HTC Smart: jako hloupý Android (test)

O operačním systému Brew jste možná ještě neslyšeli. HTC Smart jej ovšem nabízí a my jsme prozkoumali všechny jeho výhody a nedostatky.
Kapitoly článku

Levné dotykové telefony se těší velké oblibě, proto s odpovídajícím modelem přichází i taiwanský výrobce HTC, u něhož jsme zvyklí zatím jen na chytré telefony na platformách Windows Mobile a Android. Na test dorazila předvýrobní verze, finální telefon se může do testované v některých bodech lišit, ale už se to bude týkat spíše detailů. Omluvte také anglické displeje, testovaná verze neobsahovala lokalizaci, u finálních produktů lze očekávat plné počeštění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti:

  • uzavřená platforma Qualcomm Brew s nástavbou HTC Sense
  • podpora 3G včetně HSDPA
  • rezistivní dotykový QVGA displej s úhlopříčkou 2,8"

Hlavní nedostatky:

  • nevyužitá plochá pod displejem
  • chybí Wi-Fi
  • do telefonu nelze instalovat dodatečné aplikace

HTC Smart (Rome)
Klepněte pro větší obrázekPrvní telefon s operačním systémem Qualcomm Brew, což je platorma od výrobce chipsetů a procesorů, která zvládá multitasking, ale nelze do ní instalovat nové aplikace. Telefon samotný je průměrně vybavený, vyniká podpora HSDPA a konektor 3,5mm jack.rozměry a hmotnost: 104 × 55 × 13 mm, 108 g
displej: 2,8'', odporový TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (3,6 Mb/s)
konekt.: miniUSB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 256 MB, microSDHC
baterie: 1 100 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (320 × 240), diodový blesk
60%
hardware
66%
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 4 480 Kč (koupit)

Staré dobré HTC

I kdyby Smart postrádal loga výrobce pod displejem a na zadní straně, stejně by ho většina správně zařadila do portfolia taiwanského mobilního giganta. Černé matné tělo a lesklé doplňkové plochy v mnohém připomínají HTC Touch, první telefon s TouchFlo, který byl prezentován jako konkurent iPhonu, i když vlastně šlo o úplně jiné telefony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celá záda tvoří jediný plastový odlitek krytu baterie. Po jeho sejmutí získáme přístup ke slotu microSDHC karty a SIM (pod akumulátorem). Zrcadlově lesklý lem kolem celého těla schovává na levé straně kolébku regulace hlasitosti, na pravé spoušť fotoaparátu, vespod ExtUSB konektor a na horní straně 3,5mm jack. Pro správné odlišení se od davu ozdobením všemožnými přívěsky je určen otvor v levém spodním rohu.

U dotykových telefonů je rozložení čelní strany vesměs stejné – reproduktor, displej a několik ovládacích tlačítek. Smart má pod celým tímto blokem ještě asi půlcentimetrový nevyužitý pruh, nabízí se tedy otázka, proč nedisponuje větším displejem, místa je na něj dost. Aby byl výčet prvků přední strany kompletní, nesmíme zapomenout na informační diodu šikovně schovanou pod mřížkou reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Tlačítka pod displejem vyřešilo HTC podobně jako Samsung. Veškerý pohyb v nabídkách a potvrzování se realizuje přímo na dotykovém displeji, směrový ovladač zde prostě chybí. Místo něj vévodí klávesovému bloku velké tlačítko zpět, které doplňují malé telefonky a ušlápnutá klávesa pro vyvolání lokální nabídky (konkurence se obejde i bez ní).

Hardwarové kompromisy

Při prvním pokusu o přístup do vln internetu narazíte asi na největší mínus, telefonu chybí Wi-Fi. Mnozí by určitě oželeli raději HSDPA, spokojili se jen s GPRS/EDGE, a Wi-Fi v telefonu měli. Bohužel, se Smartem si zadatujete jenom za peníze. Tento nedostatek by mohl telefonu hodně uškodit, konkurenti v řadě případů bezdrátovou síťovku mají (a ti bez ní to zase dohánějí podstatně nižší cenou).

Jako systémový konektor zvolilo HTC vlastní ExtUSB, který je zcela kompatibilní a zaměnitelný za MiniUSB. Telefon je patrně postaven na nějakém starším základu, proto asi HTC nezvolilo nový standard microUSB. Volba HTC potěší větší skupinu uživatelů, nový standard přece jen ještě není tolik rozšířen a ne všichni si stačili vybudovat dostatečnou zásobu nových kabelů a nabíječek. V kombinaci s větší kartou poslouží Smart jako flash disk, Mass Storage mu není cizí. Rychlosti zápisu se pohybovaly kolem velice slušných 5 MB/s, čtení pak probíhalo rychlostí dvojnásobnou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chybu výrobce neudělal ani u volby konektoru pro sluchátka, do 3,5mm jacku připojíte jakákoli. Ta dodávaná v balení spolu s telefonem poslouží i jako handsfree, je to ale opravdu jenom základ – s kvalitními sluchátky udělá telefon muziky mnohem více. Kromě sluchátek najdeme v balení už jenom datový kabel a nabíječku (pouze vlastní tělo, telefon se připojuje přes datový kabel). Obsah balení finálního produktu může být bohatší, podle nás přibude minimálně CD se synchronizačním softwarem.

U levného telefonu asi nikdo nečeká plochu displeje jako u trojnásobně dražších top modelů, 2,8" úhlopříčky a rezistivní technologie odpovídá zařazení přístroje. Rozlišení displeje 240 × 320 bodů je o kousek menší, než nabízí někteří konkurenti, nejedná se ale o nijak závažný handicap. Stylus u Smartu nenajdete a i kdyby ho přece jenom měl, stejně byste ho asi nikdy nepoužili, prostředí je plně připraveno na ovládání prsty.

Témata článku: HTC, Recenze, Smartphony, HTC Smart, HTC Touch, HTC Touch 3G, Samsung S5560, Test, Předchozí odstavec, Jak, Uzavřená platforma, Standardní výbava, Otevřený systém, Likvidace, Polohový senzor, #Android, Finální telefon, Testovaná verze, Pomůcky, Velké tlačítko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95