Huawei Ascend G750: dvousimkový pracant [recenze]

Huawei vyráží proti konkurenci s vlastní představou o tabletofonu s dualSIM ve střední třídě. Jak si stojí?
Kapitoly článku

Budete-li Huawei Ascend G750 hledat i v zahraničí, najdete jej pod označením Honor 3X. Telefon jde s dobou, takže se připravte na pořádnou „plácačku“, hlavně ale nabídne dvojici slotů pro SIM, což u tohoto výrobce nebývalo v našich končinách zvykem. Výkonově by díky osmijádru a dvěma gigabajtům paměti neměl strádat, má tedy poměrně dobré předpoklady se na trhu chytnout, pokud si tyto dobré vstupní parametry nepokazí nějakou chybou, která není na první pohled vidět.

První dojmy:

  • Ochranná fólie na displej přímo v balení a nalepena
  • Displej má pěkné syté barvy, nižší rozlišení nijak nevadí
  • Sloty pro SIM vyžadují rozdílnou velikost karet
  • Osmijádro a dvě giga RAM – výkon by neměl být problém

Huawei Ascend G750
G750-U10
rozměry a hmotnost: 150 × 77 × 9,0 mm, 162 g
displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSD, RAM: 2 GB, baterie: 3 000 mAh
procesor: Mediatek MT6592 (8× Cortex-A7, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.2 (Jelly Bean)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
34 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Design, konstrukce

Konstrukce telefonu je kompletně plastová, šedý lem kolem boků přístroje je jen imitace kovu, což však nijak neubírá celkově povedenému designu. I přes poměrně velké rozměry (odpovídající displeji) je telefon tuhý ve zkrutu, neprohýbá se, pouze zadní kryt u levého boku vykazoval při stisknutí mírné polupávání. To však nebylo nijak hlasité a na vině mohl být i fakt, že společně s telefonem dorazil i alternativní kryt s flipem. Ten se s originálním poměrně často na zádech telefonu střídal a neustálým měněním mohla snadno vzniknout drobná vůle. Flipový kryt je silnější, jemu se lupání vyhnulo. Zkušenosti se jeho používáním jste si již mohli přečíst v samostatném článku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Krabička nese alternativní název Honor 3X • Zadní strana telefonu s oběma kryty • Flipový kryt na telefonu
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail uchycení flipu • Kryt v akci • Flip lze otočit až na záda telefonu

Ascend G750 se drží vyzkoušených rysů a při návrhu se zbytečně neexperimentovalo. Díky zaobleným rohům, mírně zkoseným stranám a u krajů lehce zakřivenému zadnímu krytu sedne telefon dobře do ruky, netlačí, ani neřeže. Stěží lze něco vytknout ovládacím prvkům na bocích – nahoře je to konektor sluchátek, vespod microUSB s mikrofonem, hlavní vypínač společně s regulací hlasitosti pak najdete na pravém boku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bez zbytečných designových výstřelků se Huawei drží osvědčených řešení, která v praxi dobře fungují

Vypínač je umístěn pod regulátorem zhruba v polovině výšky těla, řešení se v mnohém podobá Xperiím od Sony, byť není tak designově výrazný. Tlačítka mají jasné hmatové oddělení, zřetelný stisk a poskytují dostatečný odpor i odezvu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail tlačítek a horní hrany Ascendu s konektorem sluchátek

Celou zadní stranu tvoří tenoučký plastový kryt baterie. Pod ním se po vyjmutí akumulátoru s kapacitou 3 000 mAh zpřístupní sloty pro SIM a microSD. Obě SIM jsou označeny jako 3G, nemusíte tedy jejich pořadí volit podle toho, který slot umí rychlejší data. Zamrzí rozdílná velikost slotů, primární je microSIM, sekundární vyžaduje miniSIM. Balení telefonu je poměrně strohé, omezuje se pouze na nabíječku a datový kabel.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hlasitému reproduktoru pomáhá DTS • Třináctimegapixelový snímač s přisvětlovací diodou
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přístup k baterii • Odkrytovaný telefon • Přístup ke slotům pro SIM a microSD

Displej

Tělo telefonu není nikterak zbytečně nafouknuté, rámečky kolem displeje jsou široké tak akorát, aby se do nich vtěsnaly příslušné ovladače. Nad displejem je to reproduktor spolu s logem výrobce, čočkou fotoaparátu, senzory a maličkou notifikační diodou. Ve tmě zbytečně neoslňuje, škoda, že její funkčnost nelze nijak nastavit.

Pod displejem je k dispozici trojice senzorových tlačítek, zleva jsou Zpět, Domů a Menu. Poslední spuštěné aplikace zpřístupníte méně obvyklou kombinací podržení tlačítka Menu. Delším stiskem tlačítka Domů, které je k tomuto úkony voleno častěji, spustíte vyhledávání. Tlačítka jsou přiměřeně podsvětlena, u bílé (testované) varianty mohou zejména ve dne splývat s okolím, to je však problém trápící spoustu bílých telefonů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Senzorová tlačítka a horní okraj displeje s reproduktorem, čelní kamerou a senzory

Po vybalení telefonu obvykle putuje tenká krycí fólie displeje přímo do koše, protože se jedná pouze o ochranu při transportu. Na Ascendu najdete nalepenou přesně vyřezanou ochrannou fólii zamezující škrábancům na displeji – pokud byste podobný výrobek pořizovali samostatně, přišel by vás na několik stokorun, které takto můžete investovat třeba do nákupu paměťové karty.

Velký, 5,5" displej nemusí parametrově nadchnout každého, rozlišení 720 × 1 280 mu však na funkčnosti nijak neubírá. Při detailním zkoumání zaznamenáte jednotlivé pixely, během každodenního používání si na hrubý rastr nebo rozkostičkované zobrazení ani nevzpomenete.

IPS panel má velmi syté barvy, nikoliv však nepřirozeně saturované. S výchozí modrou tapetou a vyšším jasem (lze řídit i automaticky) možná při prvním spuštění pojmete podezření na AMOLED, černá však panel prozradí. Displej má hodně široké pozorovací úhly, nepatrného ztmavnutí zobrazení si všimnete až v krajních polohách, ze kterých se na něj ale budete dívat málokdy. Čitelnost na slunci je zcela bezproblémová, telefon nabídne i možnost ovládání v rukavicích. Pokud by vám přeci jen podání displeje nevyhovovalo, lze upravit teplotu barev.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aktivace režimu v rukavicích • Nastavení teploty barev

Témata článku: Honor, Huawei, , , , , Huawei Ascend G750, Huawei Honor 3X, Xiaomi Redmi, Xiaomi Redmi Note, Běžný stav, Mírný šum, Odpovídající displej, Statický obraz, Hrubý rastr, Mb volný, Prvotní připojení, Zdlouhavý proces, Sezam, Každodenní používání, Pracant, Nový disk, Jediný reproduktor, Užitečný nástroj, Vybavený konkurent,