Huawei MediaPad M2 8.0: hlasitý hráč [recenze]

Huawei jde proti proudu a rozšiřuje své portfolio tabletů. MediaPad M2 8.0 nabízí kovovou konstrukci a dvojici reproduktorů Harman/Kardon.

Zatímco trh s tablety stagnuje a mnozí výrobci dobrovolně (nebo i vynuceně) redukují svá portfolia, najdou se i tací, kteří naopak v tomto segmentu posilují. Mezi takové se začíná řadit i čínský Huawei, Zákazníky se přitom snaží oslovit stejným způsobem, jako se o to snaží u telefonů. Tablety z jeho dílny tak zaujmou především skvělým zpracováním a nabitou výbavou. Po limitovaném Honoru X2, který k nám do redakce zavítal na konci minulého roku, jsme nyní podrobili testu Huawei MediaPad M2 8.0.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Huawei MediaPad M2 se prodává ve stříbrné a zlaté barvě.

Poctivě zarámováno

Dle posledních průzkumů se na našem trhu prodávají zejména tablety s menší velikostí. Mezi ty se řadí právě i 8palcový MediaPad M2. Jeho IPS displej nabízí FullHD rozlišení (1 920 × 1 200 obrazových bodů), což dohromady s úhlopříčkou dává jemnost s hodnotou 283 ppi. K displeji samotnému téměř nelze mít výtky. Přináší skvělé pozorovací úhly a přirozené rozložení barev. Přesto můžete v případě potřeby v nastavení upravit teplotu barev. Senzor okolního jasu nad displejem pak zajistí vhodné podsvícení obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Nad displejem je umístěn pouze (neviditelný) senzor okolního světla, sekundární kamerka a notifikační LED dioda.

V nastavení displeje se objevuje také položka pro aktivaci ochrany zraku. Po jejím zaškrtnutí tablet vždy, když pustíte některý z kancelářských editorů nebo PDF prohlížeč, automaticky upraví jas a teplotu barev tak, aby co možná nejvíce ulevil vašim očím. Ocení to proto hlavně ti, kteří používají tablet pro čtení knížek nebo pro práci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V nastavení bohužel chybí možnost pro aktivaci probuzení tabletu dvojím poklepáním na displej.

Jedno však celkový dojem kazí. Není to však displej samotný, ale to co je kolem něj. Pokud je vypnutý, ani to nepoznáte, ale jakmile se rozsvítí, budete nemile překvapeni šíří jeho rámečků. To je bohužel také první věc, které si většina lidí všimne. Nebýt jich, mohl být MediaPad M2 minimálně o jeden centimetr kratší i užší a hlavně hezčí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Systémové klávesy pod displejem nehledejte. V tomto případě jsou řešena softwarově.

Absence sluchátka nad displejem pak naznačuje, že tablet nedokáže nahradit telefon. To však neznamená, že mu chybí slot pro (datovou) SIM kartu. Stejně jako slot pro paměťovou microSD kartu je ukrytý pod krytkou na pravém boku tabletu. K jejímu odklopení nebudete potřebovat žádné speciální klíčky, ale postačí nehet. Bohužel toto řešení má i svou nevýhodu, která se projeví až po delěím čase jeho používání. Jakmile totiž krytku odklopíte vícekrát, háčky, které ji drží, povolí, a krytka tak začne mírně vyčnívat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na pravém boku jsou rovněž ovládací prvky v podobě zamykacího/vypínacího tlačítka a kolébky pro ovládání hlasitosti. Naproti tomu levá hrana zůstala netknuta.

Na vlnách Harman/Kardon

Ve středu kratších hran zaujmou výdechy stereoreproduktorů. Po bližším zkoumání zadní strany přitom zjistíte, že jejich výrobu zajistila proslulá společnost vyrábějící reprosoustavy Harman/Kardon. A na kvalitě to je opravdu znát. Nejen hlasitostí, ale i kvalitou předčí téměř vše, co je na poli tabletů, ale i telefonů, k mání (včetně HTC One M9). Huawei navrch přidává ještě softwarové vylepšení audia Huawei SWS2.0. Nikde se však nepíše, v čem toto vylepšení spočívá. 

Sledování filmů, videí na YouTube a samozřejmě i přehrávání hudby je proto jedna velká radost. Drobným kazem na kráse je jen umístění reproduktorů, což se projevuje zejména při držení tabletu na šířku. Dlaně rukou totiž v tomto případě doléhají právě na stereoreproduktory a tím je výrazně tlumí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Horní hrana se stala útočištěm jak pro 3,5mm jack, do něhož připojíte sluchátka, tak pro microUSB konektor.

