Huawei může používat čipsety od Qualcommu. Má to ale háček

Huawei by mělo koncem července uvést vlajkový model P50, který měl být původně představen už na jaře, ale jeho premiéra se stále odkládá. Hlavním důvodem je nedostatek čipů. Telefon má využívat čipset Kirin 9000, kterého má firma omezené zásoby a jeho další výroba je v nedohlednu kvůli americkým sankcím.

Čínská firma ale možná našla cestu, jak se s nedostatkem vlastních čipů vyrovnat. Zmíněné zákazy a sankce již nejsou tak striktní jako v minulosti a Huawei pravděpodobně bude mít možnost u modelu P50 využít procesory od Qualcommu. Má to však jeden velký a možná zásadní háček.

Aktuální restrikce brání Huawei využívat cizí čipy s 5G konektivitou. Huawei už se tak na podzim dopředu domluvilo s Qualcommem alespoň na distribuci 4G čipů, na které dostalo povolení od amerických úřadů. Prvním výsledkem byl na jaře představený Mate 40 se 4G a nyní už se mluví o tom, že Qualcomm pro Huawei chystá upravený procesor Snapdragon 888 Pro s LTE. Ten bude dle čínských zdrojů v modelu Huawei P50, který na trh dorazí v první půlce srpna. Vyšší model P50 Pro zřejmě zůstane věrný Kirinu a tedy i 5G konektivitě.

Mnohem větší problém bude mít Huawei v budoucnu, jelikož experti odhadují, že do prosince spotřebuje všechny zásoby procesorů Kirin 9000, které si nechal na poslední chvíli vyrobit ještě před zákazem dodávek komponent od subdodavatelů. Poté už Huawei nezbude nic jiného, než se zaměřit na procesory Snapdragon bez 5G, což bude pro firmu, která léta buduje svoji pověst jakožto 5G průkopníka a inovátora, velká bolest. Pokud se tedy restrikce nebudou časem dál uvolňovat.

Ukázka Huawei P50 Pro:

Zdroj: GSMArena

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (32) Další článek: Pixely zastaví nabíjení na 80 %. Proč byste tuto funkci měli chtít i na svém telefonu?

Témata článku: Huawei, , , , , , , , , Kirinu, Model, Sankce, Háček, Čipset, Procesor, Čip