální jas displeje. Spodní hranice je dostatečně nízko, aby světlo nepíchalo do očí, když budete číst potmě posteli, plný jas „přetlačí“ i slunce.

Nad i pod displejem najdete opět mřížky, které kryjí dvojici stereo reproduktorů a stejně jako u loňského modelu jsou velmi hlasité a hrají opravdu dobře. Ve spodní mřížce se schoval také hlavní telefonní mikrofon. V té horní zase notifikační LED. Vedle horní mřížky najdete také čidlo jasu, senzor přiblížení a přední 5Mpx kameru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kromě displeje se na přední stranu poskládaly také stereo reproduktory. Tak dobré a tak hlasité abyste u konkurence pohledali. Navíc je pod mřížkou schovaný mikrofon a nahoře notifikační dioda. Skvělé řešení.
Klepněte pro větší obrázek
Můžete nastavit, na co bude upozorňovat dioda. Škoda jen, že bliká jen pět minut, pak zhasne. Tohle nastavit nejde... Ani barva světla - bliká pouze zeleně, červená upozorní jen na blížící se konec baterie.

Zapínací tlačítko zůstalo na horní straně, ale přesunulo se doprava a přišlo o integrovaný infraport  (ten je vedle pod černým krytem). U této uhlopříčky je tlačítko nahoře nepraktické, těžko dosažitelné, ale těšit vás může fakt, že jej pravděpodobně moc používat nebudete. Telefon jde probudit poklepáním na displej, nebo jej tahem od spodu rovnou odemknete.

Klepněte pro větší obrázek 
Vypadá to jako černý plast, ale je to zatmavený průhled pro infraport.

Záda telefonu jsou až na dva plastové předěly kompletně kovová a příjemně zaoblená. Zatímco One M7 dává na odiv frézou odhalené hrany, One M8 má všechny viditelné části schované pod kartáčovanou úpravou. Přestože je telefon docela velký a těžký, padne díky oblázkovému tvaru perfektně do ruky. Povrchová úprava dobře odolává otiskům prstů, ale bohužel dost klouže – hlavně ze zpocených rukou, takže budete muset při manipulaci jednou rukou dávat pozor.

Klepněte pro větší obrázek 
Nabíjecí a synchronizační microUSB najdete společně s 3,5 mm jackem na spodní straně.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Šuplíky na microSD a SIM kartu se vytahují klasickou „sponkou“. Tvarování zaručuje, že si je nespletete, ani neotočíte. SIM má formát nano (jako Apple iPhone 5 a novější, nebo Nokia Lumia 1520), takže vás čeká stříhání současné karty.

Kromě velkého loga výrobce je na zádech ještě jeden prvek, který neznalé zaručeně překvapí. Přesně jsou to prvky dva, totiž dvě čočky foťáku. Podobné řešení si možná pamatuje z HTC Evo 3D, ale tady nejde o záznam ve 3D, jak by se mohlo zdát…

Témata článku: HTC, Smartphony, Recenze, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, HTC Evo 3D, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One mini, HTC One mini 2, HTC One S, LG G3, LG G3 32GB, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 930, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S5, Samsung Z, Sony Xperia Z2, Základní část