Huawei Ascend G600: zopakuje úspěch G300? [recenze]

Střední třída telefonů s Androidem se rozrůstá o nový model čínského výrobce Huawei. Zopakuje úspěch staršího sourozence G300?

V létě se Huawei Ascend G300 postaral o malé pozdvižení. Za čtyři tisíce nabídl čtyřpalcový displej s ne zcela běžným rozlišením této kategorie a dalo se na něj i dívat bez nutnosti návštěvy oftalmologa. Hardwarově stačil na všechny běžné úkony a kvalitou fotek porážel i mnohem dražší soupeře. Pokud už se u něj objevil nějaký ten drobný neduh, pohled na cenovku jej okamžitě smetl ze stolu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei Ascend G600 v provedení s bílými a černými zády na oficiálních snímcích

Náročnějším uživatelům, kteří jsou ochotní investovat skoro dvojnásobek, by mohl alespoň papírově přijít zajímavý další model ze stejné stáje, tentokrát s označením Ascend G600. Opět sází na velký displej (v rámci dané cenové kategorie), vyvážené hardwarové parametry a rozumnou cenu. Ne vše je ale naživo tak dobré jako na papíře.

Klíčové vlastnosti:

  • velký kvalitní displej
  • notifikační dioda
  • slot na paměťovou kartu

Hlavní nedostatky:

  • pomalý a hlasitý fotoaparát
  • vrzající konstrukce
  • vyšší hmotnost

Huawei Ascend G600
rozměry a hmotnost: 134 × 68 × 10,5 mm, 110 g
displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 540 × 960, 245 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 930 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Play (2× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 8MPx, video (640 × 480), autofocus, blesk
29 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Velká těžká placka

Konstrukce a s ní související design Ascendu jsou poměrně konzervativní, jedná se (zjednodušeně řečeno) o kvádr s více či méně zaoblenými rohy a hranami, žádné sofistikovanější křivky zde nehledejte. Na zcela rovnou čelní stranu navazuje po obvodu asi milimetrový šedý lem kolem celého těla, vše za ním už je plastová vanička krytu baterie. Její boky jsou zkosené směrem k čelní straně, pokud jste tedy zvyklí držet telefon v jedné ruce a ovládat jej druhou, ke stisku tlačítek na boku telefonu je potřeba prsty držící ruky o něco víc telefon obejmout, abyste na tlačítka dosáhli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Provedení přední strany není nijak výjimečné, dává vzpomenout na půldruhého roku starý Samsung Galaxy S II

Hlavní vypínač se přestěhoval na levou stranu nad ovladače hlasitosti, kde je lépe po ruce. Ve stejné výšce na opačné straně najdeme microUSB konektor, jehož umístění už tak praktické není, při uchopení telefonu v nabíječce kabel zavazí. Tlačítka najdete po hmatu během chviličky, jejich odezvě také nelze nic vytknout. Na horní stranu zbyl už jenom konektor sluchátek (standardní 3,5mm jack), spodní strana zůstala kromě mikrofonu nevyužita.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana už nabídne specifičtější podívanou, zejména díky dvěma reproduktorům prostorového zvuku DTS

Na zádech telefonu upoutá čočka fotoaparátu se zvýšeným okrajem (přesto je mírně zapuštěná), vedle ní se pak schovává dvoudiodový blesk a vespod dvojice mřížek kryjící stereo reproduktory. Po sejmutí krytu se odhalí útroby přístroje, tedy baterie, slot pro SIM kartu klasické velikosti a také místo pro paměťovou microSD kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ascend G600 patří mezi průměrně tlusté mobily

Ascend G600 se vyrábí ve dvou barvách, černé a bílé. Zatímco tmavá varianta má (alespoň podle fotek) matné provedení zad s jemnou vroubkovanou texturou, u světlé verze počítejte s lesklým provedením. Nejenže na něm zůstávají otisky, je i náchylnější na poškrábání. I přes decentní zacházení se na krytu objevilo několik vlasových škrábanců, jejichž počet bude jistě narůstat. Ascend G 600 si v tomto směru může podat ruku s vlajkovou lodí Samsungu, modelem S III, který je na tom úplně stejně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana s fotoaparátem a reproduktory v detailu

U krytu baterie ještě chvíli zůstaneme. Po jeho zacvaknutí sice sedí na svém místě, lícuje se zbytkem těla, nezvládne to však úplně potichu. Při téměř libovolném promačkání, nejvíce pak při silnějším stisku na bocích, se z telefonu ozývá povrzávání a skřípění, jak plastový kryt pracuje. Tento akustický projev sice není nijak hlasitý, pokud jej ale slyšíte skoro při každém uchopení telefonu do ruky, dokáže uživatele pěkně otrávit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po zadní kryt se vkládá paměťová karta a SIM karta

Při prvním rychlém vyhledání základních parametrů na internetu překvapila u Ascendu poměrně nízká hmotnost 110 gramů, která však neodpovídala subjektivnímu vjemu, telefon se zdál být mnohem těžším. Výrobce ve specifikaci na svých stránkách tento údaj taktně vynechal (nebo dobře ukryl), proto přišlo na řadu převážení. Domácí váha ukázala údaj 147 gramů včetně SIM a paměťovky. V kontextu většího těla to není žádná katastrofa, pokud však počítáte s prvním údajem, můžete být po vybalení z krabice nemile překvapeni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení nechybí kromě samotného telefonu ani nabíječka s kabelem

Vlastní balení neukrývá žádné překvapení, kromě telefonu, baterie a několika manuálů zde najdete USB kabel, nabíječku (s USB konektorem, bez kabelu) a obyčejné plastové pecky. Paměťová karta není životní nutností, raději ale počítejte s jejím nákupem, pokud ještě žádnou nemáte, protože paměťové úložné prostory telefonu jsou spíše skromné.

Témata článku: Huawei, , , , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One X, HTC One X+, Huawei Ascend G300, Huawei Ascend G600, LG Optimus, LG Optimus L9, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy S III, Sony Xperia P, Rozpaky, #Huawei, Rychlé vyhledání, Akustický projev, Hlasitý výstup, Úspěch, Stejný prostor,