Huawei MatePad Paper. Proč pořizovat elektronickou čtečku knih, když můžete mít rovnou e-ink tablet se stylusem?

  • Huawei, zdá se, našlo neprobádaný segment mobilního trhu
  • Výrobce ukázal svou první čtečku knih alias černobílý tablet
  • Displej lze ovládat i stylusem, uvnitř běží HarmonyOS 2

Huawei na veletrhu MWC moc mobilních novinek neukázal. Snad jedinou výjimkou je tablet MatePad Paper, který se v mnohém vymyká. Třeba jen tím, že do něj výrobce integroval displej s elektronickým inkoustem, který můžete ovládat známým dotykovým perem M Pencil. Huawei tak ukazuje, že po dlouholetých sankcích, které prakticky přiškrtily veškeré jeho velké mobilní snahy, našel nový segment produktů, v němž by mohl být silný. Stávající giganti světa elektrických čteček, zejména Amazon či Pocketbook, mají novou konkurenci.

Tablet s E-ink displejem a stylusem

MatePad Paper, první čtečka e-knih od Huawei, dostala do výbavy 10,3" černobílý displej s rozlišením 1 872 × 1 404 pix. Matný panel je krytý antireflexní vrstvou a má taktéž vylepšený režim pro čtení v horších světelných podmínkách. Displej je dotykový, můžete jej však ovládat i perem od Huawei, které je součástí základní krabice. M Pencil má latenci 26 ms, což však bude pro črtání, vepisování textů či k editaci dokumentů zcela jistě stačit. Displej vyplňuje 86,3 % čelní plochy a má tenčí rámečky než Amazon Kindle Paperwhite 5.

Klepněte pro větší obrázek
Našel Huawei díru na trhu? MatePad Paper je tablet s HarmonyOS 2 a E-ink displejem. Výrazným bonusem je podpora dotykového pera M Pencil

Výkon zajišťuje šestijádrový čipset Kirin 820E společně se 4GB RAM a 64GB úložištěm. Baterii o kapacitě 3 625 mAh můžete dobít až 22,5 Watty, a to je v segmentu e-čteček, které budete nabíjet „jednou za čas“, nabíjecí výkon více než dostatečný.

Na jedno nabití má MatePad Paper vydržet až 28 dní, v případě aktivnějšího používání pak šest dní. Čtečka podporuje Wi-Fi a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 či datové přenosy přes USB-C (USB 2.0). Zajímavou vlastností je synchronizace s počítačem (přes software HiSuite) či bezdrátové zrcadlení displeje. Na těle čtečky najdete dva reproduktory, čtyři mikrofony a také čtečku otisků prstů.

Vše směřuje ke koncové ceně, která je však v Evropě trochu vyšší, než bychom původně čekali. V EU stojí MatePad Paper 499 EUR (ve verzi 4 + 64 GB), což dělá zhruba 12 350 Kč. Součástí sady bude, nejen čtečka, ale také pero M Pencil a obal Folio Case. Datum zahájení prodejů zatím není známo.

Oficiální představovací video čtečky MatePad Paper:

Dříve zmiňovaný Kindle Paperwhite 5 bez reklam však stojí o téměř pět tisíc méně. Jistě, displej je menší, nepodporuje dotykové pero ani nemá rozšiřitelný operační systém, i tak se ale čtečka od Huawei tomuto srovnání, zvláště s ohledem na cenu, určitě nevyhne. Konkurentem ostatně může být i InkPad X od Pocketbooku, který vychází těsně pod 10 tisíc korun. Má však menší baterii, nižší kapacitu uložiště a nepodporuje stylus.

Klepněte pro větší obrázek
První živé fotografie Huawei MatePad Paper přímo z barcelonského MWC

A pak je tu ještě reMarkable 2, který je svým pojetím MatePadu asi nejblíže. Sám o sobě stojí 399 EUR, pokud k němu přidáte mazací stylus a obyčejné pouzdro, vychází zařízení ve finále na 607 EUR (cca 15 200 Kč). A opomenout nemůžeme ani tablety od TCL s displeji typu Nxtpaper.

Huawei MatePad Paper živě z Barcelony:

Diskuze (34) Další článek: Samsung hlásí vysoké předobjednávky řady Galaxy S22 a nových tabletů. Meziročně stouply až o 70 procent

Témata článku: Huawei, , , , , , , , , , , , , , , , , , InkPad X, Axa, Evropa, Čtečka, Kindle Paperwhite, E Ink, Pro +,