Huawei Ascend Y530: slibný začátečník [recenze]

Na český trh vstupuje Huawei Ascend Y530. S cenou kolem 3 500 Kč se zařadí do boje s početnou konkurencí. Vynikne konstrukcí a výdrží.
Kapitoly článku

Na poli low-endových chytrých telefonů s Androidem je Huawei jako ryba ve vodě. Mezi jeho nejúspěšnější modely patří například Honor 2 nebo Ascend Y300. Nyní se pokusí o podobný úspěch Huawei Ascend Y530. Jeho označení napovídá, že je určen především pro dospívající generaci (Y = young = mladý). Tomu odpovídají také různé barevné variace, ve kterých se tento model bude vyrábět, a především cenovka. Prodává se totiž za cenu okolo 3 500 Kč.

Huawei Ascend Y530
rozměry a hmotnost: 133 × 67 × 9,0 mm, 145 g
displej: 4,5", kapacitní TFT LCD, 400 × 854, 210 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 4 GB, microSD, baterie: 1 750 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 200 (2× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.3 (Jelly Bean)
fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk
26 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei Ascend Y530 se bude prodávat v bílé a černé barvě. Hravé barevné prvky dodají hrany telefonu.

Po prvním vybalení z prodejní krabičky budete příjemně překvapeni. Telefon je totiž zpracován velmi dobře a na první pohled byste neřekli, že se jedná o telefon za tři tisíce. Uvnitř balení pak dále naleznete pecková sluchátka, adaptér do elektrické sítě s odnímatelným USB kabelem, jenž poslouží současně jako můstek mezi telefonem a počítačem. Poslední částí balení je rychlá příručka pro první spuštění a nastavení základních funkcí.

Jen tři tisíce?

Do redakce se nám dostala černošedá varianta, která je zřejmě nejusedlejší ze všech. I přesto však telefon vypadá dobře. 4,5palcová úhlopříčka ve spojení se zaoblenými boky telefonu a neklouzavou povrchovou úpravou zadního krytu pak zajišťuje dostatečně pohodlný, pevný a jistý úchop. Rozlišení TFT displeje nikoho nepřekvapí, 480 × 854 obrazových bodů je v této kategorii standardem (jemnost 218 PPI). Úplně slavné to není ani s pozorovacími úhly, naopak na přímém slunci telefon zůstává velmi dobře čitelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rámečky kolem displeje nepatří k nejužším, ani to však nebrání pohodlnému úchopu.

Systémové klávesy v tomto případě nejsou součástí zobrazovací plochy, a proto jsou umístěny těsně pod ní. Jedná se o senzorová tlačítka, kterým nechybí podsvícení, pro jejich snazší ovladatelnost ve tmě. Seřazena jsou následovně, zleva je to šipka zpět, domovské tlačítko a konečně klávesa pro vyvolání kontextové nabídky. Při dalším podržení třetí jmenované se zobrazí správce úloh, kde můžete jednotlivé aplikace přímo ukončit. Nad displejem se krom reproduktoru vešel také senzor přiblížení a okolního světla nebo   sekundární VGA kamerka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovladatelnost senzorových kláves nečiní žádné problémy.

Nepovedeným prvkem na konstrukci telefonu je umístěný dalších ovládacích prvků. Tlačítka pro ovládání hlasitosti a zamykací/vypínací tlačítko jsou totiž umístěn v horní části levého boku. Při běžném úchopu uživatele „praváka“ tak vzniká problém s dosahem na zamykací tlačítko, a tudíž aktivování telefonu. Lépe by se tato klávesa jistě vyjímala na horní hraně, tam je ale místo ní pouze 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Na opačném konci telefonu pak budete zapojovat kabel do microUSB konektoru při snaze o dobití telefonu. Současně je zde umístěn ještě mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Designéři mohli pro zamykací tlačítko najít lepší umístění. Například pravý bok zůstal zcela nedotčený.