Zadní strana ctí současnou designovou linku společnosti Huawei. Je totiž kovová a tabletu dodává jistý nádech luxusu. Bez většího zájmu je zde v pravém horním rohu usazen fotoaparát s 8Mpx rozlišením, přičemž vedle něho nechybí přisvětlovací LED blesk. Vytištěné popisky certifikací a nezbytných údajů v dolní části zadní strany dávají tušit, že zadní kryt uživatelsky neodklopíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V prodejním balení se již tradičně objevuje pouze cestovní adaptér do elektrické sítě a microUSB kabel.

Celkově lze konstrukci a vzhled tabletu MediaPad M2 hodnotit převážně pozitivně. Dobře se drží v ruce (i v režimu na šířku), nevrže a velmi dobře vypadá. Nelze ale zapomenout na menší nedostatky v podobě špatné polohy stereoreproduktorů a větších rámečků kolem displeje. Ty však nakonec doslova přehluší výtečný audio výstup, za nějž tablet vděčí společnosti Harman/Kardon.

Vyplatí se připlatit

Huawei si již delší dobu zajišťuje většinu produkce procesorů pro své výrobky vlastní silou. Nejinak je tomu u tohoto tabletu. Podobně jako u Honoru X2 se i zde setkáváme s osmijádrovým 64bitovým procesorem HiSilicon Kirin 930. První čtveřice jeho jader (Cortex-A53) má frekvenci 2,0 GHz a druhá (úspornější) čtveřice (Cortex-A53) jader je taktována na 1,5 GHz. Velikost RAM paměti se liší v závislosti na modelu, který si vyberete. Ve verzi s 16GB vnitřním úložištěm nelze jinak než se spokojit s 2GB RAM pamětí. Prémiová varianta s 32GB vnitřním prostorem pak nabízí 3GB RAM paměť.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
​Výsledky benchmarkových testů: zleva AnTuTu, Vellamo a 3DMark.

Obě verze pak shodně nabízí ještě další výpomoc v podobě grafického čipu Mali-T628 MP4 a dalšího koprocesoru i3. Jak již bylo uvedeno výše, zmíněná úložiště lze dále rozšířit o paměťové karty (max. 128 GB). Místa na aplikace (lze přesouvat na microSD kartu) a další data by tak mělo být dostatek. Zdání však klame. Nám do redakce dorazila 16GB varianta (reálně k dispozici 9,9 GB) a brzy se tak dostavila hláška o nedostatku paměti. V nastavení jsem proto změnil výchozí úložiště na microSD kartu a věřil, že tím problém vyřeším.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
​V ideálním stavu je k dispozici zhruba 1,3 GB z celkových 2 GB RAM paměti.

Bohužel se stal pravý opak. Tablet se po změně výchozího úložiště restartoval, a když opět naběhl, jeho chod byl extrémně pomalý a zasekaný. Po chvíli se sice standardně rozběhl, avšak při další práci s tabletem se znovu restartoval a situace se zpomalením se opakovala. Nezbylo mi proto než opět nastavit jako výchozí úložiště vnitřní paměť. Tablet se pak okamžitě vzpamatoval a fungoval vesele dál. Problém s pamětí se tím ale nevyřešil. Z toho plyne, že se rozhodně vyplatí připlatit si za 32GB variantu, abyste pro aplikace měli dostatek místa. Všechna ostatní data pak můžete bez problémů ukládat na externí kartu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozměry tabletu jsou 215 × 124 × 7,8 mm a hmotnost činí 330 gramů.

V další výbavě najdete téměř vše, co by u takového tabletu mělo být. Na trhu je k dostání v LTE+Wi-Fi variantě (model M2-801L podporuje LTE pásma 1, 3, 7, 8, 20) nebo pouze ve Wi-Fi verzi (802.11 ac/a/b/g/n). S jiným příslušenstvím se dokáže spojit prostřednictvím adaptéru Bluetooth 4.0 (s A2DP). Nesmí chybět ani geolokační čip A-GPS s podporou GLONASS. Vzhledem k zaměření tabletu mi mírně chybí pouze infraport, který by ho přeměnil v dálkové ovládání.

Témata článku: Huawei, , , , , , , , HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One M9, Huawei Mediapad, Huawei Mediapad 8GB 3G, Huawei Mediapad M2, Huawei Mediapad M2 10, Huawei Mediapad M2 10 16GB LTE, Softwarové prostředí, Softwarové vylepšení, Stahovací roletka, Zajímavý kousek, Perfektní selfie, Mírné zklamání, Zvukový formát, Poznámkový blok,