Huawei: Na český trh vstupuje nový silný hráč

V první polovině června vstoupí na český trh čínská společnost Huawei. Chce prorazit především se smartphony, Androidem a nižší cenou.

„Mohu potvrdit, že během několika dnů podepíšeme smlouvu o distribuci přístrojů se společností Agora a společně pak na český trh uvedeme několik modelů našich telefonů s operačním systémem Android,“ řekl Petr Matalík, ředitel české pobočky Huawei pro prodej terminálů. Cíle firmy, která je na lokálním trhu již několik let zastoupena například v podobě ADSL modemů či USB modemů pro mobilní připojení k internetu, nechce zatím příliš konkretizovat, připouští však, že Huawei má ambice dostat se do první ligy značek. „V segmentu smartphonů, což je momentálně nejrůstovější segment, chceme do roka dosáhnout dvouciferného podílu na trhu,“ tvrdí sebevědomě Matalík. V Česku by se tak mohly každý rok prodat stovky tisíc přístrojů této čínské firmy.

Článek vyšel v týdeníku EURO, autorem je Ondřej Hergesell

Nejdřív volný trh, pak operátoři

Vstup na takzvaný volný trh, tedy prodej v kamenných obchodech a e-shopech prostřednictvím distribuční firmy, je jen první fází pronikání do Česka. Do konce roku se chce Huawei dostat i do nabídky mobilních operátorů, což je na místním trhu klíčový distribuční kanál. Prostřednictvím mobilních operátorů se totiž prodají přibližně dvě třetiny všech přístrojů v Česku, navíc díky systému dotací ze strany operátorů je tato forma odbytu zárukou slušných objemů prodeje. „Fakt, že se značka telefonů dostane do portfolia mobilních operátorů, je jakýmsi puncem kvality, neboť přístroje musejí procházet řadou kontrol. A samozřejmě je i marketingově zajímavé být spojen se silnou značkou operátora,“ říká David Arzt, marketingový manažer firmy Huawei Technologies Czech.

Firma má obrovskou výhodu v dlouholeté spolupráci se všemi třemi lokálními operátory, neboť kromě zmiňovaných modemů pro připojení jak přes pevnou linku, tak bezdrátově, dodává operátorům vysílací antény a další technologie pro mobilní sítě. „Huawei není na českém trhu žádným nováčkem, těžit může především z navázaných konexí s operátory, kde se jen rozšíří spolupráce, respektive nabídka produktů. Tento faktor může být pro budoucí úspěch telefonů Huawei klíčový,“ soudí Filip Kůžel, šéfredaktor magazínu MobilMania.cz.

Proti všem

V Česku se ročně prodá více než 2,5 milionu mobilních telefonů. Ačkoli přesná čísla o podílech na trhu firmy tají, je možné konstatovat, že lídrem trhu stále zůstává Nokia s přibližně čtyřicetiprocentním podílem. Na druhé místo se v posledních letech vyšplhal Samsung, který drží zhruba čtvrtinu trhu, dále jsou s odstupem seřazeny značky LG, Sony Ericsson, iPhone a HTC. Manažeři české pobočky Huawei nechtějí specifikovat, která z uvedených značek pro ně bude největším soupeřem, tvrdí, že kromě iPhonu mohou za budoucí konkurenci považovat všechny firmy na trhu. „Míříme na střední cenovou kategorii, na chytré telefony, kde jsou zastoupeni takřka všichni výrobci,“ tvrdí Matalík.

Podle Jana Matury z iDnes.cz nezaostávají chytré telefony Huawei za současnou konkurencí ani technicky, ani softwarovou výbavou, neboť pracují na stále populárnějším operačním systému Android. „Vzhledem k zacílení na levnější modely smartphonů předpokládám přímou konfrontaci Huaweie s LG, Samsungem nebo Sony Ericssonem. Číňané ale mohou konkurovat i skomírající Nokii s jejími levnými smartphony se softwarem Symbian. Obecně lze přepokládat, že Huawei potrápí konkurenci především nízkou cenou,“ předpokládá Matura.

Nejen nízká cena

Být dodavatelem chytrých telefonů s nejlepším poměrem cena/výkon je ostatně i ambicí společnosti Huawei. V segmentu chytrých mobilů, který by v letošním roce mohl dosáhnout zhruba třetiny celého trhu s telefony, chtějí Číňané docílit dvouciferného podílu na trhu. „Ceny, za které budeme naše přístroje prodávat, budou o řády stokorun nižší než u konkurence,“ naznačuje Matalík.

