HTC Touch2: recenze

HTC Touch odstartoval takovou malou revoluci a dnes tu máme jeho nástupce. Opět si zachoval sympatické rozměry, ale co se funkcí týče, výrazně dospěl.
hce counter
 
Zhruba před dvěma lety odstartoval komunikátor HTC Touch takovou malou revoluci u mobilních zařízení, protože až do té doby byly telefony s Windows Mobile vnímány jako velké a nevzhledné přístroje, i když pár výjimek by se v té době už také našlo. HTC Touch tenkrát dokázal, že se funkce komunikátoru dají vtěsnat i do velmi malých rozměrů a stal se díky tomu jedním z nejlépe prodávaných telefonů od HTC vůbec. Nyní výrobce přichází s jeho nástupcem, který si opět zachoval sympatické rozměry, ale co se funkcí týče, výrazně dospěl, navíc přichází na trh s operačním systémem Windows Mobile 6.5.

Klepněte pro větší obrázek 

Za zapůjčení zařízení tradičně děkuji společnosti Sunnysoft, s.r.o., u které si HTC Touch2 můžete zakoupit. Testovaný model obsahoval anglickou verzi ROM Windows Mobile 6.5 s označením 1.28.479.4 (z 16. 9. 2009), build 21854. Nyní už je na trhu Touch2 dostupný v české lokalizaci, za kterou rovněž stojí Sunnysoft. Veškeré naměřené výsledky a dojmy v recenzi se vztahují pouze k této verzi ROM a u jiných se mohou lišit. HTC Touch2 bývá rovněž označován jako HTC Mega, což je jeho kódový název.

 

Klady (+)
Windows Mobile 6.5 s TouchFLO (2D)
256 MB RAM
GPS, zkušební verze nav. programu CoPilot 7
3,5 mm výstup na sluchátka
příjemné rozměry a hmotnost
cena
 
Zápory (-)
QVGA displej
fotoaparát
absence čtyřsměrového ovladače

Obsah balení
Krabice, ve které je HTC Touch2 dodáván, má velmi malé rozměry (14,5 × 9 × 6 cm) a nelze si na ní nevšimnout nového názvu Windows phone (telefon s Windows), který se u zařízení s Windows Mobile 6.5 nově používá. Obsah balení je tvořen těmito položkami:
- telefon
- Li-Ion baterie s kapacitou 1 100 mAh
- stylus
- stereo sluchátka s molitanovými polštářky a sponkou na oděv
- cestovní nabíječka
- synchronizační USB kabel
- CD-Rom s příručkou pro rychlý start a manuály
- záruční list a několik tištěných brožur

