HTC One V: návrat legendy [recenze]

HTC One V má dobrý poměr ceny a výkonu, nejnovější Ice Cream Sandwich, 5Mpx fotoaparát a překvapivě povedený kontrastní displej.
Kapitoly článku

HTC One V patří mezi trojici nových smartphonů z linie One, kterou jsme poznali během mobilního kongresu v Barceloně. Všechny tři nové smartphony běží na Androidu 4.0, nabídnou výbornou konstrukci a špičkovou výbavu. One V je v této rodině tím nejníže postaveným modelem, to ale neznamená, že by nestál za vaši pozornost. Zejména díky rozumně zvolené velikosti displeje a celkově vyváženému výkonu zařízení aspiruje HTC One V na černého koně v letošním portfoliu tchajwanského výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC One V na tiskových fotografiích výrobce

Klíčové vlastnosti:

  • optimální velikost zařízení, kvalitní zpracování
  • 3,7" kapacitní LCD s dobrým obrazovým podáním
  • klasická (mini)SIM karta, podpora microSD
  • 5Mpx foťák s autofokusem, bleskem a funkcí rychlého sekvenčního snímání
  • nativní podpora DivX, Xvid

Hlavní nedostatky:

  • ze 4 GB vnitřní paměti je uživateli dostupný pouze 1 GB
  • fotoaparát nemá mechanickou spoušť
  • baterie není uživatelsky vyměnitelná

HTC One V
73 %
rozměry a hmotnost: 120 × 60 × 9,2 mm, 115 g
displej: 3,7'', kapacitní S-LCD, 480 × 800, 252 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (tři pásma), GPRS, EDGE, HSPA (14,4|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 4 000 MB, operační 512 MB RAM, baterie: 1 500 mAh
procesor: Qualcomm MSM8255 (1× Scorpion, 1 000 MHz, 45nm), Adreno 205
operační systém: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk
cena: 7 000 Kč

Příkladná práce

HTC One V se designem vrací ke kořenům. Ve spodní části je mírně zalomený a tvoří tak předsunutou bradu. To mimo jiné znamená, že pokud telefon náhodou odložíte na stůl displejem dolů, plocha zobrazovače bude chráněná před přímým stykem s podložkou. Tento designový prvek najdeme například u kdysi velmi populárního HTC Legend.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvarově připomíná HTC One V starší model HTC Legend

Tchajwanského producenta musíme opět tradičně pochválit za příkladné tovární zpracování. Konstrukce HTC One V typu unibody je na špičkové úrovni. Kostru tvoří kovový skelet s matnou povrchovou úpravou, která se na omak podobá krytu ošlehanému plazmou u vyššího modelu One S. Matný povrch krytů nezachytává otisky. Na zadní stěně je okolí objektivu fotoaparátu a spodní části telefonu pokryté gumovým soft-touch materiálem, který plní částečně i protiskluzovou funkci, jinak ale slouží coby propusť pro signál bezdrátových sítí na jinak celokovovém těle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zádech je patrná převaha kovu

V rukou se mobil drží velmi dobře. Ostré hrany přecházejí v zadní části telefonu plynule do oblejších linií. Potěší i příjemná hmotnost telefonu, která se zastavila na rovných 115 gramech. Rozměry novinky jsou 120 × 59 × 9,2 mm, velikostí tedy nijak nevybočuje z řad ostatních smartphonů. HTC One V patří spíše mezi menší smartphony, což je v dnešní době obrovských dotykových placek pro leckterého uživatele příjemnější řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu z boku je nejlépe patrná vytrčená brada

Jen to nejnutnější

K baterii HTC One V se standardně nedostanete. Má kapacitu 1 500 mAh a při průměrně náročném používání udrží mobil při životě dva až tři dny, což je slušné. Po odnětí malého zadního krytu získáte přístup jen k paměťové kartě microSD a SIM kartě. Chválíme HTC, že u tohoto modelu nepodlehlo současnému trendu miniaturizace(anebo One V bylo projektováno už dávno předem) a slot na SIM kartu je v běžné velikosti (mini)SIM. Zadní stěna obsahuje ještě objektiv, který není chráněn žádnou krytkou, a LED diodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod displejem trojice ovládacích senzorů, nad displejem tentokrát chybí sekundární kamerka

Hrany novinky nabídnou jen to nezbytné. Levá hrana patří konektoru microUSB, kterému chybí jakákoliv krytka a díra působí na designově uhlazeném telefonu docela nevzhledně. Horní stěna obsahuje uspávací tlačítko displeje, sloužící i k vypnutí či zapnutí celého telefonu. Určitě by mu více slušelo umístění na pravé stěně, kdy by bylo odblokování jednou rukou mnohem komfortnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail zadní strany odhalí logo Beats Audio

Na horní stěně najdeme ještě 3,5mm jack pro připojení běžných hudebních sluchátek. Dvojité tlačítko na ovládání hlasitosti našlo své místo na pravé hraně. Zde bohužel postrádáme mechanickou spoušť fotoaparátu, která zřejmě zůstane výsadou již jen několika málo výrobců, například Sony. Stejně tak bychom mohli zoufat nad chybějícím HDMI konektorem, ale One V je model střední třídy, po kterém to nemůžeme chtít. Spodní stěna obsahuje pouze mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzadu lze sundat plastový výčnělek, pod ním najdeme sloty na SIM kartu a microSD

Témata článku: HTC, , , , HTC Legend, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One S, HTC One V, HTC One X, HTC One X+, Huawei Ascend G300, Nokia 701, Nokia Lumia 710, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy W, Sony Ericsson Xperia ray, Virtuální spoušť, Výchozí režim, Klasický poměr, Převaha, Návrat legendy, Dobrý kontrast, Návrat,