Huawei Ascend W1: držák s krátkou pamětí [recenze]

Momentálně nejlevnější telefon s Windows Phone 8 přichází na český trh. Dokáže si svými schopnostmi a možnostmi urvat místo na trhu?
Kapitoly článku

Společnost Huawei začínala na mobilním trhu pozvolna. Nejprve vyráběla brandované telefony například pro operátora Vodafone, následně již pod vlastní značkou začala nabízet méně výkonné telefony s Androidem. Tento vývoj pokračoval a na začátku loňského roku jsme se dočkali již skutečně výkonných zařízeních, které vynikaly také designem. Na mysli mám především tenký Huawei Ascend P1. Letošní představení modelů jako Ascend P2 nebo Ascend D2 pak pouze potvrdilo fakt, že Huawei již dokáže vyrobit skutečně výkonné modely.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krome černé varianty, kterou jsme testovali, existuje Ascend W1 ve třech dalších barvách. U nás ale oficiálně seženete jen modrou a černou

Všechny modely tohoto výrobce však mají něco společného. V drtivé většině případů totiž telefony Huawei nabízejí nižší cenovku než výkonově srovnatelné modely jiných výrobců. Nyní se tato čínská společnost s podobnou strategií pokusí uspět i na trhu telefonů využívající systému Windows Phone. Proto Huawei na lednovém CESu představil svůj první model s Windows Phone 8, Huawei Ascend W1. Ten nyní přichází i na náš trh a chlubí se nejnižší cenou mezi všemi dostupnými modely se systémem Windows Phone 8.

Klíčové vlastnosti:

  • čtyřpalcový IPS displej
  • vysoce nadprůměrná výdrž baterie
  • Windows Phone 8
  • nízká cena
  • podpora paměťových microSD karet
  • kvalita denních fotografií

Hlavní nedostatky:

  • vnitřní paměť o velikosti 4 GB
  • absence bonusových aplikací
  • méně citlivá senzorová tlačítka
  • špatné ostření fotoaparátu v horších světelných podmínkách

Huawei Ascend W1
rozměry a hmotnost: 125 × 64 × 10,2 mm, 130 g
displej: 4,0", kapacitní IPS LCD, 480 × 800, 233 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 950 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait 200, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8 (Apollo)
fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk
28 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Čím výraznější, tím lepší

Lze očekávat, že Ascend W1 si nepořídí vrcholní manažeři ale spíše studenti či uživatelé, kteří za telefon nechtějí utratit příliš peněz. Tomu je přizpůsoben i vzhled telefonu, který vsází na hravé prvky a výrazné barvy (světle modrá, svítivě růžová). Pro umírněnější zájemce je však připravena i bílá a černá varianta. A právě telefon v poslední jmenované barvě přišel i k nám do redakce. Pojďme se tedy společně podívat, jak mu černý kabát sedne.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V černé vypadá telefon trochu nudně

Přední straně telefonu vévodí pro mnohé uživatele velikostně ideální čtyřpalcový displej s rozlišením 480 × 800 pixelů. Vyroben je technologií IPS, což je v této cenové kategorií výjimka. Většina podobných telefonů totiž využívá pouze TFT displeje. Displej Ascend W1 tak má velmi dobré pozorovací úhly, přičemž i na přímém slunci je snadno čitelný. Nevýhodou by měla být jeho vyšší energetická náročnost. Nízké výdrže se zde ale opravdu bát nemusíte, o čemž se přesvědčíme později.

  Klepněte pro větší obrázek
Na hraně displejové části je vidět usazený mikrofon

Pod displejem je dostatek místa pro tři ovládací prvky systém (krok zpět, domovské tlačítko a vyhledávání). Jedná se o senzorová tlačítka, jejichž stisknutí může doprovázet vibrační odezva. Bohužel tato tlačítka nejsou úplně citlivá, a tak se vám nejednou stane, že abyste dosáhli svého záměru, budete muset stisknout tlačítko vícekrát. Spodní část displeje je pak zakončena viditelně zkosenou bradou, která je zbarvená stejnou barvou jako záda telefonu, což u modré a růžové varianty působí opravdu efektně.

Klepněte pro větší obrázek
Automatická regulace jasu občas funguje se značným zpožděním

Nad opačnou stranou displeje hledejte logo výrobce, reproduktor nebo přední kamerku s VGA rozlišením. Ačkoliv to na první pohled není poznat, jsou zde ukryty také senzory přiblížení a okolního světla, který je využíván pro automatickou regulaci jasu displeje. Netradičním prvkem je i informační dioda, jež si ale všimnete pouze při dobíjení telefonu, na zmeškané události totiž neupozorní. Snad se tohoto využití dočkáme v některé z dalších verzí systému.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana telefonu se designérům povedla

Kompaktní rozměry nade vše

Zadní strana telefonu je na různé detaily poměrně bohatá. Hlavní slovo zde samozřejmě má 5Mpix fotoaparát s přisvětlovací diodou, nad ním je umístěn ještě mikrofon sloužící pro zaznamenávání zvuku při natáčení videa.Hned pod fotoaparátem je znovu vyobrazeno logo výrobce, přičemž o několik centimetrů níže je také logo přítomného systému. Pod ním našla místo už jen zdířka pro výdech hlasitého reproduktoru. Ten je ve skutečnosti zhruba poloviční, než naznačuje vylisovaný prostor. Jeho hlasitost je dost vysoká. I v rušném prostřední si tak bez problémů všimnete, že vám někdo volá či píše.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blesk je umístěn na pravé straně od čočky

K ovládání jeho hlasitostí poslouží dvoukolébka umístěná v horní části levého boku telefonu, přičemž nic jiného na této straně nenajdete. Podobně je na tom i opačná strana telefonu, když zde je pouze mechanická spoušť fotoaparátu. Vypínací/zamykací tlačítko je trochu neprakticky umístěno na horní hraně modelu, avšak díky jeho menším rozměrům 125 × 64 × 10,2 mm není problém ho stisknout. Společnost mu na horní hraně dělá ještě 3,5mm konektor pro připojení sluchátek. Pro připojení headsetu však notná část konektoru zůstává odhalena, což působí dojmem, že nejsou správně zapojena, avšak opak je pravdou. Nicméně nevypadá to příliš dobře. Zbývá zmínit ještě spodní hranu, kde se ukrývá pouze microUSB konektor pro připojení nabíječky nebo kabelu pro synchronizaci s PC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boky telefonů se řídí heslem "Méně je někdy více."

Po odkrytí zadního krytu zjistíme, že Huawei Ascend W1 je dodáván (v této kategorii) s nadprůměrnou baterií o kapacitě 1 950 mAh, jež zajišťuje opravdu dostatečnou výdrž. Bohužel pro vložení klasické SIM karty a microSD karty musíte baterii zcela vyjmout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při sundávání krytu je nutné dát pozor, aby vám nepraskl

Leckdo by možná odhadoval, že při popsaných rozměrech bude telefon lehčí než udávaných 130 gramů, avšak ani tato hmotnost nemůže nikomu dělat sebemenší problémy. Díky plastovému zpracování vám navíc bude připadat lehčí. Celkové zpracování telefonu lze hodnotit velmi dobře, protože i přes možnost sejmout zadní kryt působí telefon uceleným dojmem. K dobrému držení v ruce přispívá i fakt, že záda telefonu jsou mírně zakulacená, tudíž lépe padnou do ruky. Jedinou výtku bych snad měl k použitému plastu, který působí dost lacině.

Klepněte pro větší obrázek
Menšími rozměry padne do ruky téměř každému

V rozměrově šetrném prodejním balení krom samotného telefonu najdeme ještě microUSB kabel pro připojení k počítači, jenž současně slouží jako druhá část cestovní nabíječky. V krabičce při vybalení nechybí ani obyčejná pecková sluchátka. Poslední součástí je nezbytná literatura. Nic víc, nic míň.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení žádné překvapení nečekejte
hce counter

Témata článku: Huawei, Smartphony, Recenze, Windows, HTC Windows Phone 8S, Huawei Ascend D2, Huawei Ascend P1, Huawei Ascend P2, Huawei Ascend W1, Nokia Lumia 520, Samsung Ativ S, Podobný telefon, Obyčejná pecková, Špatné ostření, Nejlevnější telefon, Ninja, Pádný argument, Celkové zpracování, Literatura, Amazing, Denní používání, Obrovská výdrž, Štědrá kapacita, Lednové ces, Fruit NinjaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Formuláře bez tisk. Jak snadno vyplňovat a podepisovat formuláře přímo v mobilu [NÁVOD]

Formuláře bez tisk. Jak snadno vyplňovat a podepisovat formuláře přímo v mobilu [NÁVOD]

Ať už jde o papírový formulář, nebo statické PDF, pro vyplnění lze použít vynikající aplikaci od Adobe. Kromě rychlého vkládání údajů umí chytře skenovat papírové dokumenty a převádět vyfotografované podpisy.

Stanislav Janů
PDFNávody
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy