HTC Touch: na Windows Mobile prstem

HTC představilo nový komunikátor Touch, který přináší nový způsob ovládání prstem prostřednictvím dotykového displeje.

Už dlouho dopředu HTC ohlásilo, že 5. června představí něco přelomového. Mělo to být „něco“, co změní způsob používání a ovládání mobilních telefonů a komunikátorů. Včera jsme mohli uvolnit napětí, které v nás největší výrobce přístrojů na platformě Windows Mobile vyvolal. Představeno bylo nové HTC Touch s novým ovládáním nazvaným TouchFLO.

elf 01.jpg elf 02.jpg elf 03.jpg elf 04.jpg
Nové HTC Touch

Po vzoru iPhonu

Už dopředu jsme očekávali, že HTC přijde s novým ovládání prostřednictvím dotykového displeje a prstu. Je to trend, který odstartoval iPhone a zareagovali na něj například Samsung se svými Ultra komunikátory nebo LG se svojí Pradou. Vytahování stylusu už vychází z módy – prst je pohotovější a nikdy se neztratí.

Ovládání prstem má samozřejmě i svou zásadní nevýhodu – není moc přesné. Je proto nutné tomuto způsobu ovládání přizpůsobit i uživatelské prostředí telefonu. iPhone a zmiňované přístroje od korejských výrobců mají specifické uživatelské prostředí uzpůsobené ovládání prstem. Nejvíce zařízení s dotykovým displejem je ale postaveno na operačním systému Windows Mobile, jehož prostředí ovládání prstem příliš nepřeje. Je zde mnoho drobných ikonek a prvků, které reagují na dotyk stylusu.

HTC_Touch.jpg HTC_Touch_front-right.jpg
Kompaktní, zaoblený, elegantní - design se povedl

HTC proto připravil nový způsob ovládání TouchFLO, který představil v novém přístroji HTC Touch. Jedná se o klasický komunikátor s velkým dotykovým displejem bez běžné klávesnice. Vybaven je pouze navigační klávesou a několika funkčními tlačítky. Přístroj dokáže rozpoznat, zda jej ovládáte stylusem nebo prstem a podle toho reaguje. Kromě běžných dotyků dokáže rozeznat i posuv.

Pokud prstem projedete po displeji směrem nahoru (vzpomínáme na Neonode), zobrazí se nová nabídka bohatá na 3D efekty a animace. Umožňuje rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím jako je adresář, organizér, přehrávač médií a další aplikace. V tiskové zprávě je uvedeno, že se nabídka po sklouznutí prstu do strany efektně roztočí. Podobně lze rozběhnout rolování v telefonním seznamu (vzpomínáme na iPhone) nebo se lze pohybem prstu efektně pohybovat na webových stránkách.

Na ZenZui si musíme ještě počkat

Obáváme se, že TouchFLO bude jen polovičatým řešením. Nová nabídka bude efektní, stejně tak rolování prstem v telefonním seznamu. Ale bude nějak vyřešeno přesné zaměřování prstem na drobné řádky v adresáři nebo odkazy na internetové stránce? Aplikace, na které se z efektního 3D menu dostanete budou pravděpodobně úplně stejné jako doposud a přesné zaměření stylusem bude často nezbytné. Ale nebudeme soudit předem a počkáme si na testování.

elf 02.jpg
Nabídka ve stylu TouchFLO

Od avizované včerejší premiéry jsme však čekali něco víc, konkrétně překvapení v podobě nečekaně uspíšeného představení systému ovládání ZenZui. To by byl docela revoluční krok, protože ZenZui přináší propracovaný způsob dotykového ovládání prstem na platformě Windows Mobile. Systém vyvíjí Microsoft. Kromě jiného i přesné zaměřování drobných prvků na displeji. Ale systém ZenZui je stále vyvíjen a finální produkt, který jej bude využívat, se na trhu objeví až koncem roku.

Dotkněte se Elfa

S představením nového rozhraní TouchFLO byl představen i první přístroj, který jím bude vybaven. Dostal příhodné jméno HTC Touch. Jedná se o kompaktní komunikátor zaoblených tvarů s velkým dotykovým displejem a bez alfanumerické klávesnice. Už ho známe z neoficiálních premiér, kdy byl prezentován jako HTC Elf.

HTC_Touch_Front.jpg HTC_Touch_Green.jpg HTC_Touch_Flower.jpg HTC_Touch_Back.jpg HTC_Touch_Camera.jpg

Rozměry přístroje jsou 100 × 58 × 14 mm a hmotnost přijatelných 112 g. Displej má úhlopříčku 2,8 palce (71 mm) a nabízí rozlišení 240 × 320 bodů. Uvnitř pracuje mnohokrát osvědčený procesor TI OMAP 850 na taktu 201 MHz. Sekunduje mu 64 MB paměti RAM a 128 MB paměti ROM. Uživatelskou paměť lze dále rozšířit kartami typu microSD, gigabajtovou kartu najdete v balení.

HTC Touch dokáže pracovat v sítích GSM třech pásem, kde lze využívat datových přenosů prostřednictvím technologií GPRS a EDGE. Nechybí ani Wi-Fi, konektivitu s ostatními zařízeními zajistí Bluetooth. Na telefonu najdete také jedenáctipinový mini-USB konektor, do kterého můžete zapojit i sluchátka.

Na přední straně kromě displeje najdeme pětisměrnou navigační klávesu a pouze dvě funkční tlačítka. Ta poslouží pro ovládání hovorů. Na pravé straně je ještě tlačítko spouště fotoaparátu a na levé pár kláves pro regulaci hlasitosti. Fotoaparát na zadní straně dokáže pořizovat snímky v 2MPx rozlišení.

HTC_Touch-OliveGreen.jpg 
Kromě černé bude nabízen i v zelené variantě

Malý, moderní a dostupný

O softwarovou výbavu se postará operační systém Windows Mobile 6 ve verzi Professional. Můžete se těšit na mobilní Outlook, dokonalou synchronizaci s počítačem, perfektní organizér a také kvalitně zvládnuté multimediální funkce.

Přístroj nemá žádné oslnivé parametry, ale nic důležitého nechybí a je příjemně malý. Oželet musíte například rychlé datové přenosy v sítích třetí generace nebo navigační modul. Na telefonování, zprávy, e-maily, internet a multimediální zábavu je to ale dostatečně vybavený přístroj. Oč je ale výbava ochuzena, o to bude přístroj dostupnější. Na trh se HTC Touch dostane ještě dnes v Británii, ve zbytku Evropy v průběhu června. Cena byla stanovena na 399 Eur.

HTC Touch ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 100 × 58 × 14 mm, 112 g
  • procesor: TI OMAP 850, 201 MHz
  • paměť: 64 MB RAM, 128 MB ROM, 1 GB microSD (součást balení)
  • displej: dotykový, aktivní TFT, úhlopříčka 71 mm (2,8 palce), rozlišení QVGA (320 × 240), 65 536 barev
  • operační systém: Windows Mobile 6 Professional
  • baterie: 1 100 mAh, 200 hodin v pohotovosti, 5 hodin hovoru
  • fotoaparát: 2 Mpx
  • sítě: GSM/GPRS/EDGE 900/1 800/1 900 MHz
  • konektivita:, Wi-Fi (802.11 b/g), Bluetooth 2.0, USB
  • barevná provedení: černá a wasabi zelená
Diskuze (38) Další článek: Fólie na okna zablokuje signál mobilů

Témata článku: HTC, , , , Apple iPhone 4GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, Mobil, Klasický komunikátor, Osvědčený procesor, MOBI, Prst, Windows!, Win, Windows Mobile, Wind