Huawei Mate 9 Porsche Design: exkluzivní jen naoko [recenze]

 • Menší displej, zato s vyšším rozlišením
 • Dvoudenní výdrž, spousta paměti a obrovské úložiště
 • Pouze logo Porsche Design exkluzivitu nevyčaruje
Kapitoly článku

1. Design

Nebýt loga Porsche Design nad displejem, nejspíš byste tento telefon zařadili k mnoha dalším, podobně vypadajícím modelům. Kovové provedení, duální fotoaparát na zádech a zaoblené boky displeje sice napovídají, že v ruce asi nebudete mít telefon za pět tisíc, jinak ale nic nenasvědčuje tomu, že v ruce držíte našlapaný mobil s ještě našlapanější cenovkou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefon s logem Porsche Design by se mohl v oblasti designu více odvázat

Předěly antén na zadní straně nebijí do očí tak moc jako u klasického Matu 9, pořád tam ale jsou. Huawei se je ani nesnaží nějak zamaskovat, přitom konkurence dokáže nabídnout vizuálně atraktivnější provedení. Třeba Asus nebo Xiaomi je dokáží zamaskovat mnohem lépe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Viditelné předěly antén na zádech telefonu

Mate 9 PD je menší a lehčí, vzhledem k menšímu displeji se to ale tak nějak očekává. Má pěkně promyšlené zaoblení hran a rohů, dobře se drží v ruce, designově však nejde o nic objevného. Vizuálně nelze telefonu upřít jistou inspiraci u Samsungu, i když podobně navržený telefon byste asi našli i u jiných výrobců.

Klepněte pro větší obrázek
Na bocích zaoblený displej, pod kterým se usídlila čtečka otisků prstů

Nevykládejte si předchozí řádky špatně. Telefon je precizně zkonstruován, nevrže, neskřípe, vsází na sklo a kov a nese všechny prvky, co se od luxusního telefonu očekávají. Doplácí jen na to, že kvalita zpracování za poslední roky šla strmě nahoru a to, co ještě nedávno bylo exkluzivní a výjimečné, dnes najdete i ve střední třídě. Mohlo by to zachránit netradiční provedení, originální nápad nebo řešení nějakého prvku (jako je třeba displej u Xiaomi Mi Mix), to zde ale chybí. A logo Porsche Design nad displejem a na zádech telefonu v tomto směru nestačí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Boky telefonu nijak nevybočují z osvědčeného rozložení ovladačů

Ovládací prvky najdete na obvyklých místech – hlavní vypínač a regulaci hlasitosti na pravém boku (s perfektním chodem), šuplíček na dvě nanoSIM na levém, horní strana nese pouze infraport, konektor sluchátek se totiž přesunul na spodní stranu k USB-C a hlasitému reproduktoru. Čtečka otisků prstů se přestěhovala ze zad pod displej.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Elegantní balení ukrývá na první pohled hodnotné příslušenství,
při bližším prozkoumání už tak exkluzivně nepůsobí

V elegantně zpracované krabici najdete v horním patře samotný telefon a certifikát pravosti. Pod ním se pak ukrývá dvojice nabíječek (do českých zásuvek pasuje pouze jedna z nich), USB kabel, redukce z USB-C na microUSB a několik manuálů. Sluchátka jsou pecková s designem podobným těm od Applu. Pokud vám tento typ nepadá z uší, stojí za vyzkoušení. Připravte se na silnější basy, méně náročným uživatelům ale plně postačí.

Klepněte pro větší obrázek
Flipové pouzdro by si zasloužilo lepší zpracování,
třeba i v hodnotnějších materiálech

Výčet příslušenství uzavírá flipové pouzdro s průhledem. Ten odkrývá pravou zhruba třetinu displeje, průhled zajišťuje tmavé plexisklo. Samotný flip bohužel na místě nedrží žádné magnety a povrchové zpracování připomínající kůži nevypadá zrovna reprezentativně. Celkově krabice, respektive zvolené příslušenství působí dojmem, že je tu jen do počtu. Telefon má v této oblasti „splněno“, protože se to od něj v dané cenové hladině očekává a něco v krabici prostě být musí. Přitom kvalitnější sluchátka a lépe zpracované pouzdro by dokázaly celkový dojem razantně vylepšit.

2. Displej

Na displejové straně objevíte asi nejvíc rozdílů ve srovnání s klasickým Matem 9. Displej je menší, má úhlopříčku 5,5“, co ztratil na velikosti, si bohatě vynahradil na rozlišení – místo full HD se chlubí 2 560 × 1 440 body, což znamená výrazně vyšší jemnost. Čistě z hlediska rozlišení by na dané úhlopříčce bohatě postačovalo full HD, displej Matu 9 to ostatně potvrzuje a je o 0,4“ větší. Jemné rozlišení se nijak negativně nepodepisuje na uživatelském zážitku, telefon má spoustu výkonu, aby všechny pixely dokázal obsloužit, proč tedy nepřidat do seznamu parametrů další položku, se kterou může marketing pracovat.