Stará dobrá SIM karta

Za velmi povedenou lze však označit stranu zadní. Její plocha je vroubkovaná s povrchovou úpravou ve stylu soft-touch. Ze středu horní poloviny této strany na vás kouká 5Mpx fotoaparát. Napravo od něj nechybí přisvětlovací LED dioda a nalevo vyhrává hlasitý reproduktor. Při celkovém shrnutí konstrukce telefonu tak jednoznačně převažuje kladný pocit. Nikde totiž nic nevrže, vše lícuje a nemusíte se bát ani ojedinělých pádů na zem, protože Ascend Y530 působí dostatečně bytelně. Telefon současně není ani malý, ani příliš velký, což je jen pro dobro jeho ovladatelnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei se na zadní straně nepouští do žádných experimentů.

Nic na tom nemění ani fakt, že zadní kryt lze odejmout. Pod ním se totiž ukrývá uživatelsky vyměnitelná baterie s kapacitou 1 750 mAh. Ta zajišťuje telefonu dostatečný přísun energie minimálně na dva dny provozu, aniž byste ho mezitím museli připojit k nabíječce. Při nižším provozu by telefon ale byl schopen vydržet i tři (možná čtyři) dny. Huawei tím tak potvrzuje, že co do výdrže patří jeho telefony rozhodně k nadprůměru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonů s klasickou SIM kartou rapidně ubývá. Ascend Y530 však lpí na tradicích.

Vyjmutí baterie je pak potřebné pro vložení klasické SIM karty. MicroSD kartu ale do telefonu můžete vložit bez nutnosti vypnutí celého přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prodejní balení neobsahuje žádné speciální příslušenství, také mu však nic nechybí.

Úspory jsou znát

Příjemné pocity, které vyvolává vzhled a konstrukce telefonu se začnou mísit s horšími pocity po spuštění telefony. Hlavní podíl na tom má slabší hardware, který je nutný pro zachování výsledné ceny. Ascend Y530 je sice osazen dvoujádrovým procesorem s taktem 1,2 GHz, nicméně 512MB RAM paměť výrazně sráží plynulost samotného prostředí. Pro vaše využití zbývá totiž jen zhruba 150 MB, když zbytek si uzme operační systém. Nadšení nevyvolá ani 4GB vnitřní paměť, kterou některé aplikace dokážou velmi rychle zaplnit. K reálnému využití totiž zbývá pouze 1,8 GB, a pro aplikace je to dokonce jen 890 MB. Mírnou útěchou tak zůstává podpora microSD karet (max. 32 GB).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V benchmarkových testech Huawei Ascend Y530 rozhodně nepatří ke hvězdám. Zleva AnTuTu, Quandrant Standard a Vellamo.

O poznání veselejší pohled je na dostupnou datovou konektivitu. Nemluvím zde o LTE, protože to by v těchto vodách čekal asi málokdo. Telefon ale podporuje vysokorychlostní HSPA (HSDPA až 21 Mbit/s, HDUPA až 5,76 Mbit/s) a nechybí mu ani adaptér pro příjem i šíření Wi-Fi signálu (802.11 b/g/n). Ve výbavě dále najdete také Bluetooth 4.0 nebo GPS. Do prodeje míří telefon s předinstalovaným Androidem 4.3 Jelly Bean, přičemž s aktualizací na nejnovější verzi 4.4 KitKat nelze příliš počítat. To však určitě nebudeme pro potencionální zájemce podstatnou hodnotou a ani k tomu není důvod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výdrž telefonu se při běžném provozu pohybuje kolem hranice dvou dnů.

Témata článku: Honor, Huawei, , , , Huawei Ascend Y300, Huawei Ascend Y530, Huawei Honor 2, Předinstalovaný android, Klasické zobrazení, Proček, Jednoduchý vzhled, Jistý úchop, SLI, Grafické znázornění, Softwarová výbava, Nejúspěšnější model, Stará dobrá, Špatná situace, #Huawei, Celkové shrnutí, Začátečník, Zaoblený bok, Reálné využití, Softwarová spoušť,