Huawei Ascend D2: vlajková loď dvou tváří [recenze]

Současnou vlajkovou lodí Huawei je model Ascend D2. Papírově dorovnává konkurenci, cenou vítězí, ale praxe odkrývá zajímavé tajnosti.

Huawei Ascend D2 je aktuálně prodávanou vlajkovou lodí výrobce. Na první pohled vůbec nepůsobí špatně. Sice se nejedná o žiletku, kterými se Huawei docela proslavilo, ale o pořádně tlustý a těžký smartphone, jenomže Huawei nemá s Ascendem D2 vůbec malé cíle a směle ho staví mezi nekompromisní konkurenci. Čtyřjádrový procesor, 13 Mpx fotoaparát, 2 GB operační paměti, 5" FullHD IPS displej, certifikace IPX 5/4 či baterie s kapacitou 3 000 mAh se zdají být tutovou zárukou spokojenosti budoucího uživatele. Jak se ale telefon chová v praxi?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei Ascend D2 na tiskových snímcích výrobce

Klíčové vlastnosti:

 • skvělý IPS+ FullHD displej
 • vícebarevná notifikační dioda
 • kvalitní fotografie a video
 • podpora HDR u fotografií i videa
 • stupeň odolnosti IPX 5/4
 • skvělý hlasitý reproduktor
 • funkce USB OTG
 • stereo záznam zvuku
 • možnost vytvářet vlastní profily a motivy
 • plnohodnotný kancelářský balík

Hlavní nedostatky:

 • vysoké zahřívání i při mírné zátěži
 • špatný výkon čtyřjádrového procesoru
 • špatná správa procesů a práce s pamětí RAM
 • nepochopitelně kolísavá výdrž na baterii
 • chybí NFC čip
 • ne zcela odladěné prostředí
 • pro někoho vyšší hmotnost
 • chybí hardwarová spoušť fotoaparátu
 • poblázněné čidlo okolního jasu
 • chybí FM rádio

Huawei Ascend D2
rozměry a hmotnost: 140 × 71 × 9,4 mm, 170 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 441 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 2 GB, baterie: 3 000 mAh
procesor: Hisilicon K3V2 (4× Cortex-A9, 2 GHz, 40nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
35 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter

Bonus v balení

Huawei a obecně čínské firmy mají velmi často problém s nesouladem specifikací uváděných k jednotlivým produktům. Hned na začátku recenze proto jedno důležité varování. Produktové stránky, tisková zpráva a všechny další oficiální zdroje uvádějí vnitřní paměť Ascendu D2 32 GB. Testovaný kousek má ale pouze 16 GB. Jedná se však o vzorek přímo z Číny, kde se specifikace mohou drobně lišit. Proto dbejte na to, abyste telefon kupovali z oficiální české distribuce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení Ascendu D2 najdeme kabel pro využití funkce USB OTG

Telefon dorazil do redakce ve standardní bílé krabičce. Po sejmutí víka nalezneme v plastové vaničce samotný telefon. Ten se vyrábí v bílém a černém provedení, na českém trhu je zatím oficiálně dostupná pouze bílá varianta. Alespoň nebylo těžké barevně sjednotit další obsah balení. Hned pod vaničkou s telefonem je malá krabička s manuály, do kterých je vetknuta sponka potřebná pro vysunutí SIM slotu.

Ještě níže se nachází datový kabel, adaptér do zásuvky a pecková sluchátka s kulatým kabelem, ovládacím panelem a konektorem v přímce s kabelem. Bonusem je přibalený kabel, díky kterému si naplno vychutnáte funkci USB OTG. Zkoušel jsem skrze něj připojit klávesnici, myš, BT myš i klávesnici, flash disk, jiný telefon, se vším si telefon poradil. Dokonce bez problémů dokázal roztočit 2,5" plotnový externí HDD s kapacitou 750 GB a plynule z něj přehrávat například .mkv video. Bod plus pro Huawei.

Sklo, plast, ale i kov

Jak už jsem zmínil v úvodu, Ascend D2 je 5" smartphone a tomu také odpovídají jeho rozměry. Mohly by však, zejména výška, být o něco nižší, vezmeme-li v potaz, že trojice ovládacích tlačítek ubírá místo na displeji. Pro mě osobně ale žádný problém, dávám přednost pohodlné ovladatelnosti palcem před jeho křečovitým krčením a strachem o vystřelení telefonu z dlaně. Ať tak či tak, Ascend D2 má rozměry 140 × 71 × 9,4 mm a váží 170 gramů, na čemž se podepsala zejména baterie s nadprůměrnou kapacitou. Monoblok Ascendu D2 (ano, baterii uživatelsky nevyměníte) je plastový, s odolným sklem nad displejem a kovovým rámečkem po obvodu celého přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čelní strana krytá odolným sklem Gorilla Glass 2 vypadá zcela obyčejně

Huawei Ascend D2 splňuje stupeň odolnosti proti prachu a vodě IPX 5/4. To nezaručuje komplexní vodotěsnost, pouze prachuvzdornost a odolnost proti proudu stříkající vody, proto v této recenzi nečekejte ani podvodní fotografie, ani podvodní video - konektory telefonu totiž nejsou nijak kryty. Drsnější zacházení tedy vydrží, rozhodně se s ním ale nezkoušejte potápět. Odolnosti napomáhá také krycí sklo displeje Corning Gorilla Glass druhé generace. Nad displejem se usídlilo logo Huawei, ještě výše hovorový reproduktor a vpravo od něj potom vícebarevná notifikační dioda, sekundární kamerka a zapomenout nesmíme ani na senzory jasu a přiblížení. Nutno podotknout, že odolné sklo kryje celou čelní stranu přístroje s výjimkou otvoru pro hovorový reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zádech našly, vzhledem k monolitické konstrukci, svoje místo nezbytné popisky

Zadní stranu tvoří lesklý plast, který zrovna nepomáhá pevnému úchopu přístroje a navozuje mylný dojem, že ho lze sejmout. Ve spodní části najdeme nutné popisky a označení přístroje, které kvůli monolitické konstrukci nešlo ukrýt dovnitř. Uprostřed je spousta volného prostoru, kde by se mohla ukrývat NFC anténa, pokud by jí Ascend D2 disponoval. Výše najdeme logo Huawei i s "vějířem" a ještě výše čočku 13 Mpx fotoaparátu, od kterého najdeme ve zvláštním úhlopříčném směru terciální odrušovací mikrofon a LED diodu sloužící jako blesk fotoaparátu. Uvnitř přístroje je potom osazena baterie s kapacitou 3000 mAh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boky telefonu obepíná kovový rámeček, ve kterém je sluchátkový konektor umístěn spolu s výrazným výdechem hlasitého reproduktoru na spodní hraně

Nejzajímavější část přístroje, tedy kovový rámeček, jsem si nechal až na závěr. Ten je rozdělen dvěma plastovými předěly na horní i spodní hraně a obsahuje veškeré zbývající konektory a ovládací prvky. Tedy, na horní hraně nalezneme zcela vlevo umístěný microUSB konektor, uprostřed potom otvor pro vysunutí SIM slotu a vpravo samotný slot, konkrétně na microSIM. Levý bok je zcela holý, zato pravý ukrývá zamykací/vypínací tlačítko a dvojkolébku hlasitosti. Obě tlačítka jsou posazena níže, než by bylo zdrávo, navíc tlačítko zámku displeje není pod, ale nad dvojkolébkou pro regulaci zvuku. Na toto rozložení by se ještě dalo zvyknout, co mě osobně ale hodně vadí, je sluchátkový konektor umístěný vlevo na spodní hraně. Uprostřed je potom perforace pro hlasitý reproduktor a při obou krajích spodní hrany stereo mikrofony, sloužící jako hovorové čí pro nahrávání stereo zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na to, jak je čočka fotoaparátu maličká, jsou výsledné fotografie skvělé • Šuplíček na microSIM

Poblázněný senzor jasu

Ascend D2 plynule nastoupil do ligy 5" smartphonů a rozhodně se zde neztratí. Jeho FullHD zobrazovač s jemností 443 PPI je technologie IPS+ LCD a jeho barevné podání je velmi dobré a vyvážené. Nejedná se sice o syté a mnohdy až příliš živé barvy SuperAMOLEDů, co ale získáte je pocit opravdu věrných barev. Stejně tak pozorovací úhly nejsou žádným problémem. Jediné ouha ve spojitosti s displejem nastává, pokud často střídáte prostředí s různou intenzitou osvětlení. Senzor jasu ne zrovna pohotově reaguje a někdy se stane, že ještě deset vteřin po odemčení displeje je hodnota jasu taková, jaká byla v době jeho zamčení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei nasadilo do Ascendu D2 možnost uživatelsky měnit motivy, nebo je kombinovat mezi sebou. Mění se písmo, styl ikon nebo třeba zamykací obrazovka

Pokud máte nastavený displej na automatický jas, vězte, že senzor jasu nereguluje jas displeje v rámci celé dostupné škály, ale pouze v mnohem menší škále, která odpovídá určité oblasti okolo manuálního posuvníku nastavení jasu. Budete-li tedy mít manuálně nastavený jas na minimum/maximum a při tom zaškrtnutou automatickou korekci, dočkáte se ve stejných světelných podmínkách zcela jiných výsledků. Bonusem k již tak výbornému IPS+ panelu je pak možnost si manuálně nastavit teplotu barev v poměrně širokém rozmezí teplá/studená.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ke standardní možnosti regulace jasu přidává Huawei i regulaci teploty barev

Témata článku: Huawei, Android, Smartphony, Recenze, Vlajková loď, Multimediální centrum, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One X, HTC One X+, Huawei Ascend D2, Nokia Lumia 920, Samsung Ativ S, Samsung Galaxy, Sony Xperia T, Sony Xperia V, PPT, Přibalený kabel, Malá krabička, Špatný výsledek, Kulatý kabel, Ascend, TV +, Nejzajímavější část, Multimediální centra na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída