Huawei našlo recept, jak obejít americké sankce. Stálo ho to jen čtyři písmenka v názvu

Společnost Huawei už se několikátým rokem potýká se sankcemi ze strany USA, které firmu výrazně omezují ve výrobě a prodeji smartphonů. Firma je na tzv. blacklistu firem, které nesmí využívat komponenty či technologie, za kterými stojí americké společnosti. To u telefonů Huawei vidíme například na absenci Google služeb nebo 5G konektivitě.

Huawei už loni podnikla určité kroky k monetizaci ochromeného byznysu, kdy odprodala svoji divizi Honor. Ta nyní údajně funguje jako samostatná firma na zákazy se na ní již nevztahují. Huawei ale chce vyrábět telefony dál a hledá další cesty, jak tyto restrikce obejít. Jednu novou zřejmě našla ve formě licencování. Jak upozornil server Bloomberg, společnost zkouší licencovat své návrhy produktů dalším subjektům, které na americkém „entity listu“ nefigurují, a tím pádem se na ně zákaz nevztahuje.

Mluví se o několika firmách, kterým licence měla být udělena – například společnost TD Tech nebo Čínou vlastněná firma China Postal and Telecommunications Appliances, zkráceně PTAC. Právě druhá uvedená firma tyto prvotní spekulace nyní potvrdila představení telefonů, které jakoby z oka vypadly těm od Huawei. O spolupráci firem sice oficiálně nepadlo ani slovo, ale při pohledu na telefony je jasné, že spolupráce je minimálně tak těsná jako u Honoru. Obě společnosti spolu navíc v minulosti již spolupracovaly.

Identický hardware i design

PTAC se inspiraci Huawei ani nesnaží skrývat a telefony rovnou pojmenovala Hi Nova 9 a Hi Nova 9 Pro. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že jsou oba přístroje vzhledem i výbavou naprosto identické s telefony Huawei Nova 9 a Huawei Nova 9 Pro (druhý jmenovaný se prodává jen v Číně). Jeden malý, ale přesto zásadní rozdíl zde ovšem přesto je. Telefony Hi Nova totiž podporují sítě 5G.

Oba telefony mají předinstalovaný Android, ovšem nad podporou služeb Google visí otazníky, jelikož jde opět o telefony určené pro Čínu, kde GMS nehrají významnou roli. Přesto se ale ukazuje cesta, kterou to může Huawei zkusit i v budoucnu. Pokud by dokázal své návrhy telefonů licencovat i dalším výrobcům, mohli bychom se třeba telefonů z ruky inženýrů Huawei nezatížených sankcemi a zákazy dočkat i globálně. Zatím to celé ale vypadá jen jako klička pro čínský trh, kde je podpora 5G kvůli tamním přetíženým 4G sítím klíčová.

Představení telefonů Hi Nova 9:

Zdroj: Bloomberg, PTAC, GizmoChina

Diskuze (28) Další článek: Známe nejpopulárnější emoji letošního roku. Jsou mezi nimi i vaši favoriti?

Témata článku: Huawei, Android, Smartphony, Google Play, 5G, Kauzy, Čína, Kauza Huawei, USA, HMS, Huawei AppGallery, Služba, GMS, Písmenko, PTAC, JPG, Recept, Sankce, Telefon, Bloomberg, Telefony s Androidem na Heureka.czNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Online dárky na poslední chvíli: Poukazy, Netflix, kryptoměny a NFT, hry i bezdomovci

Online dárky na poslední chvíli: Poukazy, Netflix, kryptoměny a NFT, hry i bezdomovci

** Nestihli jste nakoupit dárky? Máte možnost to dohnat online ** Některé dárky můžete pořídit i pár minut před štědrovečerní večeří ** A nemusí to být poslední stokoruna v peněžence

Jakub Čížek
Internet
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva