HTC Sense v praxi: jak HTC zachránilo Microsoft

Windows Mobile nedohnala dnešní „dotykovou dobu“ ani ve verzi 6.5, naštěstí je tu ale HTC Sense. Radek Hulán srovnává obě prostředí.

Autor: Radek Hulán píše odborný blog na adrese MyEgo.cz a zajišťuje realizaci webových prezentací ve společnosti F-ART AGENCY s.r.o.

rado100.jpg


Když společnost HTC uvedla současný nejrychlejší chytrý telefon s 1GHz procesorem Snapdragon, tedy model HD2, neponechala nic náhodě, a to ani co se softwarové výbavy týče. Na dnešní dobu zastaralé uživatelské prostředí Windows Mobile 6.5 je v HD2 dokonale skryté a uživatel se setká výhradně s inovativními aplikacemi HTC Sense. V tomto článku se podíváme na to, co HTC vlastně uživatelům nabízí.

Windows Mobile a Platform Builders - role dodavatelů telefonů a Microsoftu

Windows Mobile telefony jsou založené na Windows CE, což je moderní operační systém Microsoftu pro malé počítače a zařízení (nikoliv jen mobilní telefony). Doplněním o telefonní modul a některé multimediální funkce se z Windows CE stává Windows Mobile. Na základě Windows CE je založeno i Microsoft AutoPC, Portable Media Center, řada dedikovaných navigačních krabiček a další produkty. V určitém smyslu Windows CE zastává roli srovnatelnou s linuxovým kernelem, k němuž jsou doplňovány uživatelské aplikace, prostředí a moduly dle potřeby.

Na Windows CE / Windows Mobile je zajímavé, že je Microsoft nabízí společnostem včetně zdrojového kódu a ty je následně mohou libovolně upravovat.

V praxi je tato úprava de-facto nutností, pokud mají i v roce 2009 telefony s Windows Mobile konkurovat Androidu, OS X (iPhone), WebOS (Palm Pre) či Symbianu a Maemo (Nokia). Microsoft sice dodává výkonný základ, kvalitní kernel s podporou priorit, threadů a multitaskingu, ale samotné uživatelské prostředí Windows Mobile je graficky zastaralé a špatně ovladatelné jediným v dnešní době masově uznávaným způsobem - prstem.

HTC je společnost, která zjevně Windows Mobile velice věří, protože jako Platform Builder věnovala obrovské množství energie a práce na naprogramování nového ovládání a uživatelských aplikací právě pro Windows Mobile 6.5 (dále jen WM). Tento systém se nazývá HTC Sense a nejedná se dávno jen o nadstavbu ovládání WM, ale od počátku nové jsou všechny aplikace - od kalendáře, aplikace pro SMS a MMS, přes kontakty, po nastavení všech možných funkcí, budík, čas, telefonní modul, fotoaparát, natáčení videa, prohlížení fotek, přehrávání hudby, Bluetooth ovladače, výborná je Facebook integrace, integrovaný Twitter, počasí, prohlížeč (byť licencovaně od Opery), kurzy akcií, prostě doslova stovky věcí.

Vzhledem k tomu, že kernel a základní knihovny Windows CE jsou velké jen jednotky megabajtů, a ROM v HTC HD2 zaplní stovky megabajtů, tipoval bych si, že kód od HTC bude v HD2 tvořit hodně přes 90%. Otázkou je, zda takovouto úpravu operačního systému stále nazývat "Windows Mobile". Osobně se spíše kloním k názvu "HTC Mobile".

To co Microsoft není schopen (či nechce?) dodat po celé roky, kvalitní ovládání WM a všech aplikací prstem, tak relativně malé HTC naprogramuje během roku a funguje to dokonale. Na druhou stranu, možná zde konečně vidíme dokončenou realizaci původní vize, jak si ji Microsoft od počátku představoval - on nabídne základ pro mobilní zařízení a následně si jej Platform Builders, tedy společnosti jako HTC, dokončí k obrazu svému a odliší se tím od konkurence. Podobné aktivity nakonec můžeme vidět i u Samsungu a dalších společností.

Operační systém "HTC Sense"

Na dalších 16 screenshotech uvidíte vždy vlevo ukázku standardního prostředí Windows Mobile 6.5 tak, jak jej dodává Microsoft, a vpravo jeho nově naprogramovanou variantu od HTC, dodávanou s HD2 telefonem. HTC nabízí s HD2 samozřejmě spoustu dalších aplikací, které nemají ekvivalent ve standardních WM, ale v tomto článku mi jde především o ukázku modifikací systému od HTC, ne o úplně nové věci.

Hlavní obrazovka

Hlavní obrazovka je v podání WM 6.5 poměrně prostá, kopíruje Zune (HD) přehrávače. Zatímco pro multimediální přehrávač se jedná o přiměřeně jednoduché a povedené prostředí, chytrý telefon by měl uživateli nabídnou více informací. V případě HTC zde tedy kromě hodin, budíku, snadného nastavení času, aktuální lokace, počasí v této lokaci, a údajů z kalendáře vidíme i tři uživatelsky modifikovatelné záložky (které se rozbalí až na 9 záložek a mohou obsahovat odkazy na aplikace, oblíbené záložky v prohlížeči či třeba preferované kontakty) a můžeme se přepínat na další funkce pomocí spodní lišty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Seznam kontaktů

Aplikace Kontakty obsahuje v případě HTC navíc spodní lištu, která přepíná seznam všech kontaktů, oblíbené kontakty, uživatelsky vytvářené skupiny kontaktů, aktualizace stavů a událostí od vašich přátel z Facebooku a historii hovorů. Jde tedy o mnohem propracovanější rozhraní. Fotografie kontaktů se v případě HTC načítají (volitelně) i z Facebook profilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivý kontakt

I pohled na jednotlivý kontakt je v případě HTC zcela předělaný, a to k výrazně lepšímu pojetí. Kromě základních údajů jsou zde i záložky, které ukazují SMS a MMS zprávy pro/od daného kontaktu, emaily pro/od daného kontaktu, události a aktualizace z Facebooku, avatar z Facebooku, možnost přejít na fotoalba na Facebooku, a také historii příchozích a odchozích hovorů. Ze záložky SMS/MMS zpráv je možné ihned poslat novou zprávu, přičemž zde vidíte celou historii konverzace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zpracování kontaktu v podání HTC slučuje veškerá data dostupná v telefonu i z online služeb (Facebook) a nabízí tak komplexní přehled o kontaktu a veškeré funkce zpřístupňuje na jedno kliknutí. Komfortnější prostředí si lze jen těžko představit.

Dříve byla nutnost používat na WM zařízeních aplikace třetích stran typu Sunnysoft Contacts či Resco Contacts, s HTC Sense ale tyto aplikace ztrácejí smysl.

Přehled SMS zpráv

V případě standardních WM vidíte na hlavní obrazovce jen upozornění na to, že právě nemáte žádné nepřečtené SMS zprávy. HTC nabízí opět lepší pojetí - vidíte vždy poslední SMS zprávu (ať už je přečtená či nikoliv), tahem prstu po obrazovce nahoru či dolů se můžete přesouvat na starší či novější zprávy, ikonou vpravo nahoře napíšete zprávu novou, a kliknutím na zprávu se přesunete na detail dané konverzace, kde máte k dispozici celou její historii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehled emailů

Podobně dobře jako SMS zprávy má HTC zpracované emaily. Vše funguje podobně jako u SMS zpráv, vidíte zde poslední email, snadno se můžete gestem přesouvat na další či předchozí emaily, podívat se na detail emailu, a přepínat se na jiné emailové účty pomocí ikon vpravo (v mém případě mezi Exchange a Live.com účty).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pohled na kalendář

Kalendář WM na úvodní obrazovce nenabízí nic zajímavého, musíte si spustit speciální kalendářovou aplikaci, a i tato je poměrně spartánská. HTC má, oproti tomu, seznam událostí pro daný den doplněný předpovědí počasí, umožňuje snadný přechod na předchozí či další den pomocí gest, a má rovněž možnost přepnutí na denní / týdenní / měsíční / agenda zobrazení přímo na úvodní obrazovce. Jedná se o dobře použitelný kalendář.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nové aplikace: počasí, kurzy akcií, hudební přehrávač, Twitter

Jedna z aplikací HTC Sense prostředí, která nemá obdobu ve standardních WM, je i předpověď počasí. Výborné je, že telefon automaticky rozpoznává svoji pozici a nabízí nejen předpověď počasí pro vámi zvolená města, ale vždy i pro aktuální umístění, včetně jeho názvu.

K dalším aplikacím navíc patří třeba Twitter, hudební / video přehrávač, Google Maps, Adobe Reader či kurzy akcií. Pokud máte připojeno Bluetooth sluchátko (hands-free) a zároveň i kabelová stereo sluchátka pro poslech hudby, při příchozím hovoru se přehrávání automaticky zastaví a zvuk jde do Bluetooth hands-free.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení telefonu

Nastavení je v případě HTC strukturováno do několika logických oblastí, a je přístupné opět přímo z hlavní obrazovky telefonu. Standardní Windows Mobile mají Ovládací panel, jaký známe i ze stolních Windows. HTC nabízí i výrazně upravené Bluetooth ovladače, které se snadno používají a implementují veškeré myslitelné profily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvonění a hlasitost

Nastavit si prstem způsob zvonění telefonu a vyzváněcí melodii je ve standardních WM opravdu velký problém, s HTC Sense je to ovšem trivialita. Vše je dobře přizpůsobené pro ovládání prstem a dříve rozdrobená nastavení jsou sloučena do jednoho místa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Budík

Při pokusu nastavit budík na neupravených WM se vrátíte zpět do roku 1998. Jde to velice obtížně a většina uživatelů si proto instalovala aplikace třetích stran, třeba gAlarm. Nastavit budík v HTC Sense je ale opět snadné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nová událost

Přidání nové události do kalendáře vypadá podobně ve standardních WM i v HTC Sense, nicméně v praxi se HTC provedení mnohem snadněji používá, viz další screenshoty. V celém systému je také podporováno kinetické skrolování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čas události

Upravit čas začátku a konce události je ve standardních WM jemná práce pro stylus a lupu, zatímco s HTC Sense to zvládnete rychleji a třeba palcem. Kalendářová aplikace je ve standardních WM strašná, a většina uživatelů to dosud řešila výměnou za aplikace třetích stran - Calendar Touch, Agenda Fusion či třeba ThumbCal. S HTC Sense takováto doinstalace ale opět není nutná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Datum události 

Podobně snadno nastavíte díky HTC Sense i datum události - je rychlejší kliknout prstem na datum ve velkém kalendáři než se snažit změnit datum v titěrné položce standardních Windows Mobile pomocí numerické klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nový kontakt

Přidání nového kontaktu je opět v podání HTC Sense přeprogramované pro snadné ovládání prstem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrázek kontaktu

Pokud používáte standardní Windows Mobile, máte jen jednu možnost jak přidat ke kontaktu obrázek - vybrat si jej z vnitřní paměti. S HTC Sense ovšem můžete jedním kliknutím použít fotoaparát, vyhledat si profil (a tím i avatar) daného člověk na Facebooku, otevřít si interní album či použít obrázek synchronizovaný z Outlooku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Internet

Microsoft nabízí Internet Explorer 6.0, který má jednu významnuo výhodu, podporuje Flash. HTC k tomu navíc přidává Operu Mobile 9.70 (IE ponechává), která je rychlejší, lépe se ovládá, a podporuje multitouch (zoom v prohlížeči je jedna z mála oblastí, kde multitouch má skutečný smysl).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

HTC Sense je plnohodnotné ovládání Windows Mobile

Fakt je ten, že "holý" Windows Mobile telefon ovládaný výhradně prstem bych si dnes jednoznačně nekoupil, není pro takovéto použití určen. Operační systém "HTC Mobile" prezentovaný zde popisovaným HTC Sense prostředím, je ale výborný systém a také jedna z velkým konkurenčních výhod HTC oproti WM nabídkám od Samsungu, Aceru, Gigabyte, Toshiba a dalším výrobcům. HTC v mobilní oblasti zachránilo Microsoft, a ten by této společnosti měl být vděčný.

HTC Sense se totiž opravdu povedlo. Zatímco u dva roky starého HTC Kaiser se jednalo jen o drobnou nastavbu a změnu několika funkcí, rok starý HTC Touch HD šel zase o kus dál, ale stále bylo potřeba pár aplikací třetích stran, tak v případě HD2 dotáhlo HTC své Sense téměř k dokonalosti. Uživatel při koupi HD2 dostane vysokou rychlost Windows CE, kompatibilitu s veškerými Windows Mobile aplikacemi a také skvělé ovládání prstem díky HTC Sense. Na této koncepci se těžko hledá chyba.

HTC HD2 je zřejmě první WM zařízení, které zapnete a ihned fungujete, nemusíte nic dalšího kupovat, stahovat, "tweakovat" či doinstalovávat. Na telefonu jsou v ROM předinstalovány dokonce i Google Maps a trial verze kvalitní Copilot Live 8 navigace, Facebook a Twitter klient, Live Messenger, plné verze kancelářských aplikací (Word, Excel, PowerPoint), Adobe Reader, RSS čtečka, předpověd počasí, kurzy akcií, Internet Explorer včetně podpory pro Flash, Java Mobile, Opera Mobile 9.70, připojení k internetu se nastaví automaticky dle vašeho operátora, podpora pro synchronizaci ve Windows 7 je už integrována a stejně tak je v telefonu obsaženo sdílení internetu, Wifi router či kvalitní hudební a video přehrávač. Opravdu výborná je i rychlost.

Osobně si myslím, že v HD2 představilo HTC současný nejlepší komunikátor bez hardwarové klávesnice.

Diskuze (212) Další článek: Zii Trinity: Full HD přichází i do mobilů

Témata článku: HTC, Microsoft, , , , , Apple iPhone 4GB, HTC HD2, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch HD, Palm Pre, Jak, Naprogramování, Micro, Art Age, Zach, Nové ovládání, Snadný přechod, Povedené prostředí, Fitbit Sense, Skrolování, Mobilní oblast, Resco, Starý HTC