Přiložená stereo sluchátka nehrají špatně, i když basy by mohly být výraznější. Pokud by vám plastové pecky příliš zcela ideálně nepadly do uší, můžete na ně navléci molitanové polštářky, které jsou rovněž součástí balení. Jestliže budete chtít kabel uchytit třeba za košili, poslouží vám k tomu přiložená sponka. Na kabelu je umístěný i malý ovládací prvek s mikrofonem a tlačítkem pro příjem hovoru. Sluchátka se připojují přes standardní 3,5 mm jack, pokud vám tedy nebudou vyhovovat, můžete klidně pro poslech hudby použít jiná. Přes utilitu Audio Booster můžete měnit vlastnosti přehrávané hudby, jedná se o jednoduchý systémový ekvalizér, který ale funguje pouze v případě, že máte sluchátka k telefonu připojena. Stylus je jednodílný s délkou 75 milimetrů a vyrobený je z kovu a plastu (hrot + patička).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dále je přiložený synchronizační USB kabel (mini USB), při připojení telefonu k PC se tedy baterie zároveň dobíjí, tuto možnost ale lze v nastavení systému vypnout. Pokud chcete dobíjet ze sítě, je nutné tento kabel připojit do konektoru síťové nabíječky. Příslušenství uzavírá několik letáčků a brožurek a samozřejmě také disk CD-Rom s českou příručkou pro rychlý start a manuálem. K HTC Touch2 si můžete od výrobce dokoupit celou řadu příslušenství, například ochranné pouzdro, držák do automobilu, speciální cestovní nabíjecí sadu, napájecí banku s kapacitou 2680 mAh (externí baterie), Bluetooth headset nebo nabíječku do auta. Nejsem si ale jistý, zda jsou všechny položky z tohoto seznamu dostupné i na českém trhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Vzhled a zpracování
Už fotografií je patrné, že se výrobce nepouštěl do žádných experimentů a raději se držel zaběhnutých pravidel. HTC Touch2 má vlastně od každého zařízení něco, například od Diamondu2 si vypůjčil zoomovací lištu. Celkově jde ale o velmi elegantní zařízení s příjemnými rozměry (104 × 55 × 12.9 mm) a hmotností 110 gramů. V ruce se drží velmi dobře a v kapse o něm nebudete téměř vědět. Kryt telefonu je vyrobený převážně z lesklého plastu se stříbrnou metalízou, ve světě se ale prodává ještě v dalších dvou barevných variantách. Displej a zadní kryt budete muset čas od času očistit od otisků displeje. Slícování krytu je dobré, ani při silnějším promačkání se nikde nic nehýbe a nevrže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dotykový QVGA displej na přední straně má standardní úhlopříčku 2,8“, okolo něj je malý rámeček v černé barvě, které v dolní části přechází k panelu s tlačítky. Těsně pod displejem se ještě nachází již zmíněná zoomovací lišta, se kterou můžete přibližovat obsah na displeji ve vybraných aplikacích. Velmi dobře to funguje třeba v internetovém prohlížeči, aplikacích z balíku Office Mobile, textových zprávách nebo e-mailech. Ve srovnání s lištou u Touch Pro2 mi přijde, že ta u modelu Touch2 má o něco lepší citlivost. Pod zoomovacím proužkem je umístěno pět tlačítek. Na krajích to jsou klasické klávesy pro příjem a ukončení hovoru. V nastavení telefonu je možné předefinovat akci pro delší stisk klávesy pro přijetí hovoru. Klávesa pro ukončení hovoru má funkcí hned několik a kromě toho funguje i jako tlačítko Power. Pokud tedy máte zapnutý displej, jedním stiskem jej vypnete (a případně zase zapnete). Když tuto klávesu podržíte déle, objeví se Rychlá nabídka, přes kterou můžete vypnout celý telefon, nastavit vibrace, přerušit datové přenosy nebo jej uzamknout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U zámku ještě zůstanu. Ten je totiž v systému Windows Mobile 6.5 přepracovaný do zcela nové podoby, která je mnohem užitečnější, než standardní zamčená obrazovka z předchozích verzí Windows Mobile (i když tu lze v případě potřeby v nastavení také aktivovat). Při zamčeném displeji se v horní části zobrazuje posuvník, kterým zařízení rychle odemknete. Pokud máte například zmeškané hovory nebo nový e-mail/SMS, můžete na posuvník kliknout a následně se objeví další ikonky, signalizující nové události. Když vám tedy přijde nová SMS zpráva, můžete se z obrazovky zámku dostat přímo na její přečtení, u zmeškaných hovorů vás systém zase přepne do historie. To je velmi příjemné a šetří to čas. Ve spodní části uzamčené obrazovky se ještě zobrazují velké hodiny a datum + případná nadcházející událost z kalendáře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová podoba nabídky Start a obrazovka zámku zařízení

Drobnou nevýhodou je snad jen fakt, že tuto obrazovku nelze deaktivovat a po každém vypnutí displeje je zařízení nutné odemknout. Podobně to má řešený iPhone i Android, možnost vypnutí bych ale přesto uvítal. Osvědčené tweaky v registrech v tomto případě nezabraly (u HKCUControlPanelBackLightAutoDeviceLockEnable nastavit hodnotu na 1 bohužel nepomáhá). Původně jsem si myslel, že se jedná o pevnou vlastnost Windows Mobile 6.5, nicméně u HTC Touch Pro2 s finálními WM 6.5 jsem se s tímto chováním u zámku nesetkal, takže asi půjde o vlastnost samotného Touche2 a věřím, že Xda-developers velmi brzdy přijde s nějakým dalším řešením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nad displejem se nachází telefonní reproduktor, který je schovaný pod tmavou mřížkou. Nalevo pod mřížkou je umístěna i signalizační dioda, která zeleným blikáním signalizuje zmeškané události a oranžovým svícením zase nabíjení. Pohotovostní režim nebo aktivní Bluetooth modul nijak signalizovány nejsou. Záda telefonu jsou celá tvořena odnímatelným krytem baterie. V horní části je do kovového oválu zasazený objektiv fotoaparátu a hlavní systémový reproduktor, jehož hlasitost je dostatečná. Dole je ještě malý otvor pro navlečení poutka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Horní hrana přístroje je vybavena 3,5 mm výstupem na sluchátka a malým výliskem, který slouží k sundávání zadního krytu. Levý bok přístroje nabízí klasické dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti/aktivaci vibrací a tichého profilu. Vedle něj je pak záslepka slotu na paměťové karty microSDHC. Ač by se mohlo zdát, že lze kartu takto z boku snadno vložit po odstranění záslepky, není tomu tak; je totiž potřeba sejmout i zadní kryt, o který se krytka opírá. Pravá hrana je očištěna od jakéhokoliv tlačítka, jen v pravém rohu je připraven otvor pro stylus a tlačítko pro provedení softwarového restartu; to je ale opět plně přístupné až po odstranění zadního krytu, což je trochu nepraktické. Stejně jako u předchozích "touch“ zařízení, si i v tomto případě postesknu po tlačítku spouště fotoaparátu, které by se klidně na pravý bok vešlo, ale HTC jej už druhým rokem zdárně ignoruje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s HTC Hero, HTC Touch Pro2 a Samsung OmniaPro

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC Touch2 a obr HTC X7510, iPhone 3G a mivvy one

Hardwarové parametry

 • Operační systém: Windows Mobile 6.5 Professional
 • Displej: rezistivní QVGA (240×320 px), 65 536 barev, úhlopříčka 2,8 palce
 • Procesor: Qualcomm MSM7225, 528 MHz
 • Rozměry: 104 × 55 × 12,9 mm
 • Hmotnost: 110 gramů včetně baterie
 • Paměť: 256 MB RAM, 512 MB Flash ROM (po hard resetu volných 95 MB RAM s TouchFLO a 260 MB pro data)
 • Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS/EDGE třídy 12, UMTS/HSDPA (900/2100 MHz)
 • Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1 včetně EDR a A2DP, HTC ExtUSB (USB 2.0)
 • GPS: integrovaná, 20 kanálů, SiRF Star III, AGPS
 • FM rádio: ano
 • Digitální fotoaparát: 3,2 MPx, fixní fokus, 2048×1536 px, záznam videa ve formátu MP4
 • Slot pro pam. karty: microSDHC
 • Baterie: Li-Pol 1100 mAh
 • Doba hovoru: 440 minut v GSM, 370 minut v UMTS
 • Pohotovostní režim: 370 hodin v GSM, 500 hodin v UMTS
 • Další informace: 3,5 mm výstup na sluchátka, TouchFLO 2D 2.0 prostředí (Sense), zoomovací lišta

Klepněte pro větší obrázek
HTC Touch2 a původní HTC Touch


Operační systém, hardware a výkon
HTC Touch2 je jeden z prvních telefonů, který se s Windows Mobile 6.5 prodává. Navíc je obohacený o uživatelské prostředí TouchFLO, které s sebou přináší celou řadu dalších optimalizací pro snadnější ovládání prsty, i když na displeji s úhlopříčkou 2,8“ jsem stejně raději volil stylus. Prsty to sice lze také, ale pro lepší komfort by bylo potřeba displej zvětšit. Pokud chcete používat “čistý“ systém bez TouchFLO, můžete jej v nastavení vypnout. Windows Mobile 6.5 přinášejí nejen lepší optimalizaci pro ovládání dotekem, ale také odlišnou podobu nabídky Start, skrolovacích lišt a dialogových oken. Dočkáte se také nového Internet Exploreru a aplikací Marketplace, Facebook nebo My Phone.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Součástí Windows Mobile 6.5 jsou také nová témátka

Tip: Pokud se o novinkách ve Windows Mobile 6.5 a aplikacích My Phone či Marketplace chcete dozvědět více, přečtěte si následující články.
-
Novinky ve Windows Mobile 6.5
- Windows Marketplace: Obchod s aplikacemi pro Windows Mobile
- My Phone: Vyzkoušeli jsme testovací verzi aplikace pro on-line synchronizaci dat

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Marketplace a Facebook

TouchFLO prostředí s sebou kromě pluginu na hlavní obrazovce přináší celou řadu dalších aplikací a úprav. Když například kliknete do horní lišty s ikonami (signál, datum, připojení, hlasitost), neobjeví se klasické bubliny, ale rovnou nová notifikační obrazovka; inspirace u Androidu je v tomto případě celkem znatelná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Procesor a paměť
Výrobce dobře zapracoval na optimalizaci systému a veškeré reakce jsou díky tomu příjemně rychlé. Svůj podíl na tom má i 528 MHz procesor od Qualcommu a 256 MB operační paměti RAM, která pro hospodaření systému maximálně postačuje. Po prvním spuštění je při aktivním TouchFLO 2D prostředí volných zhruba 95 MB RAM a pro vaše soubory necelých 260 MB. Ani to není číslo konečné, protože díky slotu na microSD(HC) karty můžete získat další úložiště, třeba pro videa a hudbu. Video v rozlišení 320×240 px s datovým tokem 2100 kbit/sec telefon přehraje zcela bez potíží, ostatně byla by to ostuda, kdyby ne.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledky z programu SPB Benchmark 1.6 berte pouze jako orientační

Displej
Největší slabinou celého zařízení je právě displej, a to zejména díky QVGA rozlišení (240×320 px), které už dnes příliš v módě není. Také úhlopříčka 2,8“ do světa velkou díru neudělá. Telefon nemá světlocitlivý senzor, podsvícení se tedy nereguluje automaticky, ale pouze ručně. Na přímém sluníčku je čitelnost dost bídná; s tímto problémem ale bojuje celá řada telefonů, v místnosti je to bezproblémové a barvy jsou velmi dobře podány.

Klepněte pro větší obrázek

Konektivita
Pro připojení do bezdrátových sítí se nabízí Wi-Fi modul s podporou standardů 802.11 b/g. Ten je součástí uceleného řešení od Qualcommu a nabízí tedy totožné výsledky, jako předchozí modely od HTC. V defaultním nastavení pracuje modul v úsporném režimu energie, který může v některých případech zpomalovat rychlost přenosu dat. Při nastavení na maximální výkon v konfigurační aplikaci už bylo připojení bezproblémové, pochopitelně se však snížila výdrž telefonu. Při aktivním úsporném režimu Wi-Fi budete moci přes Wi-Fi surfovat okolo třinácti hodin při polovičním podsvícení displeje, což je velmi dobré. Při maximálním výkonu se výdrž sníží na zhruba 4 až 5 hodin. Celkově mi citlivost modulu přišla velmi dobrá.

Klepněte pro větší obrázek

Při připojení zařízení k počítači přes USB kabel se zobrazí nabídka s dotazem, zda chcete použít synchronizační režim, připojení jako Flash disk nebo zda chcete sdílet internet ze zařízení do počítače. I když je telefon vybavený HTC ExtUSB konektorem, můžete bez problémů využívat běžné miniUSB kabely, zpětná kompatibilita zůstala zachována. Bluetooth ve verzi 2.1 také funguje bez komplikací, jako vždy jsem vyzkoušel přehrávání se stereo reproduktorem JustMobile Bluetune a vše od párování po přehrávání fungovalo bezchybně. Bluetooth podporuje stereo protokol A2DP, vylepšený režim přenosu dat EDR a profily PAN, FTP, AVRCP, SAM (SIM). Přes Bluetooth můžete také synchronizovat s Windows XP/ Vista/7 a rovněž přes toto rozhraní můžete sdílet internetové připojení.

Telefonní funkce, zprávy a softwarová klávesnice
HTC Touch 2 je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS/EDGE třídy 12. K dispozici je rovněž UMTS/HSDPA/HSUPA modul, díky kterému je možné data stahovat teoretickou rychlostí až 7,2 Mbps. Videohovory provozovat nelze, jelikož na přední straně chybí kamerka, která by to umožňovala, což by mohlo některým případným zájemcům trochu vadit. V nastavení telefonu je možné aktivovat přesměrování, případně lze vybrat, zda chcete používat GSM nebo 3G modul. Vhod může přijít i funkce pro automatické nastavení časového pásma a času podle údajů od operátora.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonovat lze klasicky s přiloženým zařízením u ucha nebo přes hlasité handsfree. V obou případech byla kvalita i hlasitost velmi dobrá a neozývalo se žádné nepříjemné rušení. Hovor lze přijmout přes hardwarové tlačítko nebo nový posuvník na displeji, kde tahem doleva hovor přijmete a tahem doleva odmítnete. Na příchozí hovory se můžete nechat upozorňovat klasickým/vzrůstajícím vyzváněním případně vibracemi nebo kombinací obojího.

SMS zprávy se zobrazují ve stylu konverzace (chatu) a přes zoomovací lištu můžete text poměrně snadno zvětšovat nebo zmenšovat. Jestliže máte stejně jako já raději klasický styl, můžete si z našeho fóra stáhnout patch, po jehož instalaci (a softwarovém restartu) se zprávy přepnou do běžného zobrazení. Pro psaní je připravena softwarová klávesnice, která zabírá přesně polovinu displeje. Díky otevřenosti systému si samozřejmě můžete doinstalovat i panely pro zadávání znaků od jiných výrobců (Sunnysoft keyboard, Resco keyboard, Mobilnaut keyboard...), ale i s tou základní se dá dobře psát. Při troše cviku zvládnete psát prsty, jak jsem ale zmínil už v úvodu, já jsem raději vždy volil stylus; je to ale především o zvyku.

Klepněte pro větší obrázek

Při psaní zprávy vidíte v horní liště informaci o počtu znaků a rozdělení zpráv. I když je systém v angličtině, softwarová klávesnice umožňuje zadávat české znaky. Pokud například podržíte hrot stylusu/prst na klávese “e“, objeví se další nabídka s možnostmi „é, ě, 3 a další...“. Touch2 postrádá čtyřsměrový ovladač, což se výrobce opět snaží nahradit alespoň speciálním tlačítkem na softwarové klávesnici, které ovladač vyvolá. Bohužel takto “rozložená“ klávesnice už na displeji zabírá téměř 80% místa a při hraní her tento softwarový d-pad stejně nevyužijete.

GPS navigace
V systému je k dispozici 15 denní trial verze navigačního programu CoPilot 7. Mapy si musíte sami stáhnout z internetu ze stránky copilotlive.com/htc, kde je potřeba zadat e-mailovou adresu, na kterou vám následně přijde odkaz pro stažení mapy (Česká republika je součástí balíku Východní Evropy, soubor 7.8.0.421_Eastern_Europe_Card_Image.zip). Až si mapy stáhnete, je nutné obsah ZIP archivu nakopírovat na paměťovou kartu (adresáře 2577 a copilot) a pak už můžete spustit navigaci. Při spuštění se ještě nevyhnete ověřovacímu procesu, pro který je nutné mít aktivní připojení na internet (při každém spuštění navigačního programu se odešlou 2 kB dat). V CoPilotu už není nutné nastavovat GPS modul, vše je provedeno automaticky. Pokud se CoPilot rozhodnete používat trvale, můžete si jej zakoupit v plné verzi za vylepšenou cenu. Stejně tak ale můžete používat jiný navigační program, třeba iGo 8, TomTom Navigator nebo český Dynavix; volba je jen na vás.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče fixace pozice, ve volném prostranství netrvalo zaměření pozice déle, než 30 vteřin. V městské zástavbě byla doba o něco delší, většinou šlo o interval 45 - 60 vteřin. Citlivost modulu je velmi dobrá a Touch2 se tedy určitě nemá za co stydět. Pro ještě rychlejší zaměření pozice si můžete přes aplikaci QuickGPS z internetu stáhnout informace o satelitech. Pro jednoduchou navigaci můžete rovněž využít program Google Maps, který nabízí obyčejné 2D mapy a veškerá data stahuje z internetu. Mimochodem, na Google Maps můžete vyhledávat objekty přímo z TouchFLO 2D pluginu, jednoduše stačí zadat třeba "pizza Pardubice" a aplikace vám během několika vteřin nabídne potřebné informace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

FM rádio
Součásti čipové sady od Qualcommu je rovněž FM modul s podporou RDS. Pro spuštění je nutné mít k telefonu připojena sluchátka, ta slouží jako anténa a bez nich nic nenaladíte, zvuk lze přesměrovat do systémového reproduktoru a vhod může přijít funkce pro automatické vypnutí rádia po nastaveném čase. V programu si můžete uložit až 20 oblíbených stanic. Kvalita příjmu rádiového signálu je dobrá, ale je škoda, že z FM rádia nelze přes základní aplikaci vysílání nahrávat. Rozhraní ovládacího programu je v rámci TouchFLO 2D opět dobře optimalizováno pro vaše prsty.

Klepněte pro větší obrázek

Výdrž
Li-Ion baterie s kapacitou 1100 mAh udrží telefon dva a až tři dny na jedno nabití, záleží samozřejmě na celkovém vytížení. Při běžném používání, kdy jsem uskutečnil zhruba 25 minut telefonních hovorů denně, odeslal několik textových zpráv, občas se připojil na internet přes datové přenosy nebo si stahoval e-maily, mi Touch2 vydržel okolo dvou dnů. Podsvícení jsem měl nastavené na poloviční hodnotu. Při využívání Wi-Fi nebo GPS budete muset nabíjet už po několika hodinách.

Fotoaparát
Touch2 má hodně společného s dříve recenzovaným HTC Touch Cruise ´09. Kromě stejného displeje, procesoru a téměř shodných výsledků v oblasti výkonu, mají i stejné fotoaparáty a bohužel stejně bídné zpracování fotografií. Papírově možná 3,2 MPx vypadá hezky, ale jak už snad všichni dobře víme, rozlišení kvalitní snímek ještě nedělá a přesně to platí i pro Touch2.

Klepněte pro větší obrázek

Fotky jsou málo ostré, barevné zpracování má k originální scéně také dost daleko a fotografování textu či blízkých objektů také není žádný šlágr, ostatně přesvědčit se můžete z přiložených fotografií. Další snímky jsou dostupné v galerii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Co naplat, že v nastavení můžete upravit vyvážení bílé barvy, jasu a citlivosti, na výsledek nijak extra velký vliv stejně mít nebude. Mimochodem automatické nastavení vyvážení bíle barvy fungovalo také dost podivně. Když jsem snímal scénu na první pokus, byly barvy nažloutlé, na další zase našedivělé, a to jsem se nijak výrazně nepohyboval a snažil se držet pevnou pozici. Snímky se ukládají do formátu JPG v maximálním rozlišení 2048x1536px a do EXIFu lze uložit i informaci o GPS pozici. Touch2 zvládá také záznam videa ve formátu MP4 v rozlišení 352×288 px. Ani u záznamu ale žádné zázraky nečekejte, fotoaparát je zkrátka podprůměrný.


Bonusový software
Touch2 nabízí odlehčenou verzi uživatelského prostředí TouchFLO 2D, které oproti plnohodnotnému 3D pluginu, kterým je vybavený třeba Touch Pro2, nenabízí takové množství funkcí a efektů, ale přesto pro ovládání systému a přístup k základním aplikacím z hlavní obrazovky postačí a díky novým barevným ikonkám vypadá zase o poznání veseleji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

TouchFLO se skládá z několika částí. Tou hlavní je plugin na obrazovku Dnes, který je rozdělený do několika záložek (Doma, Kontakty, Zprávy, E-maily, Internet, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Vyhledávání na mapách, Nastavení a Programy), mezi kterými se můžete posouvat pomocí spodní lišty. Oproti TouchFLO 3D neumí 2D verze jednotlivé záložky vypínat a používat je tedy musíte vždy všechny, to ale ničemu příliš nevadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Opera Mobile 9.5
Výrobce opět zvolil jako výchozí internetový prohlížeč mobilní Operu ve verzi 9.5, která nabízí spoustu pokročilých funkcí, jako například plynulé zoomování, možnost více otevřených stránek najednou, blokování reklamy a spoustu dalších vlastností. Na QVGA displeji není prohlížení webových stránek úplně dokonalé, je to dáno malou úhlopříčkou a nízkým rozlišením. Nový Internet Explorer ale také doporučuji vyzkoušet, stále sice neumí otevřít několik stránek najednou, ale jeho jádro nyní stránky vykresluje velmi dobře, i když s rychlostí stále vyhrává Opera.

Klepněte pro větší obrázek

HTC Task Manager
Jednoduchý správce aplikací, který můžete vyvolávat ze základní obrazovky Dnes. Dokáže zobrazit aktuálně spuštěné programy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat, a to buď jednotlivě, nebo hromadně.

Klepněte pro větší obrázek

Adobe Acrobat Reader 2.0
Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo rychlý přechod na požadovanou stránku.

HTC Audio Manager a HTC Album
Pro přehrávání je k dispozici program Audio Manager (Knihovna médií); jedná se o konkurenta pro originální Windows Media Player. Audio Manager je mnohem lépe uzpůsobený pro snadné ovládání pomocí prstů a jeho uživatelské rozhraní je celkově velice příjemné. To samé se dá napsat i o programu HTC Album, který nahrazuje standardní prohlížeč obrázků a navíc si poradí i s přehráváním videa ve formátu MP4.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

RSS Hub a JAVA
RSS Hub je jednoduchá čtečka RSS kanálů, do které si můžete přidávat své vlastní oblíbené servery. V nastavení lze upravit časový interval pro stahování novinek a podcastů, změnit výchozí úložiště a upravit notifikace, kterými vás systém na nové zprávy upozorní.  V telefonu dále naleznete jednoduchý emulátor Java aplikací. Nečekejte od něj žádné zázraky, poradí si opravdu jen s těmi jednoduššími midlety (Opera Mini). Windows Mobile zkrátka s Javou není až takový kamarád.


Závěr
Stejně jako nedávno recenzovaní mivvy one, je i HTC Touch2 cílený spíše na méně náročné uživatele, které ale určitě nezklame. Rozhodně si jej dovedu představit jako pěkný vánoční dárek třeba pro manželku/přítelkyni, samozřejmě alespoň trochu technicky zdatnou :-) . V době psaní recenze (říjen 2009) se koncová cena pohybovala okolo 7 600,- Kč; i tento telefon se tedy pro spoustu čtenářů může stát jakousi vstupenkou do světa Windows Mobile, a až na nepovedený fotoaparát a malé rozlišení displeje mu není příliš co vytýkat, i když absence kamerky pro videohovory také trochu zamrzí. Na druhou stranu při GPS navigaci a všeobecné organizaci času vás určitě nezklame, a to zejména díky bezproblémové synchronizaci dat s Outlookem, což je obrovská výhoda všech Windows Mobile zařízení. Sečteno a podtrženo, Touch2 nabízí vyrovnané hardwarové parametry, dobře optimalizovaný systém a především vám může být velmi dobrým pomocníkem s příjemnými rozměry, navíc za přijatelnou cenu.

Na závěr bych poprosil všechny čtenáře, aby případné dotazy týkající se nastavení systému a funkčnosti aplikací, směřovali přímo do našeho fóra. V komentářích, které slouží spíše k obecným dotazům/připomínkám, se takové otázky často ztratí a ve fóru je navíc mnohem větší šance, že vám na ně někdo odpoví :-). Všechny fotografie publikované v recenzi si můžete prohlédnout v Galerii.

hce counter

Článek byl převzat z webu www.SmartMania.cz

Váš názor Další článek: Nokia Booklet 3G startuje v USA, dokáže obstát?

Témata článku: HTC, Smartphony, Recenze, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, HTC Hero, HTC Touch, HTC Touch 2, HTC Touch 3G, HTC Touch Cruise, HTC Touch Cruise 09, Mivvy One, Klasický styl, Fixní fokus, Běžné zobrazení, Zpětná kompatibilita, Jednoduchý systém, Zkušební verze, Obrovská výhoda, Defaultní nastavení, Resco, Rychlá nabídka, Rychlý přechod, Optimalizovaný systémSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
V Koreji otestovali zrušený LG Rollable. Mobil s výsuvným displejem měl potenciál, ale asi by nenadchl

V Koreji otestovali zrušený LG Rollable. Mobil s výsuvným displejem měl potenciál, ale asi by nenadchl

** LG Rollable to na trh těsně nestihl, mobilní divize skončila** Dostali jej zaměstnanci LG, a jeden z nich jej zapůjčil na testování ** Telefon měl velký potenciál, ale současně i technologické rezervy

Martin Chroust
Rolovací displejFlexibilní displej
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView