HTC One mini 2: prestižní jen na první pohled [recenze]

Na prvních fotkách se nám líbil, výbava ale zklamala a praxe také není příliš veselá. Tohle přerostlé „mini“ je jako modelka. Hezká, ale…
Kapitoly článku

Stále rostoucí úhlopříčka vlajkových lodí se přenesla i do nižších pater nabídky, a co bylo dříve řazeno mezi velké plácačky dnes nese označení Mini. Kromě Sony a modelu Z1 Compact, který výkonově nijak za svým velkým sourozencem nepokulhává, jdou ostatní výrobci prapodivnou cestou a volí u menších modelů nižší výbavu a výkon. Snad aby nelezly top modelům „do zelí“, snad aby obelhali ty, kteří chtějí slavné jméno a design světa smartphonů, ale nechtějí za něj tolik platit. 

Dokáže nižší (oproti konkurenci však mnohdy pořád vysoká) cenovka obhájit na hardwaru ořezanou vlajkovou loď v menším vydání?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zvláštní taktika. Kdyby aspoň výrobce tolik co na hardwaru, ubral také na velikosti. 5" vs. 4,7", to opravdu není velký rozdíl. 

První dojmy

 • Uhlazený elegantní design, výborně padne do ruky.
 • Telefon má nezvykle nudlovitý tvar, rámeček kolem displeje je obrovský (hlavně pod a nad).
 • Svižné prostředí, pěkný displej a dvojice reproduktorů. Jak bude hrát?
 • NanoSIM se pomalu rozšiřuje i mezi Androidy.

HTC One mini 2
rozměry a hmotnost: 137 × 65 × 10,6 mm, 137 g
displej: 4,5", kapacitní S-LCD, 720 × 1 280, 326 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 110 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 400 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
34 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter

Design, konstrukce

Při průzkumu hardwarové části HTC One Mini 2 se nelze ubránit smíšeným pocitům. Na jedné straně pokračuje telefon v atraktivní designové řadě, kterou odstartoval loňský HTC One (M7), neubráníte se však dojmu, že za ta léta, co HTC telefony vyrábí, už by si mohl výrobce školácké chyby odpustit. Vezměme to ale popořadě.

Celá zadní strana se honosí broušeným kovem, který přechází v matné plastové boky. Na rozdíl od One M8, které mají hliníkovou unibody konstrukci, do níž jsou umístěny další komponenty, je zde konstrukce plastová a kov tvoří pouze tenký překryv zad. Rozdílů si všimnete i při pohledu na přechody mezi materiály, na venek je vidět více plastu, jako celek zkrátka mini 2 nepůsobí tak luxusně jako One M7 a One M8.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Co se konstrukce, materiálů a jejich zpracování týče, mini 2 za svým vzorem (HTC One M8) znatelně pokulhává.

Kovová záda jsou příjemná na dotek, neupatlávají se tak jako lesklá plastová konkurence, je však otázkou, jak budou vypadat po delší době používání. Občasným škrábancům se nevyhnete, ať se snažíte sebevíc. Co se HTC opravdu povedlo, je zvolené zaoblení. Nejde jen o rádius rohů, ale i tloušťku boků a zaoblení zad. Všechno je to zvoleno tak akorát, aby Mini 2 perfektně sedlo do ruky (alespoň do té mojí). Pocit z telefonu je na míle vzdálen nepříjemnému bodání rohů či řezání ostrých stran.

Vůči umístění konektoru sluchátek na horní hraně a microUSB na spodní (oba v pravé polovině) nelze nic namítat, s tlačítky je to už horší. U telefonu s 4,5“ displejem, který je navíc zbytečně protažen do nesmyslné nudle (ještě se k ní dostaneme), je hlavní vypínač na horní hraně špatný nápad. Hmatové odlišení od povrchu telefonu je navíc sotva znatelné a běžná odezva na stisk tlačítka už to nezachrání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O mnoho lépe nedopadla ani regulace hlasitosti na pravém boku. Ta jde nahmatat o něco lépe, vše ale hned pokazí blízký šuplíček microSD, který pěkný elegantní styl telefonu dost nabourává mizerným slícováním. V praxi pak přemýšlíte, jestli jste nahmatali tlačítko regulátoru nebo vyčnívající krytku paměťovky. Odezva tlačítka je stejně průměrná jako u hlavního vypínače.

Aby se to nepletlo, jsou krytky na telefonu hned dvě a naprosto stejné. Vlevo na SIM, vpravo na microSD. Levá relativně věrně kopíruje okolní linie těla, pravá je jednou polovinou zabořena pod a druhou vyčnívá nad úroveň okolí. Může se jednat o vadu testovaného kusu, ani v ideálním případě to však nebude vypadat uspokojivě. Na iPhonech nebo třeba na Nexusu 4 si šuplíčku sotva všimnete, u HTC vás práskne do očí.

Ke kartám se dostanete pomocí běžné jehly, kterou najdete dnes už u celé řádky telefonů a tabletů. Paměťovka je standardní a pokud nepřecházíte z novějších iPhonů, patrně si při instalaci SIM zanadáváte, protože Mini 2 pracuje stejně jako One (M8) s nanoSIM. Když už se téměř podařilo sjednotit nabíjecí konektory, paměťové karty a pomalu se přechází na microSIM, najdou se už i v rodině Androidů výjimky s nanoSIM. Pokud neměníte telefony každý měsíc, nebude změna takový problém, návštěvě operátora, aby SIM ořízl nebo vyměnil, se ale asi nevyhnete.

Displej

Na čelní displejové části si možná až po delším zkoumání všimnete, proč je One Mini 2 taková nudle a že je to i bez ohledu na protáhlý tvar poměrně velké zařízení. Přestože má 4,5“ displej, svou výškou překovává leckterého konkurenta s displejem i o dvě desetinky větším. Horní a dolní část ve stejném designu s perforovanými otvory se na rozměrech nepodepisuje až tak velkou měrou, zcela zásadní jsou okraje displeje.

Rámeček kolem zobrazovací jednotky je tlustý a pod displejem narostl na dobrého půl centimetru jen proto, aby v něm mohl výrobce prezentovat svoje logo. Tlačítka jsou u tohoto telefonu řešena softwarově, rozměry zařízení tak minimálně ve svislém směru zcela zbytečně přifukuje tučný rámeček.

V horní části s jemným perforováním pro reproduktor najdete i čočku fotoaparátu a obvyklé senzory. Přímo v jednom z maličkých otvorů se schovává notifikační dioda. Zatímco u dřívějších telefonů HTC byla takto provedená dioda ideální svou velikostí i intenzitou, nijak nerušila a přesto byla jasně zřetelná, u modelu One Mini 2 měl výrobce sáhnout po kusu s intenzivnějším svitem. Pokud se na telefon díváte přímo, dioda plní svůj účel. Jakmile ji však budete kontrolovat pohledem z boku, nemusíte si jí vůbec všimnout.

Volbě HD rozlišení na 4,5“ úhlopříčce nelze nic vytknout. Ano, full HD by jistě bylo pro některé atraktivnější, na této velikosti displeje je to však spíše zbytečnost, která by zvyšovala spotřebu a nepatrně i cenu.

Displej nabídne pěknou podívanou s jasnými živými barvami, širokými pozorovacími úhly a pohodlnou čitelností na slunci. Maximální jas je silný a ani v jasné poledne letního dne byste neměli mít s čitelností problémy. One Mini 2 trochu zlobí automatická regulace jasu. Zejména pokud pracujete průběžně s více telefony, brzy zaznamenáte, že při nastavené automatice je displej HTC výrazně tmavší. Pokud však budete používat telefon samostatně, velmi rychle si na chování automatiky zvyknete a po několika dnech si tmavší podání ani nebudete uvědomovat. Vždycky máte možnost automatiku vypnout a jas nastavit ručně.

Hardware

Podobně jako u Samsungu znamená i u HTC označení „Mini“ nejen o něco menší tělo, ale i cenovku a hlavně výbavu. Telefon pohání čtyřjádrový Snapdragon 400 v kombinaci s gigabajtem RAM. Systém ukazuje dostupných 828 MB a reálně máte k dispozici něco kolem 400. Pokud sledujete obsazení paměti RAM i vnitřního úložiště v Nastavení, možná budete muset chvíli počítat – HTC ukazuje údaje o celkové a zaplněné paměti, údaj o volné (který vás obvykle zajímá nejvíc) si už musíte dopočítat.

Vnitřní 16GB úložiště nabídne po prvním spuštění 10,5 GB místa určeného pro data i aplikace. Po prvotní aktualizaci systémových a předinstalovných aplikací se dostanete těsně pod 10GB hranici, což je zcela postačující hodnota. Na data můžete využít vlastní paměťovou kartu (v balení žádnou nenajdete), telefon podporuje microSDXC, takže nejste omezeni jen na velikosti do 32 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Dostupná paměť RAM, úložiště telefonu po prvním spuštění a po prvotní aktualizaci

HTC One Mini 2 nepostrádá moderní technologie jako je Bluetooth ve verzi 4.0, NFC, v případě Wi-Fi podporuje také 5GHz pásmo a počítat můžete i s LTE. Ve srovnání s vlajkovými loděmi postrádá pouze infraport a nenajdete u něj ani žádné biometrické senzory.

Výkon a výdrž

Při běžném používání na nedostatek výkonu nenarazíte. Telefon reaguje svižně, nezasekává se, potíže mu nedělají ani jednodušší hry či přehrávání videí. Jakmile mu však pořádně naložíte, třeba u některé z opravdu náročných her nebo videí, začne se zadýchávat, zasekávat a na první pohled je jasné, že by One Mini 2 mohl v oblasti výkonu přidat.

Zvolený procesor a gigabajt paměti na každodenní práci plně postačují, u zmenšení verze vlajkové lodi by však výrobce nemusel jít až tak nízko. Podobný výkon (bez ohledu na další funkce) pořídíte i v mnohem nižších cenových hladinách. Alespoň rámcovou představu, jak na tom Mini 2 výkonově je, poskytnou výsledky některých benchmarků:

 • AnTuTu: 17596
 • CF-Bench Native: 20890
 • CF-Bench Java: 9640
 • CF-Bench Overall: 14140
 • Linpack Multi-Thread: 249,877
 • Linpack Single-Thread: 84,595
 • Nenamark1: 60,0
 • Nenamark2: 57,9
 • Quadrant: 9984
 • Smartbench 2010 Productivity: 2185
 • Smartbench 2010 Gaming: 2951
 • Smartbench 2012 Productivity: 4933
 • Smartbench 2012 Gaming: 3201
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
To kdybyste chtěli další podrobnosti...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
...a ještě Nena

Nerozebíratelná konstrukce znamená uživatelsky nevyměnitelný akumulátor. Ten v HTC má kapacitu 2100 mAh, což sice není nikterak závratná hodnota, jak už ale z předchozích řádků víte, baterie nemusí živit žádného nenasytného žrouta cenné energie. Při běžném použití berte jednodenní výdrž jako jistotu, většinou se dostanete i na víc. S mírným uskromněním se přiblížíte ke dvoudenní výdrži, aniž by to znamenalo, že telefon přepnete do leteckého módu a celý den nerozsvítíte displej.

Témata článku: HTC, Recenze, Spekulace, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One mini, HTC One mini 2, LG G2, Min, Označení mini, Son Xperie, Výborný zvuk, Smíšený pocit, Řezání, Domovská plocha, Podobný výkon, Odpovídající displej, Broušený kov, Sedlo, Minulá generace, Zbožné přání, Model mini, Disk Google, Velký rozdílSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle