HTC Sensation XL: bílý obr [recenze]

HTC Sensation XL přichází s nadstandardní úhlopříčkou displeje, přesto u něj nenajdeme ani vysoké rozlišení, ani dvoujádrový procesor.
Kapitoly článku

HTC pomalu rozšiřuje svou produktovou řadu Sensation, K stávající dvojici v podobě Sensationu a hudebního Sensationu XE nyní přibyl Sensation XL. Už první model nebyl žádný střízlík, displej s úhlopříčkou 4,3“ ale nabízel vyšší rozlišení a prvnímu dvoujádru od HTC se skoro 150g hmotnost dala odpustit. Hudební XE přibral jenom několik gramů a posílil procesor, v drtivé většině parametrů se ale nic nezměnilo. A nyní tu máme model XL, který má „jenom“ jednojádrový procesor, rozměry i hmotnost o něco povyrostly, displej má o centimetr větší úhlopříčku, ale rozlišení šlo dolů na obvyklých 480 × 800 bodů. Sensation XL tedy rozhodně není novou vlajkovou lodí, řada jeho parametrů je zcela běžná ve vyšší třídě Androidů, některými se ale zcela vymyká.

Klepněte pro větší obrázek
HTC Sensation XL na oficiální tiskové fotografii

Klíčové vlastnosti

  • velký displej
  • 1,5GHz procesor
  • 16GB vnitřní paměť

Hlavní nedostatky

  • absence paměťové karty
  • velké rozměry
  • vysoká hmotnost
  • vysoká cena

HTC Sensation XL
Klepněte pro větší obrázekHTC Sensation XL nabízí vysoký výkon, který zajišťuje jednojádrový procesor Qualcomm taktovaný na 1,5 GHz, 16GB paměť, osmimegapixelový fotoaparát a hudební výstup s certifikací Beats Audio.rozměry a hmotnost: 133 × 71 × 9,9 mm, 163 g
displej: 4,7'', S-LCD, 480 × 800, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (tři pásma), GPRS (86|86 kb/s), EDGE (237|237 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 16 000 MB, 768 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 600 mAh, procesor: Scorpion 1 500 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr, gyroskop
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, dvoudiodový blesk
84%
hardware
N/A*
software
kataloginfo výrobce
cena: 12 800 Kč

Kov a bílý plast

Většina mobilních telefonů se vyrábí primárně v černé, případně v tmavých odstínech šedé barvy. Až potom se řeší další barvy, bílá, případně i další pestřejší zástupci palety. Zde najdeme první odlišnost modelu XL, ten totiž kombinuje bílé matné plasty s kovem. Jinou barevnou kombinaci zatím výrobce nenabízí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrovská bílá placka, to je Sensation XL

První Sensation disponoval unikátním řešením konstrukce, kdy byly veškeré útroby telefonu připevněny z rubové strany displeje a kryt baterie měl tvar vaničky, do které se celý telefon vsunul a zacvaknul. XL z této konstrukce leccos kopíruje, zadní snímatelnou část tvoří výlisek, který kryje téměř celá záda, boky a spodní stranu. Po sejmutí „zůstane“ na telefonu jen tenký pruh plastu v horní části, ve kterém našel místo hlavní vypínač a 3,5mm Jack pro sluchátka. Na krytu najdeme dva použité materiály, vetší část je kovová, spodní, asi třícentimetrový pruh, je plastový a nese antény bezdrátových modulů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda zdobí výrazné červené logo Beats Audio

Regulátory hlasitosti najdeme v horní polovině pravé strany, microUSB konektor našel místo na opačné straně ve spodní třetině. Vespod telefonu si můžeme všimnout už jen zámku krytu a mikrofonu, druhý mikrofon najdeme vedle sluchátkového konektoru na horní straně. Hardwarovou spoušť telefonu ani jiná speciální tlačítka či konektory (např. HDMI) výrobce neimplementoval.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I když to tak nevypadá, HTC Sensation XL patří mezi tenké smartphony s tloušťkou pod 1 cm

Monstrózní displej

Přesuneme se na přední stranu k patrně nejzásadnějšímu parametru, který někteří budou vnímat jako jednoznačné plus, jiní kvůli němu telefon okamžitě zatratí. Řeč je o displeji s úhlopříčkou 4,7“. Aktuálně není mnoho telefonů, které nabídnou (bez ohledu na rozlišení) takovou plochu. U konkurenční platformy Windows Phone 7 je to sourozenec HTC Titan, na platformě Android pak Galaxy Nexus (4,65“). Větší úhlopříčku už má jen starší Dell Streak (5“) a Samsung Galaxy Note (5,3“), to už se ale pohybujeme spíše v kategorii malých tabletů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod displej se vměstnala tradiční čtveřice senzorových kláves pro ovládání Androidu, světelná čidla jsou nad displejem

Má tak velký displej smysl? Má a kupodivu větší, než by se mohlo zdát. Pokud máte to štěstí a vaše oči nemají problém se čtením miniaturního textu, jaký studentstvo požívá na nejrůznější taháky, přečtete srovnatelné informace i na velmi jemném displeji Sony Ericssonu Ray (3,3“) nebo posledních dvou generacích iPhonu. Nechcete-li luštit miniaturní písmo, text si zvětšíte a úměrně zvětšení jej pak budete posouvat. Zde záleží na tom, jak velké písmo potřebujete pro dostatečný čtecí komfort, čím větší, tím větší displej je potřeba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily zadní strany odhalují plastovou spodní bradu a vyčnívající objektiv foťáku

Pokud vedle sebe položíme již zmíněný Ray a Sensation XL a na obou zobrazíme stejný obsah, na HTC bude vše zhruba o třetinu větší a tedy pro mnohé i snáze čitelnější. Nižší rozlišení než mají druhé dva Sensationy nepředstavuje žádný problém, narazíte pouze za předpokladu, že máte oči lepší než ostříž a text na displeji budete zmenšovat až na úroveň, kdy jednotlivé čáry budou mít tloušťku jednoho bodu. V tom případě by se vyšší rozlišení hodilo. Komfort velkého displeje je vykoupen vyšší hmotností (163 gramů už je poměrně dost) a rozměry. Jenom pro srovnání – Sensation XL má displej stejně velký jako je celé tělo modelu Wildfire S.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na to jak je Sensation XL velký telefon, baterie se zbytečně uskromnila na 1 600 mAh a zabírá sotva polovinu výšky těla

S rozmístěním dalších prvků na přední straně HTC nijak neexperimentovalo, nad displejem najdeme reproduktor, kamerku pro videohovory, senzory a informační diodu. Pod displejem je to čtveřice senzorových tlačítek – Domů, Menu, Zpět a Hledat. Pruh s těmito tlačítky je široký tak akorát, nestane se, že byste místo tlačítka klepli na displej (jako např. u Desire S).

Svižné jednojádro

Nejen displej odlišuje Sensation XL od zbylých dvou sourozenců. Ty mají procesor dvoujádrový, XL se spoléhá na jádro jediné, pracující na frekvenci 1500 MHz. Z pohledu hrubého výkonu najdeme určitě řadu konkurentů, kteří jsou výkonnější, mezi úplné slabochy bychom ale XL také nezařadili. Pokud nevyžadujete jenom to nej, bude HTC výkonově určitě stačit. Výsledky několika benchmarků pro případné srovnání najdete v tabulce.

Typ benchmarkuHodnota
Linpack Single Thread53,671
Linpack Multi Thread47,917
Nenamark147,5
Nenamark211,1
Neocore57,7
AnTuTu3554
Quadrant1740
Smartbench 2010 P1538
Smartbench 2010 G2723
Smartbench 2011 P1410
Smartbench 2011 G2308
Smartbench 2012 P891
Smartbench 2012 G3191

Paměťově je na tom XL stejně jako jeho sourozenci, disponuje 768 MB RAM. Reakce telefonu jsou svižné, aplikace i systém mohou využít dostatečně výkonný hardware. Pokud byste přeci jenom chtěli nějaké náročnější aplikaci uvolnit maximum dostupných prostředků, stačí v integrovaném Správci úloh ukončit nepotřebné běžící procesy.

Témata článku: HTC, Android, Recenze, HTC Desire S, HTC Sensation, HTC Sensation XE, HTC Sensation XL, HTC Titan, LG Nexus 4, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 5, Samsung Galaxy Note 5 64GB, Sony Ericsson Xperia arc, Sony Ericsson Xperia arc S, Drahý špás, Nejzásadnější parametr, Příslušná aplikace, Případné srovnání, Unikátní řešení, Tenký pruh, Textová poznámka, Testovací balení, Vysoká hmotnost, Telefony s Androidem na Heureka.cz