HTC: tři komunikátory a UMPC jako bonus

Unikátní Shift je konečně mezi námi a opravdu má dva procesory a operační systémy. Těšíme se i na ostatní nová HTC.
Kapitoly článku

Pulty českých obchodů v brzké době ozdobí čtyři nové přístroje s logem HTC. Trojici komunikátorů na platformě Windows Mobile doplňuje ultra přenosný osobní počítač s Windows Vista. Společnost HTC provedla obvyklou technologickou inovaci dvou modelů, navrch přidala nový, průmyslový komunikátor a horoucně očekávané a spekulacemi ovinuté UMPC Shift. Inovace se nesou ve jménu rychlejších procesorů, větší kapacity pamětí a především podpory sítí třetí generace včetně podpory bleskového HSDPA. Nahlédněme do oficiální specifikace a uveďme kusé informace na pravou míru.

HTC Shift

Ultramobilní osobní počítače se ještě batolí v plenkách a HTC již převrací zažité zvyklosti. Vměstnat do krabičky o rozměrech 207 × 129 × 25 milimetrů komunikační GSM/UMTS modul, plnohodnotnou qwerty klávesnici a dvojici procesorů, které využívají současně dva operační systémy... To chce pořádnou porci kuráže. Účel však světí prostředky: operační systém Windows Vista Business umožňuje využívání všech běžných aplikací, avšak spouštět tohoto molocha pro stažení a přečtení dvou e-mailů není rychlé ani efektivní po energetické stránce. Proto HTC přidává druhý operační systém nazývaný SnapVUE (postavený na Windows Mobile 6), který je k dispozici okamžitě po zapnutí přístroje. Tedy podobně, jako běžné komunikátory. HTC Shift tedy skloubí dva přístroje v jednom balení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
HTC Shift

Operační systém Windows Vista pohání procesor Intel Stealey taktovaný na 800 Mhz v kombinaci s čipovou sadou 945GMS a 1 GB RAM typu DDR2. Pro ukládání dat slouží 1,8“ pevný disk s kapacitou 40 či dokonce 60 GB. Druhý systém pak využívá procesor od Qualcommu s přesně s poloviční frekvencí a pamětí RAM o kapacitě 64 MB. ROM pak činí 128 MB a kapacitu lze rozšířit paměťovými kartami typu SDIO. Dva zcela oddělené procesory i paměti umožňují současný běh obou operačních systémů a jednoduché přepínání mezi nimi. Osobně jsem velmi zvědav na funkční propojení obou systému: zda se budou stažené e-maily, události, kontakty a další podobné informace automaticky synchronizovat mezi systémy.

HTC Shift disponuje komunikačním modulem pro sítě druhé i třetí generace, včetně třešničky v podobě HSDPA s rychlostí 3,6 Mbit/s (pomiňme praktickou využitelnost danou nejistou podporou operátora). Nechybí dokonce kamera pro videohovory. Myslím však, že Shift jako zařízení pro hlasovou komunikaci nenajde příliš časté uplatnění. Mobilní datové přenosy poslouží jako vždy dostupné pojítko k službám internetu. Zároveň nechybí standardní nabídka bezdrátových technologií – Bluetooth ve verzi 2.0 a Wi-Fi 802.11b/g. Spoustu potenciálu spolu s plnohodnotným operačním systémem skrývá také standardní, byť jeden konektor USB 2.0.

Dřívější zprávy hovořily o displeji s fantastickým rozlišením 1024 x 800 bodů, oficiální specifikace však vyčíslily „jen“ 800 x 480 bodů. Vzhledem k úhlopříčce přes 17 cm nemusí jít o žádnou tragédii a uvidíme, co přinese praktická zkušenost. O napájení se stará akumulátor o kapacitě 2700 mAh, který by měl utáhnout až dvě hodiny provozu operačního systému Windows Vista. V případě druhého systému odhadujeme zhruba trojnásobek této doby, výrobce udává pouze pohotovostní dobu.

HTC Shift představuje vskutku exkluzivní zařízení, za které si výrobce ovšem namarkuje exkluzivní cenu k hranici čtyř desítek tisíc korun. Teorie vypadá opravdu slibně a velmi se těšíme na praktické zkušenosti.

 • HTC Shift ve zkratce:
 • rozměry: 207 x 129 x 25 mm
 • hmotnost: 800 g
 • operační systém: Windows Vista Business, SnapVue
 • procesor: Intel Stealey 800 MHz, Qualcomm MSM 7200 400 MHz
 • paměť: HDD 1,8“ 40 (60) GB, 128 MB ROM, 1GB RAM DDR2 + 64 MB RAM
 • displej: dotekový 7“ TFT, 800 x 480 bodů,
 • komunikace: GSM 850/900/1800/1900 + GPRS a EDGE, UMTS 2100 + HSDPA 3,6 Mbit/s
 • bezdrátový přenos dat: Bluetooth 2.0, Wi-Fi 802,11 b/g
 • porty a sloty: 1 x USB 2.0, VGA out, audio 3,5 mm jack, SDIO
 • akumulátor: Li-Ion 2700 mAh

Témata článku: HTC, Smartphony, Komunikátory, Bonus, HTC P6500, HTC S730, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Dual, Výsuvná klávesnice, Jak, Praktická zkušenost, Klasický komunikátor, Komunikátor, Dobré řešení, Průměrný procesor, Exkluzivní zařízení


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40