HTC One Mini: hliník v menším kabátku [recenze]

Trendu menších verzí vlajkových lodí se nevyhnulo ani HTC. Podaří se mu prosadit v konkurenci Samsungu Galaxy S4 Mini?

Stává se tradicí, že jakmile výrobce představí vlajkový model, dříve nebo později přijde na trh také jeho zmenšená varianta. V letošním roce jsme se zatím dočkali např. modelu Samsung Galaxy S IV Mini a v následujících měsících se můžeme těšit také na menší verzi Sony Xperia Z1. Nám se do redakce nyní dostala ta třetí „miniatura“ jiného modelu. Hliníkové tělo, ultrapixelový fotoaparát, stereoreproduktory. Ano, tématem dnešní recenze bude HTC One Mini.

Klepněte pro větší obrázek
Prozatím je k dostání pouze ve stříbrné variantě. Dá se ale očekávat, že po vzoru HTC One se přidají i další barvy.

Klíčové vlastnosti:

 • Prémiový vzhled z hliníku
 • Super LCD2 displej o velikosti 4 palce a HD rozlišením
 • Dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 s taktem 1,2 GHz
 • Kvalitní audio výstup, stereoreproduktory s funkcí HTC BoomSound
 • Notifikační LED dioda
 • Google Android 4.2.2 s nadstavbou HTC Sense 5.0

Hlavní nedostatky:

 • Špatná výdrž baterie
 • Vyšší cena
 • Nemožnost vypnutí HTC BlinkFeed
 • Slabší výkon fotoaparátu
 • Velikost skutečně dostupné paměti je pouze 10,7 GB
 • Chybí NFC a podpora paměťových karet

HTC One mini
M4
rozměry a hmotnost: 132 × 63 × 9,3 mm, 122 g
displej: 4,3", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 280, 342 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, RAM: 1 GB, baterie: 1 800 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 400 (2× Krait 300, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 4MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
31 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Stejný a přece jiný

Jak už to ale bývá, zmenšením telefonu utrpěla zejména výbava, mírných ústupků se však dočkal i design telefonu. Zatímco dospělé One mělo tělo jen ze skla a hliníku doplněné na několika málo nezbytných místech malými plastovými proužky, One Mini je jiné. Na první pohled sice vypadá stejně, avšak na ten druhý zjistíte, že kolem displeje je plastový bílý rámeček, v němž jsou na některých místech umístěna sluchátka. Jistě, nejedná se o nic zásadního, avšak ten naprosto skvělý pocit z One se zde mírně vytrácí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon sází na stejný poměr stran (16:10) jako poslední iPhony.

Další prvky jsou méně výrazné, ale všimnete si jich. Jedná se například o prostory nad a pod displej, v kterých jsou umístěny stereoreproduktory. U větší verze byly totiž kryty hliníkem, v tomto případě se jedná o plast, který má hliník připomínat. Když jsem se zmínil o těchto prostorách, doplním, že v té pod displejem je mřížka reproduktoru jediným prvkem, který zde najdeme. Nad displejem se krom výdechu reproduktoru nachází ještě senzory světla a přiblížení a také kamerka pro videohovory s rozlišením 1,6 Mpix. V jedné z dírek reproduktoru je šikovně schovaná také notifikační LED dioda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plastový rámeček je z lesklého, bílého plastu.

Velmi dobře na nás zapůsobil displej. HTC tento model osadilo Super LCD2 displejem s úhlopříčkou 4,3 palce a HD rozlišení. Leckdo by si řekl, že je to znovu slabší parametr oproti fullHD displeji vlajkové lodi. Jelikož však je menší i úhlopříčka, výsledná hodnota označující jemnost vyšplhala na 342 PPI. To je více než má nový iPhone 5S. I jeho další vlastnosti potvrzují velmi příjemný zážitek z jeho používání. Disponuje totiž velmi dobrým kontrastem, věrným podáním barev a skvělými pozorovacími úhly. Menší nedostatkem je jeho chování na slunci, když by mohl disponovat ještě vyšším maximálním jasem. I tak s ním ale na slunci budete moci bez problému pracovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Dvě klávesy k ovládání systému jsou mezi telefony s Androidem stále výjimkou. 

