Huawei 5G CPE Pro 2 je nový univerzální modem. Zvládá mnoho pásem a Wi-Fi 6

Huawei na nedávné tiskové konferenci v Barceloně uvedlo vedle ohebného smartphonu Huawei Mate Xs a nové generace notebooků také zařízení pro připojení k internetu. Špičkou portfolia síťových prvků se stal inteligentní router nové generace Huawei 5G CPE Pro 2. Podporuje mnoho frekvenčních pásem včetně sítí páté generace a také nejnovější standard Wi-Fi 6.

Výrobce se chlubí tím, že se mu krabičku modemu proti minulé generaci podařilo zmenšit o 30 %. Modem je postaven na 7nm čipové sadě Balong 5000, kterou najdeme i v 5G smartphonech Huawei. Čipset podporuje mimo jiné agregovaná pásma až do šířky 200 MHz, maximální stahovací rychlost až 3,6 Gbit/s a je stavěn na 5G sítě typu NSA (non-stand alone) i SA (stand alone).

Až 128 připojených zařízení

Kromě čtyř 5G TDD frekvenčních pásem (n41 / n77 / n78 / n79), která uměla už první generace modemu CPE Pro, přidává CPE Pro 2 podporu pro sedm dalších 5G FDD frekvenčních pásem (n1 / n3 / n5 / n7 / n28 / n38 / n40). Tím se zařízení stává univerzálně použitelné prakticky ve všech 5G sítích mobilních operátorů kdekoli na světě. Novinkou je také technologie 5G Super Uplink, která kombinuje výhody FDD a TDD pásem a navyšuje tak maximální rychlosti pro uplink, tedy přenosy směrem ze zařízení. Ty budou klíčové například v oblastech živého HD vysílání nebo telemedicíny.

Huawei 5G CPE Pro 2 je plně kompatibilní s nejnovějším standardem Wi-Fi 6 (802.11 ax), je schopen připojit až 128 zařízení najednou a podporuje technologii MU-MIMO. O chlazení zařízení se stará nový typ ventilátorů, které jsou schopny dynamicky upravovat svou provozní rychlost tak, aby odpovídala aktuální okolní teplotě. Jsou také o 10 dB tišší než běžná úroveň okolního hluku, nabízí o polovinu účinnější chlazení než v modemu první generace a dokážou snížit povrchovou teplotu routeru až o 5 °C.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: Apple zaplatí za zpomalování starších iPhonů. Majitelům se vrátí 568 Kč za kus

Témata článku: Huawei, Sítě 5G, Wi-Fi, Barcelona, Wi-Fi 6, Modem, ventilátor, Router, Internet, Non-Stand Alon, Generace, Pásmo, Frekvenční pásmo, NSA, Non Stand Alon, Zařízení, Pas, Mat Xs, FDD, Axa


Určitě si přečtěte

T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče