HTC P3300: třetí MDA Compact útočí (velký test)

HTC uvedlo nový komunikátor na platformě Windows Mobile 5. Německý T-Mobile jej zvolil jako nástupce své oblíbené řady Compact, s největší pravděpodobností se tedy objeví i u nás. Novinka láká především revolučním ovládáním, integrovaným GPS přijímačem i FM rádiem. Nebyla by to ale recenze, kdybychom neodhalili i nějaké ty nectnosti.

Rychlé odkazy

 • fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • nejmodernější verze Windows Mobile 5
 • praktický způsob ovládání jednou rukou
 • integrovaný GPS přijímač SiRF Star III
 • integrované FM rádio
 • malé rozměry a nízká hmotnost
 • slot pro microSD karty
 • podpora Wi-Fi a EDGE

Hlavní nedostatky

 • slabý procesor
 • chybí univerzální zvukový výstup
 • pouze průměrný fotoaparát
 • kostrbatý chod trackballu
 • chybí infraport

HTC P3300 ve zkratce
cena 14 000 Kč (předpokládaná)
rozměry 108 × 58 × 17 mm
hmotnost 127 g
displej dotykový, QVGA (240 × 320 bodů), 65 tisíc barev
baterie Li-Ion 1 200 mAh
sítě GSM 850/900/1 800/1 900 MHz
data GPRS, Wi-Fi, Bluetooth 2.0
procesor Texas Instruments OMAP850 na 200 MHz
paměť 128 Flash ROM, 64 MB SDRAM, paměťové karty microSD
fotoaparát 2 Mpx (1 600 × 1 200 bodů)
operační systém Windows Mobile 5 PPC Phone Edition AKU2
další výbava GPS přijímač SiRF Star III, rádio FM přijímač

MDA Compact, který se u českého T-Mobile objevil na počátku roku 2005, znamenal ve své době revoluci mezi komunikátory na platformě Windows Mobile. Compact si obdivné pohledy zasluhoval především díky svým rozměrům. Do doby "před Compactem" byly komunikátory jako MDA II či MDA III odsouzeny na opasek nebo do kufříku. Spojovaly je pojmy jako "velké" a díky absenci důležitých softwarových doplňků i "nepraktické". Vedle skvělých rozměrů totiž Compact přinesl i vylepšené rozhraní pro vytáčení kontaktů a snadné psaní textovek bez použití pera. V technologické výbavě sice chybělo Wi-Fi, to ale před dvěma lety nebyl tak velký nedostatek, stejně jako absence EDGE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MDA Compact zaujal ve své době zejména malými rozměry

Úspěšní Compact si zasluhoval pokračovatele, zejména díky novému operačnímu systému Windows Mobile 5. MDA Compact II zachoval rozměr a mimo WM5 přibyla podpora EDGE. Někde se také ubíralo, procesor Intel XScale na frekvenci 416 MHz nahradil Texas Instruments OMAP850 na žalostné frekvenci 200 MHz. A konečně, zapomnělo se na Wi-Fi. Upgrade si tak mnozí rozmysleli a vyčkávali na další počin výrobce.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie MDA Compact II

Ten se dostavil poměrně brzy v podobě komunikátoru u nás známého pod označením Qtek S200. Vedle příjemných detailů, jako třeba vylepšené ovládání, nabídl Wi-Fi a špičkový displej. Výrobce ale opět vsadil na neoblíbený procesor, jako u Compactu II. T-Mobile jej nezařadil do své nabídky a v nezávislé distribuce se jeho cena pohybovala okolo patnácti tisíc korun českých.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Qteku S200 

Není tedy divu, že dal každý raději přednost MDA Variu. U T-Mobilu jej stále dostanete za dvanáct tisíc korun a oproti Qteku S200 dostanete skvělou hardwarovou klávesnici. Přestože se nejedná o přímého nástupce řady Compact, určitě stojí za pozornost. Snad jedinou vadou na kráse je opět slabý procesor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MDA Vario v naší recenzi

A máme před sebou HTC P3300 (kódové označení HTC Artemis), který německý T-Mobile presentoval na veletrhu IFA jako MDA Compact III.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MDA Compact III se prezentoval na veletrhu IFA

Jak si můžete všimnout na fotografii s technickou specifikací, s největší pravděpodobností si T-Mobile nechá vyrobit od HTC speciální verzi bez Wi-Fi. Komunikátoru bez Wi-Fi nedávám velké naděje na úspěch, pokud jej tedy operátor nenabídne za atraktivní cenu. Nás ale zajímá HTC P3300 a jakmile jej T-Mobile zařadí do své nabídky, budeme vás informovat o změnách.

Fešák v malém kabátu

Na první pohled bych P3300 tipoval ve srovnání s Compactem větší výšku. Zdání ale klame a oba přístroje se v půdorysných rozměrech takřka shodují. HTC se ale může pochlubit ještě menší tloušťkou. Také hmotnost klesla na velmi slušnou hodnotu necelých 130 gramů. Přestože se HTC řadí do rodiny komunikátorů, vzhledem k rozměrům nevidím velký rozdíl mezi ním a například chytrými mobily od Nokie. HTC vám určitě kapsu kalhot nevyboulí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC P3300 v celé parádě, výrobci pomalu upouští od fádní stříbrné

Tělo tvoří tmavě šedý plast bez kovové povrchové úpravy, pouze po stranách se táhnou dva lesklé pruhy. P3300 není výkřikem moderního designu, zachovává si střídmý a praktický tvar. Všechny hrany jsou hezky zaoblené a komunikátor v dlani netlačí. Pochválit musím vysokou úroveň dílenského zpracování, všechny části k sobě přesně lícují a HTC působí pevným dojmem.

Nejjasnější z displejů

Čistě technické parametry displeje jsou...nudné. Rozlišení QVGA, tedy 240 x 320 bodů, s podporou 65 tisíc barev v recenzích píšu takřka od nepaměti. Ano, konkurenční zařízení v podobné cenové a hlavně rozměrové kategorii nenabízí víc, ale pokud i obyčejné telefony za pár tisíc nabízí stejné rozlišení, je nejvyšší čas se posunout výš. Úhlopříčka činí běžných 2,8 palce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC P3300 nabízí vskutku kapesní rozměry, cením si především nízké tloušťky

Displej ale exceluje v dalších ohledech. HTC s největší pravděpodobností použilo shodný displej jako u Qteku S200, nad kterým jsem se v recenzi doslova rozplýval. Sytost barev a kontrast jsou dobré, maximální jas si ale zaslouží známku excelentní. Displej si zachovává perfektní čitelnost i na přímém letním slunci. Propastný rozdíl poznáte zejména ve srovnání s konkurenčními, nebo i staršími komunikátory řady Compact. Pouhé čtyři stupně podsvícení vzhledem k předchozímu rád odpouštím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve srovnání s Nokií N73 komunikátor rozhodně neprohrává. Šířku dohání nižší tloušťkou 

Displej je samozřejmě dotykový a jako takový i citlivý na poškrábání. Chcete-li své zařízení udržet v dobré kondici, rozhodně doporučuji ochrannou fólii. Za mírně nižší snížení jasu se odmění zmatněním povrchu, což eliminuje odrazy okolí. Po displeji se budete prohánět pomocí dotykového pera vyrobeného ze střední kovové části a plastových konců. Pero je dostatečně dlouhé, větším prstům ale bude asi vadit jeho malá tloušťka.


Ve druhé kapitole se zaměříme na nové ovládací prvky trackball a trackwheel. Prohlédneme si také podrobněji celé tělo HTC P3300

Témata článku: HTC, , , , , , E-Ten M600+, HTC P3300, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA Compact III, T-Mobile MDA III, T-Mobile MDA Vario, T-Mobile MDA Vario V, Lesklá plocha, Výkonný počítač, Nový profil, Magické číslo, Přepracované prostředí, Rádio FM, Velký test, Městské prostředí, Velký, Skvělý způsob, Pouhé otevření, Tradiční místo