Huawei Honor: zahoďte předsudky [recenze]

Huawei opět překvapuje. Za cenu kolem 7 a půl tisíce nabídne smartphone se čtyřpalcovým displejem, dobrou výdrží a 1,4GHz procesorem.
Kapitoly článku

Huawei pomalu ale jistě bojuje o lepší jméno. Na našem trhu začínal vloni s lowendovými telefony, dobře se dařilo hlavně elegantnímu modelu Huawei Sonic. Letos nás čínský výrobce příjemně překvapil povedeným hliníkovým tabletem Huawei MediaPad a po letošním MWC v Barceloně je jasné, že chce více. Huawei usiluje o vstup do velké trojky mobilních hráčů, pomoci mu v tom má zejména nová řada nadupaných smartphonů Ascend. Než ale dorazí nové čtyřjádro D Quad nebo ultratenký elegán P1 S do prodeje, pojďme se věnovat modelu Huawei Honor. Ten vedle rozumně nastavené ceny překvapí čtyřpalcovým displejem, výkonným procesorem či Androidem 2.3 s příslibem brzké aktualizace na Ice Cream Sandwich.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei Honor na tiskových fotografiích

Klíčové vlastnosti:

  • pevná konstrukce
  • dobrá výdrž baterie
  • čtyřpalcový kapacitní displej
  • Android 2.3.6 s budoucí aktualizací na 4.0
  • 1,4GHz jednojádrový procesor
  • množství doplňkových aplikací
  • svižné reakce

Hlavní nedostatky:

  • paměťovou kartu nelze vyměnit bez vyjmutí baterie
  • slabší fotoaparát
  • drobné systémové nedostatky

Huawei Honor
77 %
rozměry a hmotnost: 122 × 62 × 10,9 mm, 135 g
displej: 4'', kapacitní TFT LCD, 480 × 854, 245 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (tři pásma), GPRS, EDGE, HSPA (14,4|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 4 000 MB, operační 512 MB RAM, baterie: 1 930 mAh
procesor: Qualcomm MSM8255T (1× Scorpion, 1 400 MHz, 45nm), Adreno 205
operační systém: Android 2.3
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk
cena: 7 500 Kč

Překvapení pod krytem

Potenciální zájemci o Huawei Honor mají na paměti rozumnou cenovku, proto se určitě nebudou zlobit ani za plastové tělo. Zkonstruováno je rozhodně s pečlivostí a pouze při agresivnějších pokusech o ohýbání telefon vyloudí nesouhlasné skřípavé zvuky. Převažující plast nesnižuje pouze výrobní náklady, ale také hmotnost. Ta se přesto vyšplhala na nadprůměrných 140 gramů při rozměrech těla 122 × 61 × 11 mm. Telefon se však v dlani drží příjemně a jistě, oblé linie zad zakončují ostré boční hrany.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ergonomii ovládání bočních prvků trochu kazí umístění zámku displeje v levé části horní hrany. Podobné řešení je vhodné spíše pro leváky, praváci s kratšími prsty budou muset telefon přechytnout, což je trochu neohrabané. V ostatních směrech se tlačítku nedá nic vytknout, totéž můžeme říci i o regulátoru hlasitosti na levé straně. Klávesy jsou dostatečně odlišeny, snadno se nahmatávají a mají vhodně nastavenou odezvu. Konektory si rozdělily horní a spodní hranu. Spodek patří microUSB konektoru, opačný konec ukořistil 3,5mm audio jack.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Plastový kryt akumulátoru tvoří celou zadní stranu těla a zasahuje do boků. Povrch je řešen drobným drážkováním, které zároveň dobře ukrývá případné škrábance. Navíc se na něj nelepí otisky prstů. Odstranění krytu je rychlý proces, i když ne nejpohodlnější. Uvnitř se kromě slotu pro paměťové karty a otvoru SIM karty nachází jedna z nejsilnějších zbraní novinky, velkokapacitní baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Akumulátor disponuje kapacitou 1 900 mAh, což je na poměry smartphonů stále ještě nevídaná hodnota. Promítla se i v praxi, s Huawei Honor jsme v běžném provozu bez přehnaných nároků, ale i bez cíleného šetření nabíjeli každý třetí večer. Konečně někdo vyslechl zoufalé prosby uživatelů a vyvinul alespoň jakous-takous snahu tento nedostatek moderních zařízení napravit. Děkujeme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Připraven na čtyřku

Mírným zklamáním je použitý LCD displej. I když parametry vypadají velmi dobře, v konečném důsledku kazí dojem jeho trochu mdlé barevné podání. Obraz je při srovnání s konkurenčními zařízeními jakoby tmavší, a to i při maximální úrovni jasu. Na druhé straně, méně zkušené oko tento rozdíl nepozná. Na první pohled se však dají zaregistrovat slabší pozorovací úhly, při naklonění se barvy ztrácejí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní plocha a listování mezi kartami má grafickou podobu kostky

Jak už bývá zvykem, sklíčko displeje s radostí přitahuje nečistoty. Oleofobní vrstva zde chybí. Výrobce se nezmiňuje ani o použití Gorilla Glass, se škrábanci jsme se ale během testování nesetkali. Samotný TFT panel je kapacitní a pracuje s rozlišením 480 × 854 bodů. Na úhlopříčce čtyři palce to znamená velmi jemné zobrazování. Nad displejem najdeme viditelnou mřížku reproduktoru, nenápadněji sekundární kameru a na první pohled zcela ukrytou informační LED diodu.

Témata článku: Honor, Huawei, , , , Apple iPhone 4GB, Huawei Honor, Huawei Mediapad, Huawei Mediapad 8GB 3G, Huawei Sonic, LG Optimus, LG Optimus Black, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy W, Sony Ericsson Xperia arc, Sony Ericsson Xperia arc S, Předchozí telefon, Velké písmeno, Opačný konec, Konkurenční zařízení, Budoucí podpora, Oleofobní vrstva, Funkční výbava, Huawei / Honor, #Huawei,