Huawei Ideos X3: dravá elegance [recenze]

Huawei Ideos X3 je skvělým kompromisem mezi elegancí a cenou. Chcete levný Android, který dobře vypadá? V tom případě máte jasno.

Rychlost uvádění nových telefonů Huawei na trh nepolevuje. Také novinka Ideos X3 se na první pohled drží osvědčené strategie: za nízkou cenu nabídnout více funkcí než konkurenti. Vyplatí se vsadit na čínský smartphone s Androidem i tentokrát?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei Ideos X3 na oficiálních tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • povedený zaoblený design, kvalitní tovární zpracování
  • Android ve verzi 2.3 Gingerbread s vlastní grafickou nadstavbou
  • kapacitní TFT displej s úhlopříčkou 3,2" a rozlišením 320 × 480 bodů
  • jednojádrový procesor 600 MHz, 256 MB RAM
  • monitor datových přenosů součástí systému
  • příznivá cena

Hlavní nedostatky:

  • displej by mohl být ostřejší, prospělo by rychlejší překreslování
  • 3Mpx foťák produkuje podprůměrné snímky
  • chudší nabídka widgetů

Huawei U8510 Ideos X3
Huawei Ideos X3Huawei Ideos X3 stojí mezi levnějším modelem X1 a vybavnějším sourozencem X5. Nabídne HVGA displej, 3G a 600 MHz procesor, to vše v tenkém těle a za nízkou cenu. rozměry a hmotnost: 110 × 57 × 11,2 mm, 104 g
displej: 3,2'', TFT LCD, 320 × 480, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS (86|43 kb/s), EDGE (237|118 kb/s), HSPA (7,2|0,38 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 512 MB, 256 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 200 mAh, procesor: ARM1136 600 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (800 × 480)
62%
hardware
72%
software
katalog
cena: 3 400 Kč

Tělo modelu X3 opticky rozděluje lesklý lem kolem horní a bočních hran, který přechází až na přední stranu pod displej. Vše za ním tvoří matný plastový kryt akumulátoru, který přesahuje na přední stranu a vytváří zde podobnou „vaničku“, kterou jsme viděli u modelů HTC Sensation nebo Wildfire S. Tento kryt integruje na pravé straně přístroje regulátory hlasitosti, vespod microUSB konektor a na zádech telefonu pak čočku fotoaparátu a hlasitý reproduktor. 

Jako oblázek

V lesklém lemu našel útočiště systémový vypínač a 3,5mm jack, oba najdeme na horní hraně. Tlačítko Domů je jako jediné řešeno hardwarově, ostatní tři (Zpět, Menu a Hledání) už jsou senzorová, umístěna pěkně v řadě pod displejem. Jejich rozmístění si musíte zapamatovat, protože bez ohledu na nastavení podsvícení displeje je ve tmě neuvidíte. O existenci jejich podsvícení by se dalo diskutovat, sotva znatelná viditelnost vděčí spíše kontrastnímu bílému provedení, použití ve tmě vyžaduje cvik. Netradiční rozložení tlačítek zabere skoro čtvrtinu přední strany, což vizuálně telefonu trochu škodí. Pokud displej vyplňuje skoro celou přední část, opticky vypadá větší.

Při úhlopříčce 3,2“ nepřekvapí HVGA rozlišení, tedy 320 × 480 bodů. Na displeji se evidentně šetřilo nejvíce. Zvládá sice multitouch, pozorovací úhly také nejsou špatné (při sklopení dojde jenom k mírnému barevnému posunu), ovšem kvalitou ztrácí třeba i na jeden z prvních Androidů vůbec, na letitý HTC Hero. Texty a tenké linky by mohly být ostřejší a i když displej reaguje poměrně svižně, zejména při pomalém posouvání není rychlost překreslení zrovna nejvyšší. Těchto detailů si všimnete hlavně pokud jste zvyklí na kvalitní displeje. Jestliže ovšem na Ideos přecházíte např. z Vodafonu 845, kvalitativní posun k lepšímu pro vás bude obrovský.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhlazený design bez jakéhokoli ostrého výstupku telefonu sluší

Během používání se občas stalo, že telefon nedokázal pochopit, co mu vlastně pohyby prstu na displeji sděluji. Nejvíce se tento problém vyskytoval v nabídce nastavení, kde Ideos mnohdy až tvrdohlavě ignoroval pokyn k posunu nabídky (abych se dostal k níže umístěným položkám) a danou volbu, které se prst dotknul jako první, ihned otevřel. Dotykový displej každého telefonu reaguje trochu jinak, zvykání na ten u X3 mi ale zatím trvalo nejdéle.

Huawei zaslouží pochvalu za microUSB na spodní straně, kde je mnohem praktičtější než na boku. Tloušťka 11 mm telefonu svědčí, při srovnání s řadou klasických mobilů je jenom o něco širší. I když má tělo komplet z plastu, nikde nic nevrže a tenký kryt baterie sedí na svém místě zcela bez vůle.

Průměr není hanlivé slovo

Procesor s taktem 600 MHz v kombinaci s 256 MB paměti RAM a 512 MB ROM odpovídá střední třídě Androidů, konkurenti ovšem nabízejí i více (např. LG Optimus One má dvojnásobek paměti RAM). Pokud nebudete od telefonu očekávat výkony moderních dvoujader, neměli byste se setkat s problémy. Populární Angry Birds spustíte, a i když místy postřehnete mírné zaseknutí, dopad na herní zážitek to bude mít mizivý.

