Huawei P10: zralé čínské jablko – jen se zakousnout [recenze]

 • Nový vlajkový model Huawei neskrývá silnou designovou inspiraci
 • Má dost výkonu i výborný fotoaparát
 • Patří mezi cenově dostupnější top smartphony
Kapitoly článku

1. Design

Krize identity. Přehnaná inspirace Applem je pro Huawei v posledních letech symptomatická. Ať už jde o stejný systém značení top modelů (P10 a P10 Plus), grafickou podobu prostředí EMUI s iOS, designové pojetí stánků na veletrzích ve stylu Apple Storů, nebo samotný vzhled zařízení, jenž samozřejmě bije do očí i laiky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zaoblený kovový design je elegantní, ale má i jednu vadu – někdo jiný už jej tři roky používá

U P9 podoba s iPhony nenápadně krystalizovala, u letošní P10 vyhřezla naplno. Ne, že by to bylo úplně špatně – zaoblený design iPhonů je i po třech a půl letech koukatelný a Huawei dodrželo precizní tovární zpracování, takže vlastně nelze mít věcné výhrady. Jen ten pocit, že světová trojka s R&D centry v půlce zemí světa má na víc než na „následování trendů“. Měla by je dokázat vytvářet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mobil skvěle padne do dlaně, zaoblené hrany jsou výhodou při delší práci i při manipulaci v horizontální poloze. 

Huawei se alespoň snaží odlišit širší paletou barev, z nichž některé jsou opravdu velmi povedené – například světle zelenkavá, temně modrá nebo i námi testovaná matně černá. Hliníková záda vypadají skvěle, u některých barev (zlatá, modrá) mají dokonce jemnou vroubkovanou texturu z okem sotva viditelných „pyramidek“, což zabraňuje ulpívání otisků. Ani hladké provedení ale není na nečistoty extrémně náchylné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čočky fotoaparátu nevystupují nad povrch, při odložení na stůl se telefon nehoupe.

V oblasti voděodolnosti se Huawei překvapivě Applem neinspirovalo. P10 nenabízí žádný stupeň krytí (větší P10 Plus má pouze IPX3 proti spíše náhodnému postříkání vodou). V současnosti už je většina vlajkových lodí konkurence alespoň částečně voděodolným tělem vybavena a zde tedy Huawei ztrácí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro odemknutí telefonu je v optimální výšce a proti kolébce hlasitosti je odlišeno vroubkovaným povrchem.

2. Displej

Prospěšné zmenšení. Huawei odložilo dlouho používané 5,2palcové panely a u P10 použilo nepatrně menší IPS-NEO displej s Full HD rozlišením a úhlopříčkou 5,1 palce. I toto malé zmenšení přispělo k tomu, že s trochou snahy dosáhnete do většiny míst displeje jednou rukou bez nutnosti přechytávání. Podání barev i pozorovací úhly jsou výtečné. Maximální jas postačí i na čtení na přímém slunci.

Klepněte pro větší obrázek
Rovnou z prodeje je naaplikována ochranná fólie, kterou na displeji doporučujeme i přes přítomnost odolného skla Gorilla Glass 5 ponechat – je skoro neviditelná a přesně vycentrovaná.

P10 neobsahuje zakřivený panel a ani se nesnaží o minimální okraje displeje, přesto přední strana nesvědčí vyloženě o plýtvání místem. Horní a spodní okraj se ale proti P9 přeci jen trochu zvětšil. Ve spodní části to má své opodstatnění – ze zad se pod displej přestěhovala čtečka otisků, která zároveň může fungovat jako ovladač systému. Pokud si tři typy doteků (dlouhý stisk pro Home, krátký pro Zpět a táhnutí pro Multitasking) neosvojíte, můžete aktivovat klasická tři virtuální tlačítka na displeji.

Klepněte pro větší obrázek
Čtečka pod displejem může zastoupit i tlačítka k ovládání prostředí

Funkce čtečky je bezchybná. Ploška reaguje na otisk prstu okamžitě a rovnou vás dostane na plochu s ikonami – bez jakýchkoli zbytečných mezikroků. V rychlosti překonává dokonce iPhone 7 a díky větší ploše oválného snímače se prakticky nestane, že by prst nepoznala ani při nedbalém přiložení. Lepší čtečku na smartphonu v současnosti nenajdeme.

3. Hardware

Rozdíly smazány. V minulosti vlajkové smartphony Huawei výkonnostně trochu pokulhávaly za konkurencí. Od letoška to ale neplatí, protože procesor Kirin 960, který P10 (ale také P10 Plus nebo Honor 8 Pro) používá, je plně srovnatelný například s výkonnými čipsety Snapdragon 821 od Qualcommu nebo A9 od Applu. Smartphone přidává 4 GB operační paměti a 64 GB vnitřního úložiště (k dispozici uživateli je 50 GB). Grafika Mali-G71 MP8 bez problémů zvládá i náročné hry.

Klepněte pro větší obrázek
Výkonem se Huawei P10 řadí ke špičce

V posledních týdnech se objevila „kauza“ komponentové rulety, kdy v P10 a P10 Plus objevili uživatelé různé kombinace RAM pamětí (LPDDR3/LPDDR4) a vnitřních úložišť (eMMC5.1/UFS2.0/UFS2.1). Výrobce ale nikde negarantuje použití konkrétních čipů a tvrdí, že rozdíly v praktickém výkonu jsou zanedbatelné. My v redakci jsme měli štěstí – náš kousek obsahoval kombinaci nejrychlejších pamětí LPDDR4+UFS 2.1.

Klepněte pro větší obrázek
Většina prodávaných P10 je Dual SIM s hybridním slotem. Pozor na některé operátory, kteří ve své trapné paranoie z užívání konkurenčních služeb prodávají Single SIM

Příjemným překvapením je výdrž baterie. I přes poměrně běžnou papírovou kapacitu 3 200 mAh je smartphone schopen pracovat bez nabíječky 2 dny v kuse, nebo v intenzivním zatížení celý den a kousek. Během dne telefon průběžně upozorňuje na aplikace, které zbytečně spotřebovávají energii. Velmi svižné je i rychlé dobíjení SuperCharge s dodávaným, trochu přerostlým adaptérem. Do plných se akumulátor dobije za 80 minut. Ani při větší zátěži se telefon přehnaně nezahřívá.

Klepněte pro větší obrázek
Na spodní hraně nás čeká nový USB-C konektor, jiná změna v oblasti konektivity nenastala. Hudbu stále můžeme poslouchat přes klasický 3,5mm audio jack.

P10 obsahuje pouze jeden hlasitý reproduktor pro přehrávání multimédií, příznivce hudby přesto nezklame – zvuk je dostatečně hlasitý i kvalitní. Totéž se dá říci také o přehrávání do sluchátek, kde samozřejmě záleží i na kvalitě samotného příslušenství. Sluchátka dodávaná v balení jsou pouze průměrná.

4. Software

Svižně a přehledně. Prostředí EMUI 5.1 je postaveno na Androidu 7.0 Nougat. Jak už je u Huawei zvykem, je svižné, uživatelsky přívětivé a přitom zachovává rozumné množství vlastního přizpůsobení. Nabídka Nastavení mohla být přímočařejší – některé vnořené podnabídky Další a Rozšířené mohou být matoucí. V nastavení lze naštěstí vyhledávat pomocí fulltextu, musíte ale trefit přesné znění položky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zamykací obrazovka • hlavní plocha s ikonami • notifikační oblast • složka s předinstalovanými aplikacemi třetích stran
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídka nastavení • možnost volby stylu domovské plochy • nastavení navigačního tlačítka

Prostředí defaultně neobsahuje samostatnou nabídku s aplikacemi, ikony jsou spolu s widgety rozesety po plochách. Tuto volbu nazvanou česky jako „šuplík“ si ale můžete nastavit. Pro zpřehlednění organizace lze vytvářet složky. Kromě „povinných“ aplikací Googlu a nástrojů přímo od Huawei je předinstalováno pouze minimum „nevyžádaných“ aplikací, kterých se dá naštěstí zbavit. Povedené jsou aplikace pro fotografie, hudbu i video, hodí se i správce souborů. FM rádio chybí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výběr motivu prostředí • správce souborů • informace o zařízení
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Číselník  výpis kontaktu v adresáři • editor zpráv s klávesnicí Gboard

Nová nadstavba obsahuje také základy algoritmů strojového učení, jež optimalizují výkon a učí se z chování uživatelů. Algoritmus tak dokáže předvídat použití aplikací a spravuje paměť RAM tak, aby se nejvyužívanější aplikace načítaly rychleji. Algoritmy by také měly přispět k lepší kondici systému během celého životního cyklu zařízení. Ani po roce by se tak prostředí nemělo výrazně zpomalit, ale to v tuto chvíli nejsme schopni posoudit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Využití vnitřní paměti • baterie a úsporné režimy • zdvojené aplikace (WhatsApp je navázaný na telefonní číslo, takže zdvojení funguje pouze při vložení dvou SIM karet)

5. Fotoaparát

Leica vzadu i vpředu. Huawei se vloni výrazně zlepšilo v oblasti fotoaparátu a zahájilo spolupráci se značkou Leica. Ta se letos ještě prohlubuje, když fotoaparát posvěcený německou značkou najdeme nejen na zádech, ale také nad displejem. Hlavní foťák je opět duální za využití objektivu Summarit-H se světelností f2.2. Selfie kamera má jeden snímač, ale zase lepší světelnost f1.9. Hlavním mezigeneračním vylepšením je optická stabilizace (OIS) na hlavním fotoaparátu a větší rozlišení 20 Mpx druhého monochromatického senzoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Oblast fotoaparátu je ukryta do skleněné oblasti při horním okraji telefonu

Druhý černobílý snímač u fotoaparátů Huawei/Leica slouží k zisku více obrazových informací, o které se pak výsledný snímek vylepší. Foťáky na rozdíl od řešení např. Applu nebo LG nepracují s rozdílným ohniskem, takže bezztrátový zoom (2×) lze aplikovat pouze při fotografování na 12Mpx rozlišení. Fotoaparát umí také softwarové hrátky s hloubkou ostrosti při nastavení minimální virtuální clony a nejsou úplně špatné. Tato funkce byla navíc přímo přetavena do portrétního režimu, který rozpoznává obličej.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotoaparát obsahuje mnoho různých režimů. HDR je bohužel opět jako jeden z nich a nedá se použít jako součást automatického režimu

V praxi fotoaparát fotí velmi dobře, byť mezi naprostou špičku mu ještě krůček schází. I když venku panují velmi dobré světelné podmínky, automat má tendenci snímek přepalovat. Před pořízením každého snímku proto doporučujeme ručně doladit expozici pomocí nabízené stupnice přímo u ostřícího terče.

Ukázkové fotografie (automatický režim, 12 Mpx):

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mnoho dalších ukázkových snímků naleznete v kapitole Fotogalerie

Automatické doostřování je dostatečně rychlé i přesné, využívá laserového i fázového ostření. Bez výhrad je vyvážení bílé a správné barevné podání. S ubývajícím světlem přibývá šumu, ale nijak dramaticky. Nočním rozmazaným snímkům se snaží úspěšně zabránit optický stabilizátor, na delší časy je už potřeba stativ.