Matura odhaduje, že během dvou let by značku Huawei mohl nést zhruba každý dvacátý v tuzemsku prodaný telefon, a pokud se prosadí v nabídce operátorů, podíl by mohl být i vyšší. „Český trh je primárně orientovaný na cenu, ale zrovna u mobilů hraje značka důležitou roli, a tato není mezi zákazníky dostatečně známa, navíc zní hodně exoticky. Cenová výhoda může být pozitivní, ale snadné to Huawei mít nebude,“ odhaduje Matura.

Dle údajů analytické společnosti Gartner prodal Huawei v loňském roce v regionu východní Evropy něco málo přes 400 tisíc přístrojů. Analytička Annette Zimmermannová odhaduje pro letošní rok, v návaznosti na vstup značky na více trhů, nárůst prodejů na více než dvojnásobek. „Nejsou ve zcela jednoduché pozici, budou muset zainvestovat velké peníze na podporu nové, vlastní značky, ale může jim napomoci vlna zájmu o chytré přístroje na bázi operačního systému Android, jejichž prodeje se jen letos ztrojnásobí,“ řekla Zimmermannová týdeníku EURO.

Čínské stigma nehrozí

Martin Malý z české pobočky konkurenční LG Electronics tvrdí, že jeho firma se nástupu Huaweie neobává. „Evropský zákazník je hodně zhýčkaný a u telefonů hodnotí každý detail. Jakýkoliv prohřešek není tolerován. Příchod společnosti Huawei vítáme, konkurence je přínosem pro každé odvětví,“ dodává Malý.

Otázkou rovněž zůstává, jak průměrný český zákazník zareaguje na čínský původ nové značky mobilů. „Je tu zakořeněn předsudek, že cokoli z Číny je šmejd. Na druhou stranu smartphone si koupí především mladý a technicky zdatný jedinec, který si najde reference a odborné testy a na původ nehledí,“ je přesvědčen Kůžel. David Arzt, jehož posláním bude nový brand českým mobilním zákazníkům představit, si „čínské stigma“ nepřipouští. „Naprostá většina produkce elektroniky dnes pochází z Asie, převážně z Číny. Není důvod, proč bychom se měli cítit méněcenní, když máme za sebou mnohaletou historii, kvalitní produkt za dobrou cenu a servis, na který je klient zvyklý u zavedených značek,“ uzavírá.

Technologický tygr s otazníky

Huawei Technologies není v telekomunikační branži žádným nováčkem. V loňském roce se firma stala celosvětově druhým největším dodavatelem telekomunikačních zařízení (po švédském Ericssonu), když své produkty dodává pětačtyřiceti z padesátky největších telekomunikačních operátorů.

Společnost vznikla v roce 1988, o rok později rozjela výrobu a prodej vlastních výrobků. Stále rostla a v loňském roce vyprodukovala čistý zisk 23,8 miliardy jüanů, tedy téměř 60 miliard korun. To při tržbách (stejně jako zisk vzrostly o třetinu) 120,4 miliardy jüanů, přibližně 300 miliard korun.

Ačkoli zakladatel firmy Ren Zhengfei tvrdí, že vlastní jen 1,42 procenta akcií (98 procent prý ovládají zaměstnanci, kteří cenné papíry při odchodu z firmy musejí prodat zpět), časopis Fortune ho zařadil do dvoustovky nejbohatších lidí v Číně. Zhengfei je od roku 1978 organizovaným komunistou, a nejen jeho stranická knížka čas od času vrhá na Huawei negativní světlo. Před lety společnost Huawei zažalovala americká firma Cisco kvůli zcizení výrobního tajemství, vloni kvůli podezření z průmyslové špionáže podala žalobu společnost Motorola a konkurence z vyspělého světa podezírá firmu z napojení na čínskou armádu, která dle zahraničních médií Huaweii částečně subvencuje ztráty z obchodů v Evropě a USA.

Diskuze (42) Další článek: Dell Venue Pro: třikrát výjimečný smartphone [video]

Témata článku: Huawei, Android, Smartphony, Hospodaření a finance, Apple iPhone 4GB, Hráč, Síl, Nový brand, Ren Zhengfei, Vstup, Zdatný jedinec, Evropský zákazník, Trh, Cenné papíry, Knížka, Telekomunikační zařízení, Nov, Český, Největší dodavatel, Silný hráč, Budoucí úspěch, Český trh, Martin Malý, #Huawei, Systém dotací, Telefony s Androidem na Heureka.czA je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém
Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny