HTC Smart: „skoro smartphone“ zbrojí proti dotykovým lowendům

První mobil od HTC, který není čistokrevným smartphonem, přesto se jmenuje Smart. Nad běžné telefony ho povyšuje prostředí Sense UI.

HTC v době konání veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas odhalilo svůj nejnovější přístroj, který překvapil hlavně použitou platformou. Nejde totiž ani o Windows Mobile, kterým se taiwanská společnost věnuje už několik let, a ani o Android, pro nějž první „tělesnou schránku“ - telefon Dream (G1) vyrobilo HTC před necelými dvěma lety. Nový telefon je postaven na vlastní platformě Brew výrobce procesorů a čipových sad Qualcomm, uživatelsky jej zastřešuje známá grafická nástavba Sense UI, už z dílny HTC.

Chytrý, ale jen na půl

První otázka, která vás možná napadne: To tady máme další mobilní operační systém? Ačkoliv sama společnost HTC nový telefon považuje za smartphone (nakonec vyplývá to i z názvu HTC Smart), nebude se jednat o chytrý telefon podle definice, pod jakou jej chápeme. Tedy platformu, která se dá rozšiřovat o další funkčnosti prostřednictvím instalovatelných aplikací, určených právě pro daný systém. Druhou charakteristickou vlastností smartphonů je schopnost multitaskingu, běh několika aplikací najednou by ale nové HTC Smart mělo umožnit. Výsledek je tedy „něco mezi“, proto jsme použili v nadpisu výraz „skoro smartphone“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

HTC prezentuje mobil Smart jako zástupce kategorie snadno ovladatelných dotykových telefonů. Už podle tiskových obrázků je jasné, že novinka si na žádné složitosti nepotrpí. Na rozdíl od Androida si vystačí pouze se dvěma tlačítky hovoru, šipkou zpět a jedním „systémovým“ tlačítkem. To je skoro stejně málo, jako tlačítka u běžných hloupých dotykových telefonů. Ani náhled prostředí neděsí žádnými složitostmi. Vypadá to, že v HTC postavili intuitivní grafické prostředí Sense UI na vlastní nohy, Brew pro něj tvoří jen jakousi základní formu.

HTC Smart bude patřit ke kompaktním zařízením, rozměry dosahují hodnot 104 × 55 × 13 mm, hmotnost činí 108 g. Protože záměrem společnosti je co nejvíce srazit výrobní náklady, dotykový rezistivní displej má úhlopříčku pouze 2,8" s rozlišením QVGA. Procesor je taktován na 300 MHz. Je to sice nižší hodnota, ale vzhledem k tomu, že dodavatelem čipové sady a zároveň vývojářem platformy Brew je společnost Qualcomm, vše by mělo po kvalitní optimalizaci šlapat jako na drátkách. Odpovídající je i hodnota 256 MB paměti RAM. Telefon bude pracovat jako čtyřpásmový v GSM, připravena je i podpora sítí 3G včetně rychlých přenosů dat HSDPA (až 3,6 Mb/s). Na příjmu s Li-Ion akumulátorem o kapacitě 1 100 mAh vydrží Smart až 600 hodin, maximální udávaná doba hovoru činí 450 minut.

Klepněte pro větší obrázek¨Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát je jednoduchý bez autofocusu, nezapomnělo se však na LED blesk. Multimediální přehrávač podporuje hned několik audio i video formátů, pro poslech hudby z vlastních sluchátek nechybí 3,5mm audio konektor. Vnitřní paměť neznámé hodnoty půjde rozšířit kartami microSD, k propojení s počítačem poslouží Bluetooth 2.0 (s A2DP) a konektor extUSB (miniUSB 2.0). Bezdrátový modul Wi-Fi nebo GPS v této nízké třídě mobilů očekávat nemůžeme.

HTC Smart bude patřit do kategorie levných dotykových mobilů, stane se konkurencí pro nižší dotykové modely Nokia se Symbianem, pro dotykové telefony typu LG Cookie a Samsung Star, případně i pro budoucí smartphony Samsung Bada, které by dokonce podle některých informací neměly podporovat multitasking ze strany uživatele. HTC Smart se dostane do Evropy v průběhu letošního jara, cenu odhadujeme na čtyři až pět tisíc korun.

HTC Smart (Rome)
HTC Smart (Rome)První telefon s operačním systémem Qualcomm Brew, což je platorma od výrobce chipsetů a procesorů, která zvládá multitasking, ale nelze do ní instalovat nové aplikace. Telefon samotný je průměrně vybavený, vyniká podpora HSDPA a konektor 3,5mm jack.rozměry a hmotnost: 104 × 55 × 13 mm, 108 g
displej: 2,8'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (3,6 Mb/s)
konekt.: miniUSB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 256 MB, microSDHC
baterie: 1 100 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video, diodový blesk
60%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: cca 4 500 Kč (2. čtvrtletí 2010)
* Telefon jsme zatím netestovali. Nejbližší testovaný příbuzný je HTC Touch Cruise 09 (Iolite).

 

Diskuze (27) Další článek: Další MMS fotorámeček Vodafone získává...

Témata článku: HTC, , , HTC Smart, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Cruise, HTC Touch Cruise 09, Samsung Star, Samsung Star Wi-Fi, První otázka, Low, Smartphone, Konektor extUSB, Dotyk, Dot, SMA, Pro +