HTC Touch: odpověď na iPhone (první dojmy)

HTC postavilo iPhonu konkurenta. Touch je malý, elegantní, ovládá se prstem a běží na Windows Mobile 6. Fotky, dojmy a VIDEO!

HTC zareagovalo na iPhone svým novým modelem Touch. Ten byl s velkou slávou představen 5. června a výrobce jej rychle poslal na trh. Přístroj se dostal i na ten náš, kde se již prodává za zajímavou cenu těsně nad třináct tisíc korun.

Na HTC Touch jsme byli velmi zvědaví. Malý komunikátor s operačním systémem Windows Mobile 6 měl přijít s novým uživatelským prostředím TouchFLO, které umožňuje pohodlně ovládat zařízení prstem prostřednictvím dotykového displeje. Jak se to povedlo? A proč je HTC Touch vybaven zasouvacím stylusem? Na tyto otázky vám odpovíme ještě před samotnou recenzí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bude to láska na první dotyk?

Slušný komunikátorek

Nečekejte od toho malého prcka nějaké heroické výkony. Výbavu má solidní, ale mezi elitu nepatří. Srdcem přístroje je procesor OMAP 850 taktovaný na 201 MHz, kterému asistuje 64 MB paměti RAM. Uživatel má k dispozici 128 MB paměti, kterou lze rozšířit paměťovými kartami microSD. V balení dostanete gigabajtovou kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konstrukcí klasický kapesní počítač, ovšem příjemně kompaktní a lehký

Přístroj pracuje v GSM sítích tří pásem, kde také zvládá datové přenosy prostřednictvím GPRS nebo EDGE. Sítě třetí generace neumí, ale Wi-Fi mu dopřáno bylo. Dále je ještě schopen komunikovat prostřednictvím Bluetooth 2.0 nebo přes USB rozhraní zastoupené klasickým konektorem miniUSB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kolem dokola: poutko • tlačítko fotoaparátu • vypínací tlačítko • posuvník pro regulaci hlasitosti

Fotografovat můžete díky dvoumegapixelovému čipu koukajícímu na svět skrze čočku na zadní straně přístroje. Zábavu dále obstará přehrávač hudby, videa a všeho, co operační systém Windows Mobile 6 naučíte. HTC Touch se na vás dívá displejem s QVGA rozlišením a podporou 65 tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Systémový miniUSB konektor • zadní strana: fotoaparát a malá mřížka reproduktoru

Nespornou předností HTC Touch jsou malé rozměry. Řečeno čísly: 100 × 58 × 14 mm. Přístroj je navíc zaoblený a tak působí ještě subtilněji. Také hmotnost 112 g je na komunikátor s Windows Mobile příjemná. Design je čistě účelový. Zajímavé je, že na přístroji nenajdete snad jedinou ostrou hranu.

Klepněte pro větší obrázek
Mřížka sluchátka nad displejem

Kryt jsou vyrobeny z matného černého plastu, ozdobeny jsou stříbrným proužkem po obvodu. Do něj je zaneseno posuvné tlačítko pro ovládání hlasitosti, klávesa pro vypnutí a zapnutí, tlačítko spouště fotoaparátu, poutko na šňůrku a systémový konektor. Na pravé straně je však možné pásek odklopit a tím získat přístup ke slotům SIM karty a paměťové karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Paměťová karta a dokonce i SIM karta se vkládají ze strany

Na půl cesty

Nejvíce jsme byli pochopitelně zvědaví na ovládání prstem. Podle očekávání nás po zapnutí uvítalo klasické prostředí Windows Mobile s nabídkou Start a titěrnými stavovými ikonami. Tady je stylus stále potřeba. Ale první změna je hned patrná – na domácí obrazovce jsou velké digitální hodiny zástupci funkcí v podobě velkých ikon seřazených do mřížky. Tady už se trefujeme prstem bez problémů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Domácí obrazovka • prostředí TouchFLO • standardní aplikace nejsou ovládání prstem přizpůsobeny

Ale to zatím nic není. „Iphonovským“ tahem prstu pod displeji zdola nahoru se aktivuje nový typ nabídky. Na displeji se objeví obrovské ikony oblíbených kontaktů. Stačí ukázat a voláte. Dalším „iphonovským“ tahem, tentokrát na libovolnou stranu, se dostanete na další nabídku. Tento přechod doprovází efektní 3D animace (doporučuji shlédnout video). Na jedné ze záložek jsou rychlé přístupy ke kancelářským funkcím a na druhé k těm zábavným.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ťuk ťuk • o efektní grafiku není nouze

Dále můžete tahy prstem po displeji používat u dlouhých seznamů (typicky v adresáři) nebo v Interne Exploreru pro posouvání.

A to je asi tak vše, co se speciálního ovládání prstem týče. Jakmile vyberete požadovanou funkci, octnete se v klasické prostředí Windows Mobile. A to je lepší vzít do ruky stylus, který je schovaný zezadu vpravo. Ale i bez stylusu to jde. Přeci jen, u HTC Touch je technologie snímání displeje lépe přizpůsobena prstům a tak je výběr zaměřen vždy docela přesně pod polštářek. Chce to přesnější míření na drobné řádky nabídek, ale jde to. Jinak je tu také možnost sáhnout po navigační klávese pod displejem, kterou doplňují dvě kontextová tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nemusíte sahat jen na displej

Psaní je ovšem už komplikovanější. Tlačítka na virtuální klávesnici jsou až příliš malá (ale trochu jsem trénoval a nakonec jsem něco napsal, viz video). Pokud máte trochu narostlý nehete, můžete psát prostřednictvím funkce pro rozpoznávání psaných znaků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek   
Tohle se občas bude hodit • v zasunutém stavu je stylus pěkně maskován

Marketing Applu je silný, ale HTC se nadá zahanbit. Sveze se na ihponemánii a svůj Touch bude s iPhonem srovnávat. Touch je menší, není blokovaný pro žádného operátora, má rozšířený operační systém, pro který existují tisíce aplikací, a hlavně je značně levnější. Jenomže iPhone je úplně jiný a jeho ovládání bezkonkurenční. HTC Touch je zkrátka „jen“ zase další komunikátor na platformě Windows Mobile. Je malý, rychlý a má co nabídnout. Ovládání prstem může urychlit některé rutinní úkony a je efektní. iPhone je ale úplně jiné zařízení.

Toto jsou zatím jen první postřehy a zkušenosti. Po dalších schopnostech nového uživatelského prostředí TouchFLO budeme pátrat a podělíme se o ně s vámi v podrobném testu.

HTC Touch ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 100 × 58 × 14 mm, 112 g
  • procesor: TI OMAP 850, 201 MHz
  • paměť: 64 MB RAM, 128 MB ROM, 1 GB microSD (součást balení)
  • displej: dotykový, aktivní TFT, úhlopříčka 71 mm (2,8 palce), rozlišení QVGA (320 × 240), 65 536 barev
  • operační systém: Windows Mobile 6 Professional
  • baterie: 1 100 mAh, 200 hodin v pohotovosti, 5 hodin hovoru
  • fotoaparát: 2 Mpx
  • sítě: GSM/GPRS/EDGE 900/1 800/1 900 MHz
  • konektivita:, Wi-Fi (802.11 b/g), Bluetooth 2.0, USB
  • barevná provedení: černá a wasabi zelená
Diskuze (39) Další článek: O2: letní uvítací melodie za 10 Kč

Témata článku: HTC, Smartphony, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, HTC Touch, HTC Touch 3G, Odpověď


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72