Parametry displeje:

 • maximální jas: 432 cd/m2
  (Čím vyšší hodnota, tím lepší jas; nejzářivější displeje na mobilech mají maximální jas okolo 700 cd/m2. Testovaný model má dobré podsvícení.)
 • minimální jas: 4 cd/m2
  (Čím nižší hodnota bližší nule, tím méně může displej méně zářit.)
 • průměrná barevná odchylka: 6,54
  (Ideální hodnota je 0, údaj určuje odchylku od normy stanovené pro BluRay. Smartphony s odchylkou do hodnoty okolo 6 mají stále věrné displeje. Testovaný model má jen lehce zkreslené podání barev.)
 • maximální barevná odchylka: 11,37
  (Hodnota u nejvíce odchýlené barvy. U testovaného modelu je to červená.)
 • gamma: 2,09
  (Ideální hodnota je 2,20, údaj vypovídá o podání černé a odstínů šedé barvy. Testovaný model má dobrou černou a dostatečně přesné podání odstínů šedé.)
Klepněte pro větší obrázek Gamut barevného spektra – bílý trojúhelník přesahuje plochu normovaného spektra (černý trojúhelník). Děje se tak nerovnoměrně zejména na straně odstínů červené a žluté barvy. Celkově tak displej podává teplejší barvy a působí živějším dojmem.

Liší se i typ použitého panelu, Mate 9 PD nese Amoled se vším charakteristickým pro tuto technologii. Syté jasné barvy, černá je opravdu černá, vše na displeji vypadá živě a atraktivně. Pokud na to nejste zvyklí, neradujte se předčasně z úchvatných fotek, na displeji počítače už tak pěkně barevné nebudou. Vzhledem k použitému panelu je potřeba Huawei pochválit, že v nastavení můžete zapnout tmavé téma a šetřit tak baterii. I tento model umožňuje úpravu barevného podání displeje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení teploty barev • Tmavé téma • Světlé téma

Tlačítka pod displejem jsou všechna senzorová. Prostřední oválné nese čtečku otisků prstů a doplňuje ho dvojice teček z každé strany. V nastavení můžete zvolit klasický režim (zleva Zpět, Domů, Poslední spuštěné aplikace), případně pořadí otočit, nebo sáhnete po jednotlačítkovém fungování, které se spoléhá pouze na střední tlačítko se čtečkou. Jednotlivé funkce pak realizujete klepnutím, držením nebo tažením.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení tlačítek pod displejem

Nad displejem najdete obvyklou sestavu senzorů, kamerky, notifikační diody (bohužel s nulovými možnostmi konfigurace) a reproduktor. Ten spolupracuje s hlasitým reproduktorem na spodní straně zařízení – horní má na starost výšky, spodní pak středy a basy. Zejména v režimu na šířku se výsledný zvuk tváří jako stereo, stačí ale libovolný z reproduktorů přikrýt a hned poznáte, že výsledný vjem se skládá ze dvou zdrojů.

3. Hardware

Osmijádrový procesor Kirin 960 u Matu 9 PD je stejný jako u Matu 9. V podstatě jedinou odlišností v oblasti hardwaru jsou úložiště a paměť. Ze šesti gigabajtů RAM jsou uživateli k dispozici čtyři, obdobně velkorysé parametry najdete i u vnitřního úložiště. Z papírových 256 GB je po vybalení telefonu z krabice volných 227, po prvotní aktualizaci se dostanete zhruba o gigabajt níž.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostupná paměť RAM • Úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci

V praxi můžete telefonu předhodit cokoliv od náročných her až po 4K video, dostat jej do úzkých představuje výzvu. Zahřívání v zátěži je sotva znatelné, nijak neovlivňuje uživatelský zážitek. Výkon, spousta paměti a obrovské úložiště v kombinaci s jemným displejem se ideálně hodí pro libovolné scénáře s multimediálním zaměřením. Do telefonu můžete nahrát desítky filmů, nemusíte řešit, kterých pár her si v zařízení necháte (protože byste byli omezení dostupným místem) a náruživí fotografové nemusí složitě vymýšlet, kolik toho ještě mohou natočit ve 4K, než budou muset pořízený materiál někam „vysypat“.

