HTC One S: „Ten kosmický bez Tegry“ [recenze]

„S“ je prostředním modelem řady HTC One. O přízeň se bude přetahovat hlavně s výše postaveným One X. Není méně tentokrát více?
Kapitoly článku

HTC One S, prostřední model řady One, přijde na trh až v červenci. Má smysl na něj čekat, nebo jsou zajímavější jeho sourozenci One X a One V, které můžete mít hned?

One S by klidně mohl stát až na vrcholu produktové řady HTC. Nestačil by sice na řadu top modelů konkurence, pořád je to ale velmi dobře vybavený telefon, který má rozhodně co nabídnout. Řada uživatelů jej bude zvažovat jako levnější alternativu k One X, se kterým testovaný telefon často srovnáme. Pokud byste se chtěli blíže seznámit s prvním čtyřjádrovým HTC podrobněji, přečtěte si recenzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC One S na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti

  • dobré dílenské zpracování
  • rychlá odezva systému
  • kvalitní fotoaparát
  • Super AMOLED displej s jemným rozlišením

Hlavní nedostatky

  • nevyměnitelný akumulátor
  • absence slotu pro paměťovou kartu
  • malé úložiště (reálně jen 10 GB)
  • většina aplikací zatím není optimalizovaná na Android 4

HTC One S
86 %
rozměry a hmotnost: 131 × 65 × 7,8 mm, 120 g
displej: 4,3'', kapacitní Super AMOLED, 540 × 960, 256 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (tři pásma), GPRS, EDGE, HSPA (21,1|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB, MHL, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 16 000 MB, operační 1 024 MB RAM, baterie: 1 650 mAh
procesor: Qualcomm MSM8260A (2× Krait, 1 500 MHz, 28nm), Adreno 225
operační systém: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk
cena: není v prodeji

Opět unibody

Telefon s unibody konstrukcí dnes už nikoho nevytrhne. Dříve jsme se s ní setkávali spíše ojediněle, v posledních měsících jakoby výrobci zavrhli běžné postupy a neuměli už udělat telefon jinak. Všechny tři modely HTC v řadě One, představené v Barceloně, jsou konstrukčně realizovány jako unibody, i když každý trochu jinak. Zatímco nejvyšší model One X sází na polykarbonát, nejnižší model One V i prostřední One S jdou cestou hliníku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC One S není při pohledu z přední strany ničím výjimečné

Hliníková nosná konstrukce nese tři velké otvory – první, ten největší, vyplňuje 4,3“ displej. Další dva zhruba čtvrtinové najdeme na zadní straně v horní a dolní části těla. Oba kryje plast, horní záslepku lze sejmout a zpřístupnit tak slot pro microSIM kartu. Plastové prvky schovávají antény bezdrátových modulů. K baterii se bohužel nedostanete, případná výměna bude znamenat návštěvu servisu. Spodní, nesnímatelný kryt nese jemnou perforaci hlasitého reproduktoru. Podobnou najdete i nad displejem, tentokrát obohacenou o nenápadnou notifikační diodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Speciální povrchová úprava připomíná na omak nátěr základovou barvou

Ve snímatelném plastovém krytu je výřez pro čočku fotoaparátu, kterou lemuje tenký kovový prstenec. Jeho barva ostře kontrastuje s barvou telefonu, u šedé verze je lem světle modrý, u černé varianty pak rudý. Stejnou barvu nesou i plasty pod krytem. Kryt SIM držel na svém místě pevně, nebudete-li měnit kartu každý den, nemusíte se bát jeho případné ztráty. Čočka fotoaparátu je i přes kovový lem vystavena nepříznivým vlivům, tenké tělo bohužel neumožňuje větší zapuštění a tím i lepší ochranu. Při každém položení telefonu na stůl mějte na paměti, že leží i na čočce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na bočních stranách je ovládacích a funkčních prvků jen pomálu

Uzavřené řešení umožnilo výrobci snížit tloušťku telefonu až na 7,8 mm, což je o milimetr méně než u One X. Pokud se na One S podíváte zboku, všimnete si ne zcela běžného zakřivení, kdy telefon je uprostřed o něco tenčí než na krajích (v místech plastových krytů). Pokud už výrobce zvolí nějaké zakřivení, jedná se většinou o opačné. Na úchop to nemá vliv, telefon se drží pohodlně. I přes kovovou konstrukci a větší displej se podařilo zachovat velmi rozumnou hmotnost necelých 120 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Efektní je barevné zvýraznění objektivu, u černé varianty telefonu červenou, u stříbrné modrou barvou

Výčet ovládacích prvků na bocích telefonu je již tradičně skromný, na pravé straně je to regulátor hlasitosti, na levé pak microUSB konektor. Na spodní straně najdeme pouze otvor mikrofonu, stejný objevíme i na horní (sekundární mikrofon pro potlačení hluku). Zde se nachází i sluchátkový Jack i hlavní vypínač. Ten mohl být o něco lépe hmatově odlišen, občas se může stát, že stisknete hranu hliníkového těla, která nepatrně převyšuje plastovou krytku s vypínačem.

Problematické novinky

Model One S můžete zakoupit ve dvou barevných verzích, šedé (stříbrné) a černé. Kromě barvy se liší i povrchovou úpravou. S rozdílným povrchovým zpracováním jsme se setkali již u prvního HTC s Androidem, u modelu Hero. Černá varianta One S je zpracována procesem MicroArc Oxidation, při kterém se do výlisku pustí 10 000 voltů. Tento proces má za následek vyšší tvrdost při srovnání s běžným zpracováním. Vizuálně vypadá černá varianta originálně, vypadá jako nátěr matnou barvou.

Výběr barevné kombinace (černá s červenou vs. šedá s modrou) je čistě subjektivní záležitost. U černé varianty vsadilo HTC na osvědčenou barevnou kombinaci, když se podíváte na logo BeatsAudio na zadní straně telefonu, u této verze je červenou zvýrazněné i první slovo a výsledek vcelku ladí. Modry prstenec fotoaparátu u šedé varianty je více extravagantní, nemá k sobě ale už žádný další prvek ve stejné barvě (nápis BeatsAudio je kompletně bílý, pouze malé logo je v červené) a může působit i trochu rušivě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sundat se dá pouze vrchní část zadního krytu, a to proto, abychom do telefonu mohli vložit titěrnou microSIM kartu

Speciální povrchová úprava černé verze už stihla ukázat svou odvrácenou tvář. U nás se sice telefon ještě neprodává, v zahraničí se ale už nyní objevují případy, kdy se vrchní černá vrstva loupe. Tento jev je znatelný zejména na hranách, vada se bohužel objevuje, i když se s telefonem zachází doslova v rukavičkách. HTC by mělo závadu řešit výměnou za nový kus, i tak se jedná o nepříjemnost, který vás může přesvědčit k nákupu šedé varianty. Testovací telefon dorazil do redakce už s touto vadou, všimněte si bílé tečky u vypínacího tlačítka.

Pomineme-li samovolné loupání barvy, které nemusí postihovat všechny kusy, nabízí se ještě otázka, jak odolná je oblast kolem microUSB konektoru. Ta se bude minimálně obden setkávat s konektorem nabíjecího kabelu, riziko sloupnutí či poškrábání se zde jeví jako poměrně vysoké.

Témata článku: HTC, , , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One S, HTC One V, HTC One X, HTC One X+, Malé úložiště, Osmimegapixelový snímač, Rychlá odezva, Nevyměnitelný akumulátor, Stejný fotoaparát, Testovací telefon, Internetové rádio, PDF Viewer, BoAt, Softwarová výbava, Subjektivní záležitost, Nativní systém,