Huawei Ascend Mate: Obelix mezi Androidy [recenze]

Tablet nebo telefon? A není to jedno, pokud vám daná velikost vyhovuje? Seznamte se c šestipalcovou plackou Huawei Ascend Mate.

Před zhruba třemi roky uvedlo HTC na tehdejší dobu nevídaného obra s Androidem v podobě modelu Desire HD. Úhlopříčka měla 4,3“ a mnoha uživatelům připadal tento telefon neskutečně velký a neohrabaný. Dnes patří tento rozměr mezi průměr, top modely všech výrobců jsou ještě větší a na trh se dostávají už i „telefony“ s více než šestipalcovou úhlopříčkou. V této kategorii telefonních (jestli se tato zařízení ještě dají nazvat telefony) obrů zatím proti sobě stojí Samsung Galaxy Mega a Huawei Ascend Mate, a další soupeři tu budou co nevidět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei Ascend Mate na tiskových snímcích výrobce

Pomalu vzniká kategorie zařízení cílící na specifickou skupinu uživatelů – sedmipalcové a větší tablety jsou pro ně příliš velké a těžké, pětipalcové telefony nenabídnou dostatečnou pracovní plochu. Má tento segment trhu šanci na úspěch, nebo je to jen pokus výrobců něco vyrobit s nadějí, že se experiment uchytí?

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní 6,1“ displej
  • funkce pro ovládání jednou rukou
  • čtyřjádrový procesor 1,5 GHz a 2 GB RAM
  • baterie s vysokou kapacitou

Hlavní nedostatky:

  • přehřívání při vysoké zátěži
  • průměrná velikost vnitřního úložiště
  • delší doba nabíjení

Huawei Ascend Mate 32GB 3G
rozměry a hmotnost: 164 × 86 × 9,9 mm, 198 g
displej: 6,1", kapacitní IPS LCD, 1 280 × 720, 241 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 4 050 mAh
procesor: Hisilicon K3V2 (4× Cortex-A9, 2 GHz, 40nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Skutečný obr

Mate má úhlopříčku displeje 6,1“, což je zhruba o polovinu více, než mívají dnešní Androidy střední třídy. I přes poměrně tenký rámeček na bocích displeje a nikterak velké okraje nad a pod displejem narostl „telefon“ (vzhledem k možnosti ze zařízení volat jej tak budeme nazývat) na 164 × 86 × 9,9 mm. Dnešní vlajkové lodě (Samsung Galaxy S4 nebo HTC One) se vejdou do velikosti jeho displeje a ještě mají na bocích místo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bez měřítka vypadá Ascend Mate jako zcela obyčejný mobil

Na druhou stranu ve srovnání s běžným sedmipalcovým tabletem (Nexus 7) je velikostní rozdíl ještě markantnější. Pokud v porovnání s velkými telefony působí mírně přerostle, ve srovnání s tablety je drobný a působí mnohem kompaktnějším dojmem. Asi nejzásadnějším parametrem, díky kterému mohou tyto přerostlé telefony zabodovat u uživatelů, je hmotnost. Necelých 200 gramů sice není málo (zhruba o polovinu více než top telefony), pořád je to ale hodně velký rozdíl v porovnání s tablety, které se málokdy dostanou pod 300 (například Nexus 7 má 340, druhá generace 290, v 3G variantách mají o něco víc).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda jsou z matného plastu příjemného na omak

Zatímco ve většině českých eshopů najdete Ascend jen v bílé variantě, na test dorazila tmavá verze. Ta kombinuje černou přední a zadní stranu s šedohnědými boky. Celá konstrukce je nerozebíratelná, ke 4 050mAh akumulátoru se nedostanete. SIM karta (ve velikosti microSIM) se vkládá do slotu na horní straně, paměťová karta microSD má svoje místo v horní třetině levého boku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ascend Mate měří v pase 10 mm, jako tlustý ale nepůsobí

Oba sloty jsou kryty záslepkou, kartu stačí v obou případech zmáčknout a sama kousek vyjede, aby ji bylo možné snadno vyjmout. Na výměnu nepotřebujete žádnou jehlu, skrytá dvířka, jako má třeba iPhone či Nexus 4, ale vypadají elegantněji. MicroUSB konektor najdete uprostřed spodní strany, konektor pro sluchátka dělá na horní straně společnost slotu pro SIM a hlavní vypínač i regulátor hlasitosti jsou umístěny shodně na pravém boku.

Klepněte pro větší obrázek
Teprve v porovnání s obecně známým předmětem vynikne velikost telefonu

Tlačítka najdete dobře i po hmatu, jelikož jsou na jedné straně, možná by mohla být o trošku lépe hmatově odlišena. Jejich odpor je přiměřený a zpětná vazba je jasná, pokaždé poznáte bezpečně, že jste tlačítko stiskli. Umístění více sedí pravákům, kteří telefon drží v levé ruce (na tlačítcích mají ukazováček a prostředníček) a pravou jej obsluhují. Zapomeňte na to, že byste Mate ovládali jen palcem jedné ruky, tím si zaděláte akorát na velmi brzké vyklouznutí Ascendu z ruky. Při držení pravou rukou ovládáte tlačítka palcem, rozumný úchop najdete, ideální ale není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Příslušenství v balení je skromné: sluchátka a USB kabel s nabíječkou

Konstrukce telefonu nikde nevrže, zařízení je pevné a odolává beze zvuku i pokusům o kroucení. Abyste z něj vyloudili nějaké zaskřípání, museli byste se dostat až k hranici (možná až za ni) trvalého poškození, na které potřebujete už hodně velkou sílu. Záda telefonu jsou mírně zaoblená, při položení na podložku a práci s ním se tedy bude mírně kolíbat. Všechny plasty mají matné provedení příjemné na omak, na kterém neulpívají otisky.

Displej a tlačítka

Displej s úhlopříčkou 6,1“ nabídne rozlišení „pouze“ 1 280 × 720 bodů. Při pohledu hodně zblízka uvidíte jednotlivé pixely, z běžné sledovací vzdálenosti, která může být díky velké úhlopříčce ještě o něco větší než obvykle, si však ničeho nevšimnete. Displej by mohl mít plné HD, obraz by byl jemnější, detailnější, asi by si ale i vzal větší příděl energie a určitě by byl dražší.

Určitě se najdou tací, kterým nebude zvolené rozlišení stačit. Podobné však najdete na řadě sedmi i desetipalcových tabletů, kde s ním spokojeně fungují tisíce (možná i miliony) uživatelů. Ano, menší telefony už mají fullHD, nicméně použité rozlišení u Ascendu Mate určitě nepředstavuje zásadní negativum.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily a nápisy na zádech ukazují na nerozebiratelnou konstrukci, do útrob telefonu se nedostanete

Výrobce zvolil panel IPS+, který nabídne široké pozorovací úhly. Při větším vychýlení ze středové pozice je znatelné mírné ztmavnutí, barvy se ale nijak nemění a zobrazení zůstává pěkné a čitelné až do krajních poloh. Barevné podání displeje je věrné, odpovídá realitě, saturace barev není nepřirozeně přehnaná. Pokud nejste se zobrazením zcela spokojeni, můžete teplotu barev na displeji upravit v nastavení.

Tlačítka pod displejem jsou realizována softwarově (Zpět, Domů a Poslední spuštěné aplikace). Pruh se zobrazenými tlačítky bohužel není černý, má obdobnou barvu jako boky tmavé varianty telefonu. V mnoha aplikacích to působí rušivě. Pruh s tlačítky se nemusí zobrazovat neustále, stačí v nastavení povolit skrývání a k tlačítkům přibude ještě malé šipka zcela vlevo, kterou je skryjete. Opětovně je zobrazíte vysunutím od spodního kraje displeje. Toto šikovné řešení přijde vhod, kdykoliv potřebujete využít maximum plochy, nebo vás tlačítka se svým nečerným podkladem ruší. I po otočení na šířku zůstávají tlačítka na krátké straně displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změna teploty barev • nastavení skrývání panelu s tlačítky

Mate disponuje notifikační diodou, která se skrývá v levém rohu mřížky reproduktoru. Nijak nenarušuje přední displejovou stranu, pod mřížkou však není tak výrazná. Mohla by mít lehce intenzivnější svit, možná by stačilo jiné umístění.

Témata článku: Huawei, , , , , Apple iPhone 4GB, Google Nexus 7, Google Nexus 7 (2. generace), Google Nexus 7 (2. generace) 16GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 16GB 3G, Google Nexus 7 32GB 3G, Google Nexus 7 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 8GB Wi-Fi, HTC Desire HD, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), Huawei Ascend D2, Huawei Ascend G510, Huawei Ascend G700, Huawei Ascend Mate, Huawei Ascend P6, Huawei Ascend W1,