HTC Wizard: malý komunikátor s velkou klávesnicí

Od společnosti, která vyrábí oblíbené komunikátory MDA pro T-Mobile nebo Dataphone pro Eurotel se brzy dočkáme zajímavých novinek: komunikátorů Wizard 110 a Wizard 100. Ty budou vybaveny vysouvací plnohodnotnou klávesnicí, velkým displejem, datovými funkcemi a jeden z nich i megapixelovým digitálním fotoaparátem.
HTC Wizard: malý komunikátor s velkou klávesnicí

Jsou tomu již téměř dva měsíce, kdy na veřejnost pronikly první a neověřené informace o novém komunikátoru HTC Wizard. Ty se včera potvrdily, protože americký schvalovací úřad FCC udělil tomuto komunikátoru certifikaci, tolik potřebnou pro otevření všech významných světových trhů. Nejen toho severoamerického. Přístroje jsou rovnou dva, liší se v podstatě jen výbavou. Po stránce designu a konstrukce však se svými předchůdci nemají moc společného.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC Wizard 110 a 100 vedle sebe • model 100 s vysunutou klávesnicí

Fotografie nám poskytl norský server WindowsMobile.no, více obrázků najdete zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC Wizard 100

Jen pěkně od boku

Za komunikátorem Wizard stojí známá společnost HTC, která nejen že vyrábí a vyvíjí komponenty kapesních počítačů pro renomované výrobce v čele s koncernem HP, ale úspěšně vyrábí také vlastní řadu chytrých telefonů. Ty pak prodává především prostřednictvím mobilních operátorů a s jejími výrobky jste se pod názvy MDA (u T-Mobile) nebo DataPhone (u Eurotelu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání novinky s MDA Compact

Novinka s příznačným přídomkem Čaroděj působí kouzelně hned při prvním pohledu svým vzhledem. V pohotovostním stavu se v podstatě jedná o běžný kapesní počítač s velkým dotykovým displejem a zabudovanou telefonní částí, který není svému okolí ničím nápadný. Překvapení nastane při zatlačení na levý bok přístroje, který se ladně odsune do boku a odkryje tak plnohodnotnou QWERTY klávesnici ukrytou pod ním. Klávesnice je tedy orientována u delšího okraje přístroje, tudíž se zobrazení informací na displeji při vysunutí klávesnici otočí do landscape módu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čáry máry a na světě je plnohodnotná klávesnice

Klávesy jsou dostatečně velké – větší, než tlačítka komunikátoru palmOne Treo 650 a jsou od sebe dostatečně vzdálena, takže ani silnější palce zřejmě nebudou mít se zadáváním textu příliš obtíží. Pro rychlou orientaci na klávesnici potěší výrazné hmatové značky, naopak úplná absence numerické řady kláves (jak ji známe z běžných klávesnic) přinese znevýhodnění při zadávání lokalizovaných textů s našimi háčky a čárkami. V anglické verzi se číslice zadávají prostřednictvím přeřaďovače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístroj je poměrně malý, klávesnice ale přesto dostatečně velká

Velký dotykový displej je trochu zklamáním: rozlišení 320 × 240 obrazových bodů bylo sice dlouhou dobu standardem této třídy kapesních zařízení, jeho použití v dnešní době však může na někoho působit jako zpátečnické. Především ve srovnání s konkurencí komunikátorů a kapesních počítačů americké společnost palmOne nebo řešení postavených na bázi Linuxového jádra, které jsou mezi výrobci stále populárnější.

Oslňující není ani hardwarová výbava novinky – nepříliš nový procesor OMAP850 společnosti Texas Instruments při svém taktu 195 Mhz bude spíše poklidným valachem než divokým mustangem, stejně tak čtyřiašedesát megabajtů operační paměti je nutným standardem pro rozumné využití přístroje. Úložný paměťový prostor lze samozřejmě rozšiřovat také prostřednictvím paměťových karet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení na displeji se po vysunutí klávesnice otočí

HTC Wizard je teprve druhým již představeným kapesním počítačem vybaveným nejnovější verzí operačního systému Microsoft Windows Mobile 5.0, přesněji ve verzi 5.1.1702. Tento operační systém prozatím ve svém ultratenkém komunikátoru slíbila americká společnost Motorola.

Z dalších vlastností přístroje stojí za zmínku již snad pouze digitální fotoaparát s rozlišením 1,3 megapixelu. Ten je ovšem pouze u vyššího modelu s kódovým označením 100. Chudší model 110 nemá fotoaparát žádný. Nebude však chybět podpora rychlých datových přenosů s využitím technologií GPRS a EDGE (v blíže neupřesněné konfiguraci) a bezdrátová konektivita prostřednictvím Bluetooth nebo WiFi (ve specifikacích IEEE 802.11b/g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možná se za rok objeví i v nabídce T-Mobilu či Eurotelu

Přijde pozdě?

Komunikátor HTC Wizard je vzhledově i koncepčně zajímavé zařízení, jehož hardwarová výbava je již v dnešní době spíše průměrná. To není vzhledem k plánovanému datu uvedení do prodeje až v první čtvrtině příštího roku příliš lichotivá vyhlídka. Konkurence totiž nespí a otázkou zůstává, jaké přístroje bude mít za půl roku na trhu.

Více fotgrafií si můžete prohlédnout v článku serveru WindowsMobile.no. 

Diskuze (8) Další článek: Route 66 a Symbian UIQ: ideální dvojka pro navigaci s mobilem

Témata článku: HTC, Smartphony, Windows, Software pro mobily, Palm Treo 650, T-Mobile MDA Compact, Malý komunikátor, Komunikátor, Vyhlídka, Norský server, Wizard


Určitě si přečtěte