První generace telefonů Huawei (myšleno Huawei pod vlastní značkou, nikoliv brandované telefony od operátorů), se kterými jsme se na našem trhu mohli setkat, měla systém jenom s drobnými úpravami. Ideos X3 se už může pyšnit upraveným grafickým prostředím nad operačním systémem Android 2.3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní obrazovka, vespod fixní trojice zástupců, přechod mezi pohotovostními obrazovkami (efekt krychle)

Počet pohotovostních obrazovek je plně konfigurovatelný od tří do sedmi, lze volit i tu výchozí. Procházet mezi nimi můžete cyklicky, vyberete si i vizuální efekt přechodu. Na každou obrazovku dostanete standardních 16 ikon zástupců v matici 4 × 4, případně menší počet widgetů (těch s většími rozměry). Vespod obrazovky najdeme prostor maximálně pro tři zástupce, kteří zůstávají na tomto místě na všech obrazovkách. Tlačítkem zcela vlevo přistupujete do hlavní nabídky a tím vpravo zobrazíte miniatury všech pohotovostních obrazovek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka a změna rozložení ikon s možností přímé odinstalace nesystémových aplikací

Hlavní nabídka je orientována horizontálně, vespod každé stránky se zobrazuje grafický ukazatel, kde se právě nacházíte. Jednotlivé aplikace lze libovolně přesouvat mezi stránkami, v editačním módu se zobrazuje vždy o stránku více, než kolik je aktuálně obsazeno. U doinstalovaných aplikací (během úprav rozmístění) se objeví křížek, přes který je možné je přímo odinstalovat. Citelně zde chybí možnost řazení aplikací, při jejich větším počtu a ryze manuálním uspořádání se může hlavní nabídka stát lehce chaotickou.

Klepněte pro větší obrázek
Notifikační lišta s přepínači bezdrátových modulů

V horní části notifikační lišty najdeme přepínače bezdrátových modulů, widget s podobnou funkčností lze vytáhnout i na libovolnou plochu. Nabídka dostupných widgetů je spíše slabší, s konkurencí od HTC se nedá srovnávat. Ti, co si rádi ladí domovské obrazovky do posledního detailu, se budou muset poohlédnout v Marketu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zálohovací utilita, nastavení jednorázové a pravidelné zálohy

Výrobce nezapomněl ani na několik bonusových aplikací. Chytrý správce se postará o monitoring datových přenosů, umí upozornit na vyčerpaný denní či měsíční limit (podle nastavení). V případě, že telefon přestane pracovat korektně, přivítáte možnost obnovy ze zálohy – zálohovat lze data, nastavení, kontakty a to manuálně i automaticky. Documents To Go jsou bohužel jen v omezené verzi, proto vás nechají dokumenty jenom číst, úpravy vyžadují plnou licenci. Užitečný je i jednouchý správce souborů a poznámkový blok, kteří nejsou vždy standardní součástí systému. Řadu z těchto aplikací lze stáhnout z Marketu v lepším provedení, přítomnost těchto aplikací zdarma hned po vybalení z krabice ale zaslouží pochvalu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti Správce souborů, chytrý správce a přehled přenesených dat

Hlavní argument – cena

Telefon disponuje rádiem, budete se ale muset obejít bez RDS. S fotoaparátem spíše nepočítejte, ten se totiž výrobci opravdu nepovedl. Možnosti nastavení jsou mizivé a snímač toho sám taky moc nezmůže. Bez možnosti upravit expozici jsou obrázky buď příliš tmavé nebo naopak světlé, ideální fotku (v rámci toho, co telefon zvládne) uděláte nejdřív tak na pátý pokus. Fotoaparát nemá ani přisvětlovací diodu, zapomeňte tedy na funkci baterky. Fotky postrádají ostrost, o prokreslení detailů nemůže být řeč a věrnost barev taky není žádný zázrak.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ideos X3 bude soupeřit v nižší střední třídě Androidů zejména s modely HTC Wildfire S, LG Optimus Net nebo Samsungem Galaxy Gio. Při přímém porovnání bude Ideos ztrácet asi na všechny tyto soupeře, bude postrádat pár megabajtů paměti, kvalitnější displej, nebo použitelnější fotoaparát. Žádný z těchto telefonů ale nebude schopen Ideosu konkurovat cenou, která je hlavní zbraní modelu X3.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud hledáte Android vybavenější než nejlevnější modely s nízkým výkonem a hlavně ne úplně ideálním QVGA rozlišením a cenovka je pro vás hodně důležitý parametr, X3 by mohl uspět. Budete se muset smířit s mizerným fotoaparátem a horším displejem, než by mohl nabídnout některý ze soupeřů, pokud ale Ideosu tato hlavní dvě negativa odpustíte, svou práci zvládne dobře. Pokud se s jeho nedostatky nesmíříte, připravte si na nejlevnějšího konkurenta minimálně o tisíc korun více než v případě Huawei.

Diskuze (31) Další článek: Samsung Wave 525 a 533: s Badou 2.0 se nepočítá

Témata článku: Huawei, , , HTC Hero, HTC Sensation, HTC Sensation XE, HTC Sensation XL, HTC Wildfire, HTC Wildfire S, Huawei Ideos X3, LG Optimus, LG Optimus One, Samsung Galaxy Gio, Huawei ID, Tenký kryt, Poslední detail, Generace telefonu, #Huawei, Chytrý správce, Standardní součást, Netradiční rozložení,