HTC: tři komunikátory a UMPC jako bonus

Unikátní Shift je konečně mezi námi a opravdu má dva procesory a operační systémy. Těšíme se i na ostatní nová HTC.
Kapitoly článku

Pulty českých obchodů v brzké době ozdobí čtyři nové přístroje s logem HTC. Trojici komunikátorů na platformě Windows Mobile doplňuje ultra přenosný osobní počítač s Windows Vista. Společnost HTC provedla obvyklou technologickou inovaci dvou modelů, navrch přidala nový, průmyslový komunikátor a horoucně očekávané a spekulacemi ovinuté UMPC Shift. Inovace se nesou ve jménu rychlejších procesorů, větší kapacity pamětí a především podpory sítí třetí generace včetně podpory bleskového HSDPA. Nahlédněme do oficiální specifikace a uveďme kusé informace na pravou míru.

HTC Shift

Ultramobilní osobní počítače se ještě batolí v plenkách a HTC již převrací zažité zvyklosti. Vměstnat do krabičky o rozměrech 207 × 129 × 25 milimetrů komunikační GSM/UMTS modul, plnohodnotnou qwerty klávesnici a dvojici procesorů, které využívají současně dva operační systémy... To chce pořádnou porci kuráže. Účel však světí prostředky: operační systém Windows Vista Business umožňuje využívání všech běžných aplikací, avšak spouštět tohoto molocha pro stažení a přečtení dvou e-mailů není rychlé ani efektivní po energetické stránce. Proto HTC přidává druhý operační systém nazývaný SnapVUE (postavený na Windows Mobile 6), který je k dispozici okamžitě po zapnutí přístroje. Tedy podobně, jako běžné komunikátory. HTC Shift tedy skloubí dva přístroje v jednom balení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
HTC Shift

Operační systém Windows Vista pohání procesor Intel Stealey taktovaný na 800 Mhz v kombinaci s čipovou sadou 945GMS a 1 GB RAM typu DDR2. Pro ukládání dat slouží 1,8“ pevný disk s kapacitou 40 či dokonce 60 GB. Druhý systém pak využívá procesor od Qualcommu s přesně s poloviční frekvencí a pamětí RAM o kapacitě 64 MB. ROM pak činí 128 MB a kapacitu lze rozšířit paměťovými kartami typu SDIO. Dva zcela oddělené procesory i paměti umožňují současný běh obou operačních systémů a jednoduché přepínání mezi nimi. Osobně jsem velmi zvědav na funkční propojení obou systému: zda se budou stažené e-maily, události, kontakty a další podobné informace automaticky synchronizovat mezi systémy.

HTC Shift disponuje komunikačním modulem pro sítě druhé i třetí generace, včetně třešničky v podobě HSDPA s rychlostí 3,6 Mbit/s (pomiňme praktickou využitelnost danou nejistou podporou operátora). Nechybí dokonce kamera pro videohovory. Myslím však, že Shift jako zařízení pro hlasovou komunikaci nenajde příliš časté uplatnění. Mobilní datové přenosy poslouží jako vždy dostupné pojítko k službám internetu. Zároveň nechybí standardní nabídka bezdrátových technologií – Bluetooth ve verzi 2.0 a Wi-Fi 802.11b/g. Spoustu potenciálu spolu s plnohodnotným operačním systémem skrývá také standardní, byť jeden konektor USB 2.0.

Dřívější zprávy hovořily o displeji s fantastickým rozlišením 1024 x 800 bodů, oficiální specifikace však vyčíslily „jen“ 800 x 480 bodů. Vzhledem k úhlopříčce přes 17 cm nemusí jít o žádnou tragédii a uvidíme, co přinese praktická zkušenost. O napájení se stará akumulátor o kapacitě 2700 mAh, který by měl utáhnout až dvě hodiny provozu operačního systému Windows Vista. V případě druhého systému odhadujeme zhruba trojnásobek této doby, výrobce udává pouze pohotovostní dobu.

HTC Shift představuje vskutku exkluzivní zařízení, za které si výrobce ovšem namarkuje exkluzivní cenu k hranici čtyř desítek tisíc korun. Teorie vypadá opravdu slibně a velmi se těšíme na praktické zkušenosti.

 • HTC Shift ve zkratce:
 • rozměry: 207 x 129 x 25 mm
 • hmotnost: 800 g
 • operační systém: Windows Vista Business, SnapVue
 • procesor: Intel Stealey 800 MHz, Qualcomm MSM 7200 400 MHz
 • paměť: HDD 1,8“ 40 (60) GB, 128 MB ROM, 1GB RAM DDR2 + 64 MB RAM
 • displej: dotekový 7“ TFT, 800 x 480 bodů,
 • komunikace: GSM 850/900/1800/1900 + GPRS a EDGE, UMTS 2100 + HSDPA 3,6 Mbit/s
 • bezdrátový přenos dat: Bluetooth 2.0, Wi-Fi 802,11 b/g
 • porty a sloty: 1 x USB 2.0, VGA out, audio 3,5 mm jack, SDIO
 • akumulátor: Li-Ion 2700 mAh

Témata článku: HTC, Smartphony, Komunikátory, Bonus, HTC P6500, HTC S730, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Dual, Dobré řešení, Komunikátor, Průměrný procesor, Klasický komunikátor, Exkluzivní zařízení, Výsuvná klávesnice, Jak, Praktická zkušenostSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Herní filozofie: Indie hry změnily herní svět a jejich trend nekončí

Herní filozofie: Indie hry změnily herní svět a jejich trend nekončí

Dnes může vydat hru doslova každý. I když je to malá hra na 10 minut, na Steam ji dostanete. Tato svoboda vedla k tomu, že her vychází stovky, vydavatele nepotřebují a často udělají větší díru do herního světa než kdejaký AAA titul.

Vojtěch Matušinský
TémaIndie
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry