Huawei Ascend P1: po přísné dietě [recenze]

Když se řekne „Čína“, představíme si výrobek nevalné kvality. Huawei Ascend P1 je jiný, chce konkurovat nejlepším a jeho cena klesá.

Huawei se trošku nenápadně probojoval mezi nejúspěšnější značky z pohledu prodeje smartphonů. Dopomohla mu k tomu platforma Android v kombinaci s nízkou cenou, kterou si původ a typicky čínské jméno víceméně vyžadovaly. Tentokrát ale Huawei volí jinou taktiku. Model Ascend P1 je napěchovaný špičkovou výbavu a s tloušťkou 7,7 milimetru se jedná o jeden z nejštíhlejší smartphonů vůbec. Za tyto vlastnosti si ale Huawei nechává překvapivě dobře zaplatit, teprve minulý týden klesla cena pod hranici 10 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tělo telefonu je velmi tenké, přitom dostatečně pevné

Klíčové vlastnosti:

  • štíhlé tělo, příjemný design
  • pevná konstrukce
  • dobrá výdrž baterie
  • dvoujádrový procesor s taktem 1,5 GHz, 1 GB RAM
  • rychlé reakce
  • kvalitní displej
  • Android 4.0 ICS

Hlavní nedostatky:

  • dlouhá odezva spouště
  • cena mohla být nižší
  • ostré hrany mohou být nepříjemné

Huawei Ascend P1
rozměry a hmotnost: 127 × 64 × 7,7 mm, 130 g
displej: 4,3", kapacitní Super AMOLED, 540 × 960, 256 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 1 800 mAh
procesor: TI OMAP 4460 (2× Cortex-A9, 2 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
29 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Po přísné dietě

Štíhlé tělo je největším designovým lákadlem tohoto zařízení. Sympatická je i kombinace černé přední strany a bílé zadní. Několik křivek připomínají Samsung Galaxy SII, zároveň ale nechybí vlastní dávka originality. Tělo s rozměry 127 x 65 x 7,7 mm a hmotností jen 110 gramů je kompletně plastové, není ale rozebíratelné, a tak je kvalita konstrukce na vyšší úrovni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tloušťka těla dosahuje pouze 7,7 mm. Tedy v tom nejtenčím místě, nad tuto hodnotu vystupuje fotoaparát a spodní „brada“

Když si dáte záležet a celý telefon pečlivě promačkáte, najdete místa s vůlí, při běžném používání to ale nezaznamenáte. Horší jsou ostré hrany, které například při delším hraní her tlačí a to samé se dá říct o výstupku fotoaparátu. Baterii kvůli pevnému tělu nevidíme, známe však kapacitu: 1 670 mAh. Postará se o nadprůměrnou výdrž, dva dny běžného užívání nejsou problémem.

Kvůli absenci odnímatelného zadního krytu se otvor pro SIM kartu a slot pro microSD kartu přesunuly na bok telefonu. SIM kartu vkládáme do horní části. Dvířka nejsou nijak zabezpečené, stačí je jednoduše odklopit a kartu vyjmout. Vyměnit jsme ji dokázali i za chodu, telefon nebylo nutné restartovat. Totéž se týká paměťové karty na pravém boku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prvky na bocích přístroje
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na spodní hraně je pouze dírka mikrofonu

Na horní hraně nacházíme ještě 3,5 mm audio jack a univerzální microUSB konektor. Pravý bok dále poskytl místo pro zámek displeje, levou stranu zas okupuje regulátor hlasitosti. Klávesy by mohly být výrazněji odlišeny od povrchu, nahmatat je naslepo je obtížnější. Mají navíc odlišně nastavenou odezvu, což nepůsobí přirozeně.

Displej příjemně překvapí

Na přední stranu se dostala trojice senzorových kláves. Displej je ve vypnutém stavu rafinovaně skrytý, lemování má totiž stejnou barvu. Ascend používá kvalitní kapacitní Super AMOLED panel s úhlopříčkou 4,3 palce a slušným rozlišením 540 x 960 bodů. Není to sice HD, ale výsledek je více než dobrý. Jako bonus potěší široké pozorovací úhly a dobrá čitelnost na přímém světle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Huawei se nemusí stydět ani za hardwarovou výbavu. Mobil dostal dvoujádrový procesor Cortex-A9 s čipsetem TI OMAP 4460 a taktovací frekvencí 1,5 GHz. K tomu připočítejte grafický akcelerátor PowerVR SGX540 a rovný jeden GB paměti RAM. Výsledek je velmi dobrý, problémem nejsou ani graficky náročné aplikace a, což je podstatnější, ani pohyb v nabídce. Tedy, pokud nezvolíte výrobcem upravené rozhraní. To není řešeno nejšťastněji, zaujme sice grafickými efekty, ale z praktického hlediska je na tom hůř než "čistá" verze systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použitým systémem je Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich

Použitý byl Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich, o možném updatu na 4.1 Jelly Bean zatím není slyšet. Funkční výbava je již v základu štědrá, kromě jiných aplikací známých z prostředí Androidu zde najdeme například aplikaci pro zálohování dat, videoeditor, kancelářský balík Polaris Office, graficky zajímavou hru Riptide GP, nebo výbornou aplikaci Security Guard na úschovu osobních údajů a šifrování souborů. Zbytek systému je v podstatě stejný jako v nástavbami neposkvrněném Samsungu Galaxy Nexus. Vyzdvihujeme zkratky na uzamykací obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Předinstalované bonusové aplikace

Rychlá data, pomalý fotoaparát

V oblasti konektivity vyniká Huawei zejména rychlými daty HSDPA až do 21 Mbit/s. Nechybí ani HSUPA do 5,76 Mbit/s nebo Wi-Fi včetně DLNA a možnosti vytvoření vlastního hotspotu. Pro spojení na krátkou vzdálenost poslouží Bluetooth 3.0 či rozhraní (micro)USB 2.0. Internetový prohlížeč známe z jiných smartphonů se stejným operačním systémem, poradí si s Flashem a dokáže zobrazovat desktopové verze stránek. Doinstalovat si můžete Chrome (a mnohé další browsery), který mobilní surfování posune zase o kousek sále. Doplňkové aplikace představují YouTube prohlížeč, instant messaging či aplikace sociálních sítí Facebook a Google+.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu

Po multimediální stránce láká Ascend P1 na fotoaparát s rozlišením 8 Mpx. Umí rozpoznávat obličeje, zná několik zábavných efektů, pomáhá mu autofokus a dvojice přisvětlovacích LED diod. Snímky spadají ve své třídě mezi průměr, problémy jsou již tradičně s přepaly a horšími světelnými podmínkami. Zamrzí fakt, že i za vhodného světla je odezva spouště nepříjemně dlouhá. Video zhotovujeme ve FullHD rozlišení 1 080p s frekvencí 30 snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové snímky

Hudebnímu přehrávači chybí ekvalizér, na druhé straně mobil disponuje technologií Dolby Mobile 3.0 Plus. V praxi od toho nečekejte žádné zázraky, ale v reklamních materiálech to zní výborně. Skladby se třídí podle více kritérií, při přehrávání zaujme příjemné grafické rozhraní a obal alba na pozadí. Nezapomnělo se ani na FM rádio s RDS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příjemné překvapení

Čínské výrobky u nás nemají dobré jméno, Huawei s tímto dogmatem bojuje a model Ascend P1 velmi pomůže. Když byl Ascend v lednu představený, výrobce se chlubil rekordní tloušťkou a my jsme byli opatrní. Už tehdy nás na první pohled upoutal skvělý displej a pozitivní dojmy završil redakční test. Společnosti Huawei tak právem narostlo sebevědomí, ale cena byla přece jen trochu vysoká. Nyní se dostala pod 10 000 Kč a z Ascendu se stává zajímavá alternativa. Na trhu bude soupeřit například s HTC One S, nebo se Samsungem Galaxy Nexus a oběma bude zdatným soupeřem.

Diskuze (21) Další článek: Amazon výrobcem čipsetů? Možná od TI odkoupí OMAP

Témata článku: Huawei, , , , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One S, Huawei Ascend P1, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Štíhlé tělo, Běžné užívání, Dobré jméno, Přisvětlovacích led, #Huawei, Die, Reklamní materiál, Kombinace černé, Pomalý fotoaparát, Zajímavá alternativa, Funkční výbava, Čistá verze, Příjemný design, Ascend,