HTC One SV: připlatíte si za LTE? [recenze]

První oficiálně prodávané HTC s LTE modulem na našem trhu. Elegance sama. Jenom ta cena není šik. A ani fotografie. To je HTC One SV.
Kapitoly článku

Pátý přírůstek do modelové řady One, která loni odstartovala modely One S, V a X, nyní po One X+ tvoří model One SV. Už podle písmen v názvu je patrné, kam bychom měli One SV zařadit. Většinou prvků svojí výbavy míří těsně pod model One S, který třebas z hlediska výkonu pokořil i papírově výkonější One X. To se trochu povedlo i dnes recenzovanému modelu One SV, ale to zatím ponechme stranou. Důležitým prvkem je LTE konektivita, kterou One SV jako první HTC na našem trhu nabízí. Ne že bychom toho byli zatím schopni hromadně využít, ale když jej takový HTC vyrobilo, tak proč se tím nepochlubit. Jediné, co nám zarazí dech, je neúměrně vysoká cena. Ta může být nejvážnější překážkou masovému prodeji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC One SV na produktových snímcích výrobce

Klíčové vlastnosti:

 • líbivý design
 • kvalitní zpracování
 • podpora microSD karet
 • notifikační dioda
 • Full HD video, NFC
 • kvalitní hovorový reproduktor
 • dobrá výdrž
 • displej zachytávající minimum otisků

Hlavní nedostatky:

 • podprůměrné fotografie
 • neergonomické umístění zámku displeje
 • jen průměrný zvukový výstup
 • občasné nepochopitelné záseky
 • chvilkové pobláznění hardwaru
 • vysoká cena
 • malá plocha senzorů pod tlačítky (necitlivost)

HTC One SV
C525e
rozměry a hmotnost: 128 × 67 × 9,2 mm, 122 g
displej: 4,3", kapacitní S-LCD, 480 × 800, 217 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 1 800 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait 200, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Elegán z módní přehlídky

„Ten chci!“ nebo „Ten nevypadá vůbec špatně.“ To byla nejčastější slova, která jsem ve svém okolí slyšel, když jsem telefon někomu půjčil do ruky. Možná to měla na svědomí elegantní matná bílá, možná samotný tvar telefonu, s dříve testovanými telefony se mi to však nestávalo. Ani u jednoho pohlaví. Design telefonu tedy má něco do sebe. Kromě testované bílé se na našem trhu One SV prodává ještě v bledě modré, taktéž v matném provedení. To je dobře, otisky se na telefon nechytají, a to ani na přední straně, kde výrobce krycí sklo dobře proti ulpívání otisků ošetřil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Typická HTC krabička a obsah balení, chválíme za barevně sladěné příslušenství

V klasické ovoidní krabičce alá HTC nalezneme nutné manuály a příručky, cestovní adaptér do zásuvky, datový kabel a pecková sluchátka s konektorem v jedné přímce, panelem pro hovory a ovládání hudby a co hlavně – plochým kabelem. V našem případě vše v bílém provedení, jak to bude u ostatních méně tradičních barev, to je zatím ve hvězdách.

Zase ta prokletá tlačítka

Po nějaké době se mi dostalo do ruky další HTC a opět jsem přemýšlel, kde nechali tchajwanští designéři rozum, když jejich umístění vymýšleli. U HTC 8X byly tak úzká a tak na hraně, že se pomalu nedala tisknout, zde se zase nepovedlo tlačítko zamykací. Jeho odezva a stisk jsou jisté, jeho umístění ale pokulhává. One SV má totiž horní a spodní hranu zkosenou úžeji směrem k displeji, což znamená, že budete-li chtít telefon zamknout prstem zezadu, tak, jak to činí většina lidí, budete mít problém přes vyšší hranu prst tolik ohnout. Přechytávání zdá se není nikdy dosti. A to i na smartphonu s na dnešní poměry malým 4,3 palcovým displejem. Fakt, že chybí harwarová spoušť fotoaparátu, už mi nestál ani za smutný povzdech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Lehké problémy jsem zaznamenal i u předních tlačítek senzorových, která i na moje velké palce občas obtížněji reagovala. Jestli to bylo malou plochou snímání dotyku nebo jejich necitlivostí, těžko říct. Každopádně délku jejich podsvětlení si nenastavíte. Od tlačítek se tedy dostáváme na čelní stranu, kde nad displejem najdeme logo HTC, široký hovorový reproduktor, ve kterém je šikovně skryta notifikační dioda, ještě výše potom sekundární kamera a ukryté senzory. Hovorový reproduktor má jednu nepříjemnou vlastnost. Díky svojí velikosti se stal magnetem pro usazování prachu, a to takovým způsobem, že po dni nošení v kapse ani nezaznamenáte, že vám bliká dioda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Horní hrana tedy kromě výše zmíněného zamykacího/vypínacího tlačítka ukrývá 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek a odrušovací mikrofon. Levý bok je holý, na pravém najdeme pouze dvojkolébku (dostatečně velkou) pro regulaci hlasitosti. Zbytek se přesunul na spodní hranu, kde najdeme nabíjecí/synchronizační microUSB konektor a hovorový mikrofon. Zadní strana ukrývá velké logo výrobce, nad ním čočku 5 Mpx fotoaparátu s LED diodou v tmavém okruží, pod ním logo BeatsAudio a široké perforování pro hlasitý reproduktor, který se samozřejmě nachází jenom na jedné straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poté, co za výřez u microUSB konektoru sejmete zadní kryt, který drží na spoustě křehce vypadajících paciček, dostanete přístup ke slotu na microSIM a microSD kartu, obě využívající vycvakávací mechanismus. Zapomenout nesmíme ani na baterii, která má kapacitu 1800 mAh. Ze zadního krytu potom čnějí dva kontakty, které s tělem smartphonu spojují implementovanou NFC anténu. Pro úplnost už chybí uvést jenom rozměry a váhu telefonu. Pokud si tedy One SV pořídíte, v ruce vám spočine 122 gramů těžký telefon s rozměry 128 x 66,9 x 9,20 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod kryt odhaluje NFC přijímač a slot na SIM kartu

Super LCD s ne tak super rozlišením

Displej modelu One SV má pro mnohé tu maximální přijatelnou úhlopříčku, tedy 4,3 palce. Co ale nepotěší, to je použité rozlišení, které je dnes už podprůměrných 480 x 800 obrazových bodů. Není to vyloženě tragédie, ale je to znát. Vzhledem k barevnosti a rozmanitosti operačního systému Android bohužel mnohem více, než třeba na Lumii 820, která má stejnou úhlopříčku i rozlišení. Ale displej smartphonu One SV rozhodně není jen o negativech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC opět použilo výrazný designový prvek v podobě široké mřížky telefonního sluchátka

Kryje ho odolné sklíčko Corning Gorilla Glass a zároveň je ošetřen tak, aby na něm co nejméně ulpívaly otisky prstů. Pozorovací úhly i podání barev jsou též výborné a kromě malé výjimky si nemohu stěžovat ani na práci senzorů nad displejem. Senzor přiblížení vypína displej bleskově, senzor okolního jasu pracoval až na dva případy též bezchybně a displej reguloval přesně podle potřeby. Stalo se však, že se trochu pomátl a pracoval přesně naopak, než by měl. Tedy v největším světle displej ztmavil a ve tmě rozsvítil jak vánoční stromeček.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zádech se telefon náležitě chlubí podporou sítí LTE

Témata článku: HTC, , , , , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One S, HTC One SV, HTC One X, HTC One X+, HTC Windows Phone 8X, LG Optimus 4X HD, Kvalitní hovor, Hudební přednes, Pobláznění, Velké pozitivum, Hlasitý projev, Zábavná hra, Vestavěný kalendář, Vánoční stromeček, Pozitivum, Glacier White, Obrazový procesor,