HTC S310: základ pro Windows Mobile (test)

Jeden z nejjednodušších chytrých telefonů s Windows Mobile je malý a dostupný. Kolik toho zvládne? Bude vám to stačit?
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti

  • Příjemná cena
  • Rozumné rozměry a hmotnost
  • miniUSB
  • Paměťové karty
  • ClearVue

Hlavní nedostatky

  • Zkracující T9
  • Nekvalitní klávesnice
  • Slabé rozlišení displeje
  • Chybějící WiFi a 3G
  • Průměrný fotoaparát

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základní model HTC se snaží zaujmout dobrou cenou, se kterou korespondují i adekvátní funkce. Pro leckterého začátečníka s Windows Mobile by to mohl být dobrý start, některým však S310 stačit nebude.

Přístroj nám k testu zapůjčila firma Sunnysoft.

Chytrák příjemných rozměrů

U modelu S310 neexperimentoval výrobce s multifunkčními konstrukcemi a vsadil na klasiku. Telefon netrpí nikde žádnou vůlí ani případným vrzáním, jak tomu občas bývá u véček a sliderů. Povrch je vyroben z matného plastu, vyhnete se tak nekonečnému čištění jako u lesklých konkurentů. Svými rozměry 108 × 47 × 18.5 mm a váhou 105 g nevybočuje z řad srovnatelných produktů (Qtek 8310, HTC MTeoR).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dodávaný návod v českém jazyce a srovnání velikosti s přístrojem Qtek 8010

Rozmístění jednotlivých prvků se drží zaběhlého standardu, na některých ale mohli návrháři ještě zapracovat. Hlavní výtku mám k dvojicím tlačítek na bocích telefonu. Na levé straně by prospěla malá mezera mezi regulátory hlasitosti kvůli lepšímu rozeznání po hmatu. Strana pravá hostí na stejné úrovni tlačítka vypínače a fotoaparátu. Ta sice lze díky malému odstupu hmatově rozpoznat, jejich umístění ale vede k dezorientaci uživatele, který při hovoru tápe, kterou funkci kde má. Naštěstí ani při delším stisku telefon během hovoru nevypnete, spuštění fotoaparátu ale už ošetřeno není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hmatová orientace u bočních tlačítek vázne

Zadní stranu telefonu tvoří kryt baterie, jeho hladkou plochu narušuje jen čočka fotoaparátu a konektor externí antény schovaný pod gumovou záslepkou. Akumulátor s kapacitou 1150 mAh kryje slot pro SIM a paměťovou kartu miniSD, kterou tak není možné měnit za chodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro výměnu paměťové karty je nutné přístroj vypnout • odkrytá čočka fotoaparátu a hlasitý reproduktor

Výborným funkčním prvkem je vícebarevná dioda umístěná v levé části sluchátka. Svým svitem nebo blikáním v příslušné barvě víte, co momentálně telefon dělá. Většina stavů se týká baterie a připojení (kabel nebo bluetooth). Škoda že takto nelze indikovat i ztracená volání a přijaté zprávy.

Dalším excelentním tahem proti konkurenci je systémový konektor, kterým je univerzální miniUSB. Tento kabel pořídíte za pár korun, tedy za zlomek ceny klasických datových kabelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do miniUSB se u S310 připojí vše od nabíječky, přes sluchátka až po datový kabel

Pro ovládání je určeno čtyřsměrové tlačítko s potvrzovacím středem. Je obklopené dalšími funkčními klávesami, pod nimiž najdeme obvyklých 12 číselných. Klávesnice je ze stejného materiálu jako zbylý povrch telefonu, její podsvětlení má bílou barvu a je rovnoměrné.

Stisk kláves doprovází jemné lupání, které neruší, odpor by mohl být větší. Jednotlivé řady odděluje jejich zkosený tvar, tlačítka v jedné řadě rozeznáte hmatově hůře. Velikost číselných kláves je zcela postačující, funkčním (hlavně dvěma kontextovým) by prospěly větší rozměry. Vzhledem k zaoblenému tvaru telefonu by prospěl posun celé klávesnice výše. Kulatý spodek sice vypadá pěkně, jistému úchopu však nepřidá, největší problém je s tisknutím spodní řady kláves.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spodní řada kláves usiluje o vykloubení vašeho palce

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Váleček u Qteku 8010 nebyl šťastným řešením, nová čtyřsměrná klávesa je jednodušší a praktičtější

Veškeré dění v telefonu sleduje uživatel v 65 536 barvách na ploše 176 × 220 bodů. Úhlopříčka displeje měří dva palce, tedy 51 mm. Písmo v nabídkách má přiměřenou velikost, působí ale nepatrně rozmazaným dojmem. Vinu přikládám pokusu o vyhlazování písma. Volba vyššího (QVGA) rozlišení by si možná vyžádala větší displej fyzicky, nárůst rozměrů by byl ale kompenzován jemnějším prokreslením. Chytrý telefon, u kterého se předpokládá i občasné přehrávání videa, rozsáhlejší korespondence či surfování by si vetší displej rozhodně zasloužil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: HTC, Smartphony, Recenze, HTC Mteor, HTC S310, Motorola MPx220, Motorola Razr, Qtek 8310, Plnohodnotný zážitek, Základ, Windows, Windows Mobile, MOBI, Test, Mobil, Příjemná cena, Wind, Win, Kolíček, Zak, Windows!, Dobrý start


Určitě si přečtěte