Logo místo tlačítka

Na pohled jsou součástí displeje i senzorová tlačítka k ovládání systému, avšak ve skutečnosti tomu tak není. Jsou totiž umístěna mimo něj. Stejně jako u modelu One se i zde setkáváme pouze se dvěma tlačítky, když nalevo je to krok zpět a napravo home button. Mezi nimi je sice logo HTC, avšak to neplní roli klávesy. Z počátku může být absence třetího ovládacího prvku znát, po pár dnech si ale zvyknete. Správce úloh, jenž se často skrývá pod třetí klávesou, se zde vyvolává dvojím poklepáním na domovské tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zapínací tlačítko tentokráte neslouží současně jako infraport.

Jak již bylo zmíněno, kolem celého obvodu telefonu se táhne plastový rámeček. Na pravé straně jsou v něm usazeny tlačítko pro ovládání hlasitosti, přičemž na opačném boku narušuje hladkou linii šuplíček pro microSIM kartu. Mírné emoce vyvolává horní hrana, přesněji zdejší umístění zamykacího/vypínacího tlačítka. Je totiž situováno na levé straně, tudíž je pro většinu (pravorukých) uživatelů hůře dostupné. Společnost nahoře mu dělá ještě 3,5mm audio výstup k připojení sluchátek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana je téměř k nerozeznání od HTC One.

MicroUSB konektor, skrze který se telefon dobíjí, je uložen na dolní hraně. Zajímavostí je, že je položen opačně než o většiny ostatních telefonů. Nejednou se vám tak stane, že do něj budete kabel připojovat obráceně. Pro volání je dole umístěn i jeden z mikrofon. Ten druhý leží v těsné blízkosti fotoaparátu na zadní straně telefonu. Nad ultrapixelovým fotoaparátem našla své místo také přisvětlovací LED dioda. Uprostřed hliníkových zad nesmí chybět vybroušené logo výrobce. Dalším logem na zadní straně je ještě Beats Audio, což dává značit, že i tento model bude vybaven softwarovým vylepšením hudby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dolní bradu hyzdí informace, které se obvykle skrývají pod zadním krytem.

Design jazýčkem na vahách?

Ve spodní i horní části zad je hliníkový plát předělen plastovými proužky, které pomáhají lepšímu dosahu antény. Vzhledem k tomu, že se do telefonu nelze uživatelsky dostat, jsou zde vyobrazeny tak povinné informace o splňujících normách apod.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Svým vzhledem HTC One Mini rozhodně ostudu neudělá.

I s menšími ústupky zanechává HTC One Mini po stránce vzhledu rozhodně vysoce nadprůměrný dojem. Jde současně o jednu z rozlišovacích vlastností, která může některé zákazníky přimět k jeho koupi namísto konkurenčních modelů. Samotné zpracování je perfektní, když všechny části k sobě zcela přiléhají a není zde tak místo pro vrzání, skřípání a podobné nepříjemné zvuky. Svou velikostí také skvěle padne i do menších rukou. V chladném ránu je sice mírně studený, avšak to je přijatelnou daní za hliníkovou konstrukci a prémiový vzhled.

Klepněte pro větší obrázek
K vysunutí šuplíčku pro microSIM kartu slouží speciální klíček.

Prodejní balení bude opět připomínat to, ve kterém se prodává i HTC One. Jeho rozměry budou větší, než u klasických vajíček od HTC, na které jsme si zvykli. Uvnitř krom telefonu naleznete ještě sluchátka nebo nabíječku. K té se následně připojí kabel na jedné straně s USB a na druhé s microUSB koncovkou, který bude sloužit také jako propojovací můstek mezi telefonem a počítačem. Nemyslitelná by byla absence příručky pro první použití a dalších papírových informací.

Témata článku: HTC, , , , , Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5s, Apple iPhone 5s 32GB, Apple iPhone 5s 64GB, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One mini, HTC One mini 2, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4 mini, Samsung Galaxy S4 mini Duos, Samsung Galaxy S4-A, Sony Xperia Z1, Skvělý pocit, SoundHound, Mini +,