Výsledky benchmarku AnTuTu:

 • celkové skóre: 117 886
 • 3D: 32 058
 • UX: 45 000
 • CPU: 31 324
 • RAM: 9 504

Telefon sice postrádá slot na paměťovou kartu, vnitřní úložiště by ale mělo stačit opravdu každému. A kdyby náhodou ne, můžete využít USB OTG a nepotřebná data přesunout na flash disk. Zde přijde vhod dodávaná redukce z USB-C na samici microUSB, do níž lze připojit běžné OTG redukce, můžete tak využít své stávající vybavení. Pokud tuto dvojici doplníte ještě běžným nabíjecím kabelem, lze telefon použít i v roli powerbanky a nabíjet z něj další zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM
Mate 9 PD jako nabíječka • Dálkový ovladač využívající infraport

Konektivita zahrnuje LTE, Bluetooth 4.2, NFC, 5GHz Wi-Fi, dokonce i infraport. Kromě úložiště, paměti a absence slotu pro paměťovku se Mate 9 PD od klasického Matu 9 neliší. Obě SIM mají shodný formát (nanoSIM), přičemž LTE můžete provozovat na kterékoliv, rychlá data nejsou omezena na primární či sekundární slot.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti čtečky otisků prstů

Čtečka otisků prstů pracuje primárně v roli senzorového tlačítka (jak, to si můžete zvolit), v roli biometrického senzoru funguje výborně. Případů, kdy telefon otisk nerozpozná, je naprosté minium. Je rychlá, stačí přiložit některý z až pěti přednastavených prstů a telefon okamžitě odemyká displej. Vše samozřejmě s libovolně natočeným prstem bez nutnosti přejíždění, stačí se jen dotknout.

AnTuTu Battery Test:

 • 11 438

Baterie s kapacitou 4 000 mAh živí telefon i při intenzivnějším používání dva dny. S úspornějším provozem se dostanete na tři, nemusíte se ale obávat ani opačných případů, kdy telefon nepustíte z ruky, den přečká i v pořádném zápřahu. S dodávanou nabíječkou zařízení dobijete cca za hodinu a půl, půlhodina pak stačí, aby se ukazatel zvedl o zhruba 40 %. Mate 9 PD vydrží subjektivně o něco méně než Mate 9 (přeci jen živí více pixelů), rozdíl ale není markantní.

4. Software

Doposud vystupovaly modely Mate 9 PD a klasický Mate 9 jako sourozenci. V softwarové nabídce jsou to ale víceméně dvojčata. Jediné drobné odchylky najdete tam, kde si to vyžádalo fyzické umístění čtečky otisků prstů – zmenšené zobrazení aktivujete odlišným gestem, liší se možnosti přizpůsobení tlačítek pod displejem a čtečka v roli dalšího ovladače (různé kombinacemi klepnutí či přejet prstem). V ostatních ohledech platí vše pozitivní, čím se mohl pochlubit Mate 9.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Informace o systému • Číselník • Zprávy • Správce souborů

Prostředí telefonu je svižné, odladěné, nabídne dostatečné možnosti přizpůsobení, ve kterých se rychle zorientujete, a v neposlední řadě vás telefon nebude obtěžovat tunou nepotřebného balastu. Výrobce sice předinstaloval několik aplikací, těch se ale můžete s klidným svědomím zbavit. O úsporu místa u tohoto telefonu až tak nejde, proč však zbytečně sušit v zařízení něco, co nikdy nevyužijete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Volba režimu plochy • Plocha bez hlavní nabídky
Plocha s hlavní nabídkou • Hlavní nabídka

Vyladit můžete počet a chování ploch (přechody, otáčení obrazovky, cyklické procházení), velkou pochvalu zaslouží možnost volby mezi hlavní nabídkou s aplikacemi a alternativou, kdy jsou všechny aplikace přímo na plochách. V oznamovacím panelu pak můžete dle libosti upravit počet i pořadí zobrazovaných přepínačů bezdrátových modulů. Vizuální podobu pak doladíte motivy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přechod mezi plochami • Nastavení plochy
Oznamovací panel • Poslední spuštěné aplikace

Motivy v telefonech Huawei lze upravovat už nějaký pátek. Lze vybírat pozadí, hlavně ale sady ikon, které dotvářejí celkový vzhled prostředí. A to je bohužel pro špičkové modely tohoto výrobce spíše ke škodě. Většinou mají totiž jako výchozí zvolený motiv v decentních barvách – ikony na ploše vypadají skvěle, vše ladí v kombinaci černé, šedé a zlaté, dotváří abstraktní tapetu a konzervativní vzhled telefonu. Ovšem jen do okamžiku, než začnete instalovat aplikace, jejichž barevné ikony celý tento koncept rozbijí a výsledek vypadá přinejmenším rozporuplně. Možná pak sáhnete po jiném, méně usedlém motivu, se kterým bude prostředí vypadat normálně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Motivy • Tapety • Správce telefonu • Čištění paměti

Obdobně jako v případě designu působí i software. Je odladěný, kvalitně připravený, dobře se používá. A v konečném důsledku je to jenom dobře, že výrobce systém ničím nezkazil. Neubráníte se ale mírnému zklamání, protože prostě očekáváte něco navíc, nějakou specialitu, něco unikátního. Upravený motiv a několik tapet? To je poměrně málo.

