Huawei: Dlouhá výdrž smartphonů není jen tak

Čínský výrobce popisuje, jak dosáhl u svých telefonů delší výdrže baterie. Používá vlastní návrh čipsetů a optimalizuje nepotřebné procesy.
Huawei: Dlouhá výdrž smartphonů není jen tak

Čínská společnost Huawei se na českém trhu začíná profilovat jako výrobce solidních telefonů s dlouhou výdrží. Po prvním roce působení, kdy nabízela převážně nejlevnější smartphony s Androidem, se letos pouští do vyššího segmentu a v létě nabídne dokonce svůj model nejvyšší, Huawei Ascend D Quad. Prozatím je vlajkovou lodí na českém trhu Huawei Honor, který se mimo jiné může pochlubit mezi smartphony s Androidem nebývale dlouhou výdrží. Výrobce nám přiblížil, jak úspory baterie dokáže dosáhnout.

Prvním krokem je volba vysokokapacitního bateriového článku. Pro většinu chytrých telefonů je dnes rozumné minimum u kapacity kolem 1 500 mAh, strop končí u běžně velkých zařízení lehce nad 2 000 mAh. Druhým stupněm optimalizace je kontrola a sledování spotřeby energie jednotlivých výrobních komponent. Huawei se podařilo vyvinout vlastní nízkoúrovňový software pro řízení spotřeby energie (mezi hardwarem a systémem Android), u kterého je hlavní důraz kladen právě na nízkou spotřebu energie. Tento software dbá na to, aby systém nepoužíval žádné hardwarové zdroje, které nejsou třeba pro aktuální funkci nebo aplikaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mezi androidové rekordmany ve výdrži patří Huawei Honor. Vydržet dlouho by měla i Motorola Razr Maxx, tu jsme ale zatím neměli možnost otestovat.

Takové řešení je použito právě u modelu Huawei Honor s článkem o kapacitě 1 900 mAh. Operační systém u modelu Honor rozpozná, když kapacita baterie dosáhne nízké úrovně (klesne pod hranici 30 %), a automaticky doporučí uživateli možnost přejít do režimu úspory energie (včetně omezení jasu displeje, vypnutí synchronizace na pozadí atd.). Honor tak vydrží na jedno nabití fungovat až 3 dny, což se prokázalo i v naší recenzi

Na volání se energie neušetří

Při použití standardních komponent (například čipové sady Qualcomm) jsou možnosti další úspory energie na straně hardwaru omezené. Huawei proto vyvinulo vlastní čipovou sadu K3V2 HiSilicon, do které implementovalo vlastní funkce úspory energie. Proces optimalizace se tedy odehrává přímo na čipu. Kromě toho vývojáři dále pracují na zdokonalení softwaru pro řízení napájení, který byl poprvé použitý u již zmiňovaného modelu Honor. Na základě tohoto postupu dosahuje Huawei podle vlastních slov 30% úspory proti běžně dostupným srovnatelným řešením. Tato technologie je poprvé použita u modelů smartphonu Ascend D Quad a tabletu MediaPad 10”. Softwarové části této technologie jsou použité i u produktů se standardními čipovými sadami (například smartphone Ascend P1 a Ascend D1). 

Když je řeč o úspoře energie, je důležité mít na paměti, že možnosti softwarové optimalizace doby hovoru jsou poměrně omezené. Specifikace GSM/WCDMA (UMTS) přísně regulují minimální výkon, který musíte v jakémkoli daném stavu používat pro vysílání. Zde pomáhá pouze pečlivý výběr komponentů. Nejlépe proto výrobci mohou výdrž optimalizovat u pohotovostního režimu, prohlížení webu a místních operací. Na operacích spojených přímo s hovorem příliš ušetřit nelze. Doufejme, že smartphonů s alespoň třídenní výdrží bude na trhu v blízké budoucnosti co nejvíce.

Diskuze (46) Další článek: Udělej si sám: vlastní webový prohlížeč pro Android

Témata článku: Honor, Huawei, Android, Výdrž, Huawei Ascend D Quad, Huawei Ascend D Quad XL, Huawei Ascend D1, Huawei Ascend P1, Huawei Honor, Huawei Mediapad 10 FHD, Huawei Mediapad 10 FHD 8GB 3G, Huawei Mediapad 10 Link, Motorola Razr, Motorola Razr Maxx, Solidní telefon, Dlouhá výdrž, Třídenní výdrž, Hlavní důraz, Nen, #Huawei, Čipový sad


Určitě si přečtěte