Huawei má hodinky s tematikou vesmíru. A pokud máte správné auto, tak vám ho odemknou

  • Přichází nová „vesmírná“ edice hodinek Huawei Watch 4 Pro
  • Hodinky podporují eSIM a umí tím pádem volat i bez telefonu
  • Některé funkce zůstávají pro Evropu nedostupné

Huawei představilo novou edici chytrých hodinek řady Watch 4 Pro. Původní model byl uveden loni v létě, kdy jsme si jej rovnou vyzkoušeli, a teď má nového sourozence. Huawei Watch 4 Pro Space Edition vsadily tentokrát na vesmírnou tematiku, kterou využívají zejména na virtuálních cifernících. Mírně se změnilo i barevné provedení těla, po stránce výbavy jsou ale hodinky s předchůdcem takřka identické. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Huawei Watch 4 Pro Space Edition jsou odvozeny od loňského modelu Watch 4 Pro Elite

Znamená to, že tu máme opět velké, masivní hodinky, ale nikoli tak těžké, jak bychom se z rozměrů (zejména tloušťky 13 mm) mohli domnívat. Tělo i článkový řemínek hodinek jsou totiž vyrobeny z titanu, což se příznivě podepisuje na hmotnosti těsně pod 70 gramů. Tmavě šedou metalickou barvu hodinek oživují dva červené půloblouky na neotočné keramické lunetě, které vyniknou zejména pod zdrojem světla, jinak jsou spíše nenápadné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hodinky Huawei Watch 4 Pro Space Edition jsou velké a masivní, lépe se hodí na pánské zápěstí

Hodinky mají opět kruhový AMOLED displej s průměrem 1,5 palce a přepočteným rozlišením na čtverec 466 × 466 bodů. U loňského modelu jsme kritizovali vypouklé krycí sklíčko displeje, které odráží víc okolních odlesků, než kdyby bylo běžně ploché. To se letos nijak nemění, venku na denním světle se bude v displeji odrážet skutečně všechno, ale asi se na to dá časem zvyknout.

Klepněte pro větší obrázek
Čitelnost ve venkovním prostředí je kvůli vypouklému ciferníku problematičtější, než kdyby bylo sklíčko klasicky rovné

Řada hodinek Watch 4 u Huawei se od řady Watch GT 4 liší zejména v tom, že podporuje vestavěnou eSIM. Tím pádem můžete s hodinkami volat nezávisle na mobilu. Zatím ale jen se samostatným telefonním číslem, čeští operátoři nepodporují klonování čísla pro hodinky Huawei. Stejně tak zatím není možné hodinkami bezkontaktně platit, ačkoli i funkci NFC mají hardwarově vestavěnou.

Uhlazenější prostředí a jedna nová funkce

Vesmírná edice přichází s nově uvedenou verzí hodinkového systému Harmony OS 4 (po rozbalení záhy dorazila verze 4.2). Proti loni testované verzi 3 je nové prostředí zase o něco graficky sjednocenější, lépe se pracuje s widgety v horizontálním menu, hlavní nabídku lze opět zobrazit ve vertikálním seznamu nebo jako shluk na sebe nalepených ikon. Mnohem širší je nabídka přednastavených ciferníků a většina z nich má také svůj graficky odpovídající Always on režim, který šetří baterii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekProstředí obsahuje několik odkazů na vesmír v podobě ciferníků, z nichž můžete zvolit například animaci astronauta pochodujícího ve stavu beztíže po měsíčním povrchu nebo vznášejícího se kdesi na vesmírné stanici

Telefon obsahuje GPS a dokáže trackovat více než stovku nejrůznějších sportů a poyhybových aktivit. K tomu umí měřit tep, okysličení krve, teplotu kůže, ztuhlost tepen, míru stresu, monitorovat průběh spánku a natočí také EKG. K tomu jako elektroda slouží spodní ploché tlačítko. To navíc dostalo v rámci Harmony OS 4 i funkci rychlého přístupu k zástupcům tří aplikací, které si můžete nastavit a spustit je tak z libovolného místa v prostředí. Je to takový doplněk k multitaskingu – k posledním spuštěným aplikacím se dostanete po dvojím stisknutí korunky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Novinkou jsou tři rychlé volby na spodním tlačítku, které usnadní přepínání aplikací

Co se týče dalších aplikací, dají se nainstalovat z AppGallery buď přímo na hodinkách, nebo ve spárovaném telefonu v aplikaci Huawei Zdraví. Titulů je ale stále zatím jen zhruba do stovky a většinou jde o jednoduché utility typu kalkulačka, rádio, čtečka audioknih atd. Kromě toho umí hodinky pracovat s vlastní miniaturní QWERTY klávesnicí a odpovídat pomocí ní na příchozí zprávy i jinak než přednastavenými odpověďmi – i toto už zvládal loňský model.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hodinky podporují úsporný Always on režim pro všechny ciferníky. Většina spočívá v tom, že ciferník zjednoduší na monochromatické obrysy a sníží jas

Huawei Watch 4 Pro Space Edition byly představeny nejprve v Číně, kde byla také vyzdvihována jedna z jejich mála zcela nových funkcí – podpora UWB, tedy bezdrátové technologie fungující sice na krátkou vzdálenost ale s přesností na desítky centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek
Hodinky mohou posloužit k odemknutí vozu Aito M9

Právě díky UWB tak mohou v Číně majitelé vozů Aito M9, za jejichž vývojem stojí taktéž Huawei, zcela bezkontaktně odemknout svůj vůz pomocí hodinek, když se k němu přiblíží, a dávat mu různé hlasové povely. Tuhle vychytávku evropští uživatelé asi hned tak nevyužijí, ale i tak mohou mít velmi zajímavé a skvěle vybavené chytré hodinky. V Česku se budou prodávat za 16 tisíc korun.

Hodinky Huawei Watch 4 Pro Space Edition na produktovém videu výrobce:

Diskuze (20) Další článek: Apple si patentoval nezvyklý mechanismus pantů pro skládací iPhone. Ale je to vůbec dobrý nápad?

Témata článku: Huawei, , , , , , , , , Always, Tematika, Watch GT, Mars, Ciferník, Watch, Huawei Watch, Evropa, Edice, Loňský model,