HTC Sensation XL: bílý obr [recenze]

HTC Sensation XL přichází s nadstandardní úhlopříčkou displeje, přesto u něj nenajdeme ani vysoké rozlišení, ani dvoujádrový procesor.
Kapitoly článku

HTC pomalu rozšiřuje svou produktovou řadu Sensation, K stávající dvojici v podobě Sensationu a hudebního Sensationu XE nyní přibyl Sensation XL. Už první model nebyl žádný střízlík, displej s úhlopříčkou 4,3“ ale nabízel vyšší rozlišení a prvnímu dvoujádru od HTC se skoro 150g hmotnost dala odpustit. Hudební XE přibral jenom několik gramů a posílil procesor, v drtivé většině parametrů se ale nic nezměnilo. A nyní tu máme model XL, který má „jenom“ jednojádrový procesor, rozměry i hmotnost o něco povyrostly, displej má o centimetr větší úhlopříčku, ale rozlišení šlo dolů na obvyklých 480 × 800 bodů. Sensation XL tedy rozhodně není novou vlajkovou lodí, řada jeho parametrů je zcela běžná ve vyšší třídě Androidů, některými se ale zcela vymyká.

Klepněte pro větší obrázek
HTC Sensation XL na oficiální tiskové fotografii

Klíčové vlastnosti

  • velký displej
  • 1,5GHz procesor
  • 16GB vnitřní paměť

Hlavní nedostatky

  • absence paměťové karty
  • velké rozměry
  • vysoká hmotnost
  • vysoká cena

HTC Sensation XL
Klepněte pro větší obrázekHTC Sensation XL nabízí vysoký výkon, který zajišťuje jednojádrový procesor Qualcomm taktovaný na 1,5 GHz, 16GB paměť, osmimegapixelový fotoaparát a hudební výstup s certifikací Beats Audio.rozměry a hmotnost: 133 × 71 × 9,9 mm, 163 g
displej: 4,7'', S-LCD, 480 × 800, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (tři pásma), GPRS (86|86 kb/s), EDGE (237|237 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 16 000 MB, 768 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 600 mAh, procesor: Scorpion 1 500 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr, gyroskop
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, dvoudiodový blesk
84%
hardware
N/A*
software
kataloginfo výrobce
cena: 12 800 Kč

hce counter

Kov a bílý plast

Většina mobilních telefonů se vyrábí primárně v černé, případně v tmavých odstínech šedé barvy. Až potom se řeší další barvy, bílá, případně i další pestřejší zástupci palety. Zde najdeme první odlišnost modelu XL, ten totiž kombinuje bílé matné plasty s kovem. Jinou barevnou kombinaci zatím výrobce nenabízí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrovská bílá placka, to je Sensation XL

První Sensation disponoval unikátním řešením konstrukce, kdy byly veškeré útroby telefonu připevněny z rubové strany displeje a kryt baterie měl tvar vaničky, do které se celý telefon vsunul a zacvaknul. XL z této konstrukce leccos kopíruje, zadní snímatelnou část tvoří výlisek, který kryje téměř celá záda, boky a spodní stranu. Po sejmutí „zůstane“ na telefonu jen tenký pruh plastu v horní části, ve kterém našel místo hlavní vypínač a 3,5mm Jack pro sluchátka. Na krytu najdeme dva použité materiály, vetší část je kovová, spodní, asi třícentimetrový pruh, je plastový a nese antény bezdrátových modulů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda zdobí výrazné červené logo Beats Audio

Regulátory hlasitosti najdeme v horní polovině pravé strany, microUSB konektor našel místo na opačné straně ve spodní třetině. Vespod telefonu si můžeme všimnout už jen zámku krytu a mikrofonu, druhý mikrofon najdeme vedle sluchátkového konektoru na horní straně. Hardwarovou spoušť telefonu ani jiná speciální tlačítka či konektory (např. HDMI) výrobce neimplementoval.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I když to tak nevypadá, HTC Sensation XL patří mezi tenké smartphony s tloušťkou pod 1 cm

Monstrózní displej

Přesuneme se na přední stranu k patrně nejzásadnějšímu parametru, který někteří budou vnímat jako jednoznačné plus, jiní kvůli němu telefon okamžitě zatratí. Řeč je o displeji s úhlopříčkou 4,7“. Aktuálně není mnoho telefonů, které nabídnou (bez ohledu na rozlišení) takovou plochu. U konkurenční platformy Windows Phone 7 je to sourozenec HTC Titan, na platformě Android pak Galaxy Nexus (4,65“). Větší úhlopříčku už má jen starší Dell Streak (5“) a Samsung Galaxy Note (5,3“), to už se ale pohybujeme spíše v kategorii malých tabletů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod displej se vměstnala tradiční čtveřice senzorových kláves pro ovládání Androidu, světelná čidla jsou nad displejem

Má tak velký displej smysl? Má a kupodivu větší, než by se mohlo zdát. Pokud máte to štěstí a vaše oči nemají problém se čtením miniaturního textu, jaký studentstvo požívá na nejrůznější taháky, přečtete srovnatelné informace i na velmi jemném displeji Sony Ericssonu Ray (3,3“) nebo posledních dvou generacích iPhonu. Nechcete-li luštit miniaturní písmo, text si zvětšíte a úměrně zvětšení jej pak budete posouvat. Zde záleží na tom, jak velké písmo potřebujete pro dostatečný čtecí komfort, čím větší, tím větší displej je potřeba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily zadní strany odhalují plastovou spodní bradu a vyčnívající objektiv foťáku

Pokud vedle sebe položíme již zmíněný Ray a Sensation XL a na obou zobrazíme stejný obsah, na HTC bude vše zhruba o třetinu větší a tedy pro mnohé i snáze čitelnější. Nižší rozlišení než mají druhé dva Sensationy nepředstavuje žádný problém, narazíte pouze za předpokladu, že máte oči lepší než ostříž a text na displeji budete zmenšovat až na úroveň, kdy jednotlivé čáry budou mít tloušťku jednoho bodu. V tom případě by se vyšší rozlišení hodilo. Komfort velkého displeje je vykoupen vyšší hmotností (163 gramů už je poměrně dost) a rozměry. Jenom pro srovnání – Sensation XL má displej stejně velký jako je celé tělo modelu Wildfire S.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na to jak je Sensation XL velký telefon, baterie se zbytečně uskromnila na 1 600 mAh a zabírá sotva polovinu výšky těla

S rozmístěním dalších prvků na přední straně HTC nijak neexperimentovalo, nad displejem najdeme reproduktor, kamerku pro videohovory, senzory a informační diodu. Pod displejem je to čtveřice senzorových tlačítek – Domů, Menu, Zpět a Hledat. Pruh s těmito tlačítky je široký tak akorát, nestane se, že byste místo tlačítka klepli na displej (jako např. u Desire S).

Svižné jednojádro

Nejen displej odlišuje Sensation XL od zbylých dvou sourozenců. Ty mají procesor dvoujádrový, XL se spoléhá na jádro jediné, pracující na frekvenci 1500 MHz. Z pohledu hrubého výkonu najdeme určitě řadu konkurentů, kteří jsou výkonnější, mezi úplné slabochy bychom ale XL také nezařadili. Pokud nevyžadujete jenom to nej, bude HTC výkonově určitě stačit. Výsledky několika benchmarků pro případné srovnání najdete v tabulce.

Typ benchmarkuHodnota
Linpack Single Thread53,671
Linpack Multi Thread47,917
Nenamark147,5
Nenamark211,1
Neocore57,7
AnTuTu3554
Quadrant1740
Smartbench 2010 P1538
Smartbench 2010 G2723
Smartbench 2011 P1410
Smartbench 2011 G2308
Smartbench 2012 P891
Smartbench 2012 G3191

Paměťově je na tom XL stejně jako jeho sourozenci, disponuje 768 MB RAM. Reakce telefonu jsou svižné, aplikace i systém mohou využít dostatečně výkonný hardware. Pokud byste přeci jenom chtěli nějaké náročnější aplikaci uvolnit maximum dostupných prostředků, stačí v integrovaném Správci úloh ukončit nepotřebné běžící procesy.

Témata článku: HTC, Android, Recenze, HTC Desire S, HTC Sensation, HTC Sensation XE, HTC Sensation XL, HTC Titan, LG Nexus 4, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 5, Samsung Galaxy Note 5 64GB, Sony Ericsson Xperia arc, Sony Ericsson Xperia arc S, Obr, Bílý plast, Sen, Velké písmo, Datový microusb, Unikátní řešení, Stejný obsah, Příslušná aplikace, Testovací balení, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Samsung ukázal displeje blízké budoucnosti. Telefony brzy vícekrát přeložíte, roztáhnete nebo zarolujete

Samsung ukázal displeje blízké budoucnosti. Telefony brzy vícekrát přeložíte, roztáhnete nebo zarolujete

** Samsung ukázal blízkou budoucnost mobilních displejů ** Koncepční video je skvělé, spousta displejů však existuje i fyzicky ** Technologie je připravena, čeká se na její komerční nasazení

Martin Chroust
Výsuvná konstrukceSkládací displej