Ukázkové video (Full HD, 60 fps):

Selfie kamera obsahuje profil Portrét, který se vám bude snažit vyhladit obličej, ale výsledek může působit i nepřirozeně. Profil se dá vypnout. Přední blesk telefon nemá, ale s přisvětlením dokáže pomoci nakrátko rozsvícená bílá plocha displeje. Hlavní fotoaparát v režimu kamery dokáže nahrávat díky silnému procesoru i 4K video při 30 fps, nám se ale nejvíce líbí výsledek plynulejšího a slušně stabilizovaného Full HD videa snímkovací frekvencí 60 fps.

Hodnocení: 86 %

Nejlevnější z vlajkových lodí. Huawei stále zůstává jednou z cenově dostupnějších značek, byť i jeho cena meziročně s každým vlajkovým modelem roste. Připomeňme si cenovou evoluci P7 (9 990 Kč), P8 (12 990 Kč), P9 (14 990 Kč). Huawei P10 se začal prodávat za 15 990 Kč. I tak je ale nejlevnější vlajkovou lodí na trhu, stojí stejně jako LG G6.

Výrazně dražší je Apple iPhone 7, Samsung Galaxy S8 i Sony Xperia XZ Premium. Nepříjemnou konkurencí může být loňská Nubia Z11, ale také Samsung Galaxy S7, jejichž cenovky se pohybují na podobné hranici. Pokud uživateli příliš nezáleží na velikosti, nebezpečným predátorem bude také stájový Honor 8 Pro.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V balení najdeme poměrně velký adaptér pro rychlé dobíjení technologií SuperCharge

Na Huawei P10 můžeme jen těžko hledat nějaké chyby, bez obav se může srovnávat s elitou na trhu. Je kvalitně zpracovaný, výkonu i paměti je dostatek, jemnější displej než Full HD není potřeba, baterie vydrží a prostředí je dobře optimalizované. Fotoaparát bude naprosté většině uživatelů vyhovovat, vyhrát si mohou se spoustou režimů. Čtečka otisků je vynikající.

A jaké jsou slabé stránky? P10 se až příliš okatě snaží podobat iPhonům. A je to přitom úplně zbytečné – Apple už minimálně dva roky v mobilním světě žádné trendy neudává a není sebemenší důvod ho napodobovat. Kdyby se Huawei odvážilo více designově odlišit, působilo by to mnohem sebevědoměji. A právě na této vlastnosti by P10 vzhledem ke svým kvalitám měla stavět.

Huawei P10
rozměry a hmotnost: 145 × 69 × 7,0 mm, 145 g
displej: 5,1", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 432 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 64 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 200 mAh
procesor: Hisilicon Kirin 960 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 16nm)
operační systém: Google Android 7 (Nougat)
fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk
49 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Verdikt:

Huawei P10 je výborný smartphone pro širokou škálu zákazníků. Nabízí elegantní, i když trochu okoukaný design, precizní zpracování, vysoký výkon a velmi dobrý fotoaparát. Pouze cenovka už není tak sympaticky nízká, jako bylo v minulosti u Huawei zvykem.

Plusy:

 • precizní zpracování, kovové tělo
 • zajímavé barevné varianty
 • vysoký výkon
 • rychlá a přesná čtečka otisků
 • velmi dobrý fotoaparát
 • dobrá výdrž baterie a rychlé dobíjení

Minusy:

 • design až příliš podobný iPhonům
 • chybí voděodolnost
 • u některých operátorů pouze Single SIM verze

Témata článku: Huawei, Android, Smartphony, Recenze, Nadstavba, Vlajková loď, Leica, Čtečka otisků prstů, Duální fotoaparát, Rychlé dobíjení, Kirin, OIS, EMUI, Hybridní slot, HiSilicon, SuperCharge, Huawei P10, Okoukaný design, Dobrý fotoaparát, Notifikační oblast, Huawei P, Dobrá výdrž, Ochranná fólie, Stejný systém, Dlouhý stisk, Mobilní telefony s duálním fotoaparátem na Heureka.cz