5. Fotoaparát

Pokud se design Matu 9 PD a Matu 9 odlišoval více a hardware se softwarem sotva znatelně, fotoaparát obou telefonů je zcela identický. Dvojice čoček, prostředí fotoaparátu i jeho nastavení jsou stejné jako u Matu 9.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu

Na ukázkových fotografiích je dobře vidět, jak v případě použitého železa záleží na okolních světelných podmínkách. Stačí, aby místo slunného zimního dne dorazilo pošmourné zatažené počasí a hned jsou detaily hůře prokreslené a snímky místy méně ostré. S přepaly se setkáte ojediněle, na šum narazíte častěji. Barevné podání odpovídá skutečnosti, nenechte se však zmást displejem telefonu, na kterém budou barvy vždycky živější.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na videu se zhoršené světelné podmínky podepisují stejně jako na fotkách, počítejte se slabší ostrostí a méně prokreslenými detaily. Fotoaparát si ale drží i kladné stránky, velmi rychle ostří a práce s ním je stejně svižná jako v prostředí telefonu. Rozhodně vás nebude zdržovat.

Ukázkové video (1 080p, 30 fps):

Hodnocení: 90 %

Když se podíváte do portfolia Huawei, najdete v něm kromě modelu Mate 9 a Mate 9 Porsche Design ještě Mate 9 Pro. Poslední dva zmíněné kousky se liší v jediném parametru a to vnitřním úložišti. Mate 9 Pro ho má poloviční (128GB), jinak jako by z oka vypadl modelu Porsche Design. A to je největší slabina této exkluzivní varianty.

Působí totiž dojmem, že v továrně vzali jeden ze špičkových modelů, nafoukli všechny parametry na maximum, aby nad specifikací nikdo nemohl ohrnovat nos, přidali logo Porsche Design a vzhůru na trh. Aby to nebylo tak okaté, přihodili pár tapet, vyzvánění, vše zabalili na efekt a luxusní model je na světě. O míře účasti Porsche Design pak můžeme sáhodlouze polemizovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mate 9 PD přitom vůbec není špatný telefon. Naopak. Je stejně dobrý jako Mate 9, což je hodně povedený kousek, jenom má některé oblasti řešeny jinak. Liší se menším displejem (ovšem s vyšším rozlišením a typem panelu), umístěním čtečky otisků prstů a bohatě naddimenzovaným úložištěm a pamětí RAM, postrádá ovšem slot pro paměťovku. V ostatních ohledech je to klasický Mate 9.

Huawei Mate 9 přijde na devatenáct tisíc, odlišnosti u Matu 9 PD cenu rozhodně zvednou. Čistě z hardwarového hlediska by se dala pochopit cena někde kolem 24 tisíc. Loga Porsche Design ovšem vyženou cenu mnohem výš, jmenovitě na dvojnásobek ceny Matu 9, tedy k osmatřiceti tisícům. Pokud by telefon nabídl skutečně zajímavý design, exotičtější materiály a hodnotné příslušenství, byla by tato cenovka obhajitelná, nebo alespoň pochopitelná. Ve stávajícím provedení bohužel nikoliv, nalepení dvou log na telefon z něj exkluzivní model neudělá.

Verdikt: Huawei Mate 9 Porsche Design je hardwarově skvělý telefon, kterému nejvíce ubližují loga Porsche Design. Zbytečně zvyšují očekávání, které telefon nedokáže splnit. S vysokou cenovkou se u exkluzivních zařízení počítá, u tohoto modelu jsou to však vyhozené peníze – Mate 9 Porsche Design je totiž exkluzivní maximálně svým jménem.

Plusy:

 • Vysoký výkon
 • Kvalitní displej
 • Plná konektivita
 • Bohatě dimenzované úložiště a paměť
 • Nadprůměrná výdrž
 • Rychlé nabíjení
 • Režim powerbanky
 • Android 7
 • Odladěný systém
 • Široké možnosti přizpůsobení

Minusy:

 • Nijak objevný design
 • Pouze průměrné příslušenství
 • Chybí odolnost vůči vodě
 • Absence bezdrátového dobíjení
 • Pouze lehce nadprůměrný fotoaparát

Zařízení Huawei Mate 9 Porsche Design zapůjčil na test internetový obchod ShopBlackBerry.cz, kde jej můžete také zakoupit.

Témata článku: Huawei, , , , , , , , Huawei Mate 9 Pro, Opačný případ, BYOD, Nabíjecí kabel, Slabina, Flipové pouzdro, Porsche, Konzervativní vzhled, Poloviční úložiště, Největší slabina, Jemné rozlišení, Využívající infraport, Zaoblený displej, Skvělý telefon, Kvalitní displej, Primární SIM, Otáčení,