V letošním roce nás společnost Huawei nechala čekat o něco déle. Zatímco v předchozích letech představila svůj největší telefon řady Mate vždy na berlínském veletrhu IFA, letos si svou prezentaci nechala až na polovinu října. To však nebyla jediná novinka, kterou si Huawei přichystalo. Vůbec poprvé jsme se u řady Mate dočkali i odlehčené verze, která nese označení Huawei Mate 10 Lite.
Od svých vybavenějších sourozenců si Huawei Mate 10 Lite odnesl dvě nejviditelnější věci. Velký 5,9palcový FullView displej s minimálními rámečky a rovněž i čtveřici fotoaparátů. Po dvou na každé straně. Vzhledem k poloviční ceně je ale zřejmé, že pod kovovým obalem bude několik rozdílů. Pojďme se proto podívat, které to jsou a jak se projevují navenek.
|
| rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,5 mm, 164 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Huawei Mate 10 Lite začíná na následujícím listu.
Design
Jeden z mála. V případě, že se vám líbí současný trend a chcete si pořídit tzv. „bezrámečkový” telefon, nemáte příliš navybranou. Pokud za něj navíc nechcete utratit horentní sumu, ale přesto chcete kvalitní telefon, máte těch možností ještě méně. Váš výběr se dodnes smrsknul de facto na jeden model. Tím bylo nepříliš dobře vybavené LG Q6, které nedávo prošlo naším testem. Další model již startují nad částkou 10 tisíc Kč.
Rozměry Huawei Mate 10 lite činí 156 × 75 × 7,5 mm a hmotnost je 164 gramů
Proto jsme s povděkem kvitovali příchod Huawei Mate 10 lite. Z přední strany ho přitom téměř nerozeznáte od aktuální jedničky výrobce, modelu Huawei Mate 10 Pro. Ani v případě modelu Mate 10 lite se totiž pod displej nevešlo nic, ani čtečka otisků prstů. Naopak nad displejem se nachází kromě sluchátka i notifikační LED dioda, senzory okolního světla či přiblížení a dvojice čelních fotoaparátů.
Huawei Mate 10 lite disponuje z výroby ochrannou fólií na displeji. Tím se mu částečně daří zakrýt fakt, že telefon nemá tvrzené sklo chránící displej
Systémová tlačítka jsou v tomto případě řešena softwarově, a tak jediné mechanické klávesy najdete na pravém boku telefonu. Zde jsou umístěny klávesy pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/odemknutí telefonu. Opačný bok vás bude zajímat ve chvíli, kdy budete chtít do telefonu vložit nanoSIM kartu nebo paměťovou microSD kartu, to proto, že se tu nachází hybridní slot. K jeho vysunutí budete klasicky potřebovat speciální klíček.
Obdobně strohá je i horní brada telefonu. Najdete tady pouze jeden z dvojice mikrofonů. O poznání větší koncetrace různých prvků je na spodní bradě. Kromě efektních klíčků, které drží hliníkový kryt telefonu, zde budete hledat i 3,5mm jack pro připojení sluchátek nebo (bohužel) starší microUSB konektor pro připojení nabíječky. Ze spodní hrany rovněž uslyšíte vyzvánění telefonu, protože zde ústí i hlasitý reproduktor.
Čtečka otisků prstů, která je umístěna na zadní straně pod fotoaparáty funguje spolehlivě. Její reakce jsou jak dostatečně rychlé, tak i přesné. Není proto nutné (až na výjimky) přiložení prstu pro rozpoznání opakovat.
Huawei Mate 10 lite bezpečně odlišíte od vybavenějších verzí pohledem na zadní stranu. Na rozdíl od modelů Mate 10 a Mate 10 Pro tady mj. chybí proužek, který naznačuje spolupráci společností Huawei a Leica na výrobě fotoaparátů. Přesto však Mate 10 lite může nabídnout dvojici vertikálně posazených fotoaparátů i na zadní straně. V noci jim může pomoci i LED blesk, který je umístěn nad nimi.
Duální fotoaparát mírně vystupuje nad povrch zadní strany telefonu
Z pohledu designu a konstrukčního zpracování hodnotíme Huawei Mate 10 lite jednoznačně pozitivně. Nabízí obrovský displej v relativně kompaktním těle, přičemž zadní strana vyrobená z hliníku dodá telefonu na bytelnosti. Dílenské zpracování je také na vysoké úrovni, když všechny přechody materiálů velmi dobře lícují. Škoda jen vystouplého duálního fotoaparátu, který je kvůli tomu náchylnější k mechanickému poškození.
Displej
Větší displej ve stejném těle. Ačkoliv je o model Mate 10 lite dva milimetry větší, než Huawei Mate 10 Pro, stále se mu podařilo dostat do těla srovnatelného s konkurencí (Asus Zenfone AR, Huawei P10 Plus, HTC U11 či Sony Xperia XZ Premium) o 0,2-0,4 palce větší displej. Konkrétně se jedná o 5,9palcový IPS displej, jenž dispnuje FullHD+ rozlišením (2 160 × 1 080 pixelů). Rozlišení přitom naznačuje, že displej je i zde ve stále oblíbenějším poměru 18:9.
Jemnost displeje činí v tomto případě 407 PPI
Na první pohled je však patrné, že displej je jednou z částí, u které se slevilo z nejvyšších nároků. Oproti jiným modelům zobrazuje panel modelu Mate 10 lite trochu studenější barvy. Nepomůže ani úprava barev v nastavení. Měnit totiž můžete pouze teplotu barev, nikoliv sytost. Pozorovací úhly jsou ale zcela dostatečné.
Velmi dobře funguje automatická regulace jasu displeje, která bez větší prodlevy reaguje na změnu světelných podmínek. Jas displeje modelu Mate 10 lite je přitom dostatečný i na přímém světle
Pochválit můžeme také režim tzv. komfortního čtení, který dokáže dle vlastních preferencí snížit záření modrého světla. Tento režim můžete aktivovat buď nastálo nebo pouze v určeném čase (typicky v noci). Netradiční položkou v nastavení je Zobrazení na celou obrazovku. V této části si můžete vybrat aplikace, které dosud nebyly upraveny pro displeje s formátem 18:9. Telefon pak u těchto aplikací automaticky přizpůsobí jejich vzhled displeji, čímž odstraní černé pruhy. Přizpůsobení aplikací na celou obrazovku funguje spolehlivě. Žádné zkreslení obrazu nebo nežádoucí efekty jsme zde nepozorovali
Hardware
Zůstal za očekáváním. Jestliže displej byl prvním kompromisem na cestě za nižší koncovou cenou, tak výkonnostní složka telefonu je druhým v pořadí. Svědčí o tom zejména použití staršího procesoru vlastní výroby. Osmijádrový HiSilicon Kirin 659 je totiž pouze přetaktovaný Kirin 650, se kterým jsme se mohli setkat v prvním modelu Huawei P9 lite na začátku roku 2016.
Kirin 659 se skládá ze čtveřice úspornější (Cortex-A53) jader s taktem 1,7 GHz a dále z výkonnější čtyřky (Cortex-A53) jader s taktem 2,36 GHz. Součástí tohoto čipsetu je i grafický čip Mali-T830 MP2 anebo LTE model Cat. 6 podporující všechna důležitá česká pásma. S výkonem se úspěšně snaží vypomoci také 4 GB RAM.
S Mate 10 lite bezkontaktně nezaplatíte, chybí mu NFC čip
Úložiště narostlo do velikosti 64 GB, přičemž využít můžete zhruba 48,3 GB. Pokud vám ani tato kapacita nestačí, nabízí se ještě rozšíření skrze microSD kartu až o dalších 256 GB. Vnitřní paměť můžete zaplnit různě. Jednou z možností je i stahování všemožných souborů z internetu prostřednictvím bezdrátové Wi-Fi sítě (802.11 b/g/n).
Nabízí se i přenos souborů přes Bluetooth 4.2. Vzhledem k nižší rychlosti takového přenosu však tento modul využijete spíše pro párování s chytrým příslušenstvím. Další možností, jak paměť zaplnit, je stažení offline map, ve kterých se později budete moci orientovat za pomoci geolokačního čipu A-GPS s podporou GLONASS. Přiznivci hudby a sportu ocení podporu technologie aptX.
Audio výstup hlasitého reproduktoru se řadí k průměru, stejně jako výstup pro sluchátka. Rozhodně nedosahuje kvalit telefonů HTC a jejich technologie USonic
Abyste mohli výše uvedený hardware dostatečně využít, přibalil Huawei modelu Mate 10 lite baterii s kapacitou 3 340 mAh. Ta dokáže zajistit, aby telefon zůstal na příjmu minimálně po celý jeden (i rušný den). Obvykle mu zbyde ještě 10-20 % výdrže, což znamená, že se s největší pravděpodobností nevyhnete pravidelnému nočnímu dobíjení. Dobíjení z 0 na 100 trvá zhruba 2 hodiny.
Software
Čekání na osmičku. Ačkoliv byl Huawei Mate 10 lite představen až v říjnu letošního roku, je vybaven starší verzí systému od společnosti Google. Android 7.0 Nougat je v tomto případě zabalen do grafické nadstavby EMUI 5.1. Upgrade na Android 8.0 Oreo by však měl přijít v budoucnu. Kdy se tak stane, ale můžete pouze odhadovat.
V nastavení si vyberete buď zobrazení systému s hlavní nabídkou aplikací nebo režim, kde se vše odehrává pouze na pohotovostních plochách
Jednou z prvních věcí, které si v telefonu všimnete, je zbytečné množství předinstalovaných aplikací třetích stran. Masově oblíbené aplikace jako Facebook nebo Instagram pochopíme. Proč telefon obsahuje i předinstalované hry (mj. Asphalt Nitro nebo Kingdoms) či aplikace jako eBay a Booking.com, to je pro nás záhada. Jednou z prvních úkonů tak zřejmě bude jejich odinstalace. V rámci toho můžete deaktivovat i aplikace od Google, které nepoužíváte. Tím uspoříte místo v úložišti, ale rovněž část operační paměti.
Huawei Mate 10 lite také obsahuje možnost spuštění aplikací ve více oknech
Co nám v nastavení telefonu chybí, to je zmenšení mřížky na pohotovostních plochách. Máte sice na výběr mezi třemi možnostmi uspořádáním aplikací (4×6, 5×5, 5×6), avšak i mřížka 5×6 je na tak velkém displeji možná až zbytečně velká. Nepomůže ani zmenšení zobrazení celého systému, když na rozdíl od nadstaveb jiných výrobců se toto zmenšení netýká velikosti mřížky.
Měnit lze také lištu a uspořádání systémových kláves ve spodní části displeje
Součástí nastavení jsou i položky Chytré asistence. Tady můžete aktivovat plovoucí tlačítko, ovládání pohybem (ztlumení překlopením) či rozhraní pro pohodlnější ovládání jednou rukou. Na stejném místě najdete i ovládání a aktivaci chytrých gest. Ta spočívají v kreslení různých obrazců na displeji kloubem vašich prstů.
Ovládání kloubem ukrývá speciální funkce
Nakreslením kruhu nebo čtverce vytvoříte snímek obrazovky, nakreslením písmene zase můžete spustit přednastavené aplikace. Konečně nakreslením vodorovné linky aktivujete režim dvou rozdělených obrazovek, přičemž velikost těchto dvou oken můžete dle potřeby regulovat. Za zmínku jistě stojí režim Nerušit nebo možnost plánovaného vypínání a zapínání telefonu.
Obecně máme za to, že nadstavba EMUI patří v mobilním světě mezi ty povedenější, když nabízí i chytřejší funkce, které vám dokáží usnadnit každodenní ovládání telefonu. Díky dostatečně RAM se přitom nemusíte bát ani více spuštěných aplikací současně, protože telefon si s nimi bez ztráty dechu poradí.
Fotoaparát
Ve dvou se to lépe táhne. Někteří výrobci stále odmítají podvolit se vlně duálních fotoaparátů. Huawei však naopak dotáhl duální fotoaparát i na čelní stranu. Hlavní dvojice na zadní straně nabízí snímače s rozlišením 16+2 Mpx, přičemž ten dvoumegapixelový (hloubkový) slouží pouze k rychlejšímu ostření a možnosti přeostřování (pro bokeh). 16Mpx snímač disponuje světelností f/2,2 a hybridním fázovým ostřením.
Podobně je složen je duální fotoaparát na čelní straně. V tomto případě jde o sestavu snímačů s rozlišením 13+2 Mpx, když hloubkový snímač má stejné funkce jako u hlavního fotoaparátu, tj. pro sběr hloubkových dat, ostření a tzv. bokeh.
Swipnutím doleva rozbalíte nastavení fotoaparátu či videa
Aplikace Fotoaparátu bude uživatelům telefonů Huawei notoricky známa. Základní pohled je jednoduchý. Dole je spoušť fotoaparátu s přepínačem kamery a vstupem do galerie. Nahoře jsou rychlé přepínače blesku, čelní/hlavního fotoaparátu a HDR či zkrašlovacího režimu. Swipnutím doprava zobrazíte množství dalších režimů (panorama, noční, malování světlem či slow-mo). K dispozici jsou i netradiční funkce jako skenování dokumentu.
Ukázkové fotky:
Více fotografií najdete na stránce 8
Výslednými fotografiemi z modelu Mate 10 lite jsem byl však trochu zklamán. Opravdu dobré snímky totiž dokáže zachytit pouze v ideálních světelných podmínkách. Jakmile tyto podmínky ideální nejsou, kvalita fotografií jde vcelku rychle dolů. Pokud fotíte v horším světle, téměř automaticky musíte počítat s větším množstvím šumu, nížší ostrostí a s méně detaily. V rámci své kategorie se proto v oblasti fotografie řadí do průměru.
Ukázkové video (FullHD, 30 fps):
S videem to není o moc lepší. Mate 10 lite umožňuje natáčet video maximálně ve FullHD (1080p) rozlišení. To by samo o sobě nebylo nic špatného, pokud by telefon umožňoval natáčení videa alespon při snímkovací frekvenci 60 fps, spokojit se však musíte se 30 fps. Výslednému záznamu by slušelo vyšší ostrost, avšak co se týká zachycení (věrnosti) barev, tak zde si Mate 10 lite vede dobře.
Závěr
Závěrečný souhrn vyznívá pro Huawei Mate 10 Lite pozitivně. Ačkoliv telefon má v mnoha oblastech své rezervy, v celkovém souhrnu nabízí celistvý výkon a spolehlivost a vsází především na FullView displej. Sám totiž ví, že v tomto ohledu nemá ve své třídě (zatím) příliš konkurence.
V prodejním balení vás příjemně překvapí čirý ochranný kryt
Jestliže sháníte telefon s FullView displejem za cenu pod 10 tisíc Kč, není příliš lepší volby. Ohrozit ho může pouze (po všech směrech lepší) LG G6. Za něj si už ale musíte připlatit o zhruba 1-2 tisíce Kč více. Samozřejmě můžete namítat, že za nižší cenu můžete mít kupříkladu Honor 8, Honor 9 nebo nepoměrně levnější modely Xiaomi s obdobnou výbavou. Žadný z nich však nedokáže nabídnout tak velký displej, natož v podobných rozměrech.
|
| rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,5 mm, 164 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Telefon sice nepatří k nejvýkonnějším a postrádá i další nej. Svou práci však odvede poctivě a navíc stylově. Jiný solidní telefon bez rámečků za lepší cenu nepořídíte.
Plusy:
- velmi dobré dílenské zpracování s hliníkovým tělem
- 5,9palcový FullView displej s FullHD+ rozlišením
- grafická nadstavba EMUI 5.1 s chytrými funkcemi
- 64GB úložiště a 4GB RAM
- součástí balení je i ochranný kryt
Minusy:
- chybí NFC
- průměrný fotoaparát včetně videa
- microUSB konektor
- nepodporuje rychlé dobíjení
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium