HTC One X: čtyřjádro s faktorem X [recenze]

První telefon s čtyřjádrem se dostal na trh, specifikace nešetří superlativy. Bude HTC One X prodejním trhákem letošního jara?

Nová řada HTC One, oficiálně představená na mobilním kongresu v Barceloně, sestává ze tří modelů odlišených jedním písmenem. Nejníže postaveným je One V, uprostřed One S a na úplném vrcholu této řady pak testovaný One X. V této řadě postupně roste nejen velikost displeje, výkon, ale pochopitelně i cena. Na testování dorazil telefon určený pro anglický trh (v balení byla jiná nabíječka), proto se na sejmutých obrazovkách setkáte s angličtinou, čeština v nabídce jazyků chybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC One X v bílé verzi na tiskových snímcích

Celá řada One je již vybavena systémem Android ve verzi 4. Nebylo by to ale HTC, kdyby nativní systém nepřekrylo svou grafickou nadstavbou Sense, pro změnu také ve verzi 4. Pokud jste minuli rozsáhlou recenzi referenčního „Google telefonu“ Galaxy Nexus od Jakuba Čížka, projděte si určitě část s popisem novinek, které čtvrtá verze systému Android přináší. Galaxy Nexus nese čistý systém bez jakýchkoliv doplňků, poslouží tak dobře při srovnání, co všechno udělalo HTC jinak.

Klíčové vlastnosti:

  • jemný 4,7" displej s vysokým rozlišením
  • kvalitní dílenské zpracování
  • rychlá odezva systému
  • kvalitní fotoaparát

Hlavní nedostatky:

  • nevyměnitelný akumulátor
  • absence slotu pro paměťovou kartu
  • vyšší cena
  • většina aplikací zatím není optimalizovaná na Android 4

HTC One X
91 %
Klepněte pro větší obrázek rozměry a hmotnost: 134 × 70 × 8,9 mm, 130 g
displej: 4,7'', kapacitní Super IPS LCD, 720 × 1 280, 312 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (čtyři pásma), GPRS, EDGE, HSPA (21,1|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB, MHL, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 32 000 MB, operační 1 024 MB RAM, baterie: 1 800 mAh
procesor: Nvidia Tegra 3 AP30H (4× Cortex-A9, 1 500 MHz, 40nm), ULP GeForce 400MHz
operační systém: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk
cena:

Opět o něco větší

Při pohledu do specifikace telefonu může mnohé odradit údaj o 4,7“ úhlopříčce displeje. Ano, je to aktuálně strop, co se ještě považuje za telefon, větší (z aktuálně prodávaných zařízení) je už jenom Galaxy Note, který se považuje spíše za minitablet. Srovnáme-li jeho rozměry s jinými modely, které mají stejně velký displej, liší se maximálně o několik milimetrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
HTC sice patří mezi větší smartphony, do mužské dlaně ale padne akorát

Jakmile jej ale vezmete do ruky, pocit velkého neohrabaného těžítka je hned pryč. One X je totiž ve srovnání se svými sourozenci (Sensation XL a Titan) o více než 30 gramů lehčí a to je hned znát. I když je tenčí jen o milimetr, opticky to vypadá jako mnohem více. Rozměrově i hmotnostně je na tom téměř stejně jako Galaxy Nexus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana z polykarbonátu neklouže ani nadměrně nezachytává otisky

U One X narazíme na několik novinek u hardwarového řešení těla. To už nelze rozebrat a dle potřeby pod krytem vyměnit baterii, SIM kartu či paměťovku. Plyne z toho několik možných nepříjemností – baterii si nevyměníte, případnou výměnu budete muset řešit v servisu. Na SIM kartu je připraven speciální šuplíček na horní straně, otevřete ho pomocí špendlíku nebo speciálního nástroje z krabičky telefonu. Po vysunutí zjistí mnozí další nepříjemnost, šuplíček je určen pro microSIM. Cestou z obchodu se tedy nezapomeňte stavit v některé z prodejen operátora, aby vám SIM kartu seřízl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled zboku odhaluje lehké zakřivení přístroje

Malý osobní cloud

Paměťovou kartu do telefonu nemáte kam vsunout, výrobce však inzeruje 32GB úložiště. Ve skutečnosti máte k dispozici dvě oddělené oblasti, jednu s velikostí 2 GB určenou pro aplikace a druhou o velikosti 25 GB určenou pro data. Telefon podporuje Mass Storage, rychlost zápisu se pohybovala kolem 6,5 MB/s, čtení pak kolem 12,5 MB/s. Pokud vám zmíněná kapacita nestačí, lze se spolehnout ještě na dalších 25 virtuálních gigabajtů díky službě Dropbox. Jakmile se z telefonu připojíte ke svému účtu, přibude vám rázem 23 GB místa (do zmíněných 25 se počítají i prvotní 2, které jsou v základu). Tento bonusový prostor máte sice jen na dva roky, ale proč ho nevyužít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehled dostupného místa v telefonu, využití oddílu pro aplikace, nastavení Dropboxu včetně již aktivovaného bonusového prostoru o velikosti 23 GB

Ať už výrobce k výše uvedeným změnám vedou jakékoliv pohnutky, je tento trend asi nevyhnutelný. MicroSIM se objevuje u více a více telefonů, nevyměnitelná baterie a absence paměťové karty také nejsou nijak ojedinělé. Seříznutí SIM není nijak bolestivé, komplikace může nastat, budete-li potřebovat její plný formát. Ne ve všech telefonech se dá adaptér použít. Případná výměna baterie závisí na vašich zvycích, zda stihnete tu originální odrovnat dříve, než pošlete telefon do světa. A paměťové karty? Možnost dostat do telefonu snadno další gigabajty je jistě lákavá, takto máte aspoň jistotu, že spolupráci telefonu s interním úložištěm nebude brzdit např. nízká rychlost či nekompatibilita paměťovky.

Témata článku: HTC, Android, Smartphony, Recenze, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One S, HTC One V, HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy Note, Textová poznámka, Stop ALL, Nízká rychlost, Příslušné tlačítko, Čtvrtá verze, Rychlá odezva, Nevyměnitelný akumulátor, Kovový plíšek, Nativní systém, Speciální nástroj, Výměna baterie, Běžící pás, Telefony s Androidem na Heureka.cz